Як почати статтю: приковываем увагу читача за перші 5 секунд (на прикладах)

6

Це немислимо! Щоб я, людина з вищою освітою, попався на такий дешевий трюк. Сказати по правді, зараз мене переповнюють двоїсті почуття. З одного боку — праведний гнів: “Ну як я міг на таке повестися?!” З іншого — захоплення: мене “обробили” настільки чисто і віртуозно, що будь я стороннім спостерігачем, я б, напевно, аплодував стоячи. Але ні, я виявився жертвою і в самому епіцентрі подій. З цієї ситуації я отримав цінний урок. І зараз Ви зрозумієте, про що я кажу…

Мій друг працює в центрі нетрадиційної медицини. Вірніше, я б сказав, полутрадиционной. Загалом, вони використовують гіпноз, гомеопатію, акупунктурні техніки та інші методи, які не отримали широкого поширення в офіційних установах охорони здоров’я…

Ви все ще читаєте? Та буде Вам! Все, що написано вище — не більше ніж бутафорія. Ось справжнє початок статті. Тут. І, до речі, саме про початок ми з Вами сьогодні і будемо говорити. Готові? Тоді влаштовуйтеся зручніше, сьогодні ми на реальних прикладах розглянемо, як почати статтю, щоб залучити читача до читання і не відпускати до самого кінця!

Початок статті: що таке лід, і з чим його їдять

За статистикою, людина визначає корисність матеріалу протягом перших 5-7 секунд. Велику роль у цьому відіграє перший абзац, який ще називається «лидом» (від англ. lead — вести). Його головне завдання — захопити читача настільки, щоб він не міг зупинитися і “проковтнув” Ваш текст від початку і до кінця. Якщо лід нудний і нудний, текст, як правило, терпить фіаско. І якщо для інформаційної статті це не так критично, то для рекламного тексту це може означати порожню витрату рекламного бюджету з усіма витікаючими наслідками.

З поняттям ліда пов’язаний дуже важливий принцип — принцип перевернутої піраміди, який свідчить, що найцікавішу, найважливішу інформацію слід розміщувати в першому абзаці. Однак це не є догмою. Існує маса способів зробити лід чіпляти, і багато з цих способів ми сьогодні розглянемо.

Так, але Ви пам’ятаєте, що початок публікації — це другий крок. Першим ділом Вам потрібно викликати інтерес з допомогою заголовка.

[direct]

До того як почати статтю

В одній з недавніх публікацій ми розглядали алгоритм написання першокласних статей. У ній я зробив акцент на тому, що головне — щоб у Вашого матеріалу була чітка структура, і початок підкреслювало її цінність, а не навпаки. Проте є речі, які цю цінність вбивають геть, і яких всіма силами потрібно уникати. Ось деякі з них.

Заяложених кліше. Позбавте себе від наслідування тисячам авторів без фантазії, не мають ні найменшого поняття про те, як почати статтю, щоб вона з ходу викликала інтерес у читача.

Початок в стилі:

 • Мобільні технології істотно полегшили життя сучасній людині.
 • Сьогодні нові технології розвиваються блискавичними темпами.
 • Рух — це життя.

Вже стали настільки побитими, що нічого крім нальоту нудьги не викликають.

Банальність. Ще один лідер серед типових помилок. Відміну від попереднього пункту — всеосяжна очевидність.

 • Не буває на світі однакових людей.
 • Кожен із нас дбає про своє здоров’я.
 • Жінки відрізняються від чоловіків.

Словом, спасибі, Кеп! Як правило, подібні тривіальні фрази часто зустрічаються в дешевих текстах для сателітів. Для серйозних публікацій вони, природно, не годяться.

Складні хитросплетіння. Ще одна поширена помилка — робити перше речення надзвичай складним для сприйняття.

Приклад:

У світлі тотальної глобалізації стає актуальним питання раціональності спільного використання інформаційних ресурсів, які, в свою чергу, з кожним днем становлять все більшу цінність для міжнародного інформаційного співтовариства.

Всі ці речі втомлюють читача і змушують перервати читання (інакше він помре з нудьги). Їх ще називають водою, оскільки як такої інформаційної цінності вони не несуть. Якщо Вам потрібно збільшити обсяг без води, прочитайте цю статтю. Щоб перевірити чіпкість ліда, запитаєте думки у друзів і знайомих. Нарешті, поставте себе на місце читача. Чи цікаво Вам було б читати такий початок?

[direct]

Як почати статтю: 11 перевірених підходів

Вказувати на недоліки і на те, як робити не треба, може будь-хто. Давайте розглянемо кілька способів почати статтю, що з імовірністю понад 90% зацікавлять Вашого читача.

1. Золотий спосіб — “Слизька гірка Шугермана”

Цей спосіб початку статті придумав відомий американський копірайтер Джо Шугерман. Називається цей підхід “слизькою гіркою”. Він універсальний і підходить для початку як звичайних публікацій, так і продають текстів.

Принципи “слизькою гірки”:

 • Перше речення робиться максимально коротким і недомовленим. Воно повинно породжувати інтригу і питання, спонукаючи читача прочитати друге речення в пошуках відповіді.
 • Друге речення підсилює інтригу, переводячи читача до третього пропозиції і т. д. Ідею Ви зрозуміли.
 • Приклад:

  Продавати непросто. Особливо в нішах, де конкуренти витрачають тисячі доларів на просування, рекламу і підкуп клієнтів. Тим не менш, якщо не йти услід за більшістю, а включити мізки, то стати лідером цілком реально. І ось яким чином.

  Бачите? Після першого речення дозріває питання: “Але?”. Після другого речення цього питання посилюється: “Так, але…”. Після третього речення дозріває питання “Як?”. а після четвертого — читача вже не зупинити.

  Схожий прийом я використовував для початку цієї статті, додавши трохи емоційності. Після першого речення у Вас постало питання: “Що немислимо?” потім це питання посилився розгорілася інтригою, яка з кожним реченням загострювалася.

  У цьому місці є ймовірність того, що Ви думаєте, мовляв, “Це було ясно як день, початок банальне і нудне, баян, я таке вже бачив!”

  Відмінно! Значить цей спосіб Ви засвоїли і зможете з успіхом застосовувати у власній практиці так, щоб це було реально класно. 🙂

  2. Факти або статистичні дані

  Ніщо так не чіпляє людей на початку статті, як що-небудь цікаве. Наведіть статистику або який-небудь цікавий факт, і людина буде читати Ваш текст.

  Приклади:

  • У США щорічно утилізуються близько 20-ти мільярдів підгузників.
  • Вчені встановили, що люди не можуть бачити сни, коли хропуть.
  • За статистикою 1,5% людей на Планеті мають рудий колір волосся.

  3. Питання

  Питання хороші тим, що люди на підсвідомому рівні на них відповідають, а це залучає їх до читання. Подвійно добре, якщо питання інтригує.

  Приклади:

  • Ви знали, що Ейнштейн до 4-х років не вмів говорити, і його вважали відсталим дитиною?
  • Ви хочете, щоб Ваше життя забезпечував пасивних дохід?
  • Скільки часу у Вас іде на купання?

  Цей прийом можна використовувати в зв’язці з методом Сократа для посилення. Ось стаття, в якій цей метод докладно описаний.

  [direct]

  4. Провокаційна фраза

  Один з моїх улюблених прийомів. Полягає він у тому, що Ви починаєте статтю з провокаційною фрази, що викликає ті чи інші емоції (найчастіше, негативні) у певних груп читачів. Однак пам’ятайте, що якщо Ви викликаєте негатив, то повинні потім звести його до нуля.

  Приклади:

  • Фанати Beyonce — ідіоти.
  • Якщо Ви не інопланетянин, Ви прочитаєте таке пропозицію.
  • Нерозумно працювати на когось.

  В якості додаткового прикладу провокаційного початку, подивіться одну з моїх недавніх статей.

  5. Історія або притча

  Люди обожнюють історії. По-перше, тому що всі ми виросли на історіях, а по-друге, тому що з кожної історії ми звикли отримувати якийсь урок. Ось чому більшість людей схильні до історій і охоче читають їх.

  Подивіться на другий абзац цієї статті. Він написаний якраз у форматі історії.

  6. Гипновставка

  Не зовсім типове початок для традиційних статей. Однак цей прийом часто використовується в продають текстах. Суть цього прийому полягає у використанні таких зворотів як “Уявіть собі…”, “Уявіть…”, “Згадайте…” і т. д.

  Приклади:

  • Уявіть, що Ви — капітан космічного корабля.
  • Уявіть, що Ви опинилися в джунглях, де повно людожерів.
  • Згадайте, як Ви бігали голеньким в дитинстві.

  7. Цитата

  Практика показує, що ще один непоганий спосіб почати статтю — використовувати розумну цитату. Тільки якщо Ви використовуєте цей прийом, пам’ятайте, що:

 • Читач повинен розуміти сенс цієї цитати.
 • Цитата повинна мати безпосереднє відношення до статті.
 • 8. Тест

  Ще один класний варіант для початку публікації — це провести невеликий тест. Люди обожнюють проводити експерименти і дізнаватися про себе щось нове або старе, але відоме тільки їм.

  Приклади:

  • Перевірте, до якого психотипу Ви ставитеся.
  • Якщо Ви відповісте на п’ять простих запитань Ви дізнаєтеся, в чому Ваша найсильніша сторона.
  • Перш ніж продовжити читання, пройдіть невеликий тест, який покаже, чи допускаєте ви типові помилки в англійській мові.

  [direct]

  9. Особистий досвід

  Люди люблять, коли автор ділиться своїми спостереженнями або досвідом (особливо якщо цей особистий досвід). В принципі, цей спосіб почати статтю схожий на історію, з тією лише різницею, що оповідання йде від першої особи і може бути надмірно емоційним.

  Приклади:

  • Я хочу розповісти Вам історію, яка сталася зі мною два місяці тому.
  • Я не був самим красивим хлопцем у школі, але у мене було те, від чого дівчата буквально вішалися мені на шию.
  • Ну все, приїхали! Отримай, село, трактор! Я знову наступив на ті ж граблі!

  10. Акцент на проблемі або рішенні

  Тут все просто. Ви відразу ставите проблему, актуальну для читача, і обіцяєте її рішення в статті.

  Приклади:

  • Якщо Ви перепробували всі, а лупа як з’являлася, так і з’являється, то є один вірний спосіб, який позбавить Вас від неї раз і назавжди.
  • Незважаючи на те, що просування сайтів — досить трудомісткий і дорогий процес, існує спосіб скоротити витрати до 80%. І ось яким чином.

  11. Новина

  Новини завжди викликали, викликають і будуть викликати пекучий інтерес і запеклі суперечки. Так чому б не використати цю людську слабкість, щоб ударно почати статтю? Особливий ажіотаж викликають “жовті” новини, так би мовити, скандали, інтриги, розслідування.

  Приклади:

  • Пенсіонер з глибинки повів топ-модель з-під носа у мільйонера.
  • Знайдено спосіб заробляти гроші, лежачи на дивані і нічого не роблячи!
  • Ексгібіціоністи влаштували оргію на Червоній Площі!

  Резюме на початку статті

  Наведених вище прийомів більш ніж достатньо для того, щоб ефектно почати статтю. Не всі вони універсальні: деякі прийоми можна використовувати тільки у відповідному випадку. Хоча, якщо відверто, то для хорошого початку досить і першого способу. Потрібно просто використовувати цікавість і породжувати цікавлять людину питання, відповідь на які він розраховує знайти в статті.

  Впевнений, Ваші публікації будуть читатися на одному диханні!

  А які ще способи почати статтю знаєте Ви? Поділіться думкою в коментарях.

  Щиро Ваш,