Як створити ефективну презентацію: приклад на 10 чарівних слайдах

5

У житті кожного підприємця рано чи пізно настає момент, коли потрібно вийти із зони комфорту і публічно виступити. Неважливо, перед співробітниками, на закритому тренінгу, конференції або перед радою директорів великої компанії. В крайньому випадку — потрібно просто скласти гаряче комерційну пропозицію а-ля ефективну презентацію (наприклад, для пошуку партнерів чи інвесторів). І відправити поштою. Так би мовити, з мінімумом слів, максимумом сенсу і впливу.

У всіх цих ситуаціях є один простий, але потужний, універсальний шаблон. По правді кажучи, я не прихильник шаблонних рішень, однак підхід, про який я Вам сьогодні хочу розповісти, ще ніколи мене не підводив. Готові? Влаштовуйтеся зручніше, ми починаємо!

У цій статті я наочно покажу Вам, як створити ефективну презентацію з 10-15 слайдів і перевести її в ефектний дизайн з витратами від $0 (безкоштовно) до $15 (900 рублів), без залучення дизайнерів, верстальників або будь-яких інших виконавців.

Продає презентація з поправкою на систему

Перша річ, яку потрібно взяти до уваги – як Ви плануєте використати презентацію. На загальний алгоритм та структуру це майже не впливає. А ось на кількість слайдів текст і подачу – дуже навіть. Наприклад, якщо Ви готуєте презентацію для виступу, то у Вас буде більше слайдів (щоб зробити виступ динамічним), менше тексту і більше графіки. Текст на слайдах доповнює те, що Ви говорите, але не є основним джерелом інформації.

У випадку з гарячим комерційним пропозицією у вигляді презентації (яку Ви відправляєте поштою), текст – це основне джерело інформації, і він домінує. Але і тут важливо знати міру. На одному слайді має бути не більше 40-50 слів тексту. В іншому випадку зростає ризик стомити читача з усіма витікаючими наслідками.

І ще. Завжди важливо пам’ятати, ніж Ваша основна задача. Якщо презентація продає, то завдання – саме продати (неважливо, що: проект, ідею, себе і т. д.). І тут Ви або продаєте, або ні. Третього не дано. Іншими словами, критерій оцінки ефективності дуже простий: є результат чи немає результату.

Структура продає презентації

Тепер переходимо до практики і розробки продають слайдів з наочними прикладами. Умовно всю презентацію можна розділити на 10 блоків (мінімальної реалізації – 10 слайдів). У кожного блоку – своя задача.

Слайд №1 – титульний

На цьому слайді розміщується або назву та логотип компанії (якщо презентація відправляється поштою), або назву доповіді та ПІБ спікера (якщо презентація для виступу). В обох випадках заголовок/тему можна підвести під формулу 4U для посилення ефекту.

В якості демонстрації я буду показувати слайди про продає презентації. Моє завдання — продати Вам цю техніку, щоб Ви взяли її на озброєння.

Приклад першого (титульного) слайда.

Слайд №2 – проблема (біль)

З першого погляду може здатися, що слайд простий. І в теорії це дійсно так. Здавалося б, написали про проблему цільової аудиторії, і можна вважати, що завдання наполовину вирішена. Складнощі починаються на практиці, коли Вам потрібно не тільки знайти проблему аудиторії, але і сформулювати її зрозумілою людям мовою.

Я зіткнувся з подібною ситуацією, коли готував презентацію послуг інтернет-маркетингу для власника одного великого холдингу. Здавалося б, біль лежить на поверхні: “реклама нерентабельна” — бери та користуйся. Але саме тут і крилася пастка. Власника в моєму випадку турбували інші аспекти в інших формулюваннях: “гроші витратили, а результату немає”, “Ніхто не бере відповідальність” і т. д. Начебто все у суміжних площинах, однак саме від формулювання найчастіше залежить, “потрапляєте” ви в цільову аудиторію чи ні. Той самий момент, коли важливо не тільки те, що Ви говорите, але і те, як Ви це робите.

Мені в цьому плані пощастило. У мене була можливість предметно поспілкуватися з людиною, перш ніж відправляти презентацію, і завдяки цьому з’явилася можливість калібрувати проблему і зробити слайд максимально ефективним. В іншому випадку довелося б йти по граблях і вчитися на помилках і невдачах, що критично, оскільки іноді другого шансу може і не бути.

Часом буває так, що кілька проблем, тому блок може займати не один, а кілька слайдів. Це особливо актуально, коли Ви робите презентацію для публічного виступу.

У прикладі нижче я дозволю собі взяти окремий випадок «болю», щоб слайд був максимально показовий. Він навряд чи актуальний для Вас, але зате наочно показує прийом в дії. Чим точніше Ви описуєте проблему і чим ближче вона читачеві — тим більш сильне враження справляє Ваша презентація.

Приклад другого слайда продає презентації — опис проблеми.

Слайд №3 – підсилювач

А ось і перший секретний компонент. Багато обмежуються однією лише проблемою, але можна піти далі: посилити проблему, показати її масштаб, актуальність і наслідки. Якщо візуалізувати, то в другому слайді Ви вказуєте на мозоль аудиторії, а в третьому – починаєте на неї тиснути. З особливим садизмом. Плюс такого підходу – коли ви потрапляєте в «біль», Вас дуже уважно слухають (читають кожне слово у Вашому КП).

В якості підсилювача ідеально підійдуть наслідки проблеми, виражені в зрозумілих аудиторії одиницях (грошей, часу, клієнтів, супутніх проблемах). Наприклад, є проблема: співробітники сидять по 2-3 години в день у соцмережах. Переводимо все це неподобство в гроші – отримуємо перший підсилювач. А потім культивуємо сам ефект втрати часу, отримуємо недоотриманий прибуток, втрату клієнтів та ін. Це другий підсилювач.

Іншими словами, підсилювач – це антивыгода, або відповідь на питання, у що обертається проблема для аудиторії.
Важливо: цей слайд ще й свого роду лакмусовий папірець для оцінки проблеми. Якщо проблеми немає підсилювача або він, м’яко кажучи, непереконливий, то це тривожний сигнал, і варто переглянути зміст другого слайда.

Приклад слайда з підсилювачем.

Слайд №4 – рішення (оффер)

На цьому слайді концентрація уваги аудиторії максимальна. І саме це той самий слайд, який робить Вашу презентацію продає. Саме час зробити пропозицію, від якої люди не можуть відмовитися — оффер. На цьому слайді Ви показуєте аудиторії Ваш товар або послугу як рішення описаної вище проблеми.

Іншими словами, саме час відповісти на питання “Що Ви пропонуєте, і як це допомагає клієнту?”.

Приклад четвертого слайда: оффер як рішення проблеми аудиторії.

Слайд №5 – технологія

Ви представили свій продукт і послугу як рішення проблеми цільової аудиторії. Тепер саме час наочно показати, яким чином товар або послуга вирішує цю проблему. В іншому випадку є ризик отримати незачинене заперечення. Іншими словами, на цьому слайді Ви відповідаєте на питання “Як?”.

У цьому моменті також можуть бути варіації і кілька слайдів. Наприклад, в описаній вище презентації з інтернет-маркетингу я на кожному слайді окремо показував кожен напрямок і те, який внесок вона робить у вирішення проблеми клієнта. У прикладі нижче я покажу один слайд, щоб максимально розкрити принцип.

Приклад п’ятого слайда продає презентації: технологія, або як це працює.

Слайд №6 – доказ

На цьому етапі Ви вже досить зацікавили аудиторію, однак довіри до Ваших слів у неї ще немає. Щоб його викликати, потрібно довести, що все сказане Вами – правда. Для цього ідеально підходять кейси. Покажіть, як за допомогою Вашого товару чи послуги інші люди вже вирішили проблему. Тут на Вас ідеально працює психологічний тригер контрасту (до/після).

Якщо кілька кейсів – краще розмістити їх не на одному, а на декількох слайдах. Так їх і сприймати простіше, і цінність кожного кейсу в очах аудиторії вище.

Приклад шостого слайда — кейси як доказ правдивості Ваших слів.

Слайд №7 — ціна питання

Якщо всі попередні шість слайдів Ви зробили правильно, то зараз у Вашої аудиторії в голові крутиться тільки одне питання: “Скільки? Скільки це коштує?”. І тут ми, немов передбачаючи питання людей, називаємо ціну.

У випадку з ціною є одна маленька хитрість. Справа в тому, що як тільки Ви назвали вартість, люди починають для себе вирішувати: купувати чи ні. Умовно, це вибір між двома варіантами, один з яких для Вас небажаний. Щоб збільшити ймовірність вибору в Вашу користь, досвідчені копірайтери дають не одну ціну, а кілька — у вигляді пакетів або тарифних планів. Їх, як правило, три-чотири. І у кожного своя задача.

 • Перший пакет найдешевший (щоб можна було демпінгувати), але має ряд недоліків, з якими людина повинна миритися.
 • Другий або третій пакет – оптимальний, його часто виділяють графічно а-ля «хіт продажів».
 • Четвертий пакет – найдорожчий і витратний, його ціна помітно вище, однак за фактичною цінності він порівнянний з попереднім пакетом. Його основне завдання – показати контраст, що основний пакет не такий вже й дорогий.
 • Приклад сьомого слайда презентації: пакети з вартістю.

  Взагалі, контраст – це дивовижний тригер. Уявіть, що Ви купили автомобіль, скажімо, за $20 000. Вам пропонують докупити ще килимки і захисну сітку для радіатора за $200. Ви погоджуєтесь, тому що в порівнянні з вже витраченої сумою $200 здається замало.

  Тепер інша ситуація. У Вас немає килимків, і Ви пригнали автомобіль на технічне обслуговування, вартістю $100. Вам пропонують купити все ті ж килимки за $200. Швидше за все, від такої пропозиції Ви відмовитеся. Знову ж таки, вся справа в контрасті сприйняття.

  Слайд №8 – заперечення

  Яке б привабливу пропозицію Ви не зробили, в аудиторії завжди залишаються питання або заперечення. Причому самі різні, починаючи від “Занадто дорого!” і закінчуючи “А хто ви такі?”. Починаючи з цього слайда – саме час закрити заперечення, викликавши тим самим додаткову довіру.

  Правило тут просте: обробник для кожного заперечення розміщуємо на окремому слайді. Як приклад — закриття заперечення «Можна довіряти авторові цієї статті?»

  Приклад слайда з обробкою заперечень.

  Інші популярні блоки — це блок «Про компанії», «Наші клієнти», «Відгуки», «Сертифікати і нагороди» і т. д.

  Зверніть увагу: йдеться про сам продавця заходить лише на восьмому слайді, а не на першому-другому. Багато допускають грубу помилку, коли ще не викликавши інтерес у аудиторії починають розповідати про себе. Поставте себе на місце читача або слухача. Вам буде цікавий розповідь про зовсім невідомих Вам людей або компаніях?

  Слайд №9 – резюме та вигоди

  Якщо Ви постійний читач мого блогу, то напевно помітили, що продає презентації підхід до розміщення вигод відрізняється від, наприклад, холодних комерційних пропозицій, де вигоди йдуть відразу після оффера.

  Вся справа в специфіці презентацій. Тут ми використовуємо вигоди як підсилювач всього сказаного, підводячи підсумок, щоб потім «закрити» людину на потрібне нам цільове дію. Подивіться приклад.

  Приклад демонстрації вигод як підсумку комерційної презентації.

  Слайд №10 – заклик до дії

  Кульмінація продає презентації і один з найважливіших блоків – Ви закликаєте людини зробити потрібну Вам цільове дію. Іншими словами, даєте йому чітку установку, відповідаючи на питання: “Що далі?”. На цьому слайді у Вас може бути додаткове речення з дедлайном (ключовий атрибут для продажу зі сцени).

  Якщо у Вас некомерційний доповідь, і Ви хочете залучити аудиторію в дискусію – покличте її задати Вам питання. При цьому намагайтеся уникати тупикових слайдів а-ля “Дякую за увагу!”, тому що вони, як правило, знижують конверсію.

  Приклад заключного слайда презентації: заклик до дії і чітка інструкція, що робити далі.

  Дизайн продає презентації

  Ви продумали структуру, написали текст і створили прототип презентації. Ви молодець і задоволені собою. Але не відправляти ж презентацію в такому вигляді клієнту або організаторам конференції! Непрезентабельно. І тут є три варіанти рішення.

  1
  Скористатися безкоштовними шаблонами. Ідеальний варіант, коли потрібно зробити все швидко, просто і зі смаком. Є безліч безкоштовних шаблонів презентацій для Google Slides, Microsoft Power Point або Keynote. Вони дозволяють визначити загальний стиль, але нічого не роблять із зображеннями. Цей момент можна обійти, якщо скористатися безкоштовними векторними зображеннями, які також без проблем можна знайти в пошукових системах. Презентацію для прикладу у цій статті я зробив саме по цьому шляху. Швидко, просто і ефективно. На все про все пішло трохи більше години.
  2
  Скористатися послугами дизайнера. Інша крайність і найдорожчий варіант. Використовується тільки для ключових завдань і то, як правило, лише у великих компаніях. Тримати в штаті дизайнера – задоволення не з дешевих. Більш-менш хороші фахівці коштують $800-1200 в місяць. Зробити дизайн презентації на умовах разового співпраці обійдеться в $150-300. В умовах обмеженого бюджету влітає в копієчку.
  3
  Використовувати готові платні комерційні шаблони. До цього способу я вдаюся час від часу. По суті, це покращений варіант №1. Ви отримуєте шаблон з усіма необхідними шрифтами, іконок і графікою в єдиному стилі і одному архіві. Коштує таке задоволення в середньому $7-15 (400-900 рублів). Дуже багато якісних шаблонів є на сайті GraphicRiver.net (цей сайт входить до складу гігантського ринку Envato Market, який володіє такими майданчиками як Themeforest, Videohive, CodeCanyon, Audiojungle та іншими). Всі шаблони для презентацій можна умовно розділити на три види: для Google Slides, для MS PowerPoint і для Keynote. Як я писав вище, я віддаю перевагу першому варіанту. Ви ж можете вибрати той, з яким Вам зручніше працювати.

  Приклад продає презентації цілком

  Ось як виглядає презентація цілком, всі слайди з першого по десятий. Ще одна перевага Google слайдів — можливість вбудовувати презентації куди завгодно з «хмари».

  Резюме

  Сьогодні ми розглянули простий і швидкий спосіб створити презентацію для продажу ідей, товарів або послуг і обернути її в пристойний дизайн з мінімальними витратами. Єдине, нагадую, що при розробці слайдів потрібно пам’ятати про кількість слів (їх не повинно бути більше 40 на слайд). Також зверніть увагу, що шрифт повинен бути читабельний навіть з далеких рядів конференц-зали, особливо якщо у людей слабкий зір.

  Нарешті, пам’ятайте, що половина успіху – це правильно визначити і сформулювати проблему цільову аудиторію. Причому проблему реальну, а не вигадану. І запропонувати актуальне рішення. І все у Вас вийде. Головне – пробуйте!

  Щиро Ваш, Данило Шардаков.

  P. S. Сподобалася стаття? Поділіться їй в соцмережах.

  P. P. S. Є питання? Вкажіть в коментарях!

  Як копірайтеру (і будь-фрілансеру) отримувати дорогі замовлення від $100 і вище: піраміда Дилтса
  Як написати забійний вайтпейпер (офіційний документ) для ICO і заробити на цьому: 12 ключових блоків (з прикладами)

  Вам сподобаються

  Скандальний контент-маркетинг, або як використовувати…

  ПРАКТИКУМ: як написати текст про компанію, щоб він…

  Як провести базовий маркетинговий аналіз для…

  20 ударних прийомів роботи з текстами, копірайтинг…