Як сформувати правильну структуру тексту і зробити його зручним для сприйняття

4

З кожним днем в Мережі з’являються мільйони сторінок тексту. Сотні тисяч людей описують події та явища, пишуть новини та практичні керівництва, беруть інтерв’ю, створюють пости в блогах і складати розповіді. Список можна продовжувати до нескінченності, проте об’єднує всіх цих людей одне – всі вони створюють текст з певною структурою. У одних структура сприймається легко читачами, а в інших – складніше. Сьогодні ми розглянемо, які види структури матеріалу бувають, а також відповімо на головне питання: як написати текст, щоб його було зручно читати і сприймати.

Різновиди структури тексту

Структура тексту може змінюватись в залежності від завдань і визначається автором індивідуально. Одні автори вибирають правильну структуру, інші – не зовсім. Як результат, одні тексти читаються легко: дослівно або по діагоналі, а інші – плутають читача і занурюють його свідомість в хаос нерозуміння.

Для наочності, давайте розділимо структуру тексту на кілька частин. У більшості випадків текст просто зобов’язаний мати:

 • Привертає увагу заголовок
 • Основну частину, розділену на абзаци
 • Поділ на абзаци, використання підзаголовків і списків служить для поліпшення читабельності тексту, докладніше про які Ви можете прочитати в статті «Копірайтинг: покращуємо читабельність тексту».

  Основна частина може мати свою внутрішню структуру, в залежності від виконуваних матеріалом завдань.

  Типи внутрішньої структури:

  1. Логічна (послідовна) структура

  Логічна структура характерна для практичних керівництв, описів, статей і так далі. Особливість такої структури: кожен наступний абзац випливає з попереднього або пов’язаний з ним, прямо або побічно. Це дуже зручно для створення текстів, в яких наводиться аналіз чого-небудь з наступними висновками.

  Приміром, у цій статті попередній абзац описує, де використовується логічна структура, а це дає приклад її використання. Наступний абзац буде розповідати про іншому типі структури, логічно доповнюючи двох своїх попередників.

  2. Пірамідальна структура

  Пірамідальна структура найбільш характерна для новин та прес-релізів. В її основу закладено принцип «перевернутої піраміди», який вимагає розміщення основної інформації на самому початку матеріалу і наступне її розкриття далі по тексту в деталях.

  Пірамідальна структура дозволяє користувачеві відразу дізнатися, про що стаття і, при необхідності, дізнатися більше подробиць. При цьому якщо користувач перерве читання, основна думка до нього все одно буде донесена.

  3. FAQ-структура

  FAQ-структура найбільш характерна для інтерв’ю або сторінок з найбільш часто вживаними питаннями. Кожен абзац такої структури являє собою пару питання/відповідь. Іноді на початку тексту присутня зміст з посиланнями, щоб користувачеві було зручніше знайти відповідь на питання, що його цікавить.

  4. Комерційна структура

  Рекламні тексти, що продають вирішують задачу продажу та просування. Вони припускають виклик відповідної реакції користувача: замовленні послуги, придбання товару, дзвінку, реєстрації і т. д. Для досягнення бажаного результату, більшість комерційних текстів створюється на основі маркетингової моделі AIDA.

  Ця модель має чотири ступені, виходячи з яких і формується структура матеріалу. При цьому варто відзначити, що не завжди структура може бути логічною. В цьому контексті головне – це кінцевий результат, а не естетика і послідовність.

  5. Комбінована структура

  Комбінована структура текстів найбільш характерна для блогів. Наприклад, якщо блогер спочатку описує яку-небудь подію, використовуючи пірамідальну структуру, а потім робить аналіз цієї події і ділиться власними думками, структуруючи матеріал послідовно.

  У випадку з використанням комбінованої структури варто бути особливо уважним, щоб не отримати аналіз упереміш з новиною. В іншому випадку вийде хаотична структура.

  6. Хаотична структура

  Хаотична структура не використовується в текстах і, як правило, є результатом невмілих маніпуляцій автора з інформацією. Зовні це нагадує текстовий вінегрет: елементи різних типів структур, об’єднані разом і перемішані випадковим чином: аналітика з комерційною жилкою, новини з відповідями на запитання і т. д.

  Хаотична структура плутає користувачів і заважає їм повноцінно сприймати інформацію. Втім, іноді автори вдаються саме до цього типу для дезорієнтації читачів. Завданням такого підходу може бути саботаж, дискредитація і т. д.

  Структура абзаців

  Як вже було написано вище, текст, для зручності сприйняття, ділиться на абзаци. Абзаци, в свою чергу, також можуть мати власну структуру, в залежності від структури тексту і бути представлені у вигляді:

  • Питання/відповіді
  • Одиночних пропозицій
  • Пласту тексту
  • Списку
  • Цитати

  При цьому, головне правило абзацу: він повинен містити в собі думку і мати сенс, навіть будучи відокремлені від інших пропозицій.

  Приклади правильних абзаців:

  Копірайтинг – мистецтво створювати продають та рекламні тексти. SEO-копірайтинг – похідна копірайтингу, орієнтована не тільки на користувача, але і на пошукові системи.

  Будь-який підприємець зацікавлений у просуванні своїх товарів і послуг. Чим вище віддача від реклами, тим більше грошей він готовий у неї вкладати.

  Приклади некоректних абзаців:

  Яка завжди була при ньому. Невідомо, які у неї можливості, але одне можна сказати точно: без додаткових фінансових вкладень вона не зможе повноцінно розкрити свій потенціал.

  Навіть надаючи на нього впливали. У підсумку ця жінка просто знищить його.

  У другому випадку абзаци не є самостійними смисловими одиницями і заважають читачеві сприймати текст при читанні «по діагоналі».

  Висновки

  Структура тексту, багато в чому, визначає його подальший успіх. У кожному індивідуальному випадку структура вибирається виходячи з завдань, які ставляться перед матеріалом. Головне – щоб читач мав можливість отримувати необхідну йому інформацію максимально доступно, і при цьому не втомлювався і не губився. В такому випадку, він буде вдячний Вам, як автору, і Ваші зусилля окупляться сповна.

  Як правильно написати SEO-текст у відповідності з технічним завданням
  Як зрозуміти, чого хоче замовник і позбавити себе від перероблення роботи

  Вам сподобаються

  Що таке LSI копірайтинг, тексти та запити: простими…

  Як написати лист подяки: зразок, шаблон…

  Як правильно написати оголошення про продаж для дошок…

  Основи HTML для копірайтера, або навіщо копірайтеру…