Як копірайтеру реагувати на критику замовника

6

Копірайтинг – це сфера послуг. У будь-якій сфері послуг доводиться взаємодіяти з клієнтами. Одним клієнтам подобається все, іншим не подобається нічого. Одні із задоволенням беруть Ваші тексти, інші – або відкидають їх, або вимагають переробити велику частину. Критика – це одна з найпоширеніших проблем копірайтингу. Про те, як цю проблему вирішувати, як реагувати на критику – тема сьогоднішньої статті.

Критика замовника не завжди виражає його невдоволення Вашою роботою. У критики може бути безліч інших причин: від простого примхи роботодавця до його небажання платити гроші. Звичайно, якщо критика обґрунтована, то це зовсім інша справа, але, в будь-якому випадку, який би критика не була, потрібно вміти на неї правильно реагувати.

Отже, як краще реагувати на критику замовника, щоб вийти із ситуації переможцем. Три кроки:

 • Заспокоїтися і тверезо подивитися на проблему
 • Зрозуміти замовника і його позицію
 • Реагувати на критику
 • Тепер докладніше:

  Крок 1. Заспокоїтися і тверезо подивитися на проблему

  Багато копірайтери, як тільки замовник починає критикувати їх роботу, дуже болісно на це реагують. Виражається це в депресії, агресії, в істериці – як завгодно. Але головна помилка полягає в тому, що копірайтер починає відразу реагувати на критику, не розібравшись у причині.

  Отже, перше, що варто зробити, коли замовник починає Вас критикувати – це глибоко зітхнути і заспокоїтися. Намагайтеся не зациклюватися на емоціях, оскільки вони заважають мислити тверезо. Давайте розберемо кілька варіантів критики для прикладу:

  Приклад №1

  Все, що Ви написали – повна чухня! Це марення сивої кобили! Я не має наміру платити Вам за це!

  Приклад №2

  Мене в цілому влаштовує, як Ви виконали роботу, тільки в третьому абзаці Ви неправильно написали про масляні фільтри.

  Приклад №3

  В принципі, все непогано, але, добре б ще дописати про послуги компанії, щоб залучити більше людей, заманити їх.

  Приклад №4

  Ви знаєте, мені не дуже подобається Ваша робота. Ви пишете, що банан – це трава, а насправді – це фрукт. І взагалі, те, що рослини виробляють кисень – це повна маячня.

  Крок 2. Зрозуміти замовника і його позицію

  Отже, Ви бачите, що перед Вами проблема. Замовник незадоволений і відкрито висловлює своє невдоволення. Наступний крок – це зрозуміти суть проблеми. Претензії можуть бути найрізноманітніші, але, як правило, причин у них не так багато.

  Для того щоб зрозуміти позицію замовника, поставте себе на його місце і подивіться на свій текст так, як якби Вам потрібно було його купити. Виникли б у Вас ті ж претензії, що і у замовника?

  Якщо відповідь позитивний, то, можливо, варто внести деякі зміни. Якщо відповідь негативна, то варто отримати більше інформації, щоб зрозуміти. Давайте розберемо наведені вище приклади.

  У прикладі №1 замовник ніяк не обґрунтовує свою критику. Більш того, він робить акцент на тому, що платити не буде. Це, мабуть, один з найбільш проблемних випадків. Малоймовірно, що все не так. Швидше за все, справа в замовника і його небажання платити або навіть використовувати Вашу роботу без оплати.

  В прикладі №2 замовник вказує на конкретний недолік. Копірайтери – не вузькі фахівці у всіх галузях, тому в деяких технічних нюансах вони можуть бути некомпетентні. Це нормально. У цьому випадку критика обґрунтована і є частиною робочого процесу.

  У прикладі №3 видно, що замовник задоволений текстом, але хоче, щоб копірайтер зробив велику роботу за обумовлену суму.

  Нарешті, з прикладу №4 видно, що замовник абсолютно некомпетентний в питаннях, що стосуються Вашої статті, але при цьому йому хочеться самоствердитися. Такі люди, як правило, егоцентричні, і реагувати на їх критику варто дуже обережно.

  Крок 3. Реагувати на критику і вирішувати проблему

  Варіантів реакції на критику може бути маса. Реакція – це як ліки. Найбільш ефективно діє при правильних показаннях. Однак якою б не була реакція, візьміть за правило поважати:

 • Замовника, яким би він не був (хоча бувають винятки)
 • Свою працю (без винятків)
 • Давайте розглянемо різні способи реакції на критику для чотирьох прикладів.

  Для прикладу №1 підійдуть наступні способи:

  а) Отримати більше інформації

  У випадках із замовниками з першого прикладу, просте запитання: «Що саме Вам не сподобалося?» ставить їх у глухий кут. Відповіді «Все!» або «Так там все повна маячня!» – це перші передумови того, що замовник явно не бажає з Вами розплачуватися або хоче взяти Ваш текст за безцінь.

  Постарайтеся з’ясувати, в чому причина його реакції, що саме він вважає маячнею, яким він бачить цей текст зі свого боку. Не забувайте проявляти повагу до його позиції, і ні в якому разі не піддавайтеся на провокації.

  Ще одна порада: таким замовникам ніколи не віддавайте статтю цілком без передоплати.

  б) Поставитися жорстко і з іронією

  Неповага замовника до Вашої праці, на який Ви витратили сили і час – це привід для того, щоб розставити всі крапки над i. Особливо, якщо Вам не вдалося отримати конкретних зауважень з приводу роботи. Цей спосіб працює ідеально тоді, коли Ви ще не віддали весь текст замовнику.

  Подякуйте замовника, побажайте йому успіху в його починаннях і дозвольте йому захлинутися власною жадібністю і злістю. Реакція може бути приблизно такою:

  Шановний пан N, мені, правда, шкода, що Ви не оцінили мій текст і вважаєте його повним маренням. Зі свого боку я знаю, що він написаний добре, адже у Вас, при всій Вашій критиці, не знайшлося до нього жодного зауваження. Я дякую вам за співпрацю і дякую за те, що Ви допомогли мені створити відмінний матеріал для продажу. Цей текст я зможу продати людині, яка його оцінить і зможе використовувати у своїх цілях на всі 100%. Всього Вам доброго і удачі.

  Після таких слів, Ваш текст або куплять, або вдавляться від власної жадібності. У гіршому разі, у Вас залишаться:

  • Матеріал, готовий для продажу
  • Почуття власної гідності
  • Самоповага

  в) Погодитися і переробити

  Цей варіант не варто розуміти буквально. Ви тільки робите вигляд, що погоджуєтеся. Насправді ж, Ви пишете текст для продажу. Якщо він сподобається замовникові, і той його придбає, то добре, проблема вирішена: у вас є гроші за другий текст і перший текст, готовий для продажу.

  Якщо ж замовник вважатиме, що і Ваш другий текст не гідний того, щоб його купити, завжди можна використовувати варіант б). В такому разі, у Вас буде два готових для продажу тексту й моральне задоволення.

  Для прикладу №2 підійдуть наступні способи:

  г) Виправити помилки у відповідності з рекомендаціями

  Тут все просто: ви отримуєте всю необхідну інформацію від замовника і переробляєте текст. Як було сказано раніше, це навіть не критика, а робочий момент.

  д) Порадитися з замовником

  Це другий з варіантів «робочої» реакції на критику. Актуальний у тих випадках, коли Ви створили текст на основі інформації з різних джерел, а замовник говорить Вам, що Ви не праві.

  Покажіть замовнику джерело, запитайте думку щодо наведеної інформації, і вирішіть разом, що потрібно виправити, а що варто залишити. Адже це в інтересах замовника, щоб у тексті, який Ви створюєте для нього, все було достовірно і правильно.

  Для прикладу №3 можна використовувати наступні способи:

  е) Делікатно зняти з шиї»

  Не самий дієвий спосіб в даній ситуації, але підходить в тих випадках, коли Ви втомилися від замовника, хочете скоріше отримати свої гроші і закінчити співпрацю. В такому разі, Ви можете просто ввічливо сказати, що побажання замовника виходять за межі початкової домовленості з оплатою роботи.

  Не забувайте бути ввічливими і проявляти повагу до замовника і своїй роботі. Дайте йому зрозуміти, що Ваші відносини – це угода, і Ви свою частину угоди виконали.

  ж) Розширити спектр послуг (за додаткову плату)

  Цей спосіб, при грамотному використанні, дозволяє не тільки виконати побажання замовника і повністю нейтралізувати критику, але і отримати більше грошей. Родзинка цього способу полягає в тому, щоб «розпалити» у замовника азарт.

  Досягається це наступним чином. На репліку замовника про те, що непогано б додати, то, то і то, Ви відповідаєте що-небудь начебто:

  Чудова ідея! Можна додати також: (перераховуєте). Це вийде трохи дорожче, але ефект буде набагато Вище.

  Ця репліка психологічно сильна тим, що Ви:

  • Розпалюєте в азарт замовника
  • Гідно оцінюєте його ідею
  • Прагніть вирішити його проблеми з найвищою якістю і ефективністю

  Для прикладу №4 будуть актуальні наступні способи вирішення:

  з) Показати, що Ви професіонал

  Існує думка, що замовник завжди правий. Це вірно, але не завжди. І це безперечно невірно, коли замовник «ні в зуб ногою» в темі, на яку Ви пишете текст.

  Рішення проблеми в цьому випадку досягається за допомогою і роз’яснення замовнику: що, де, навіщо і чому. З фактами і посиланнями в професійних тонах.

  Наприклад:

  За основу цього тексту взяті статті з вікіпедії (посилання), а також інших авторитетних електронних та паперових видань. Ця інформація необхідна Вашою аудиторією на основі проведеного аналізу (графік, таблиця тощо).

  і) Використовувати метод Сократа

  Якщо замовник все одно твердо переконаний у своїй правоті, то доцільно використовувати метод Сократа, про який вже згадувалося у статті «Як написати ефективний продає текст. Частина друга. Практикум».

  Суть Методу Сократа полягає в тому, щоб змусити замовника давати Вам позитивні відповіді. Даний метод працює дивовижно в зв’язці з професійним підходом. Приклад використання:

  – Ви хочете, щоб текст, за який Ви платите гроші, відпрацював їх і виправдав себе?
  – Так.
  – Ви хочете, щоб майданчик, на якій Ви цей текст розміщуєте, Виглядала авторитетно?
  – Так.
  – Ви хочете давати людям ту інформацію, яку вони шукають, а не вводити в оману?
  – Так.
  – В такому разі, Ви дозволите мені написати текст, грунтуючись на авторитетних джерелах.

  Після такого, замовнику складно буде відповісти «Ні!». І все ж, якщо він вирішить гнути свою палицю до кінця, має сенс скористатися наступними двома способами.

  к) Загнати замовника в жорсткі рамки

  Заганяючи замовника в жорсткі рамки, можна отримати все, або все втратити. Але одне ясно точно: у Вашому портфоліо не буде статей, за які Вам буде соромно. Ось приклад парирування критики:

  Шановний містер N, я глибоко ціную Вашу позицію, однак не можу поставити на кон свою репутацію і надати Вам текст, який суперечить здоровому глузду і авторитетних джерел. Виходячи з цього, є два варіанти: або я пишу текст, в якому люди потребують, і який буде працювати на благо Вашої справи, або, боюся, мені доведеться продати цей текст іншій заінтересованій замовнику.

  л) Піти на поводу у замовника і зробити так, як він хоче

  Один з найбільш неприємних варіантів реагування на критику. Відрізняється від варіанту в) тим, що виправлений текст практично не має шансів бути проданий. Зачіпає гордість і самолюбство, знищує повагу замовника до Вашої роботи і садить наймача до Вас «на шию», але має високі шанси того, що з Вами розрахуються. Рідко виправдовує себе, але, все ж, має місце існувати.

  Резюме: який би спосіб Ви не використали для того, щоб реагувати на критику замовника, не забувайте, що Ваш труд гідний того, щоб його поважали, особливо, коли Ви викладаєтеся по повній.

  Звичайно, якщо Ви схалтурили, пропустивши текст через синонімайзером, і замовник це дізнався і звернув Вашу увагу на це, то за свою роботу необхідно нести відповідальність у будь-якому випадку. Адже замовник зацікавлений у тому, щоб отримати від Вас якісний текст, і, поставивши себе на його місце, Ви це відчуєте.

  Поважайте замовника, поважайте свою працю і не піддавайтеся на провокації. Ведіть себе гідно і як професіонал, і Вас будуть поважати. Завжди можуть знайтися люди, які не полінуються написати гидоту у відгуках, але це тільки збільшить Вашу популярність на тлі загального визнання.

  Звичайно, існує маса інших ситуацій і способів реагувати на критику замовника, тому, якщо у Вас є зауваження та доповнення, вони не залишаться без уваги в коментарях.

  Як «зловити» замовника і справити на нього гарне враження
  Лінь: 14 способів, як від неї позбутися

  Вам сподобаються

  Де новачкові копірайтеру заробити гроші на життя…

  Як заробляти на статтях БЕЗ замовників і бірж, і…

  Ключові слова в тексті: що робити, коли багато, і…

  Програми, сервіси та сайти для копірайтерів: що я…