Створення тексту: секрет де боно

5

Дуже часто при створенні тексту нам необхідні нові ідеї, критика, схвалення або просто погляд з боку. Проте не завжди люди можуть чітко висловити свою позицію та ставлення до нашої роботи. Багато в чому це обумовлено тим, що людина все оцінює комплексно, в сукупності. Прийом, який ми сьогодні розглянемо, в цьому відношенні є дуже сильним важелем, оскільки дозволяє подивитися на речі під різними кутами і побачити багато деталей, які не видно комплексного погляду.

Метод шість мислячих капелюхів відомий також під назвою методу де Боно. Він був винайдений Едвардом де Боно і містить в основі ідею паралельного мислення. Іншими словами, цей метод пропонує подивитися на проблему (в нашому випадку створення тексту) з різних, але чітко визначених позицій. У завдання може бути кілька рішень, і метод шість мислячих капелюхів дозволяє побачити їх усіх.

Як використовувати метод шість мислячих капелюхів

Використовувати метод де Боно можна як одній людині, так і групі людей. У групі цей метод працює ефективніше. Більш того, при використанні цього методу в групі виключаються конфронтації, які можуть виникнути між людьми з різним типом мислення при вирішенні однієї проблеми.

Всього існує шість капелюхів. Кожна з них відповідає своєму типу мислення:

Біла капелюх: факти та інформація

Одягаючи білу капелюх при створенні тексту, Ви виділяєте тільки факти і основну думку. Всього іншого не існує. Завдяки білому капелюсі з’являється можливість побачити цінність і насиченість Вашого матеріалу інформацією.

У наукових текстах це називається виділенням тез: коротко, по суті, тільки основи. Біла капелюх – це логіка, аналіз, зіставлення і висновки.

Червона капелюх: емоції та інтуїція

Той, хто носить червоний капелюх, підходить до оцінки тексту з боку інтуїції, почуттів та інстинктів. Які асоціації викликає текст? Викликає він у вас почуття розчулення? Захоплення? Натхнення? Обурення? Наснаги?

Червона капелюх – це перша реакція аудиторії на текст і, отже, перше враження, яке, як кажуть англійці, можна зробити вдруге. Ось чому червоному капелюсі варто приділити особливу увагу.

Чорна капелюх: критика

Одна з моїх улюблених капелюхів. Її родзинка полягає в тому, що той, хто її має, шукає в тексті недоліки, і чим більше він їх знайде, тим краще. Неточності, суперечності, проблеми, негативні наслідки – все це безжально витягує на поверхню чорний капелюх.

Основне позитивне її якість: Ви знайдете недоліки в своєму тексті раніше, ніж це зроблять Ваші читачі. По суті, вона загартовує Ваш текст, робить його сильніше і міцніше, а це дуже багато коштує.

Жовтий капелюх: переваги і позитив

Жовтий капелюх – це повний антипод чорної капелюхи. Її носій шукає в тексті тільки сильні сторони. Для жовтої капелюхи не існує недоліків, існують тільки достоїнства, і завдання полягає лише в одному – знайти їх.

Найсильнішим гідністю жовтої капелюхи можна назвати те, що вона в будь-якій ситуації буде вести за собою всіх вперед, навіть якщо всі інші надовго застрягли в нетрях творчої кризи.

Зелений капелюх: нові ідеї і креатив

Креатив – це дуже велика цінність в копірайтингу, та й не тільки в ньому. Нові ідеї можна брати з різних джерел: мозковий штурм, досвід минулих поколінь і т. д. Який би спосіб Ви не вибрали, Ви знайдете концептуально новий шлях, одягнувши цю капелюх.

Зелений капелюх покликана генерувати нові ідеї, не аналізуючи їх. Для цього існують інші капелюхи. Отже, ніяких недоліків, ніяких сумнівів, ніякої критики: зелений капелюх – це повна свобода польоту ідей!

Блакитна капелюх: загальний план і управління

Як Ви встигли помітити, всі попередні п’ять капелюхів беруть на себе лише певний сегмент розумового процесу. Іншими словами, вони відповідають тільки за частину роботи. Синій капелюх збирає ці частини в єдину картинку.

Якщо Ви працюєте в групі, то синя капелюх керує колективом і керує робочим процесом. Якщо Ви обмірковуєте все поодинці, то, одягнувши синю капелюх, Ви систематизуєте те, що отримали, одягаючи білу, червону, чорну, зелену і жовту капелюхи.

Приклад використання принципу шість мислячих капелюхів

Для прикладу використання де боно давайте візьмемо цю статтю. Метод де Боно можна застосовувати як до створення тексту, так і після. Отже, по черзі:

Біла капелюх: У статті пояснений метод шість мислячих капелюхів. Наведено приклад його застосування при створенні тексту. Інформацію можна використовувати для роботи як в групі, так і поодинці.

Червона капелюх: науковий стиль викладу тексту важкий для сприйняття. Він корисний, так, але для того, щоб реалізувати метод на практиці, потрібні спеціальні якості.

Чорна капелюх: текст можна було б написати простіше. Немає паралелей з іншими методами.

Жовтий капелюх: стаття відкриває нові перспективи і дозволяє піднятися на новий рівень мислення, це здорово! Використовуючи нові знання, можна підвищити продуктивність роботи і звільнити масу часу!

Зелений капелюх: в статтю можна додати графіки з наочними схемами і діаграмами. Можна навести ще приклади для кращого закріплення матеріалу, можна провести паралелі з іншими методами.

Блакитна капелюх: блакитна капелюх чергує висловлювання зеленої капелюхи і чорної, білої і червоної, проводячи між ними лінії зв’язку. Нові ідеї піддаються критиці і перевіряються на міцність, а позитив живить ентузіазм і емоції.

Таким чином, метод шість мислячих капелюхів дозволяє поглянути на Ваші тексти (вже написані або ще немає) під різними кутами для того, щоб зробити їх краще позбутися недоліків, які звичайним способом виявити не вдається.

Копірайтинг: чоловічий і жіночий підходи до створення текстів
Секс в копірайтингу: сакраментальне секрет підкорення аудиторії

Вам сподобаються

Скандальний контент-маркетинг, або як використовувати…

ПРАКТИКУМ: як написати текст про компанію, щоб він…

Як створити ефективну презентацію: приклад на 10…

Як провести базовий маркетинговий аналіз для…