Як правильно скласти резюме і дорого продати себе

5

За останні три роки я складав резюме раз двадцять. Один раз — для себе, коли влаштовувався працювати начальником відділу копірайтингу в рекламне агентство, а решта — для друзів і знайомих. Іноді мети були дійсно складними і цікавими: влаштувати одного без досвіду роботи, але з великим потенціалом у велику фірму (з якою він через 2 роки пішов і відкрив власний успішний бізнес) або перемогти в “конкурсі резюме”, де на одне місце претендувало близько 30 претендентів.

Знаєте, чому в 95% випадків завдання вирішувалася успішно? Тому що резюме — це той самий текст, що продає, що продає людини роботодавцю. З усіма витікаючими. І, як показує практика, 99% людей складати резюме не вміють. У цьому я переконався, коли працював начальником відділу і набирав співробітників. Кожен день менеджери по персоналу (HRы) скидали десятки резюме претендентів, і більшість цих резюме я навіть до кінця не читав: вони були написані або нудно, як під копірку, або в дошку креативно, але абсолютно нецікаво мені, як роботодавцю.

Чому люди пишуть в резюме непотрібні речі?

Більшість людей при складанні резюме допускають відразу кілька грубих помилок. По-перше, вони абсолютно не розуміють завдання своєї цільової аудиторії (HR-менеджера, начальника відділу або власника бізнесу). По-друге, вони всі переписують резюме 1 в 1 з шаблоном, яких валом в інтернеті, “благополучно” зливаючись з сірою масою інших таких же шукачів.

Нарешті, по-третє, переважна більшість людей становить одне резюме для широкого спектру вакансій: від менеджера по персоналу до оператора верстата з ЧПУ, мовляв, куди-небудь та візьмуть. В підсумку таке резюме містить купу нікому не потрібної інформації і в кращому випадку відправляється в папку “Розглянути, якщо нікого не знайдемо за півроку пошуків”.

Що потрібно роботодавцю

Коли йдеться про продаж товарів і послуг, можна піти двома шляхами: від продукту (описати, який продукт класний і неповторний) і від клієнта (знайти проблему клієнта, його біль і представити продукт як рішення цієї проблеми). Другий підхід на практиці працює набагато краще.

Людський ресурс — це товар, а роботодавець — це покупець. І тут виконуються всі основні принципи продажів. Якщо Ви подивіться на все системно, а не тільки з позиції найманого працівника, то побачите чіткі закономірності.

Ви також помітите, що перед роботодавцем варто цілком конкретне завдання: отримати максимальний результат на вкладені гроші. Тобто закрити вакансію підходящою людиною з мінімальними (по можливості) витратами. Чим вище результат і чим менше грошей потрібно витратити — тим краще. Це називається вигідна угода.

Справедливо і зворотне: чим більшу цінність являє собою людина, в рамках вакансії, тим більше грошей він коштує. Як не цинічно це звучить, але коли ми говоримо про резюме, людина — це товар на вітрині ринку праці. Ні більше, ні менше.

Грубі помилки при складанні резюме

Коли я працював начальником відділу копірайтингу у великому рекламному агентстві, у мене в підпорядкуванні було близько 40 осіб. В той час ми активно закривали вакансії на веб-райтерів і копірайтерів, і HR-менеджери пересилали мені десятки резюме шукачів.

9 з 10 цих резюме я відправляв в урну при побіжному погляді, тому що вони були нудні й складені абсолютно бездарно.Типова помилка: багато інформації, але жодного натяку на те, чому людина підходить саме для цієї вакансії. Іншими словами, мені пропонували товар, який мені був абсолютно не потрібен, а якщо й потрібен, то ніхто не пояснював мені, чому.

Ще одна біда близько половини всіх надісланих резюме — це неправильна структура. У мене є багато знайомих, які відмінні фахівці своєї справи. Але проблема в тому, що, дивлячись на їх резюме, цього не скажеш. Важливо розуміти, що у потенційного роботодавця крім резюме ніякої іншої інформації немає, і якщо резюме не справляє належного враження, велика ймовірність, що ніхто не подзвонить.

Основи складання переможного резюме

Правило складання №1: гарне резюме завжди заточується під конкретну вакансію. Тут повинна бути визначеність. Варіант: піду програмістом або тестувальником, а, може, менеджером з продажу, як правило, працює дуже погано.

Хочете знати, чому? Пояснюю. Різні вакансії відрізняться по зарплаті, іноді навіть в кілька разів. Зарплатну лінійку менеджери по персоналу знають дуже добре.

А тепер поставте себе на їх місце. Ви бачите резюме людини, який готовий працювати і програмістом (зарплата якого може доходити до 150 тисяч рублів ($5000) в Москві, і менеджером з продажу, середня зарплата якого 60-80 тис. рублів ($2-2,5 тис.). Тобто один і той же чоловік готовий отримувати в 2 рази менше грошей на іншій роботі, і йому все одно. Це викликає серйозні сумніви на його рахунок.

Ознакою хорошого тону в резюме вказувати мету. Наприклад: “Отримання посади комерційного директора”. Чітко, зрозуміло і конкретно.

Чит-код

Щоб максимально точно адаптувати резюме під вакансію, подивіться на вимоги існуючих вакансій і адаптуйте резюме, щоб воно максимально відповідало їм (було максимально релевантним). Тоді ймовірність відгуку значно зростає.

Структура резюме

Говорячи про структуру резюме, важливо пам’ятати і розуміти одну річ. У більшості випадків Ваше резюме конкурує з десятком інших, тому потрібно з ходу звертати увагу роботодавця на ключові моменти.

Ще одна дуже поширена помилка — це використання прямій хронології, коли людина описує свій професійний досвід послідовно чи не від школи до останнього місця роботи (зверху вниз).

Роботодавця не цікавить Ваше навчання. У всякому разі, не в першу чергу. Йому потрібно закрити вакансію найбільш підходящим кандидатом, тому і акцентувати увагу потрібно спершу на ключових моментах. А вже потім, в якості додаткової інформації, можна вказати навчання, сертифікати і т. д.

Важливо: структура резюме будується від пріоритетної інформації для роботодавця до другорядної, а не навпаки. В цій статті я наведу зразок.

Досягнення

Зараз заради експерименту я підняв свій архів і дістав вибірково десять резюме. І в жодному з них я не зустрів ключової інформації. Зате в кожному фігурує одна і та ж помилка. Дивіться.

Переважна більшість людей, описуючи свій професійний досвід, використовує зв’язку: “місце роботи-обов”. Але роботодавця обов’язку мало цікавлять. Зараз поясню чому.

Уявіть, що Ви прийшли в продуктовий магазин. Ви берете з полиці тортик і звертаєте увагу на етикетку. Але замість звичного “Склад” Ви бачите на ньому іншу напис: “У цьому виробі по нормі повинні бути присутня…”. Ви округляєте очі і ставите тортик на місце з неприємним осадом. Зрештою, Вас не цікавить, що в продукті повинно бути. Вас цікавить, що в ньому є по факту.

Тому в резюме набагато краще працює зв’язка: “Місце роботи, обов’язки, досягнення”. Вона набагато інформативніше і продає Вас в рази дорожче на ринку праці.

Порівняйте:

Обов’язки

 • Холодні дзвінки
 • Проведення презентацій
 • Укладення договорів

Занадто абстрактно, вірно? А тепер більш повна зв’язка.

Досягнення

 • Уклав 8 договорів з великими компаніями за $1,5 млн кожен
 • Приніс компанії за три роки загальний прибуток понад $10 млн
 • Привів у компанію 119 клієнтів, 38 з яких стали постійними
 • Перевиконав план продажів в 19 останніх місяцях підряд
 • Склав власну клієнтську базу з 1100 осіб (ОПР)

Обов’язки

 • Холодні дзвінки
 • Проведення презентацій
 • Укладення договорів

Який з прикладів продає людину краще і дорожче? Це риторичне питання. Цікаво інше: цінність у другому випадку на порядок вище ніж в першому, і зарплата може відрізнятися в кілька разів. Хоча, здавалося б, обов’язки одні і ті ж, посада одна і та ж. Конкретика вирішує.

Навички і технології

Обов’язково вказуйте навички і технології, які потрібні роботодавцю і якими Ви володієте.

Наприклад, коли я влаштовувався працювати начальником відділу копірайтингу в рекламне агентство, навички публічних виступів, викладання і велика база веб-райтерів стали великим плюсом.

Зверніть увагу: коли Ви вказуєте ту або іншу технологію, зовсім необов’язково вказувати, наскільки добре Ви її знаєте. Можна, звичайно, написати, досвідчений користувач MS Office, якщо це дійсно так. Але в іншому краще перерахувати пакети, з якими Ви працювали або про які знаєте. Для менеджерів з персоналу (HR), які, як правило, не вузькі фахівці, саме конкретні технології є ключовими якорями, які вони шукають в резюме.

Наприклад, Ви можете написати: володію мовою програмування PHP, а HR буде шукати Zend Framework (який, по суті, написаний на мові PHP). Мораль: звертайте увагу на вимоги вакансій.

Другорядна інформація

Багато до мого превеликий жаль для опису додаткових переваг використовують заяложених кліше: “комунікабельний, стресостійкий, відповідальний, і т. д.” Проблема в тому, що ці кліше присутні майже в кожному резюме.

А між тим шаблони можна дуже просто розірвати: включіть в резюме свої переконання, принципи або об’єкти гордості. Увімкніть улюблені книги або блоги, інтереси. На перший погляд, це може здатися неважливим, але саме ця інформація характеризує Вас як особистість, а не як робота, склав резюме по заданим параметрам. Більше того, якщо раптом Ваші захоплення та інтереси роботодавця співпадуть, між Вами виникне емоційний зв’язок, що значно підвищить Ваші шанси на успіх. І навіть якщо інші кандидати, Ваші конкуренти, будуть сильніше по тим чи іншим параметрам, виберуть все одно Вас, завдяки тому, що спрацює сильний психологічний тригер — прихильність.

Нарешті, якщо вже Ви плануєте використовувати загальні фрази, розкрийте їх більш докладно і поясніть, як саме проявляється в Вас те або інша якість.

Наприклад

Стресостійкість

Витримую високі емоційні навантаження і зберігаю спокій в критичних ситуаціях.

Відповідальність

Вмію швидко аналізувати ситуацію і оперативно приймати рішення, покладаючи на себе повну відповідальність за них.

Комунікабельність

Швидко знаходжу спільну мову з людьми для ефективного вирішення суміжних робочих питань.

Навченість

Вмію самостійно і швидко шукати потрібну інформацію і застосовувати її на практиці.

І так далі. Само собою, чим більше фактів компетентності у Вас є (нагороди, сертифікати, грамоти і т. д., тим краще і повніше буде Ваше резюме).

Як скласти резюме, якщо нема досвіду і досягнень

Коли немає ні досвіду, ні досягнень, потрібно розуміти, що на окремі вакансії Вас не візьмуть з однієї простої причини: роботодавцю потрібен чоловік. здібний і вміє вирішувати поставлені перед ним проблеми, а не створювати нові.

Тим не менше, якщо Ви націлені на якусь вакансію, у Вас є два варіанти:

 • Придбати необхідні навички і досвід, самостійно і таки продати себе, надавши гарантії виконання покладених зобов’язань.
 • Влаштуватися в інше місце, в якому Ви зможете отримати необхідні навички.
 • Навіть якщо у Вас немає досвіду, у Вас все одно є позитивні якості, які корисні роботодавцю. Їх і потрібно вказувати. Наприклад, якщо Ви готові залишатися працювати понаднормово або до отримання результату — це приверне увагу і виділить Вас на тлі конкурентів.

  Знову ж, якщо немає досягнень, але є мінімальний досвід, можна написати: “Брав участь у запуску масштабної email кампанії по базі 100 000 адрес через Mailchimp”.

  Це вже дасть людині зрозуміти, що Ви в темі, володієте термінологією і у Вас є яка-ніяка, але база знань (навіть якщо Ви просто дивилися, як Ваші знайомі чи колеги запускали Email-кампанію).

  Супровідний лист

  Найчастіше резюме відправляється не в чистому вигляді, а з супровідним листом поштою. І це лист грає ключову роль при формуванні першого враження.

  Склад супровідного листа до резюме залежить від трьох факторів:

  • рівня Вашої кваліфікації
  • посади, на яку Ви претендуєте
  • людини, якій Ви пишете і який приймає рішення

  На практиці щира зацікавленість у проекті, доброзичливість і готовність вирішувати поставлені завдання працює на порядок краще, ніж розмови про гроші або виставлення власних умов. Все це краще обговорювати на співбесіді.

  Зразок структури для складання резюме

  Резюме, як і текст, що продає, простіше всього складати по блокам. Ось приблизна структура таких блоків.

  Важливо: в резюме ніколи не пишеться слово “резюме”.

  1. Шапка (ПІБ, вік, контакти).

  2. Мета (яку посаду Ви хочете отримати — потрібно вибрати якусь одну; для різних посад потрібні різні резюме).

  3. Професійний досвід та досягнення (у зворотній хронології).

  • Останнє місце роботи
   • Досягнення
   • Обов’язки
  • Передостаннє місце роботи
   • Досягнення
   • Обов’язки
  • Попередні місця роботи
   • Досягнення
   • Обов’язки

  Тут варто звернути увагу на одну річ. Наприклад, я, по суті, «мультиклассовый персонаж», висловлюючись мовою комп’ютерних ігор. Це означає, що у мене два (а тепер вже три напрями): інженер (радіоелектронний профіль і програмування), копірайтер і маркетолог, підприємець.

  Всі три напрямки можна вказувати в резюме, але спочатку йдуть ті, які важливі для роботодавця. Решта йдуть або слідом, або виносяться в дод. інформацію.

  4. Ключові навички (важливі для роботодавця).

  5. Технології (в першу чергу, необхідні для майбутньої роботи).

  6. Освіта (якщо досвіду роботи немає (вчорашній студент), то освіта вказується замість блоку №3).

  7. Додаткова інформація та свідоцтво компетентності (сертифікати, нагороди, досягнення поза роботи тощо).

  8. Блок з особистою інформацією (інтереси, хобі, книги, ресурси; наприклад, якщо Ви читаєте ті ж ресурси, що і Ваш роботодавець, і вони пов’язані з Вашою майбутньою роботою, то це стане великим плюсом).

  Важливо: Боже упаси Вас при складанні резюме виділятися за рахунок нестандартного графічного оформлення (яскравих шрифтів, креативних фраз або щось в цьому дусі). На практиці такі резюме ніхто не читає, і вони відправляються прямо в урну.

  Резюме

  Забавна гра слів виходить: “резюме по резюме”. Але, відкинувши жарти в сторону, я хочу ще раз звернути Вашу увагу на три важливих моменти.

 • Завдання резюме — продати здобувача роботодавця якомога дорожче. Закони продажів тут діють повною мірою. Тому не варто соромитись. Всі вигоди Вашої пропозиції повинні відразу кидатися в очі.
 • Резюме повинно відповідати вакансії, на яку Ви претендуєте і бути максимально «заточеним» під неї.
 • Не варто перевантажувати резюме зайвою інформацією. Використовуйте тільки ті відомості, які потрібні роботодавцю для запрошення на співбесіду. Ні більше, ні менше.
 • Нехай Ваше резюме продає Вас дорого!

  Щиро Ваш,