Тестове завдання, або як одержати роботу копірайтеру

5

Тестове завдання для копірайтера – це випробування, яке дозволяє замовнику вибрати найбільш відповідного кандидата для виконання роботи. Оскільки копірайтинг зараз як рід діяльності стає все більш популярним, бажаючих отримати роботу стає все більше і більше. В результаті конкуренція стає все жорсткішою, а замовники, особливо ті, хто платить за роботу непогані гроші, – більш вибагливими. Сьогодні ми розглянемо основні нюанси виконання тестових завдань, а також ряд хитрощів, які дозволять Вам виділитися серед інших кандидатів і отримати роботу.

У замовників існує безліч критеріїв відбору виконавців: від першого враження, до портфоліо відгуків. Докладніше про те, як справити перше враження на замовника, можна прочитати в статті «Як «зловити» замовника і справити на нього гарне враження».

Припустимо, Ви пройшли основний відбір, і Вас просять виконати тестове завдання – написати текст на задану тематику. Тематика може бути або комерційна і носити рекламний характер, або некомерційна, тексти якої використовуються для наповнення сайтів. Припустимо, Ви отримали тематику «Психологія відносин». Далі на прикладах ми розглянемо її у двох варіантах:

 • комерційному
 • некомерційному

Для того щоб успішно виконати тестове завдання і отримати роботу, розіб’ємо процес написання на кілька етапів.

Тестове завдання, етап №1: вибір проблеми

Вибір конкретної і актуальної проблеми – це одна з родзинок Вашого тексту, яка може сильно допомогти Вам перевершити конкурентів і отримати роботу. Критерії вибору:

 • Проблема повинна хвилювати як можна більше людей
 • Ви повинні мати рішення цієї проблеми
 • Тематика, яку ми взяли для прикладу, рясніє найрізноманітнішими проблемами, які хвилюють як чоловіків, так і жінок. Взяти, хоча б, «Ревнощі: вірний спосіб, як від неї позбутися» або «Як повернути «загуляв» чоловіка в сім’ю». Ці проблеми актуальні для тисяч людей.

  Тестове завдання, етап №2: збір інформації

  Коли Ви вибрали проблему, саме час почати збір необхідної інформації, особливо якщо рішення у Вас немає. Але навіть якщо воно і є, все одно зайві дані ніколи нікому не заважали. Джерела можуть бути найрізноманітніші: від сайтів до літератури.

  Багато можуть почати обурюватися, мовляв, ось, лазити по іншим сайтам – це злодійство найчистішої води. Однак ніхто не говорить про крадіжку контенту. Копірайтер вирішує проблему всіма доступними йому способами, працюючи з інформацією і видаючи на виході свій унікальний продукт.

  Малоймовірно, що Вам вдасться винайти велосипед, однак взяти існуючі знання, систематизувати їх, доповнити і використовувати це як зброю для вирішення проблеми та допомоги людям – це того варто.

  Тестове завдання, етап №3: створення тексту

  Для того щоб отримати роботу, Ваш текст повинен бути не тільки красивим, але і корисним. Відмінною особливістю тексту копірайтера є те, що він вирішує проблему читача. Про це ніколи не варто забувати. При виконанні тестового завдання, не забувайте ставити себе на місце читача. Погляньте, був би Вам корисний Ваш текст, якщо б у Вас була схожа проблема?

  Про те, як ставити себе на місце читача, можна дізнатися в статті «Золоте правило копірайтера: ставимо себе на місце читача».

  Ідеальний варіант – якщо Ви можете привнести щось нове у своєму матеріалі, то, чого ще немає. Це сильно зіграє Вам на руку, оскільки якщо Ваша стаття зацікавить наймача, а тим більше, для нього корисна, то він з більшою ймовірністю віддасть перевагу саме Вам.

  Тестове завдання, етап №4: SEO та інші «плюшки»

  Якщо Ви виконуєте тестове завдання, не факт, що Вашу статтю розмістять де-небудь. Однак ніщо не заважає Вас написати статтю таким чином, щоб її потім купили. Оснащуючи свої матеріали додатковими властивостями, Ви піднімаєте їх ціну і ще більше виділяєтеся на тлі конкурентів.

  Дуже сильним плюсом для Вашого тексту буде «заточка» під конкретний пошукової запит. Вибрати відповідний запит можна з допомогою спеціальних сервісів Яндекса і Гугла. Одна справа, коли Ви просто показуєте статтю замовнику, і зовсім інша справа, коли показуєте статтю і кажете, що вона цілком адаптована під те чи інше ключове слово.

  Дізнатися детальніше про те, як використовувати SEO для Ваших текстів, можна в статті «SEO-копірайтинг: ключові моменти при публікації текстів у мережі Інтернет».

  Крім SEO статті можна постачати наочними таблицями, малюнками, гумором і т. д.

  Тестове завдання, етап №5: захист матеріалу

  Останнім часом почастішали випадки, коли недобросовісні замовники просять копірайтера виконати тестове завдання, а коли матеріал готовий, вони безслідно зникають. Щоб такого не відбулося, можна вжити ряд заходів:

  • Надіслати замовнику тільки частина статті або окремі абзаци
  • Зробити зі статті картинку з прозорістю близько 50%, щоб стаття була читабельна, але при цьому не переводилася в текстовий формат програмами для розпізнавання тексту, такими як FineReader
  • Брати передоплату, особливо якщо Ви впевнені в якості Вашої тестовій статті
  • Використовувати посередника як гаранта угоди

  Звичайно, такі заходи можуть відлякати замовника (особливо якщо він недобросовісний), однак чоловік, який націлений на співпрацю, і платить за це непогані гроші, повинен чудово Вас розуміти. Тим більше, коли Ви захищаєте свою працю, це піднімає Вас в очах замовника.

  Приклади алгоритму виконання тестового завдання

  Давайте тепер розглянемо наш приклад. Для початку, некомерційного характеру. Візьмемо тему «Як повернути «загуляв» чоловіка в сім’ю».

  1. Проблема поставлена: один з подружжя запідозрений у зраді, завдання – повернути його назад.

  2. Рішень може бути кілька, одна з них наведено в розповіді Аркадія Бухова «Засіб від ревнощів». Можна використовувати різноманітні джерела і красиво обіграти, суть від цього не зміниться.

  3. Вибираємо популярний запит, їх маса, наприклад, «як повернути чоловіка» або «як повернути чоловіка в сім’ю» і адаптуємо статтю під цей запит.

  4. Додаємо малюнки, таблиці та інші інформативні корисності для посилення враження від статті.

  5. Захищаємо статтю, якщо необхідно, і передаємо замовнику.

  Якщо у Вас стаття комерційного плану, яка рекламує, скажімо, послуги психолога, або реабілітаційного центру, то ставимо проблему аналогічно, але вирішуємо її у відповідності з моделлю AIDA. Можна також запропонувати вирішення проблеми у статті, зробивши додатковий акцент на кваліфікованої допомоги.

  Резюме: тестові завдання – це чудова можливість не тільки продемонструвати свої навички замовнику, але і отримати роботу, за яку платять непогані гроші. Звичайно, якщо робота варто безцінь, то постає питання: чи варто взагалі напружуватися? Однак якщо замовник хоче наповнити свій сайт дійсно корисним контентом, то за якісні матеріали, які вирішують проблеми людей, він буде готовий платити непогані гроші.

  Єдиний нюанс: якщо Ви створюєте хороший текст, який коштує своїх грошей, будьте готові убезпечити свою роботу, адже в такому разі, якщо замовник Вашу роботу не візьме, Ви завжди зможете її використовувати в іншому місці.

  Постинг як форма копірайтингу, і як заробити на постінгу
  Коментарі в блогах: секрет ефективних коментарів

  Вам сподобаються

  Що таке LSI копірайтинг, тексти та запити: простими…

  Як написати лист подяки: зразок, шаблон…

  Як правильно написати оголошення про продаж для дошок…

  Основи HTML для копірайтера, або навіщо копірайтеру…