Веб-райтинг, або як правильно писати тексти для сайту (+експеримент)

5

Гонитва за килознаками погубить Інтернет! У всякому разі, окремі його сегменти – точно. Обсяг 2000, прямі входження, словоформи – і ось ще один текст, який, по суті, не несе ніякої корисної інформації, а використовується виключно для згодовування його пошуковим роботам. Хоча, стривайте-но… А яка взагалі різниця, якщо за нього платять? Все вірно, ніякої, якщо не враховувати один маленький нюанс. Якщо створення подібних текстів увійде в звичку, то про інших текстах можна забути.

Трохи гнітюче вийшло, чи не правда? Напевно, позначаються моторошна біль у горлі і кислий журавлинний морс, які становлять мені компанію під час написання цієї статті. Пора переходити в позитивне русло! Сьогодні ми розглянемо, як правильно писати тексти для сайтів, і що варто враховувати в цьому легкому на перший погляд, але дуже непростому на ділі занятті.

Згубні стереотипи веб-райтингу. Експеримент

Багато людей, які працюють на біржах контенту, що спеціалізуються виключно на створення статей для вебу. Оплата в 99% випадків прив’язується до тисячі знаків. Цілком логічно, що чим більше знаків, тим більше отримує автор за свою роботу. На перший погляд, все досить просто. Однак є одна невелика проблема: тексти для інтернету бувають різні, але цей факт ігнорують тисячі авторів, продовжуючи лити потоки води там, де це тільки шкодить справі.

Щоб не бути голослівним, я вирішив провести ще один цікавий експеримент. До речі, з опублікованими результатами попереднього експерименту Ви можете ознайомитися у статті «Мова професіонала в копірайтингу: що це таке і чому його так цінують замовники».

Отже, суть:

Я знову обрав п’ять чоловік з досить високим рейтингом і вартістю послуг від $5 за 1000 знаків і замовив написання чіпляється тексту для головної сторінки сайту фірми, що займається наданням клінінгових послуг. Щоб спростити авторам завдання я навіть склав для них список основних переваг компанії перед конкурентами з коротким описом кожного з них.

Обсяг тексту: до 3000 знаків.
Обов’язкова умова: текст повинен вирішувати поставлене завдання – перетворювати відвідувачів у покупців.

За іронією, один з авторів навіть запропонував заповнити бриф, який, на моє щастя, виявився таким двозначним, що якщо б за аналогічним проектом споруджували будівлю, то в результаті міг би вийти як бізнес-центр, так і комерційний ларьок.

Словом…

Результати не змусили себе довго чекати. Через два дні у мене на руках були п’ять текстів, обсяг кожного становив від 2,5 до 3 тисяч знаків. Найцікавіше, що тексти мало чим відрізнялися один від одного, а також від текстів на сайтах, які знаходяться в топі за запитом «клінінгові послуги».

Висновки з експерименту

Отже, за результатами експерименту можна зробити наступні висновки:

1. Люди не хочуть думати
2. Замість креативного авторського рішення в 95% випадків люди «підсовують» авторський рерайт
3. Стереотип текстів статейного типу міцно в’ївся в уми сучасних авторів

Відносно першого пункту все зрозуміло без коментарів. Лінь властива всім людям. До речі, якщо для Вас ця проблема актуальна і Ви хочете її перемогти, то Вам буде корисна стаття «Лінь: 14 способів, як від неї позбутися».

Другий пункт ставить під серйозний сумнів роботу більшості копірайтерів з бірж, на яких вартість авторського тексту і рерайта відрізняються майже в два рази.

Нарешті, третій висновок укладає в собі серйозну проблему. Більшість вважає, що для виконання завдання потрібно просто написати текст, вставити в нього переваги компанії і, вуаля, робота зроблена! Але, чомусь, ніхто не думає про людей, які будуть читати цей текст.

Заголовки, списки та абзаци – це, безумовно, дуже важливі складові успішного тексту для вебу, але особливе значення має і сам текст. Якщо людина вже прийшов на сайт компанії, що займається клінінговими послугами, то який сенс пояснювати йому, що це таке, від яких слів відбувається, або засипати банальними перевагами типу «команди професіоналів», «новітнього обладнання» та «гарантії якості», коли ці ж переваги рясніють на сайтах конкурентів?

Отримані в ході експерименту тексти на 3 тисячі знаків про клінінгові послуги не несли ніякої користі для читача, не відповідали на головні питання:

 • Чому я повинен вибрати саме цю компанію?
 • Як вони працюють?
 • Чи можна їм довіряти?
 • І, що найсмішніше, такий текст ніхто не буде читати, тому що ніякого комерційного інтересу він не представляє. В ідеалі, повинна «зачепити» протягом 10 секунд і змусити відвідувача замовити послугу або хоча б зателефонувати.

  Але це мало кого хвилює. Копірайтери вичавлюють максимальні обсяги, замовники з почуттям виконаного обов’язку публікують ці обсяги на своїх сайтах, навіть не замислюючись про те, що вони роблять і навіщо.

  Навіть якщо і припустити, що текст створюється під пошукову оптимізацію, то який у ньому сенс, якщо потенційний клієнт приходить на сайт, бачить «простирадло» з символів, які відверто ґвалтують його очі в особливо збоченій формі, і закриває сторінку?

  Міркувати з цього приводу можна скільки завгодно, хоч до корейської великодня. Давайте краще розглянемо альтернативну точку зору про те, як ще можна писати тексти для сайту.

  Як писати текст для сайту. Альтернатива

  Перш ніж почати писати, визначитеся, для кого Ви пишете і навіщо. Від правильно поставленого завдання буде залежати Ваш успіх. Наприклад, якщо Вам потрібно написати інформаційну статтю для широкого кола читачів – це один підхід. Якщо Вам потрібно спонукати конкретного споживача замовити ту чи іншу послугу – підхід зовсім інший.

  У прикладі з експерименту потрібно чітко представляти, що жодна нормальна людина не буде вичитувати, що таке клінінгові послуги і навіщо вони потрібні. У людини є чітко поставлене завдання, і він повинен її вирішити – вичистити «авгієві стайні», не сумніваючись у правильності свого вибору щодо компанії-підрядника.

  Отже, потрібно за мінімальний час привернути увагу людини тим, що для нього важливо і дати йому всю інформацію, що цікавить його. Як правило, привернення уваги беруть на себе:

 • Заголовок
 • Підзаголовки
 • Графіка
 • …які потім доповнюються невеликими порціями тексту, чітко розкривають суть відповіді на питання читача. Вищий пілотаж – якщо заголовки будуть вказувати на проблему коротко, чітко і оригінально.

  Приклади підзаголовків:

  • Блищать навіть «авгієві стайні»…
  • Менш ніж за 59 хвилин…
  • Стерильність як у лабораторії… і т. д.

  Це стосується, здебільшого, до головним і промо – сторінок сайтів. Для інформаційних сторінок основна вимога – щоб текст легко читався. Про те, як цього домогтися, – читайте у статті «Копірайтинг: покращуємо читабельність тексту».

  Резюме

  Креатив, лаконічність і тонкість гумору завжди знаходяться там, де мінімальний обсяг. Звичайно, добре, коли сторінка з текстом високо ранжирується в результатах пошуку, проте який у цьому сенс, якщо ця сторінка не виконує свої завдання в плані взаємодії з читачем? Питання залишається відкритим…

  Тексти для сайту не обов’язково повинні бути статейного типу. Нерідко потрібно мінімум слів і максимум оригінальності. Головне — пам’ятати, яка перед Вами стоїть задача й для кого Ви пишете. Поставте себе на місце Вашого читача, і дуже багато питань відпадуть самі собою.

  Як написати забійний прес-реліз
  Об’єктивний показник ефективності тексту, або чия думка має значення

  Вам сподобаються

  Що таке LSI копірайтинг, тексти та запити: простими…

  Як написати лист подяки: зразок, шаблон…

  Як правильно написати оголошення про продаж для дошок…

  Основи HTML для копірайтера, або навіщо копірайтеру…