Творчий криза і 10 способів виходу з нього

5

Творчий криза часом може стати справжнім бичем для копірайтерів, блогерів і, взагалі, всіх творчих людей незалежно від національності, віку, статевої приналежності і політичних поглядів. Звідки він береться? Як його подолати? І як зробити, щоб він виникав як можна рідше? Сьогоднішня стаття відповість на всі ці питання.

Звідки береться творча криза

Творчий криза – це тимчасовий стан, при якому творчий процес впадає ступор, ідеї біжать з голови, як щури з тонучого корабля, а натхнення починає офіційно числиться безвісти зниклим.

Це може бути пов’язано з втомою, стресом, поганим самопочуттям або з банальною лінню. У попередній статті ми розглядали таке негативне поняття як надлишкова мотивація. Вона може також спровокувати творча криза.

Творчий криза: шляхи подолання

Які б причини не приводили до исчадиям розумових тупиків, завжди є кілька способів розставити все по місцях, їх ми і розглянемо.

1. Хороший відпочинок

Один з найбільш простих способів подолати творчу кризу – це гарненько відпочити, наповнити своє життя розвагами і займатися тим, що приносить Вам задоволення. Якщо прокинеться совість, то нехай відпочиває разом з Вами. Залізна «відмазка»: відпочинок потрібен будь-якій людині, яким би трудоголіком він не був.

2. Фізичні навантаження

Фізичні навантаження – це ще один спосіб подолати творчу кризу. На відміну від відпочинку в цьому разі задоволення і розвага не передбачаються, замість них – суворі випробування фізичних вправ, турніків, гантелей і іншого інвентаря.

Фізичні навантаження корисні не тільки тим, що позбавлять Вас від творчої кризи, але і тим, що додаткова фізична активність буде тримати Вас постійно у формі і послужить профілактикою неприємностей, які докучають людям при постійному сидячому способі життя.

3. Перемикання завдань

Якщо творча криза не дозволяє Вам просунутися в якомусь починанні, відкладіть справу на час і займіться чим-небудь іншим. Наприклад, якщо Ви фрілансер і працюєте вдома, зробіть прибирання, приготуйте вечерю, повісьте картину або перестирайте все брудну білизну. Якщо ж Ви працюєте в офісі, перейдіть на інші завдання, зробіть пару-трійку організаційних справ, освойте що-небудь нове і т. д.

Таким чином, Ви вб’єте відразу двох зайців:

 • Позбудетеся від творчої кризи
 • Зробите ті справи, які Вам довелося б виконувати, рано чи пізно
 • 4. Мозковий штурм

  Якщо творча криза призводить до того, що думки вперто не хочуть приходити до Вас в голову або тягнуться ледве-ледве одна за одною, гублячись по дорозі до Вашої свідомості, їх можна прискорити. Робиться це за допомогою, так званого, мозкового штурму.

  Суть методу полягає в тому, що ви прийшли в режим генерації ідей (і тільки генерації). На даному етапі Ви не замислюєтеся, хороша чи погана ідея. Ви можете генерувати повний брєд, головне – всі думки фіксуйте.

  Потім перевірте, що у Вас вийшло. Отриманий результат виведе Вас на нові думки та ідеї, і робота почне кипіти. У будь-якому випадку, розбираючи плоди генерації Вашого розуму, Ви трохи відволіктися, а якщо пощастить, то і розважить, так що марним це вже точно не буде.

  5. Поради

  Якщо творча криза мучить і не дає спокою, то завжди можна запитати поради у друзів та знайомих. Всі люди – соціальні істоти, у кожного є зв’язки, не важливо, в реальному житті або в Мережі.

  Крім того, завжди можна залучити такі інструменти як ICQ, Twitter, соціальні мережі та інші середовища для отримання цілої купи рад і їжі для розуму від людей, яких Ви можете навіть не знати.

  6. Проблеми

  Радикальний варіант боротьби з творчою кризою. Штучне створення проблем для відчуття контрасту. Не виключено, що вдаючись до цього методу, Ви отримаєте небо в алмазах, головний біль, зіпсовані відносини з людьми, зайві фінансові витрати і тотальну деморалізацію, зате від творчої кризи не залишиться і сліду. Можете бути впевнені, Вам буде що сказати, що описати і Вас будуть пронизувати потоки шалених почуттів, які Ви зможете виплеснути назовні у своїй творчості.

  Це перша фаза. Друга фаза настає, коли Ви розбираєтеся зі своїми проблемами і відчуваєте полегшення. Після такого будь-творча криза не буде коштувати і виїденого яйця, а, значить, як проблема, перестане для Вас існувати.

  Головне питання: де знайти проблеми? Цього добра в слов’янських країнах з головою вистачає. Змийте презерватив в унітаз з верхніх поверхів, крикніть «Спартак-чемпіон!» у роздягальні київського «Динамо», висуньтеся в кватирку зі шваброю під час проведення під вікнами заходів за участю вищих посадових осіб – і проблеми будуть забезпечені.

  7. Доробка і перероблення

  Якщо творча криза наполегливо не пускає до Вас нові ідеї та думки, можна задіяти альтернативні варіанти підходу до роботи. Один з таких варіантів – доопрацювання або перероблення вже існуючих ідей.

  Завжди створювати щось нове чисто фізично неможливо. Чим би Ви не займались, завжди знайдуться люди, які вже щось зробили в цій сфері, або роблять в даний момент. А раз так, що немає ніяких причин, які заважають Вам взяти чужу ідею і реалізувати її по-своєму, зробити її краще і доопрацювати.

  В такому випадку, Ви:

 • По-перше, позбавляєтеся від творчої кризи
 • По-друге, розвиваєте напрямок
 • У третіх, економите масу часу
 • Звичайно, концептуальна новизна не зрівняється ні з якою доопрацюванням, але, у багатьох випадках, це буває актуально і виправдано. Взяти хоча б ідеї Фейсбуку, які реалізовані в соціальній мережі Вконтакте.

  8. Зміна обстановки

  Дуже часто для того, щоб подолати творчу кризу, достатньо просто змінити обстановку. Спробуйте прибрати робоче місце, зробити перестановку, виїхати і попрацювати на природі, якщо це можливо.

  Змінюючи обстановку, Ви руйнуєте багато шаблони своєї роботи, позбавляючи себе від зациклення, і привносити нові нотки в свій робочий процес і натхнення.

  9. Нові образи та нові враження

  Творчий криза боїться нових образів як вогню. Люди мислять асоціативно. Це означає, що все, що ми з Вами бачимо, в нашому мозку обробляється, порівнюється і зіставляється з іншими подіями і явищами. Як результат, виникають паралелі і нові думки, а будь-яка новизна неприйнятна для творчої кризи, і він відступає.

  Звичайно, не кожен може дозволити собі постійні роз’їзди і подорожі, та це й не завжди потрібно. Спробуйте просто прогулятися, поспостерігати за людьми, підмітити нові для себе закономірності, і Ви зможете перебороти творча криза.

  10. Конкуренція

  Конкуренція може призвести до творчої кризи, так і вивести з нього. Все залежить від того, як на неї реагувати. З одного боку, можна взятися за голову і кидатися в паніці з кута в кут без тіні ідей від усвідомлення геніальності підходу конкурента. Але можна поступити інакше: вивчити, з’ясувати і перевершити. Роботи, як бачите, вагон, і кидатися в исчадиях розумових тупиків часу немає.

  Резюме: творча криза для будь-якої людини, а не тільки копірайтера, являє випробування. Для кого-то легке, для кого-то суворе. У будь-якому випадку, Ви завжди можете використовувати наведені вище способи для виходу з кризи (а також для його попередження) і нормалізації свого робочого процесу, потоку ідей, мотивації і натхнення.

  Копірайтер: широкий профіль або вузька спеціалізація?
  Мотивація в копірайтинг: як змусити себе працювати, і які джерела мотивації існують

  Вам сподобаються

  Де новачкові копірайтеру заробити гроші на життя…

  Як заробляти на статтях БЕЗ замовників і бірж, і…

  Ключові слова в тексті: що робити, коли багато, і…

  Програми, сервіси та сайти для копірайтерів: що я…