Як вибрати копірайтера: практичне керівництво для замовника

7

Зараз попит на копірайтинг досить великий. І якщо для багатьох копірайтерів актуальна проблема «Де знайти замовника?», то для замовників широко поширена проблема вибору: «Як вибрати хорошого копірайтера, який виконає роботу як треба і подешевше?» Сьогоднішня стаття присвячена саме цьому питанню.

У попередніх статтях «Помилки копірайтера, які псують перше враження замовника» і «Як «зловити» замовника і справити на нього хороше враження» розглядалися питання взаємодії копірайтера з роботодавцем. Сьогодні ми розглянемо діаметрально протилежну проблему – проблему вибору з боку замовника.

Якщо Ви замовник і хочете найняти копірайтера, але не знаєте, за якими критеріями оцінити його потенціал і профпридатність, то ця стаття саме для Вас. Отже, по порядку…

1. Розв’язувана проблема

Перш ніж приступати до вибору кандидатів, визначіться, чого саме Ви хочете. Копірайтери не просто пишуть текст, вони вирішують з допомогою тексту Ваші проблеми. Хтось краще, хтось гірше. Для більшої наочності розглянемо приклад:

Ви займаєтеся опалювальним обладнанням і вирішили запустити свій сайт. Ви знаєте, що Вам потрібні тексти, тематика яких збігається з родом Вашої діяльності, для наповнення ресурсу.

Ваша проблема в цій ситуації – це те, яку віддачу Ви очікуєте від текстів на своєму сайті. Ось кілька можливих варіантів:

 • Вам потрібен просто контент, неважливо який, аби унікальний і по Вашій тематиці, щоб напхати сайт посиланнями і заробляти на рекламі і, якщо пощастить, на замовлення.
 • Вам потрібен якісний контент, який допомагає людям зорієнтуватися на ринку незліченної безлічі торгових марок, дає корисні поради та рекомендації.
 • Вам потрібні ефективні і продають тексти, які просувають саме Ваш бренд і роблять максимум клієнтів з відвідувачів Вашого сайту.
 • Всі ці варіанти істотно відрізняються за ціною і вимог до виконавця. Тому перше, що Вам необхідно зробити – це визначитися, яку Вашу проблему копірайтер повинен вирішити.

  2. Бюджет

  Один з найбільш важливих аспектів – фінансовий. Ви визначилися, чого хочете? Чудово! Тоді друге питання: на яку суму Ви розраховуєте? Як вже було сказано раніше, для кожного з наведених вище варіантів ціна буде різна.

  Більш того, вона буде відрізнятися приблизно на порядок. Ось орієнтовна вартість тисячі знаків без пробілів:

 • Проста генерація контенту: $0,5-$1
 • Якісний текст, що вирішує проблеми: $5-$10
 • Ефективний продає текст (як правило, у складі комплексу послуг): $50-$100
 • Тому, якщо Ви хочете уникнути розчарувань, визначитеся, який бюджет у Вас виділено для оплати послуг копірайтера і співвіднесіть його з орієнтовною вартістю робіт.

  Багато можуть тут же почати сперечатися, що можна знайти людину, який і за $2 напише першокласний продає текст. Але давайте подивимося на питання більш меркантильно. Людина пише Вам текст за $2, який Вам може принести тисячі.е. прибутку. А тепер питання: який сенс людині робити за безцінь те, що збагатить Вас?

  Інша справа, що найчастіше зустрічається зворотна ситуація, коли люди вимагають за свою роботу суму, на яку текст явно не тягне. Про те, як не потрапити в таку ситуацію – читайте далі…

  3. Пошук копірайтерів

  Цей етап один з найпростіших і найбільш приємних, проте, має кілька важливих нюансів. Ви замовник, Ви знаєте, чого хочете, у Вас є гроші, саме час почати вибирати гідних кандидатів.

  На даний момент існує безліч бірж копірайтингу, форумів і сайтів фрілансерів, де можна знайти виконавців на будь-який смак. Ці веб-ресурси ідеально підходять для пошуку кандидатур, які в змозі виконати роботу, описану в перших двох пунктах в прикладі вище.

  Однак якщо Вам потрібен креатор (так називають копірайтера, який створює ефективні продають тексти), то виникає ряд труднощів, головна з яких полягає в тому, що дуже велика ймовірність помилитися. Втім, знайти професіонала, нехай і складніше, але можна.

  4. Завдання та пропозиції

  Коли Ви розміщуєте завдання, на нього починають злітатися» бажаючі виконати Ваше замовлення. Всі вони висловлюють готовність до співпраці, пропонують поглянути на портфоліо, кажуть, у скільки Вам обійдеться тисяча символів, а також гарантують бездоганну якість роботи.

  Але поміркуйте самі, якщо до Вас звертається десяток копірайтерів, і у кожного в портфоліо десятки текстів, які до Вашої тематики не мають ніякого відношення, і всі різні, то перегляд кожного з них, навіть побіжний відніме у Вас масу часу, це не враховуючи того, що з кожним виконавцем ще належить поспілкуватися.

  Час – це дуже цінний ресурс, щоб витрачати його даремно. Замість цього, можна зробити первинний відсів, убивши тим самим відразу двох зайців:

 • Ви економите час
 • Ви відразу залишаєте тих, хто Вам підходить, не обтяжуючи себе зайвою роботою
 • 5. Первинний відсів

  Коли Ви чітко уявляєте собі проблему, яку Вам треба вирішити, і знаєте, яку суму Ви готові витратити, то завдання вибору сильно звужується. По-перше, Ви орієнтуєтеся за цінами (вказувати їх у завданні чи ні – справа Ваша, однак якщо Ви готові платити більше $3 за 1000 символів, то краще це відразу не афішувати).

  По-друге, для кожного випадку з прикладу на початку статті, є простий спосіб визначити, чи підходить Вам копірайтер чи ні.

  Випадок 1. Проста генерація тексту

  Для простої генерації тексту особливих вимог немає, крім унікальності контенту. Тому тут можна вибрати будь-якого виконавця, який влаштовує Вас за ціною.

  Головний критерій – це унікальність тексту, яка перевіряється за допомогою спеціального програмного забезпечення, яке можна знайти в Інтернеті за запитом «перевірка унікальності тексту».

  Випадок 2. Написання якісних статей, які вирішують проблеми

  Тут зробити первинний відсів також нескладно. Запропонуйте копірайтеру тему статті і попросіть його накидати тези (основні ідеї). Якщо думки в тезах описують проблеми Вашої аудиторії і пропонують рішення, то варто розглянути кандидатуру виконавця ближче.

  У випадку якщо у Вас специфічна тема, копірайтеру знадобиться додаткова інформація, він це може зазначити, однак це не повинно перешкодити йому виконати Ваше прохання.

  Візьмемо наш приклад. Припустимо, Ви дали копірайтеру тему: «Як вибрати котел». Стаття повинна вирішувати проблему Вашого відвідувача і допомогти йому визначитися, а значить відповісти на питання:

  • Що таке котел?
  • Для чого він потрібен?
  • Які типи котлів бувають?
  • Які марки котлів бувають?
  • Які у тих чи інших котлів переваги та недоліки?
  • Які в них основні технічні характеристики?
  • У яких випадках рекомендується використовувати одні котли, а в яких інші?

  І так далі. Якщо це буде відображено в тезах, значить, копірайтер розуміє своє завдання і в змозі її вирішити.

  Випадок 3. Створення текстів

  Тут відразу варто обмовитися. Створення текстів – це не просто набір символів на клавіатурі. Це більш трудомістка робота. Це комплекс заходів, на виході якого виходить продукт. І цей продукт виконує свої функції і має свою кінцеву ціну.

  Як правило, для того, щоб створити ефективний продає текст, проводиться підготовча робота, яка включає в себе збір даних і аналіз, як товару, так і споживача.

  Детальніше про підготовчої роботи можна прочитати в статті «Як написати ефективний продає текст. Частина перша. Підготовка».

  Більш того, якщо текст планується розмістити на веб-сайті, то досвідчені копірайтери проводять також конкурентний аналіз та адаптують текст під пошукові системи.

  Нарешті, саме написання продають текстів має свої особливості, про які можна дізнатися докладніше в статті «Як написати ефективний продає текст. Частина друга. Практикум».

  Щоб перевірити, чи підходить Вам виконавець чи ні, поцікавтеся, як він збирається писати для Вас текст і чим буде керуватися.

  6. Детальна бесіда і вибір виконавця

  Після первинного відсіву у Вас вже складеться уявлення про виконавців, і залишиться обрати одного або декількох з них. На даному етапі можна переглянути в портфоліо, відгуки, а також задати всі питання, що цікавлять Вас.

  Не зайвим буде ще раз переконатися, що людина, яку Ви збираєтеся найняти, здатний точно вирішити Вашу проблему. Попросіть його зробити тестове завдання і оцініть результат.

  Заздалегідь обговоріть всі умови, чітко поставте завдання і переконайтеся, що копірайтер її зрозумів.

  Резюме: при виборі копірайтера варто відразу визначитися, що Ви хочете, щоб він для Вас зробив. Різні види робіт мають різну вартість і вимагають різний рівень професіоналізму від виконавця. Отримуючи пропозиції, перевірте, чи здатний копірайтер створити для Вас текст, який вирішує Ваші задачі.

  Шлях від новачка до профі: поради починаючому копірайтеру
  Блогінг як форма копірайтингу, або навіщо копірайтеру вести блог

  Вам сподобаються

  Де новачкові копірайтеру заробити гроші на життя…

  Як заробляти на статтях БЕЗ замовників і бірж, і…

  Ключові слова в тексті: що робити, коли багато, і…

  Програми, сервіси та сайти для копірайтерів: що я…