Як написати першокласну статтю: практичне керівництво з 8 кроків

5

Добрий день, дорогі друзі! Сьогоднішній пост до копірайтингу, як такого, буде мати відношення остільки-оскільки. Тим не менш, ця стаття буде Вам дуже корисна (у всякому разі, я на це дуже сподіваюсь). Незважаючи на те, що сьогодні ми не будемо зачіпати тему копірайтингу, текстів, комерційних пропозицій та слоганів, ми розкриємо інший дуже важливе питання. Те, що Ви сьогодні дізнаєтеся, зробить Вас на голову вище багатьох авторів Рунета. Більш того, це стане для Вас істотною підмогою, якщо Ви займаєтеся маркетингом, PR-ом або веб-райтингом. Отже, влаштовуйтеся зручніше, сьогодні ми розглядаємо, як написати першокласну статтю, яку Ваша аудиторія справді оцінить.

Хто я такий, щоб вчити Вас, як правильно писати статті

Якщо Ви є постійним читачем цього блогу, то вже помітили, що багато з тих рекомендацій, які я даю в своїх матеріалах, дійсно працюють і роблять життя маркетолога, копірайтера і піарника набагато простіше. У той же час, за службовим обов’язком мені доводиться писати статті для різних майданчиків, з досить жорсткими вимогами. Приклади таких майданчиків — Seonews, CMSmagazine, Sostav і багато інших. Статті — це хороший інструмент PR, особливо коли їх читає цільова аудиторія в авторитетних джерелах. До чого я це? До того, що якщо Ваша стаття написана як треба, то її охоче приймуть авторитетні видання, а Ви отримаєте статус експерта в тій чи іншій області.

Втім, досить ліричних відступів. Зараз я поділюся з Вами своєю методикою написання першокласних статей.

Крок перший. Мета публікації

Вам дуже пощастило, якщо Ви самі вільні вибирати тему для свого матеріалу. Однак найчастіше автор затиснутий в рамках певних вимог. Для прикладу припустимо, що нам потрібно написати статтю для публікації в журналі для автодилерів, скажімо, для піару послуг копірайтингу (створення текстів).

Перше, що необхідно зробити — це встановити мету публікації. Ви публікуєте статтю, щоб просто пропіарити галузь копірайтингу (до речі, найпоширеніша помилка — піар галузі, а не себе)? Або Ви хочете отримати замовлення на текст, що продає?

Публікація в авторитетних виданнях часто влітає в копієчку. Більш того, розкручені майданчика не завжди дозволяють публікувати рекламні тексти в рамках статейного формату. Візьмемо для прикладу як раз такий випадок. Тоді мета написання статті, як правило, зводиться до «отбиванию» витраченої суми за рахунок формування статусу експерта. Принцип простий: люди читають статтю, переймаються до Вас довірою, як до авторитету у Вашій області, і роблять у Вас замовлення товарів або послуг.

Крок другий. Вихідні дані для статті

Другий важливий крок, життєво необхідний для того, щоб написати якісну статтю, — це збір усіх наявних вихідних даних. Навіщо це потрібно? Пояснюю. Припустимо, в нашому прикладі з журналом для автодилерів, Ви вирішили пропустити цей етап і написали статтю про те, що копірайтинг допомагає непогано підняти продажі з сайту. Написали Ви її, що називається, для всіх, проблему автодилерів торкнулися поверхнево (якщо взагалі торкнулися), тому велика ймовірність, що відгук на публікацію буде залишати бажати кращого.

З іншого боку, коли Ви збираєте вихідні дані для статті, Ви бачите напрямок, в якому Вам потрібно рухатися для досягнення мети. І ось питання, які Вам у цьому допомагають:

 • Для кого Ви пишете статтю (стать, вік, соц. статус, проблеми)?
 • З якою метою?
 • Які проблеми читача Ви можете вирішити?
 • Чому ці проблеми актуальні?
 • Хто може Вам допомогти (в плані інформації)?

Коли у Вас є відповіді на всі ці питання, Ви можете перейнятися проблемами Ваших читачів, вжитися в роль і розмовляти їхньою мовою. Далі, можна переходити до наступного кроку.

Крок третій. Ідея для статті

На цьому етапі формулюється проблема, яку Ви вирішуєте в своїй статті. Проблема може бути як явна, наприклад, “Що робити, якщо сусіди серед ночі влаштовують гучні застілля”, так і неявна: “ТОП-10 найбагатших моделей світу”. До речі, інформаційний голод читача — це теж проблема.

Вибравши проблему, Ви вибираєте спосіб подачі матеріалу. Повернемося до нашого прикладу з автодилерами та копірайтингом. Яку проблему тут можна вирішити? Припустимо, проблему низьких продажів. Далі, з якого боку можна підійти? Ось кілька діаметрально протилежних підходів:

 • Підхід від щороку недополучаемой прибутку
 • Підхід від способу підвищення продажу в автосалоні
 • Підхід від помилки, що допускається більшістю власників автосалонів
 • Підхід від захоплюючої історії
 • Підхід від порівнянь, чартів і т. д.

Як бачите, підходів багато, і в кожному конкретному випадку вони можуть відрізнятися. Але три базових підходи, як правило, застосовуються скрізь:

 • Від проблеми
 • Від рішення
 • Від емоцій
 • Крок четвертий. Пошук інформації для статті

  Добре, якщо Ви можете написати статтю, ґрунтуючись на власному досвіді та ерудиції. Однак на практиці доводиться шукати інформацію в книгах, Мережі і т. д. До речі, не варто недооцінювати книги. Навіть при тому, що Інтернет розвивається з шаленою швидкістю, багато речей можна почерпнути тільки з книг.

  Гарною підмогою стануть люди, які “в темі”. Особисто я час від часу експлуатують своїх знайомих-експертів в тих чи інших областях. Вбиваю відразу двох зайців: підтримую контакти і витягаю користь для статті.

  Однак звертаючись до інших людей за допомогою, пам’ятайте, що прийде день, коли вони попросять про щось Вас, і відмовити їм Ви вже не зможете.

  Крок п’ятий. План статті

  На цьому етапі у Вас вже є мета, вихідні дані, ідея та інформація. Настав час складати структуру самого матеріалу — каркас. По суті, тепер нам потрібно скласти план. Складати його Ви можете або в умі, або на папері. Я особисто використовую другий спосіб, оскільки думки мають нехорошу звичку зникати так само несподівано, як і з’являються. Можете використовувати вайфреймы — як варіант.

  План складається з тез — коротких речень, узагальнюючих суть. Наприклад, план для написання цієї статті виглядає таким чином:

 • Лід
 • Хто я такий, щоб вчити Вас писати статті
 • Крок №1: Мета публікації
 • Крок №2: Вихідні дані
 • Крок №3: Ідея
 • Крок №4: Інформація
 • Крок №5: План статті
 • Крок №6: Розкриття змісту
 • Крок №7: Висновки
 • Крок №8: Фінал
 • Висновок
 • Десерт
 • Коли у Вас готовий план, можете вважати, що робота зроблена на 70%. Далі, залишається справа за малим — наростити текстову масу. Однак перш ніж переходити до написання, перегляньте розкриває Ваш план проблему? Чи він достатньо повний, або в ньому чогось не вистачає? Які питання можуть виникнути у читача?

  Якщо Ви відчуваєте, що Ваш план розкриває тему статті, значить можна переходити до шостого кроку.

  Крок шостий. Нарощування текстової маси

  Коли у Вас є план, стаття пишеться в рази швидше, ніж якщо б Ви сиділи перед чистим аркушем паперу. Все, що Вам потрібно — це розкрити кожен пункт, максимально детально відповівши на всі супутні питання (в межах заданого обсягу, зрозуміло). При цьому постарайтеся зробити так, щоб кожен пункт плану висловлював закінчену думку.

  Крок сьомий. Висновки

  Як би добре не була написана Ваша стаття, завжди знайдуться люди, які, прочитавши її, зададуться питанням: “До чого все це?”. Спеціально для таких людей, а також для того, щоб перевірити, наскільки Ваша стаття відповідає поставленої мети, зробіть висновки по всьому тексту. Узагальніть всі, про що Ви говорили, простежте причинно-наслідкові зв’язки ще раз, покажіть читачеві основну думку, підкріплюючи її матеріалом статті.

  Зверніть увагу: якщо Ви в своїй статті проводите аналіз або експеримент, то висновки в кінці повинні бути обов’язково.

  Крок восьмий. Фінал статті

  Фінал статті потрібен тоді, коли у Вас є конкретна мета. Наприклад, якщо Ви хочете спровокувати дискусію, Ви можете запросити читачів поділитися своєю думкою в коментарях. Якщо Ваше завдання — отримання замовлення, можете ненав’язливо «ввернути» комерційна пропозиція. Нарешті, якщо Ви хочете, щоб матеріал розійшовся по мережі, Ви можете попросити людей поділитися статтею в соціальних мережах.

  Резюме

  Отже, сьогодні ми розглянули 8 основних кроків, які дозволять Вам написати по-справжньому першокласну статтю. Це те, що стосується технічного процесу. Що до змісту — тут все залежить від ситуації і від… Вас! Як би те ні було, намагайтеся вирішувати реальні проблеми людей, тоді Ви розташуєте до себе читачів і неодмінно досягнете поставленої мети.

  Щиро Ваш,