Як правильно писати новини: 4 простих кроки

6

Багато хто на своїх сайтах публікують новини компанії. При цьому більшість, як правило, допускає одну і ту ж помилку, а вірніше, дві помилки. Перша полягає в тому, що ці новини ніхто не читає, просто тому, що вони нецікаві споживачеві. Друга помилка полягає в тому, що вони мають традиційну логічну структуру з основним висновком або перевагою в кінці. Тобто навіть якщо новина містить корисну для споживача інформацію, споживач цю інформацію не отримує, бо не дочитує новину до кінця.

Сьогодні ми виправимо цю кричущу несправедливість і розглянемо, як правильно писати новини на сайті, щоб вони працювали на продажу, а не даремно займали місце на сайті. У статті переважно розглядаються принципи написання новин для компаній, але багато з них застосовні і для регулярних новинних видань.

Типові помилки при написанні новин

Перш ніж ми почнемо, давайте розглянемо ще кілька типових помилок. Наприклад, новина без новинного приводу, яка публікується просто для того, щоб опублікувати новину. Словом, вода, вода… Звичайно, в рамках наповнення сайту контентом при пошуковому просуванні це грає якусь роль, однак для відвідувачів інтернет-ресурсу від такої новини користі трохи менше, ніж ніякого. Втім, трохи нижче ми розглянемо, як писати ефектні новини навіть без новинного приводу.

Ще одна дуже поширена помилка – це ода собі коханим. Як правило, компанії в новинах роблять великий акцент саме на собі, вважаючи, що це логічно, адже це ж новини компанії. Проте редактори, які випускають ці новини, забувають, що матеріал читають їх клієнти, потенційні клієнти, у яких вектор цінностей спрямований кілька в інший бік.

Детальніше це питання розглянуте у статті «Згубний почемумыкание, або як правильно описувати переваги компанії на сайті»

Тим не менш, будь-яку новину, якщо її написати грамотно, можна зробити корисною для споживача і перетворити на допоміжний інструмент продажу. Для цього достатньо слідувати 4-му простим крокам. Ось вони:

Як правильно писати новини: Крок №1. Структура

Створення будь-новини починається з правильної структури. І для всіх новин, без винятку, застосовується принцип перевернутої піраміди. Для цього існує три причини:

 • Користувач отримує основну інформацію, навіть якщо не дочитує новину до кінця.
 • Зазначення основної вигоди залучає користувача до читання, а значить, можна звернути його увагу на щось ще.
 • При використанні принципу перевернутої піраміди осіб, що раніше ніколи не що заходив на сайт, пробігаючи по лидам (про те, що це таке – трохи нижче), отримує максимум інформації про попередніх новинних події, тобто хроніка новин працює на продажу сама по собі.
 • Як правильно писати новини: Крок №2. Перший абзац (лід)

  Одна з найважливіших частин новини – це перший абзац, його ще називають лидом (від англ. lead – ведучий). Лід найчастіше є каменем спотикання для багатьох копірайтерів, оскільки або ігнорується, або складається неправильно.

  Принципи написання забійного ліда

  • Лід повинен містити суть новини в 1-м – максимум 2-х пропозиціях.
  • Лід повинен містити основну вигоду для споживача (бажано спочатку).
  • Лід не повинен мати абстрактного початку.
  • Лід не повинен містити подробиць.
  • Лід повинен викликати у читача бажання дізнатися деталі (інтригувати).
  • Лід повинен бути коротким (до 3-4 речень), конкретним і однозначним.

  Найпоширеніша помилка при складанні ліда – це віддалене початок в стилі «Всі ми коли-небудь замислюємося про те, як добре було б жити на Марсі…». Вчені встановили, що читач витрачає не більше 5 секунд на ознайомлення з заголовком і лидом, і якщо це йому нецікаво, то як би геніально була написана новину, читати її ніхто не буде.

  Як правильно писати новини: Крок №3. Заголовок

  Я навмисно згадую заголовок після ліда, оскільки якщо лід сформульований правильно, то у автора новини вже на руках є дві важливі речі:

 • Суть новини
 • Вигода для споживача (як правило, неактуальна для чисто новинних ресурсів)
 • З такими вихідними даними скласти заголовок стає на порядок простіше в порівнянні з тим, коли на руках немає взагалі нічого.

  Про те, як складати новинні заголовки – тема окремої статті, тут я дам лише кілька можливих варіантів.

  Основна вигода

  В таких заголовках позначається цінність новини для споживача. Як правило, такі заголовки відмінно зарекомендували себе при анонсуванні рекламних акцій.

  • Усім клієнтам компанії N – подарунок на 5000 рублів!
  • АКЦІЯ! Кожному новому абоненту знижка 50% на перших 3 місяці обслуговування!
  • Купи жуйку – отримай плазмовий телевізор у подарунок!

  Основну вигоду дуже зручно вказувати, коли новинного приводу, як такого немає. В такому випадку можна просто взяти і описати переваги того чи іншого товару, просто виставивши його в новому світлі.

  • Чому наші клієнти віддають перевагу послугу X PRO

  Спеціальні слова

  Ці слова явно вказують на щось новеньке. До них відносяться:

  • Новинка
  • Акція
  • Тепер
  • Безкоштовно
  • Інноваційний і т. д.

  Приклади:

  • Тепер тренування стануть ще ефективніше, завдяки новій системі ART-2000!
  • Новий крем лабораторії Х розгладжує зморшки за 1 добу!
  • Цей інноваційний підхід підвищив середній чек наших клієнтів на 33%

  І так далі. Багато заголовки можуть здатися занадто кричущими, занадто новинними, але, практика показує, що вони працюють і здорово привертають увагу.

  Суть новини

  Як правило, цей підхід використовується, коли вигоди для споживача, як такої немає, але дуже хочеться розповісти про подію, наприклад, про відвідування конференції або отримання того чи іншого призу. Цей підхід найчастіше використовується в журналістиці.

  • Компанія Х – лауреат номінації компанія 2012 року
  • Компанія Х відкрила новий офіс у Санкт-Петербурзі

  Тим не менш, практично будь новинну подію можна «перевернути» з позиції вигоди для споживача. Так, наприклад, у наведеному вище прикладі перша новина може починатися з того, що мати справу з компанією стало ще престижніше, а друга – з того, що тепер послуги компанії доступні жителям Санкт-Петербурга.

  Чистий інтрига

  Найпопулярніші заголовки, характерні для «жовтої преси». Для корпоративних новин майже не використовуються, але прийом можна взяти на озброєння. Це заголовки в стилі:

  • Ніхто навіть уявити не міг, що він зробить зі своєю дочкою

  Хоча насправді в новости йдеться, що батько купив доньці Мазератті замість Бентлі, і у дівчинки була істерика.

  • Тварина сексуальне божевілля

  Новина про відкриття сезону собачих весіль.

  • Пугачовій зробили пропозицію

  Хоча насправді запропонували вступити в партію і т. д.

  Ідеї для заголовків

  Ще більше працюючих варіантів заголовків Ви можете знайти в статтях:

 • 10 прийомів створення ефектних чіпляючих заголовків (з прикладами)
 • 100 легендарних заголовків, які принесли своїм творцям мільйони. Частина перша
 • 100 легендарних заголовків, які принесли своїм творцям мільйони. Частина друга
 • 100 легендарних заголовків, які принесли своїм творцям мільйони. Частина третя
 • Як правильно писати новини. Крок №4. Тіло новини

  Тіло новини розкриває лід в подробицях. Рекомендований обсяг – близько 1000 знаків (щоб був SEO ефект, за умови, що в новини використовуються ключові слова). При цьому постарайтеся в тілі новини не лити воду». Краще додати фактів, цитат, зображень, висновків і вигод для читача.

  Докладніше про те, як збільшити розмір тексту без зайвої «води», читайте у цій статті.

  Продають новини

  Самі по собі новини, як правило, не продають. Практика показує, що для того, щоб зробити новину ефективним інструментом продажів, потрібно перевести увагу читача на текст, що продає.

  Іншими словами, продають новини – це перша сходинка в двофазної схеми продажів:

 • Читач приходить, цікавиться
 • Читач переходить на текст, що продає і купує
 • Поради щодо публікації новин

  Після пройдених чотирьох кроків у Вас буде готова новину. Зробіть в ній перелінковку з пов’язаними товарами або послугами (2-3 посилання буде більш ніж достатньо). Це додасть посилальну вагу і дозволить продуктовим сторінкам краще ранжируватися в пошукових системах.

  При публікації новин не забувайте про мета-теги title і description, а також про alt-атрибути зображень. Всі вони повинні містити ключові слова.

  Використовувати ключові слова в заголовку – залежить від ситуації. Якщо Ви хочете зберегти інтригу і викликати цікавість у читачів, то, швидше за все, заголовок буде без них. Якщо ж Ви використовуєте новини як допоміжний засіб для пошукового просування, подбайте про те, щоб включити ключові слова в заголовок.

  В принципі, можна об’єднати інтригу і SEO, скажімо, так:

  Як розвідний ключ фірми S врятував життя молодій дівчині і назавжди провчив хуліганів

  Приклад написання новини

  На закінчення давайте розглянемо невеликий приклад, як можна написати новину, скажімо, про цієї статті.

  Тепер Ви можете писати цепляющие новини завдяки цим простим 4 кроків!

  Інтернет-видання Shard-Copywriting.Ru випустив статтю, що описує 4 простих кроки, за допомогою яких можна перетворити новини компанії в ефективний інструмент продажів.

  Стаття займає всього 3,5 сторінки друкованого тексту, що читається менш ніж за 4 хвилини, але при цьому ставить у свідомості читача систему по створенню ефективних новин. Автор описує 4 простих кроки, слідуючи яким можна створити по-справжньому ефектну новину, навіть не маючи освіти журналіста:

  Крок №1. Структура
  Крок №2. Лід
  Крок №3. Заголовок
  Крок №4. Тіло новини

  Ці 4 кроки універсальні, однак тим, хто їм слід, потрібно робити поправку на особливості ресурсу, для якого створюється матеріал.

  Ось як прокоментував вихід статті її автор, Данило Шардаков:

  Я створив цю статтю в допомогу авторам, які останнім часом все частіше стикаються із завданням написання корпоративних новин. Дуже розраховую, що матеріал буде корисний як початківцям ньюсмейкерам, так і досвідченим журналістам.

  У своїй статті автор також ділиться секретами створення продають новин та двофазною схемою організації продажів, закріплюючи статтю ефектним прикладом.

  Оригінальний текст статті можна прочитати, пройшовши по цьому посиланню.

  Зверніть увагу: ця новина нічого не продає, але вона інтригує і захоплює читача, спокушаючи його клікнути по посиланню.

  Резюме

  Новини можуть стати непоганим інструментом продажів. Вони показують, що компанія живе і розвивається. Тим не менш, якщо вони цікаві читачу, ефект від них буде мало. Використовуйте принцип перевернутої піраміди, ефектний заголовок і чіпляючий лід, щоб залучити користувача до читання і потім перевести на сторінку з описом переваг Вашого продукту або послуги.

  Впевнений, від Ваших новин читача буде не відірвати!

  Щиро Ваш,