Як насправді грамотно оформити портфоліо фрілансеру-копірайтеру

5

Останнім часом я став частим відвідувачем різних бірж фріланса. Завдань стало занадто багато, і потрібні були світлі голови для делегування їм частини роботи. Плюс, потрібно було підшукати кілька перекладачів для ще одного проекту. Словом, почав знайомитися з роботами потенційних кандидатів і… Прийшов до висновку, що переважна більшість портфоліо з «товарною» точки зору залишають бажати кращого. Ось чому я вирішив написати цю позапланову статтю. Отже, сьогодні я розповім про те, як найкраще оформити портфоліо копірайтеру, щоб воно було максимально привабливим і СПРАВДІ справляла приємне враження на замовників.

Що ми маємо на сьогоднішній день

Сьогодні в Мережі багато дають рекомендації, як краще оформити портфоліо, щоб воно виглядало яскраво, красиво і привабливо. Як правило, ці багато – все ті ж фрілансери. І ось саме в цьому криється головна проблема. Фрілансер та замовник дивляться на портфоліо під різними кутами, виділяють різні елементи і мають різні уявлення про те, яка робота гарна, а якась погана.

Напевно, так не зовсім зрозуміло. Дивіться: фрілансер прагне зробити своє портфолико красивим і стильним, щоб воно виглядало ефектно і справляло враження на замовника. Але замовнику це, в більшості випадків, не потрібно. Його цікавить вирішення його завдань, і весь той лиск, яким більшість виконавців покривають свої роботи, тільки заважає йому визначитися з вибором, не кажучи вже про те, що просто забирає багато часу.

Давайте розглянемо на прикладі

Візьмемо, наприклад, мене, як не самого суворого, але, тим не менш, досить вимогливого замовника. Мені потрібно, щоб людина написав для мене рекламний текст у відповідності зі складеним завданням. По суті, нічого складного: в завданні є все, від структури до елементів, але мені потрібен виконавець, який розбирається в рекламних текстах і знає принципи їх написання.

І тут починається епопея…

Уявіть, що Ви заходите в профіль виконавця, на тому ж free-lance.ru. А у нього все портфоліо — безліч назв і картинок. При цьому заголовок, найчастіше, не несе особливого смислового навантаження і виглядає приблизно так:

 • Текст на головну сторінку магазину
 • Текст, що продає
 • SEO-текст на головну сторінку
 • SEO-текст для компанії такий-то
 • Стаття на сторінку порталу і т. д.

Картинки для кожного заголовка — кліпарт, знайдений в інтернеті, з зображенням різних вінні-пухів, автомобілів, логотипів різних компаній, і т. п.

Зверніть увагу: для мене, як для замовника, ця інформація абсолютно марна. Кліпарт я, при бажанні можу і сам завантажити, а зробити вибір на користь виконавця я поки не можу. Іншими словами, я просто втратив час, перейшовши на цю сторінку. І далі у мене є вибір:

 • Втратити ще більше часу, відшукуючи в цій галереї те, що ще тільки може бути схожим на рішення мого завдання.
 • Піти зі сторінки, визнавши, що я точно втратив час.
 • Однак на цьому вистави не закінчується. Деякі автори роблять все, щоб ще більше ускладнити життя своїм потенційним замовникам. Клікаю на один із заголовків, і переді мною відкривається нова сторінка. Дуже велике щастя, якщо на цій сторінці прикріплений скріншот тексту. Дивлячись на цей скріншот можна оцінити структуру тексту, акценти та інші візуальні елементи.

  Однак найчастіше в цьому місці нас чекає або посилання на сторінку стороннього сайту, при натисканні на яку, відкривається ще одна проміжна сторінка. На ній – попередження, мовляв, біржа не несе відповідальності за контент, розташований за адресою натиснутої мною посилання. Якщо я точно впевнений, що хочу туди піти, і приймаю все на свій страх і ризик, я, так вже і бути, можу натиснути на це посилання ще раз і потрапити туди, куди хочу. Бррррр!

  Інше збочення – це коли на сторінці лежить цілий архів з роботами, який ще треба відкрити, попередньо скачавши, вибрати один з десятка .doc файлів, який, якщо мені дуже пощастить, буде схожий на те, що я шукаю.

  А тепер уявіть, що таких галерей тисячі. Уявили?

  Тепер спробуйте порахувати, скільки часу потрібно витратити замовнику, щоб розгребти всі ці картинки, купу зайвих сторінок і зробити купу зайвих дій. Особисто мене, як замовника, це страшенно дратує. Втім, провівши невеличке опитування своїх колег, я прийшов до висновку, що не одного мене.

  Питається: навіщо більшість копірайтерів власноруч будують бар’єри між собою і замовниками?!

  Але і це ще не все

  Зараз тільки ледачий не виставляє в своєму портфоліо приклад SEO-тексту. Однак у більшості випадків цей текст нічим не відрізняється від звичайних статей. І користі від такої роботи в портфоліо? До речі, як правильно оформити SEO-текст — трохи нижче.

  Загалом, можна ще дуже довго мусолити всі недоліки поточного стану справ, давайте краще замість цього розглянемо, як оформити портфоліо, зробивши його дійсно зручним для замовника.

  Як грамотно оформити портфоліо копірайтеру

  Головне правило, дотримання якого ніколи не підведе фрілансера – завжди робіть так, щоб потенційний замовник отримував те, що шукає, за мінімальний час. Я настійно не рекомендую використовувати кліпарт і картинки. Набагато краще зробити міні-скріншоти текстів, щоб замовник відразу бачив форматування та акценти.

  На сторінці самої роботи розмістіть скріншот тексту або сторінки сайту, який відразу відкривається перед очима користувача. Таким чином, Ваш замовник зможе переглянути саму роботу всього в два кліка, що зекономить йому масу часу.

  І він буде Вам дуже вдячний, повірте!

  Що стосується скріншотів, то для їх створення .doc файлів Ви можете використовувати віртуальний принтер, інший додатковий софт. Непогані варіанти описані тут і ось тут. Щоб зробити гарний скріншот веб-сторінки з прокруткою, можна використовувати спеціальний плагін для Google Chrome – Webpage Screenshot.

  Крім того, не варто завалювати портфоліо усіма Вашими однотипними роботами. Набагато ефективніше, якщо Ви опублікуєте кілька кращих текстів з тих областей, на яких Ви спеціалізуєтесь: якщо Ви копірайтер, то це, найімовірніше, будуть продають тексти для сайтів-одностраничников і рекламні тексти (ідеально, якщо у заголовку вказано значення конверсії), тексти для головних сторінок і продають опису товарів. Якщо Ви веб-райтер, то нехай це будуть статті і SEO-тексти.

  Що стосується SEO-текстів, корисний рада: виділіть у них маркерами ключові слова і тематичне ядро для того, щоб замовник відразу, тільки глянувши на матеріал, визначив, що Ви «в темі».

  Резюме

  Уявіть, що Ваше портфоліо – це товар, і Вам потрібно його вигідно продати. Ваш потенційний замовник – покупець. Покупця цікавлять тільки його завдання і проблеми. Йому не потрібна красива дрібничка, йому потрібен результат! Покажіть йому результат, зробіть оцінку цього результату зручною – і всі Ваші конкуренти, при інших рівних умовах, залишаться далеко позаду.

  До речі, тут є ще один цікавий психологічний момент. Коли замовник, виснажений тимчасовими витратами, все ж добирається до Вашого «зручного» портфоліо і бачить в ньому цікаві його роботи, він, в більшості випадків, з величезним задоволенням зупиняє свій пошук на Вас.

  Семантичне ядро, тематичне ядро: що це таке, і як їх правильно створити
  WireFrame – секретний інструмент копірайтера, який я постійно використовую, але про який багато хто навіть не здогадуються

  Вам сподобаються

  Де новачкові копірайтеру заробити гроші на життя…

  Як заробляти на статтях БЕЗ замовників і бірж, і…

  Ключові слова в тексті: що робити, коли багато, і…

  Програми, сервіси та сайти для копірайтерів: що я…