Як написати класний відгук: 7 кроків + приклади

6

Всім добрий день! З Вами знову Данило Шардаков, і сьогодні ми розглядаємо одну дуже актуальну тему: “Як написати ефектний відгук, який буде вирішувати поставлені перед ним завдання”. Які завдання?”, — запитаєте Ви. Завдань маса. Відгуки мають величезне значення як у побутовій сфері, так і в сфері просування бізнесу, і навіть сприяють налагодженню вигідних зв’язків. Не вірите? Дайте мені пару хвилин, і я Вам це доведу, але і покажу на прикладах, як і що робити.

Навіщо писати відгуки: 5 вагомих доказів

Коли я був ще студентом, я забув свій портфель з документами і підписаної курсовою роботою у відкритій камері зберігання одного продовольчого магазину. Відкрита камера зберігання — це коли в магазині на поличці під номерами стоять кошики, Ви берете одну з них, а замість неї ставите свою сумку. Купивши продукти, я зовсім забув про портфель. Справа була в п’ятницю. Отямився я тільки в неділю ввечері. “Ну все, п…ц” — було першою думкою.

[direct]

У понеділок не встиг магазин відкритися, як я був уже там. Портфеля в камері схову не було. Я підійшов до однієї продавщиці і поцікавився щодо пропажі. Реакція мене вразила: її очі стали широкими, вона немов підстрибнула і мало не вискнула від захвату. “Ви — той самий відмінник, який забув у нас портфель!”, — на одному подиху випалила вона і витримав ефектну паузу, лукаво дивлячись на мене своїми блакитними очима.

У цей момент мене відвідали дві думки:

 • Блін, вони порушили незайману недоторканність мого портфеля! Вони бачили все… і заліковку теж! (Еммм… Так, справа була на 3-му курсі і тоді я ще був відмінником ;)).
 • Яке щастя, що не доведеться робити дублікати залікової книжки, студентського і читацького. І, головне, не доведеться знову підписувати курсач у викладача, який в університеті з’являвся тільки по святах, і з яким я був не в найкращих стосунках.
 • Відчуваючи пекуче бажання скоріше забрати портфель і піти, я визнав, що я і є той самий розсіяний відмінник, наливаючись червоною фарбою, немов бурак. Але дівчина, мабуть, зовсім не збиралася закінчувати свою захоплюючу гру.

  “Так, зараз ми проведемо ідентифікацію вашої особи”, — єхидно зауважила вона і поманила мене в службове приміщення. “Ситуація починає набувати несподіваний оборот”, — подумав я, і в голові почали проскакувати юнацькі хтиві думки. Я поїхав за нею.

  У підсобному приміщенні у мене склалося таке відчуття, що я — дуже рідкісний експонат на виставці. Я вже стояв перед трьома співробітницями магазину різних віків, і всі вони цікавістю розглядали мене, як археологи останки динозавра. Потім одна з них принесла мій портфель.

  — Так, ваше прізвище? — запитала вона, відкривши заліковку.
  — Там є фотографія — ніяково буркнув я, усвідомлюючи, що ситуація починає нагадувати якийсь фарс, але в той же час розуміючи, що багатьом зобов’язаний цим продавщиць.
  — А, точно! Данило Юрійович, ось ваш портфель, не втрачайте його більше!

  Я готовий був провалитися під землю від сорому.

  — Як я можу вам віддячити? — запитав я.
  — А напишіть відгук, якщо вам не важко, — сказала дівчина.
  — Це можна, лукаво сказав я і дістав свою пір’яну ручку…

  Написати відгук треба було в книзі зауважень та пропозицій (яка, до речі, традиційно вона призначена для скарг. Про те, як їх правильно писати, Ви можете прочитати тут). Через хвилин двадцять робота була зроблена, і вже через годину я забув про все, що сталося.

  Через кілька тижнів мені зателефонувала то завідувачка магазину, то директор, подякувала за відгук і сказала, що він був зачитаний на зборах ради директорів торгової мережі і завдяки йому всім співробітникам магазину виписали додаткову премію за високу якість обслуговування. А ще через деякий час поштою прийшло повідомлення листом про те, що відгук, дійсно був зачитаний на зборах ради директорів.

  З тих пір мене в цьому магазині знають і, незважаючи на те, що я з’являюся в ньому досить рідко, завжди зустрічають теплими посмішками. А все завдяки одному відгуку.

  До чого я розповів Вам цю історію? До того, що навіть один відгук може викликати сильний резонанс. І це лише один з прикладів. Ось п’ять вагомих доводів, чому відгуки мають величезний потенціал.

  [direct]

 • Відгуки — відмінний спосіб привернути до Вас людей. Коли Ви кажете схвально про чиюсь роботу, товар, явище і т. д., Ви маєте до себе однодумців і людей, залучених в те, про що Ви пишете.
 • Відгуків споживачі схильні вірити найбільше. Ніякі запевнення на сайтах і в продають текстах не зрівняються по своїй переконливості з реальним відгуком.
 • Перш ніж що-небудь купити, багато шукають відгуки про продукт або продавця. Зверніть увагу, що багато людей купують, грунтуючись на тому, що говорять інші споживачі.
 • Відгуки породжують дискусію. Конструктивний відгук, ініціює діалог, може здорово стимулювати активність в соціальних мережах і блогах, на форумах і тематичних порталах.
 • Люди схильні читати відгуки, навіть якщо вони не читають основний текст. Зрозуміло, якщо ці відгуки їм цікаві. Для Вас — це наймогутніший маркетинговий інструмент і потужний важіль впливу.
 • Як написати відгук: практична інструкція з 7 кроків з прикладами

  Зверніть увагу на одну дуже важливу річ. Люди завжди відчувають, коли відгуки написані різними реальними людьми, і коли їх штучно генерував одна людина. Просто тому що існує ряд показників, які люди оцінюють інтуїтивно, на підсвідомому рівні. Якщо Ви врахуєте ці показники, Ваші сфабриковані відгуки будуть практично не відрізняються від реальних (якщо для Вас це актуально).

  Рада автора: навіть якщо Ви вмієте віртуозно фабрикувати відгуки, не зловживайте цим. Краще добудьте справжні зразки. Просто повірте: вони працюють краще.

  Крок №1 (найбільш важливий). Мета відкликання

  Якщо у Вашого відкликання немає мети, то користі від нього мало. Поясню на прикладі. Припустимо, у Вас є своя фірма, і Ви хочете опублікувати відгуки задоволених клієнтів.

  Більшість допускає одну і ту ж помилку: публікують коментарі, які не мають мети. Тобто відгук, написаний заради відкликання. Це неправильно. І ось чому.

  Порівняйте два приклади.

  Приклад відкликання №1

  Працюємо з фірмою N вже досить давно. Ніяких нарікань, одні позитивні враження. Будемо продовжувати співпрацю.

  Головний недолік такого відкликання — він ні про що. Тобто у нього немає мети, і він не підкреслює конкурентні переваги.

  Приклад відкликання №2

  Наша компанія вперше звернулася до фірми N близько півроку тому із завданням розробити продає сайт, який реально генерує продажу, а не просто висить мертвим вантажем, проїдаючи бюджет. Результати перевершили очікування: зростання продажів за перший квартал склав +96%, і це в “мертвий сезон”, коли зазвичай у нас збиток. Плануємо замовити фірмі N ще кілька сайтів для суміжних проектів.

  У цього відгуку стоїть конкретне завдання: опрацювати типове заперечення потенційного клієнта, мовляв, я замовлю у вас сайт, а він буде висіти мертвим вантажем. Більш того, цей відгук посилюється демонстрацією конкретного результату.

  Крок №2. Мова цільової аудиторії

  Коли Ви пишете відгук на продукт, призначений для простих людей канцелярським мовою — це погано. Аналогічно погано і зворотне. Ця типова помилка вже “спалила” не одну сотню горе-райтерів, які звикли писати універсальні відгуки “для всіх”. Також погано працюють заяложених кліше.

  Розглянемо ще кілька прикладів.

  Приклад відкликання №3

  Я прочитав книгу автора Пупкова П. П. “Як писати відгуки на рок-концерти музики в стилі Heavy Metal” і вважаю, що це одне з найкращих творів, які мені коли-небудь доводилося читати. Автор дуже доступно роз’яснив всі тонкощі. Рекомендую.

  Даний відгук по стилю зовсім не відповідає мові цільової аудиторії. Крім того, шаблонизированное початок вбиває природність на корені.

  Приклад відкликання №4

  Натрапив на книгу випадково, назва посміхнувся. Не знаю, кого може торкнуть цей маячня, хіба що задротів типу автора відгуку №3.

  Зверніть увагу: якщо перед Вами стоїть завдання написати відгук для організації або для характеристики чого-небудь, пам’ятайте, що він повинен доносити потрібну інформацію до читача зрозумілою йому мовою.

  Крок №3. Мотив

  Чи замислювалися Ви коли-небудь, чому люди, взагалі, залишають відгуки? Хоча, ні, запитаю інакше: чому люди не залишають відгуки? Правильно, тому що їм просто лінь. Звідси висновок: для того, щоб чоловік залишив відгук, у нього повинен бути якийсь мотив. Як правило, джерелами мотивації є три фактори:

  • Емоції
  • Прагнення до самовираження
  • Проблема

  Перший фактор набуває чинності, коли людина або задоволений, як слон, або коли він у нестямі від люті, образи чи досади. Другий фактор включається, коли людина хоче самоствердитися, проявивши свої знання і досвід, поділившись інформацією. Нарешті, третій фактор набуває чинності, коли людина через відкликання хоче отримати відповідь на питання. Як правило, відгуки такого типу стимулюють дискусію.

  Коли Ви пишете природний відгук, мотив у Вас вже є. Коли Ви пишете штучний відгук, наприклад, тому що попросили або просто потрібно написати, пам’ятайте, що мотиви у Вас немає і його потрібно знайти або зробити вигляд, що він є. В іншому випадку правдоподібність такого відкликання буде страждати.

  [direct]

  Крок №4. Емоційність відкликання

  З попереднього кроку Ви вже знаєте, що емоції — це один з мотивуючих факторів для написання відгуку. Емоційність умовно можна розділити на три групи:

  • Позитивна
  • Нейтральна
  • Негативна

  Відгуки з нейтральною (об’єктивної) забарвленням, як правило, пишуться під впливом фактора самовираження.

  Приклад відкликання №5

  Жахливий сервіс! Мало того, що довелося чекати півтори години, так і менеджер виявився солоним хамлом. Люди, не ходіть в цю шаражкину контору! Поважайте свої нерви і час!

  Наявна негативна забарвлення.

  Приклад відкликання №6

  Магазин — супер! Завжди буду тут купувати! Доставили точно в строк, попередньо подзвонили, допомогли підключити і зробили знижку. Хлопці, я вас обожнюю!

  У цього відгуку не тільки явна позитивна емоційне забарвлення, але і відповіді на багато питань потенційних споживачів. Іншими словами, такий відгук — відмінне конкурентну перевагу.

  Приклад відкликання №7

  Девайс непоганий. Якість збірки залишає бажати кращого, але зате по функціоналу модель відчутно перевершує попередні серії.

  Відгук в нейтральному ключі. В ньому відчувається самовираження автора.

  Зверніть особливу увагу: намагайтеся уникати зайвої нудотності у відгуках. Коли все занадто добре і солодко — це неприродно.

  Крок №5. Конкретика

  Чим більше конкретики буде у відгуку, тим більш правдоподібним він виглядає. Тим не менш, не варто вдаватися в крайнощі. Якщо є реальні цифри, реальні досягнення, все, що можна виміряти, то присутність таких даних буде тільки на користь.

  Приклад відкликання №8

  Студент Іванов В. І. проявив себе як відповідальний і дисциплінований працівник і брав участь у ряді проектів, які розробляються лабораторією.

  Тут немає конкретики, відгук написано надто загальними словами.

  Приклад відкликання №9

  Студент Іванов В. І. жодного разу не запізнився за весь час проходження практики і надав неоціненну допомогу лабораторії, розробивши програмний модуль збору даних в рамках проекту “Розробка програмного комплексу моніторингу курсів валют комерційних і державних обмінних пунктів”.

  [direct]

  Крок №6. Атрибути природності відкликання

  Якщо всі Ваші відгуки написано ідеально літературною мовою і без помилок, це викликає підозри. Реальні відгуки містять помилки, сленг, КАПС, дужки-смайли, окличні знаки і т. д. залежно від того, хто пише відгук і які завдання стоять перед відкликанням. Пам’ятайте про це. Даний крок не актуальне для написання характеристик і офіційних відгуків.

  Крок №7. Щирість

  Останній крок, але не за значенням. Коли Ви пишете відгук, постарайтеся зробити його щирим (або наповнити його щирістю, якщо Ви цей відгук фабрикуете). Сказати по правді, це самий простий і в той же час, самий складний крок. Як його робити — вирішувати вже Вам. Читачі відчувають щирість, це та сама компонента, що викликає довіру. І саме тому набагато краще, коли відгуки пишуть для вас реальні люди, оскільки справжню щирість не можна нічим замінити.

  Як писати «канцелярські» відгуки (про проходження практики, студента і т. д.)

  Коли я працював в науково-дослідній лабораторії, я обожнював писати відгуки своїм практикантам. Одного разу куратор одного студента (який, як з’ясувалося, прочитав мій відгук) подзвонив мені особисто і почав розпитувати, невже студент і правда настільки добре себе зарекомендував всього за один місяць. “З такою характеристикою його можна в міністри просувати!”, — сказав він вибухнув розкотистим сміхом.

  Коли Ви маєте справу з канцелярським мовою, використовуйте факти і безособові пропозиції (науковий стиль).

  Приклад відкликання №10

  В ході проходження практики студент Петров П.п. зарекомендував себе як сумлінний і відповідальний працівник, розробивши 4 розділу (з 5 по 9) технічної документації для апаратно-програмного комплексу “Система розпізнавання періоду спарювання північноафриканських їжаків”. За проходження виробничої практики рекомендую виставити студенту Петрову П.п. оцінку 10 (десять).

  Резюме

  Представленою в цій статті інформації більш ніж достатньо як для написання власного відкликання “з нуля”, так і для створення штучних відгуків, для “подсолки” користувацької активності. Беріть, користуйтеся, впроваджуйте, але пам’ятайте, що жоден сфабрикований відгук не може зрівнятися з цією щирою емоційною зворотним зв’язком.

  Щиро Ваш,