Як «зловити» замовника і справити на нього гарне враження

6

Зараз конкуренція в копірайтингу стала настільки великою, що варто тільки замовнику розмістити своє оголошення на форумі або на біржі фріланса, як на нього відразу ж «злітаються» копірайтери. Часом потік бажаючих виконати роботу буває настільки великим, що шанси бути обраним стають мінімальними. Але, все ж, вони є. Сьогодні ми розглянемо, як можна піднестися над конкурентами і збільшити свої шанси отримати завдання. Сьогоднішня стаття присвячена тому, як «ловити» замовника і виробляти на нього сприятливе враження.

Не так давно в статті «Помилки в оголошеннях копірайтера, які псують перше враження замовника» ми розглядали, на що варто звернути увагу копірайтеру, при розміщенні своїх оголошень. Сьогодні ми продовжимо тему, підійшовши до неї з іншого боку – з боку оголошень самого замовника.

Для більшої зручності, давайте розглянемо типовий приклад з життя:

Замовник розміщує оголошення про завдання для копірайтерів. Протягом кількох годин на це оголошення відписується N-ое кількість людей. Якщо придивитися, то всі оголошення приблизно такого плану:

 • Готовий до співпраці: $0,8 за 1000
 • Згодна на завдання, ось портфоліо (посилання)
 • Хочу з Вами попрацювати, ось e-mail, ICQ
 • Виконаю роботу швидко і з високою унікальністю
 • Готовий попрацювати! Не пошкодуєте! Якісно!
 • Візьмуся за замовлення, $2 за 1000 без пробілів

І безліч інших варіацій. Проблема в такій ситуації зводиться до того, що у кожної такої відповіді шанс отримати роботу обернено пропорційний загальної кількості заявок. Наприклад, якщо на оголошення відгукнулися 20 копірайтерів, то шанс обійти конкурентів становить приблизно 5%.

Тепер давайте подивимося, яким чином проблему можна вирішити і збільшити свої шанси на ринку праці.

1. Інформація про замовника

Це те, що можна використовувати, але багато хто не помічають. Іноді замовник залишає посилання на свій сайт, на якому можна дізнатися багато корисного: сферу діяльності замовника, про його компанії, про його почуття смаку та інше. Але навіть якщо замовник не залишає посилання, він найчастіше називає тематику, для якої йому потрібні тексти, і це теж можна використовувати.

Перш ніж писати заявку з готовністю виконати завдання, вивчіть пропозицію замовника, зберіть максимум інформації про нього, і Вам буде простіше його «упіймати». Це перший, підготовчий етап. Можна, звичайно, обійтися і без нього, але, повірте, витративши трохи часу на збір потрібних даних, Ви зможете викликати до себе більшу розташування, а це істотно підвищить Ваші шанси отримати замовлення.

2. Шаблон поведінки замовника

Практично всі замовники шукають копірайтерів за шаблоном. Він стійкий і виглядає приблизно наступним чином:

 • Замовник пише оголошення про пошук копірайтера
 • Замовник чекає, коли до нього почнуть надходити звернення і пропозиції
 • Замовник вибирає виконавця за своїми критеріями (ціна, портфоліо, особиста симпатія)
 • У цьому шаблоні наперед відомо все, аж до того, як потрібно відповідати на заявки копірайтерів. Репліки можуть бути такими:

 • Досвід роботи в темі?
 • Портфоліо є?
 • Покажіть приклади Ваших текстів з даної тематики тощо
 • Тепер зверніть увагу, що в цьому шаблоні завжди передбачається, що копірайтер звертається до замовника. Це означає, що у замовника завжди сильна позиція. Він відчуває повну владу над положенням і тішить своє его: якщо копірайтер йому не сподобається, він завжди може сказати: «До побачення!» і шукати нового виконавця.

  Секрет успішної «упіймання» замовника полягає в тому, щоб розірвати цей шаблон. Як це зробити – читайте далі…

  3. Розрив шаблону замовника

  З’єднуємо воєдино два попередніх пункти і отримуємо:

 • Інформація і знання – це знаряддя
 • Шаблон – це мета
 • Отже, треба зруйнувати шаблон. Зробити це різними способами. Ось декілька з них.

  Спосіб №1 Оригінальність

  Коли Ви звертаєтеся до замовника на форумі або в ICQ, то він готовий до того, що на нього посиплеться потік стандартних заявок, які наведені на початку статті. Це «прописано» у нього в шаблоні. Коли ж до нього приходить репліка, якої в шаблоні ні, це привертає увагу замовника та розриває шаблон.

  До речі, в даному випадку також працює маркетингова модель AIDA. Ви, копірайтер, продаєте товар – Ваші послуги, а замовник виступає в ролі покупця. Отже, перший крок – залучення уваги.

  Оригінальність у сукупності із зібраною інформацією – забійна суміш. Давайте розглянемо детальніше на прикладах.

  Припустимо, замовник не вказав нічого, крім тематики сайту для наповнення контентом. Припустимо, ця тематика – шахи. Простору для творчості і маневрів більш ніж вистачає.

  Спробуйте поекспериментувати і звернутися до замовника нестандартно, наприклад:

  Всі чемпіони світу з шахів, крім Вільгельма Стейніца внесли свій вклад у розвиток теорії сицилійського захисту. Дозвольте і мені, скромному послідовникові Капабланки і Ботвинника, запропонувати Вам свої послуги і внести свій вклад в розвиток Вашого ресурсу.

  Така репліка вирішує відразу кілька завдань:

  • Демонструє Вашу компетентність у тематиці
  • Виділяється на тлі всіх інших
  • Викликає інтерес замовника до Вас, особливо якщо він фанат цієї теми
  • Розриває шаблон своєю нестандартністю

  Спосіб №2 Врівноваження позицій

  Ще один спосіб розірвати шаблон – це перемістити бесіду з формату «замовник-виконавець» у формат «співрозмовник-співрозмовник». Добре підходить для випадків, коли у Вас є можливість поспілкуватися з замовником через ICQ чи Skype. Приклад той же, початок бесіди може бути таким:

  Добрий день. Ви написали про наповнення сайту контентом, тематика – шахи. Будьте ласкаві, скажіть, будь ласка, адресу Вашого ресурсу. Я просто обожнюю шахи, в дитинстві зачитувався книгами Ройзмана, і дуже ціную якісні ресурси, присвячені цьому виду спорту.

  Така репліка ставить замовника в глухий кут. Зверніть увагу, жоден з варіантів шаблону, типу: «Досвід в тематиці є?» або «Покажіть портфоліо» не підходить, оскільки спочатку співрозмовник не показує своєї зацікавленості в роботі, але зате проявляє зацікавленість в тому, що замовник займається. Це також відразу розриває шаблон.

  4. Бесіда з замовником

  Бесіда з замовником – це важливий етап для того, щоб викликати в нього до Вас підвищений інтерес. Ви привертаєте увагу першою реплікою, далі потрібно посилити враження.

  Прийміть до відома, що у Вас дуже обмежена (адже окрім Вашої заявки замовника може бути 10-20 паралельних пропозицій). Тому впливати потрібно тонко, але точно. Робити це можна різними способами, ось кілька порад:

  Порада 1 Щиро цікавтеся тематикою замовлення

  У фанатиків теми більше шансів отримати замовлення, тому що, по-перше, у них більше ентузіазму, а по-друге, вони не так зациклені на грошах. Якщо Ви покажете замовнику, що проявляєте непідробний інтерес до його теми, у Вас високі шанси отримати роботу.

  Щирість взагалі дуже гарна якість. У статті «Безкоштовний копірайтинг і безкоштовний копірайтер: переваги і недоліки» наведено приклад сильного щирого навернення початківця копірайтера до замовника. Сила щирості в тому, що їй складніше відмовити.

  Порада 2 Ставте себе на місце замовника

  Перш ніж щось пропонувати або говорити, поставте себе на місце замовника. Подумайте, як би Ви відреагували на Ваше ж пропозицію. Використовуючи цей метод, Ви зможете набагато краще зрозуміти свого наймача і побачите масу нових способів справити на нього враження.

  Замовник при листуванні – це теж Ваш читач. Про те, як ставити себе на місце Вашого читача, можна дізнатися в статті «Золоте правило копірайтера: ставимо себе на місце читача».

  Порада 3 Вирішуйте проблеми замовника

  Як би Ви не взаємодіяли зі своїм роботодавцем, пам’ятайте, що Ви, копірайтер, – це інструмент для вирішення його проблем. І чим доступніше Ви йому покажете, що саме Ви в змозі вирішити його проблеми краще за всіх, тим більше у Вас шансів отримати замовлення.

  Резюме: як копірайтеру Вам доводиться стикатися з різними замовниками. До кожного з них потрібен свій підхід. Будьте оригінальні, виділяйтеся серед інших, використовуйте всю доступну інформацію і силу переконання свого слова, і Ви неодмінно досягнете успіху!

  Блогінг як форма копірайтингу, або навіщо копірайтеру вести блог
  Як копірайтеру реагувати на критику замовника

  Вам сподобаються

  Де новачкові копірайтеру заробити гроші на життя…

  Як заробляти на статтях БЕЗ замовників і бірж, і…

  Ключові слова в тексті: що робити, коли багато, і…

  Програми, сервіси та сайти для копірайтерів: що я…