Як фрілансеру (копірайтеру) зробити портфоліо з нуля, навіть без замовлень — на прикладах

5

Більшість фрілансерів (і копірайтерів, зокрема) не є технічними фахівцями. І зробити портфоліо на власному сайті під силу далеко не кожному. В результаті люди розміщують свої роботи на сайтах бірж, що недалекоглядно. Посудіть самі: потенційний клієнт отримує посилання на портфоліо, дивиться його, а потім вирушає дивитися приклади робіт інших виконавців. І кого він вибере — ще питання.

Але це ще півбіди. Більшість копірайтерів зовсім не вміють оформляти портфоліо. 9 з 10 авторів підходять до питання так: ось, мовляв, я покажу текст, а там потенційний замовник нехай сам дивиться, йому подобається робота чи ні. При цьому люди абсолютно не розуміють, що більшості замовників не потрібен просто текст. Їм потрібно рішення тих або інших завдань.

 • SEO-фахівцям потрібен текст по ТЗ, щоб розмістити його на сайті, і він залучав аудиторію з пошуковиків.
 • Підприємцям потрібен комерційний текст, який буде продавати товари або послуги.
 • Великої компанії потрібен іміджевий текст, який буде подобатися директору і, типу, справляти враження на партнерів і клієнтів.

І так далі. Але автори на біржах цього не враховують і показують просто приклади робіт, тобто просто набори букв. В гіршому випадку — кожну роботу представляє якась абстрактна картинка, при натисканні на яку людина потрапляє на сторінку з ще більшою картинкою, де потрібно знайти посилання на скачування документа з матеріалом (сумніваюся, що у замовників вистачає терпіння зробити стільки рухів). В результаті портфоліо виходить абстрактним, малоінформативним і виглядає приблизно так.

Типове портфоліо копірайтера.

Але і це ще не все. Набагато гірше обстоїть справа в початківців копірайтерів, у яких ще немає замовлень. Тут взагалі замкнуте коло: без замовлень немає портфоліо, а без портфоліо — немає замовлень. Що робити? Відповідь на це питання я записав у короткому трихвилинному відео.

Якщо немає часу дивитися, то існують дві речі при створенні портфоліо, на які потрібно звернути увагу.

Два аспекти при створенні портфоліо

Перший важливий момент: щоб зробити портфоліо Вам не потрібні замовлення. Хоча б тому що замовник може просто не дозволити публікувати класний текст. Ви можете створити приклади робіт, вирішуючи поставлені завдання. Крім того, так набагато простіше адаптуватися під потреби цільової аудиторії.

Якщо самостійна постановка завдань викликає труднощі, є хитрість. Вирушаєте на біржу, берете завдання, і по цьому завданню вирішуєте задачу. При цьому здавати роботу не потрібно. Ви робите її для себе. У такому підході є сакраментальний зміст. Виходить, що Ви не працюєте на замовника, а замовник — на Вас та Ваше портфоліо. Зрештою, він же створив для Вас ТЗ (причому безкоштовно), яке стало відправною точкою у вирішенні завдання. І усвідомлення цього факту шалено підвищує самооцінку.

Коли усвідомлюєш, що ти не працюєш на замовника, а замовник — на твоє портфоліо.

Другий важливий момент: в портфоліо краще розміщувати не приклади робіт, в яких замовнику ще належить розібратися, а кейси — приклади розв’язаних задач. Так Ви наочно показуєте, що вмієте вирішувати проблеми, а значить потенційному клієнту на порядок простіше зробити вибір у Вашу користь. Давайте покажу на прикладах.

Два показових приклади з портфоліо копірайтера

Поставте себе на місце замовника. Хоча, ні. Давайте предметно. Ви — SEO-спеціаліст, і Вам потрібен автор, який зможе писати SEO-тексти під потрібні Вам пошукові запити за Вашим ТЗ. У пошуках виконавця Ви відкрили портфоліо двох виконавців.

Перше виглядає так.

Просто текст в портфоліо. Ні більше, ні менше.

Як бачите, це просто текст. І зрозуміти, що тут до чого непросто. Потрібно читати. Потрібно вникати. А часу на це немає. І бажання — теж. А тепер порівняйте з другим варіантом.

Кейс в портфоліо.

Тут копірайтер явно показує, що він вміє вирішувати завдання SEO-фахівця. І такий виконавець, поклавши руку на серце, варто 10 звичайних текстописцев. Відчуваєте різницю?

Де зробити портфоліо фрілансеру

Добре. Припустимо. З кейсами все більш-менш зрозуміло. Але залишається відкритим питання: де розмістити портфоліо. На біржах — не кращий варіант, тому що потенційний замовник піде дивитися конкурентів. Свій сайт робити — це довго, дорого, та й навички для цього потрібні. Готові конструктори або платні, або мають обмеження. Та й освоювати їх потрібно. Що робити?

Для швидкого вирішення цієї задачі, без заморочок, я рекомендую використовувати систему Google Сайти. Звичайно, ідеальний варіант — це сайт на своєму доменному імені і платному хостингу. Але якщо портфоліо потрібно тут і зараз, то на Google Сайтах його можна розмістити за 30 хвилин. Зрозуміло, за умови, що у Вас є що розміщувати. Якщо ні — дивіться трохи вище в районі картинки з Робертом Дауні молодшим.

Як безкоштовно розмістити портфоліо в інтернеті за 30 хвилин: по кроках

А тепер — невелика покрокова інструкція з наочним зразком і прикладами. Все, що Вам потрібно для її реалізації — це обліковий запис у системі Google.

Крок 1: Заходимо на гугл диск і створюємо сайт

Для цього вводимо в адресному рядку drive.google.com. Натискаємо кнопку “Створити” в лівому верхньому кутку, вибираємо “Ще” і Google sites.

Створення портфоліо в системі Google Сайти.

Крок 2: вивчаємо елементи і можливості

Перед нами заготівля сайту, яка складається з шапки і основного тематичного поля. В правій колонці елементи, які ми можемо використовувати. Оскільки сервіс постійно розвивається, з часом тут будуть з’являтися нові елементи. Але і поточного набору нам вистачить позаочі.

Стартова болванка для майбутнього сайту.

Крок 3: робимо шапку сайту

Я змінив зображення в шапці і текст. В ідеалі — зробити унікальну картинку, плюс, намалювати на ній контактні дані, месенджери, фотографію і т. д. Мені ж все це робити було лінь, тому я обмежився штатним зображенням. Ви зможете зробити краще.

Шапка портфоліо (перший екран).

Крок 4: заповнюємо контентну частина

Далі, у Вас карт-бланш. Контентну частину можна заповнювати як завгодно. Для прикладу я вирішив зробити блок “Про себе”, де копірайтер може розповісти про своїх знаннях, навичках (все це вкупі називається “експертиза”), переконаннях і просто про те, яка він людина. За бажанням можна використовувати Why-формулу.

Щоб реалізувати цей блок, я розділив контентну частину на дві зони. В одну додав фотографію (можна додавати зображення, за посиланням або з Google Диска), або як файл з комп’ютера, через інструмент “Завантажити”. У другу частину я додав текстовий опис. А щоб текст виглядав веселіше, я розбавив його емодзі.

Блок «Про копирайтере».

Щоб блоки у тематичній частині не зливалися, я буду розділяти їх горизонтальною лінією і підзаголовками. До речі, блоків може бути скільки завгодно, і в них можна розміщувати будь-яку інформацію: ціни, нагороди, дипломи, сертифікати, відгуки і т. д. В якості демонстрації ми обмежимося лише кількома дескрипторами (саме так називаються блоки з контентом).

Крок 5: створюємо портфоліо

Найвідповідальніший крок — це розміщення самого портфоліо (кейсів або прикладів робіт). І тут Google Сайти розкриваються повною мірою, оскільки в них можна швидко розміщувати контент в різних форматах.

Зверніть увагу: кожну роботу я публікую не як приклад, а як кейс — у вигляді завдання з описом рішення і демонстрацією результату.

Блок кейсів в портфоліо (прикладів вирішених завдань).

У даному прикладі я використовую три формату. Перший — текстовий документ з Google Docs. Він інтерактивний. В ньому навіть можна виділити текст або, за бажанням, перейти на сторінку документа (відкриється в новому вікні). Трохи нижче буде посилання на сайт, зможете самі все випробувати.

Другий формат — це зображення. Але його для розкриття кейса недостатньо. Тому я в описі рішення задачі зробив посилання на додаткову сторінку, яку створив на цьому ж сайті (права колонка, зверху вкладка “Сторінки”). На цій сторінці я описую кейс докладно і супроводжую його додатковими зображеннями.

Додаткове розкриття кейса.

Нарешті, третій формат відображення завдань — це презентація з Google Презентацій. Взагалі, дуже зручний формат, тому що являє собою слайдер, в якому можна вмістити практично будь-який контент, починаючи з відгуків і закінчуючи зображеннями інших кейсів.

Крок 6: описуємо переваги

В якості додаткового блоку я зробив блок переваг. Нехай, так сказати, у потенційного замовника будуть додаткові аргументи для прийняття рішення.

Блок переваг.

Крок 6: заклик до дії і/або контакти

Якщо подивитися уважно на те, що виходить, то ми трохи перестаралися. Замість звичайного портфоліо у нас виходить повноцінний комерційний сайт-візитка. А раз пішла така танець, то чому б не зробити все по моделі AIDA?

Додаємо заклик і можливість на цей заклик зреагувати. По хорошому — тут повинні бути просто контакти. Але я пішов трохи далі і вмонтував контактну форму (на демо-сайті вона неактивна!). Зробити таку ж (тільки робочу) можна, використовуючи інструмент “Вбудувати → Вбудувати код”.

Заклик до дії.

На завершення я вставив нижній колонтитул. Тут, по-хорошому, теж потрібно розмістити логотип, контакти. Але я обмежився попередженням про заборону копіювання.

Портфоліо цілком

Ось так виглядає портфоліо фрілансера (копірайтера). Звичайно, його можна багато чим ще доповнити, але це я вже залишаю на Ваш розсуд.

Сайт з портфоліо копірайтера цілком.

Коли все готово, саме час опублікувати сайт, щоб його міг побачити будь-хто в інтернеті. Для цього натисніть на більшу кнопку “Опублікувати” у правому верхньому куті. З’являється вікно, в якому потрібно вибрати налаштування приватності і унікальний домен (виду https://sites.google.com/view/ivanovstudio). До речі, за цим же посиланням можете подивитися сайт “наживо”.

Головні переваги такого сайту:

 • Швидко. За півгодини можна створити і запустити сторінку з портфоліо.
 • Просто. Не потрібні технічні навички. Легко може освоїти будь-який бажаючий.
 • Безкоштовно. Для когось це один з вирішальних факторів.
 • Адаптивно. Сайт відразу зручний для перегляду як на комп’ютерах, так і на смартфонах.
 • Функціонально. Портфоліо вирішує свої завдання і, більш того, індексується пошуковими системами.
 • Головні недоліки такого сайту:

 • У самому низу стоїть позначка, що портфоліо зроблено на Сайтах Google
 • Обмеження штатних функцій і можливостей сервісу
 • Сайт ніби як Ваш, але в той же час Вам не належить (що, втім, характерно для будь-яких конструкторів)
 • Немає красивого домену, хоча це вирішуване в перспективі через Google Domains
 • Переваги в даному випадку явно переважують недоліки. Особливо якщо потрібно швидко розмістити контент, поки Ви освоюєте HTML, CSS і роботу з основними CMS, наприклад, WordPress.

  Що ще можна зробити

  Якщо Вам здається все це простим і зрозумілим, можливо, навіть примітивним, то можете ускладнити завдання і зв’язати створений сайт з системою Google Analytics. Вийде 2 в 1: і користь, і практика інтернет-маркетингу. З допомогою аналітики Ви можете налаштувати цілі і вимірювати конверсію. Більш того, Ви аналізуєте, звідки на портфоліо приходять люди, як вони себе ведуть на Вашому сайті, і наскільки їм взагалі все це цікаво.

  Щоб зв’язати сайт з метрикою, потрібно натиснути на значок трьох точок, вибрати “Відкрити статистику” та зв’язати сторінку з ідентифікатором в Google Analytics. Про те, що таке ідентифікатор, і де його брати, виходить за рамки цієї статті і залишається на факультативне вивчення. Якщо цікаво — пишіть в коментарях, я розповім.

  Зв’язок портфоліо з Google Analytics.

  Резюме

  Будь копірайтер (як і будь-який інший фрілансер) може зробити портфоліо Google Сайтах. По можливостям з повноцінним сайтом порівняння не йде, звичайно. Проте для швидкого вирішення завдань та розміщення контенту в Мережі варіант більш ніж підходить. Зрештою, що краще витратити 30 хвилин часу, створити портфоліо і працювати над залученням клієнтів, паралельно освоюючи нові технології, або витратити місяць на вивчення всіх можливих систем і сидіти весь цей час без грошей? Відповідь кожен вибирає для себе сам.

  Складного, як бачите, нічого немає. Але я ще раз закликаю: не показуйте просто приклади робіт. Показуйте кейси. Ваші потенційні замовники шукають Вас, щоб вирішувати свої насущні завдання, а не для того, щоб на дозвіллі почитати пару-трійку геніальних рядків.

  І, так, для створення портфоліо Вам не потрібні клієнти. Ви можете створити його самі. Для себе. І, повірте, воно буде на порядок краще, ніж клієнтські проекти.

  Словом, пробуйте і у Вас все вийде!

  Щиро Ваш, Данило Шардаков.

  Урок 1. Що таке копірайтинг, і хто такий копірайтер (відео)
  Скандальний контент-маркетинг, або як використовувати негатив, конфлікти і провокації для продажу товарів і послуг

  Вам сподобаються

  Як написати забійний вайтпейпер (офіційний документ) для ICO і…

  Як я працюю з клієнтами: пошук, переговори, оплата…

  Хто був моїм вчителем, і 10 найважливіших уроків, які…

  Еволюція копірайтера: етапи, через які проходить…