Як заробляти на статтях БЕЗ замовників і бірж, і чому 100 рублів за 1000 знаків — паршива операція

5

Я довго не хотів випускати цю статтю у світ. І тим більше не збирався писати щось популістське про заробіток і статейному доході. І не випустив би, якби не лист одного з моїх читачів. Саме воно стало тим самим спусковим механізмом, тим самим тригером. Своїм питанням, людина, сам того не усвідомлюючи, потрапив “в десятку” і запустив необоротну ланцюгову емоційну реакцію в моїй свідомості. Ось це питання, майже дослівно:

Данило, здрастуйте! Якщо б ви могли написати тільки одну статтю для вирішення моєї проблеми, то нехай це буде стаття про те, як заробляти хоча б 100 рублів за 1000 знаків. Зараз я працюю на біржі по 20-30 рублів за кіло, конкуренція висока, і замовники не готові платити більше. Це для мене поки що недосяжний рівень.

І тут Остапа, як кажуть, понесло. Коли я прочитав цей лист, мене захопила буря емоцій. Самих різних. Як же так вийшло, що десятки і сотні тисяч людей не розуміють, що для заробітку на статтях їм не потрібні ні біржі, ні навіть замовники, що пропонують копійки за години сидячої роботи?! Адже можна ж заробляти інакше. Тими ж статтями. І набагато більше. Сьогодні розповім, як.

Цей матеріал вийшов досить емоційним, тому що до всього іншого я вперше усвідомив, у чому головна проблема бірж. Так, у них грабіжницькі комісії, никакущее ставлення до авторів, зниження самооцінки людей, безпросвітний демпінг, засилля перекупників, конкуренція і жорсткі умови праці. Але є дещо куди більш страшне.

На біржах, якщо придивитися, активно використовуються елементи “жетонного методу” на базі моделі Скіннера, який пригнічує волю людини, притуплює мислення і об’єктивну оцінку того, що відбувається навколо. У сучасному суспільстві цей метод, до речі, теж використовується для управління масами, але на біржах його зводять мало не в абсолют.

Більш того, модель Скіннера забезпечує послух — ідеальний механізм для управління численними авторами. І те, що люди щиро вважають оплату в 100 рублів за 1000 знаків недосяжним рівнем — це, я вважаю, ненормально. Власне, тому я відразу взявся за клавіатуру і почав писати цю статтю, щоб показати всю ситуацію в цілому, а також її абсурдність. Вам це цікаво? Тоді влаштовуйтеся зручніше, ми починаємо!

Жетонная модель Скіннера

Ви можете подумати, мовляв, у кого-то розігралася параноя і скрізь ввижається чи не Вселенський змову. Але давайте відверто: те, що відбувається на біржах контенту, дійсно, складно назвати нормою. Давайте поглянемо на самі барвисті аспекти.

 • Є люди, які роками працюють на біржах за копійки, і не йдуть, як би важко їм не було. І навіть якщо їх ображають і банять, через 5 років бездоганної роботи, вони все одно реєструються по-новій і продовжують працювати у кабальних умовах. Знову і знову.
 • Є люди, готові отримувати навіть 5 або 10 рублів за тисячу знаків. При цьому для них важлива не сама сума оплати, а факт її отримання (читай: “жетон”). І тут, здрастуй, біржовий демпінг!
 • Біржі чітко визначають, яка поведінка авторів допустимим, а яке — ні. Мовляв, автор, хочеш отримати нагороду (жетон) і вивести його — поводься як слід: не лай адміністрацію і в точності виконуй побажання замовників.
 • Новачкам постійно приводять в приклад топ копірайтерів (а-ля зразок поведінки), мовляв, дивіться, ось як можна і потрібно! Працюйте старанно, і будете такими ж.
 • Біржі навчають модераторів, які спостерігають за авторами і визначають, яка поведінка є допустимою, а яка — ні, які тексти хороші, а які — ні.

Я можу привести ще з десяток паралелей, але суть не в цьому. Всі ці аспекти характерні для жетонної моделі, яка спочатку створювалася для коригування важких підлітків, але, як видно, і на дорослих працює нітрохи не гірше. Людей, по суті, заганяють в прокрустове ложе і намертво вбивають стереотип, що заробляти на текстах в інтернеті можна і потрібно тільки через біржі. Хоча насправді це далеко не так.

Більш того, у бірж є маса адептів, які нібито навчають копірайтингу, хоча по факту просто залучають на біржі нових людей за комісійну винагороду. До речі, це одна з причин по якій в галузі твориться незрозуміло що, існує купа міфів, і 9 з 10 людей не знають, що таке копірайтинг насправді.

У результаті люди просто перестають бачити інші можливості і те, що є маса інших варіантів заробітку на текстах. Автори на біржах не бачать нічого крім одномоментного заохочення, і щиро вважають, що 100 рублів за 1000 знаків — це вельми і вельми непоганий рівень доходу. Хоча, поклавши руку на серце, сотня за кіло — відверто паршива і невигідна угода. Чому — наочно покажу через пару хвилин.

Іншими словами, 99% авторів на біржах з тріском провалюють “Зефірний тест”.

“Зефірний тест” Уолтера Мічела

У 70-х роках минулого століття викладач Стенфордського університету Уолтер Мішел задався питанням: чи можна у 4-5-літніх дітей виявити по тим чи іншим ознакам схильність до успіху в дорослому житті.

Виявилося, можна. Експеримент, який це підтвердив, був названий “Зефирным тестом”. Суть його полягала ось у чому. Дитині давали зефирку і говорили, що зефирка його, і він може її з’їсти. Але якщо він почекає 20 хвилин, не з’їдаючи ласощі, то отримає ще одну таку ж.

Діти, які зуміли почекати, щоб отримати подвійну порцію зефіру, виявилися більш успішними у майбутньому (за ними спостерігали протягом 30 наступних років).

При чому тут біржі копірайтингу?

А при тому, що люди, натасканные на “жетону” модель, з тріском провалюють зефірний тест, в 99,9% випадків вибираючи нагороду тут і зараз. Ці люди навіть не замислюються про те, що, почекавши трохи, вони можуть отримати значно більшу нагороду. І тут ми переходимо до суті сьогоднішньої статті. Можна отримувати гроші за тексти взагалі без бірж і клієнтів? І наскільки це вигідніше, ніж фіксовані 100 рублів за 1000 знаків? Можна. Вигідніше. І зараз я покажу, як.

Як заробляти на статтях без замовників

Як я вже написав вище, більшість людей знають і бачать тільки один шлях заробітку: писати тексти для замовників і отримувати за роботу гроші. Посимвольно. І біржі активно цей шлях пропагують, тому що тільки в цьому варіанті вони заробляють свої комісійні і тримаються на плаву. Іншими словами, бірж вигідно, щоб модель взаємодії виглядала тільки так, і ніяк інакше. Подивіться на схему.

Класична схема роботи веб-райтерів на біржах.

Звичайно, можна домовитися із замовником на 100 рублів і працювати без біржі. Тоді дохід зросте на 20%, тому що комісію майданчики Ви заберете собі. Але навіть це не сама вигідна угода. Хоча б тому що Ви все одно залежите від замовників. Як тільки вони йдуть — доводиться починати все спочатку. Плюс, зростають ризики, що клієнт не заплатить і т. д. Хоча, як показує практика, не сильно біржі від цих ризиків і захищають, приймаючи в більшості випадків бік тих, хто платить. Тобто замовників.

Щоб вирішити завдання і отримувати гроші взагалі без бірж, потрібно подивитися на один крок вперед, що відбувається з текстом автора після того як замовник прийняв роботу. Іншими словами, потрібно розширити мислення і вибратися з прокрустового ложа, того самого, в який з таким завзяттям адміністрація бірж укладає райтерів. І тут з’являються кілька варіантів.

Розширена модель заробітку на статтях: що відбувається з текстом після передачі замовнику.

Врешті-решт, не буде ж замовник просто так купувати тексти собі в збиток, правда? Він же повинен якось окупати свої витрати, інакше все це не має сенсу. Благо, що при розрахунку за 1000 знаків з авторами тут все очевидно. Типових варіантів три.

 • Замовник перепродує роботу автора в 2-3 рази дорожче іншим замовникам безпосередньо або на тій же біржі, але з більш розкрученою облікового запису. Привіт, перекупники!
 • Замовник розміщує текст автора на своєму сайті з рекламою. На сайт приходять люди з пошукових систем і клацають по рекламі. Замовник отримує гроші за кожен клік. Це один з найпоширеніших варіантів, і він найбільш характерний для вебмайстрів та контент-менеджерів.
 • Замовник використовує тексти на сайтах своїх клієнтів, щоб залучати аудиторію з пошукових систем. Люди приходять і купують товари або послуги. Цей варіант, як правило, актуальний для SEO-фахівців.
 • Логічне запитання: а що заважає веб-райтеру самому заробляти гроші так само, як це роблять його замовники? Який сенс втрачати левову частку грошей на посередниках і отримувати за це крихти? Колись давним-давно, коли я тільки починав вести свій канал на YouTube, я записав показове відео з наочною схемою руху грошей. Якість звичайно, залишає бажати кращого, але зате схема видно добре. Вона актуальна і донині, подивіться.

  Разом у нас є три варіанти. Перший варіант поки відкидаємо, тому що для його реалізації потрібен розкручений аккаунт або налагоджені канали збуту контенту. У середньостатистичного біржового автора нічого цього немає, а вкладати сили в розкрутку облікового запису на біржі — справа невдячна.

  Третій варіант — теж відкидаємо, тому що для його реалізації треба навчитися тонкощам пошукової оптимізації і знайти клієнтів. Якщо його реалізувати, то біржі Вам не потрібні, та й статті Ви тоді писати самі навряд чи будете.

  Залишається другий варіант — зробити свій сайт, розмістити на ньому тексти, рекламу і заробляти, як це роблять вебмастера.

  Для цього варіанту взагалі не потрібні клієнти, але багатьох відлякують технічні питання: “Ууууу, це ще треба ж зробити сайт, все налаштувати, платити за доменне ім’я, хостинг… Тут неоране поле роботи… Багато чому потрібно навчитися…” Куди простіше отримати свої 100 рублів тут і зараз, вірно?

  Так от, проблема з більшого надумана. Існують прості і доступні системи, наприклад, Blogger.com або WordPress.com, на яких потрібно лише зареєструватися, і можна відразу публікувати свої статті на власному блозі. Безкоштовно.

  Так, на відміну від бірж, за це ніхто не буде платити Вам грошей. Спочатку. Зате тут дуже просто підключити систему заробітку на контекстній рекламі Google Adsense і отримувати дохід надалі постійно. Про те, як саме — трохи нижче. З Blogger так взагалі все набагато простіше, оскільки цей сервіс спочатку належить Гуглу, і заробіток на контекстній рекламі в ньому — вбудована функція за замовчуванням.

  Звичайно, в подібних систем є та обмеження:

 • Ваш сайт юридично Вам не належить
 • Можливості урізані (не можна робити в повній мірі, що хочеться)
 • Вибрати можна тільки з готових шаблонів (графічних тем).
 • І тим не менш, для того, щоб публікувати статті і заробляти на цьому, функціоналу подібних сервісів вистачає за очі.

  Для тих, хто хоче більшого, потрібно вивчити роботу платного хостингу і встановити незалежний WordPress. До речі, деякі хостинги дозволяють зробити це в один клік. Або навіть самі встановлюють все і налаштовують за Вас. Наприклад, так робить служба підтримки мого хостингу. Дуже зручно. Але це коштує грошей (~100 рублів на місяць за хостинг і ~250 рублів в рік за доменне ім’я). Зате повна свобода!

  PPC-модель і механіка заробітку

  Багато людей, коли чують про такий моделі (вона правильно називається PPC-модель, від англійського Pay Per Click — оплата за клік), не до кінця розуміють, як тут все працює. Тому пояснюю.

  Більшу частину доходів компанія Google отримує від реклами, яку показує пошуку (коли людина вводить, наприклад, “замовити вікна”). Йому рекламодавці платять гроші за кожен клік. Це називається контекстна реклама.

  Приклад контекстної реклами в пошуку.

  Але одним пошуком показ не обмежується. Таку ж рекламу можуть показувати власники сайтів-партнерів Google. Стати партнером може кожен бажаючий, зареєструвавшись в системі Google Adsense. Якщо у Вас вже є обліковий запис Google, то додатково реєструватися не потрібно.

  Іншими словами, коли у Вас є свій сайт, Ви можете показувати рекламу Google на ньому. При цьому Google буде віддавати частину свого прибутку, отриманої від рекламодавців. Для сайтів це, наприклад, 68%.

  Заробіток на рекламі в статтях на платформі Blogger.

  Скажімо, якщо клік коштує $1, Ви отримуєте 68 центів. Ціна кліка залежить від маси параметрів. Є дешеві кліки, наприклад, по 5 центів, а бувають і дорогі — по $10. Чим конкурентнішим ніша — тим дорожче клік. В англомовному сегменті кліки дорожче, ніж в Рунеті. Перевірити конкуренцію та ціну кліків для різних тематик можна тут (кілька безкоштовних перевірок у день) або в інструменті Google Keyword Planner.

  Принцип заробітку на статтях з PPC-моделі.

  В цілому виходить ось такий механізм:

 • Ви обираєте тематику, в якій добре розбираєтеся
 • Ви створюєте сайт (блог) і розміщуєте на ньому рекламу Google
 • Ви пишете все ті ж статті, але не для замовника і бірж, а для свого сайту
 • З пошукових систем до вас приходять люди, бачать рекламу, цікавляться і переходять на сайт рекламодавця
 • Google нараховує вам гроші за кожен клік в панелі Google Adsense
 • Потім, Google переводить гроші на ваш розрахунковий рахунок або надсилає вам чек, який можна перевести в готівку в банку (інкасо)
 • Іншими словами, можна писати в своє задоволення і отримувати за це гроші без замовників. Єдиний мінус — на це потрібно час, приблизно рік. З іншого боку, роки летять дуже швидко, і краще почати якомога раніше. Це актив, який у подальшому працює на Вас постійно.

  Дуже важливо! Клікати по своїй рекламі не можна. Google за цим дуже ретельно стежить, карає і баніт назавжди. Дізнатися для нього, що людина клікнув по своїй рекламі не становить особливої праці. Пам’ятайте про це!

  Хороша новина: інформації про те, як заробляти гроші за PPC-моделі на контекстній рекламі маса. Так само як і про те, як зробити свій сайт на WordPress або хмарних сервісах а-ля Blogger.
  Вся ця інформація абсолютно безкоштовно, і для її отримання не потрібні ніякі дорогі курси. Головне — вміти шукати і фільтрувати. Втім, це один з основних навичок копірайтера, що також Вам на руку.

  Єдине, що Вам потрібно — це вивчити основи пошукової оптимізації, щоб писати тексти, які можуть залучати людей з пошукових систем. Для цього Вам знадобляться ось ці три статті:

  МЕГА-ПОСТ: SEO-тексти для сайту, або як написати правильно оптимізований текст

  ГІГА-ПОСТ! SEO-аналіз тексту: 11 інструментів для копірайтера

  Що таке LSI копірайтинг, тексти та запити: простими словами і на прикладах

  До речі, є тут і одна хитрість, як використовувати біржі Вам на руку. Вибравши тематику, в якій Ви розбираєтеся краще всього, знайдіть замовника, який Вам зможе дати технічне завдання на тексти з цієї тематики. Потім використовуйте це технічне завдання, щоб створити текст для свого сайту.

  Наскільки такий заробіток вигідніше

  Нарешті, ми підійшли до апогею сьогоднішнього матеріалу і порівняно роботи на себе і свій сайт з роботою на замовника по 100 рублів за 1000 знаків. І тут є кілька важливих моментів. Всього їх три.

 • Робота на себе — це робота на довгострокову перспективу, яка в короткостроковій перспективі може ніяк не окупатися.
 • Робота на себе і свій сайт має кумулятивний ефект, тобто з часом результат накопичується і стає більш яскраво виражений.
 • В розрахунках я використовую середньостатистичні значення, які на практиці можуть сильно розходитися з реальністю в силу об’єктивних причин. Але на саму закономірність це ніяк не впливає.
 • І перш ніж ми почнемо вважати, давайте задамо початкові умови, щоб нам було від чого відштовхуватися.

  Вихідні дані

  • Припустимо, що людина може написати статтю 1 в день на 5 000 знаків, без втрати якості і не особливо напружуючись. Ця стаття, яку Ви зараз читаєте, трохи більше 15 тисяч знаків, і я писав її 3 дні.
  • При грамотної оптимізації 1 стаття може призводити 10 осіб на добу. Це мінімум. Для початку. Наприклад, у мене є статті, кожна з яких призводить і 100, і 200 осіб щодня (про те, як див. статтю про LSI).
  • Середній дохід AdSense за 1000 показів в Рунеті — $0,5-$1. Візьмемо мінімальну планку. Хоча, особисто я знаю ніші, де на 1000 показів вебмастер заробляє і $10 і $20. І це в Рунеті.
  • Якщо писати статті для біржі або замовника, то матеріал на 5000 знаків буде стабільно приносити 500 рублів в день. Комісію біржі (10-20%) і податки для простоти розрахунків я не враховую.

  Все, тепер давайте рахувати!

  1. Робота копірайтером на замовника

  Тут все просто. Кожен день по 500 рублів. Разом за рік (365 днів) накопичується значна сума: 182 500, або приблизно $3000 (~$250 в місяць або 15 тис).

  2. Робота на себе і свій сайт

  Тут нам потрібно провести ряд розрахунків на базі вихідних даних.

 • В рік у нас вийде 365 статей по 5000 знаків кожна.
 • Якщо кожна стаття призводить 10 чоловік в день, то за підсумками року у нас є 3650 осіб, які відвідують сайт кожен день.
 • Візьмемо середній коефіцієнт переглядів 1,5. Разом отримуємо приблизно 5500 переглядів сторінок на добу.
 • Якщо припустити, що на сторінці у нас 3 оголошення, то в добу виходить 16 500 показів. Враховуючи, що 1000 показів нам дають $0,5, отримуємо приблизно $10 доходу на день. Або 600 рублів.
 • Іншими словами, якщо зняти «шори» і дивитися не тут і зараз, а в перспективі, то через рік наш сайт забезпечує нам такий же дохід, як і біржі. І чим більше часу проходить, тим більше розрив. Подивіться на графік.

  Наочне порівняння заробітку на біржі та на своєму сайті

  При цьому зверніть увагу, що тексти в обох ситуаціях одні й ті ж. Автор — один і той же. Навіть читачі можуть бути одні і ті ж. А гроші — різні. Крім того, в цьому варіанті людина не залежить ні від учора, ні від замовників. Стресу майже немає, а тому спосіб ідеально підходить для пенсіонерів та молодих мам в декреті.

  Але і це ще не все. Уявіть, що в обох випадках копірайтер вирішив поїхати на місяць у відпустку. Свій сайт приносив дохід, так і буде приносити. А на біржі… Немає роботи — немає грошей.

  Тепер Ви розумієте, чому робота за 100 рублів — це паршива операція? Тому що так працювати нелогічно і економічно невигідно. За ті ж самі зусилля можна отримувати в довгостроковій перспективі набагато більший результат. І більше грошей. Робота на біржі — це все одно що наповнення бездонної бочки. Рано чи пізно людина вигорає, і заради чого? Якщо веб-райтер, не дай Боже, захворіє, то на лікування йому доведеться витратити значно більше грошей, ніж він заробив. Варто воно того? Навряд чи.

  Ще монетизація

  Спосіб, який я Вам зараз показав — один, але далеко не єдиний. Коли у Вас є аудиторія, Ви можете продавати рекламу безпосередньо рекламодавцям. Або, ще краще, продавати власні товари або послуги. Як варіант — товари і послуги партнерів (це називається PPA-модель).

  До речі, я сам вже 6 років не даю рекламу послуг. Всі нові замовлення мені приносить цей блог. Хоча, не приховую, був час, коли я розміщував і контекстну рекламу. Тоді він приносив мені близько $200-250 в місяць при відвідуваності 3000 осіб на добу. Але оскільки для професійного блогу контекстна реклама не комільфо (підриває довіру), я її вирішив зняти на користь інших каналів монетизації.

  А ось приклад продажу рекламних місць прямим рекламодавцям. Скажімо, Ви добре розбираєтеся в будівництві лазень. Заведіть блог і діліться досвідом. Мало того, що в контексті вийдуть дорогі кліки, так у Вас ще і завжди завжди буде чергу прямих рекламодавців, яким потрібна Ваша аудиторія.

  При відвідуваності 3-4 тисячі людей на день можна цілком продавати рекламу за 5-10 тис. рублів на місяць. Щоб знайти таких рекламодавців є спеціальні біржі, і вони сильно відрізняються від бірж для копірайтерів. Хоча б тим, що тут Ви вирішуєте, з ким працювати, а з ким — ні.

  Інші рекламні мережі

  Але і це ще не все. Крім Google Adsense є ще й інші мережі. У Рунеті найпопулярніша — це РМЯ, або рекламна мережа Яндекса. У неї більш жорсткі вимоги, і на безкоштовних платформах типу Blogger в неї не потрапити. Плюс, як я вже говорив, є ще формат PPA, про який я детально розповім у статті про контент-маркетингу, яка вийде вже зовсім скоро. Підпишіться на оновлення, щоб не пропустити.

  Резюме

  Одними замовниками, біржами та оплатою за килознаки ринок заробітку на текстах не обмежується. Існує маса варіантів. Але біржі і замовники не хочуть, щоб Ви це знали. Їм потрібна дешева робоча сила, яка буде писати постійно, на знос, до вигоряння. Щоб потім замінити одного виконавця на іншого.

  Спробуйте замість роботи на знос створити свій актив у вигляді сайту і писати для себе. Якщо терміново потрібні гроші і можливості не дозволяють, спробуйте розділити роботу: частина для себе (в першу чергу), а частина — для замовників. Саме так я робив, на зорі свого становлення копірайтером.

  Подивіться на речі ширше, вивчіть систему, в якій працюєте. Цілком. Тоді Ви відразу побачите нові можливості, і я переконаний, що у Вас все вийде!

  Щиро Ваш, Данило Шардаков.

  P. S. Якщо після прочитання статті питань стало більше, ніж відповідей — задайте їх у коментарях. Я постараюся відповісти настільки швидко і повно, наскільки зможу.

  P. P. S. Сподобалася стаття? Будь ласка, поділіться їй в соціальних мережах. Для цього просто натисніть одну з кнопок нижче.

  Де новачкові копірайтеру заробити гроші на життя тут і зараз, якщо без бірж: алгоритм-привид
  Що таке LSI копірайтинг, тексти та запити: простими словами і на прикладах

  Вам сподобаються

  Ключові слова в тексті: що робити, коли багато, і…

  Програми, сервіси та сайти для копірайтерів: що я…

  Як копірайтеру (і будь-фрілансеру) отримувати дорогі…

  15 типів підрядників, з якими я НЕ працюю