Шлях від новачка до профі: поради починаючому копірайтеру

5

У будь-якій діяльності є початок. Пов’язане воно, як правило, з масою питань, сумнівів, нерозуміння, мрій і мук. Копірайтинг в цьому плані не є винятком. Багато починаючі копірайтери обшукують Інтернет у пошуках слушних порад і збирають їх по крупицях. Сьогоднішня стаття присвячується тим, хто став на шлях копірайтингу і має намір пройти всі етапи від новачка до професіонала, але не знає, з чого почати. Ця стаття пропонує поради починаючому копірайтеру, які допоможуть зробити успішний старт на трасі створення текстів.

1. Початкова підготовка

Багато копірайтери вважають, що для того, щоб почати, потрібно відразу бігти і реєструватися на різних біржах, розсилаючи заявки потенційним замовникам з мінімальною ціною. Це можливий, але не найефективніший варіант.

Початок – це база. Чим краще людина підготовлена, тим ефективніше його робота. Тому перш ніж почати, варто підготуватися. Щоб не потрапити в неприємні ситуації, визначитеся зі всіма організаційними питаннями, такими як:

 • Чи цікаво Вам писати тексти?
 • Скільки часу Ви готові приділяти копірайтингу?
 • Чи є у Вас інші джерела доходу?
 • В яких тематиках Ви відчуваєте себе найбільш комфортно?
 • Які напрямки копірайтингу Вам подобаються більше?
 • Крім того, візьміть за правило все записувати. Думки, ідеї, зауваження, задачі – все. Для таких цілей не буде зайвим завести блокнот. Цим самим Ви вбиваєте відразу двох зайців:

 • Якщо Вас відвідає вдала ідея, Ви її напишете, і зможете використовувати для статті
 • Ви станете більш організовані, що заощадить Вам багато часу
 • Отже, початок покладено, підготовчий етап завершено. Саме час приступати до справи.

  2. Профілактика граматичних помилок

  Відразу варто обмовитися: граматичні помилки – це дуже небажані супутники початківця копірайтера. Щоб їх уникнути, використовуйте просту пораду: набирайте матеріал в текстовому редакторі з підтримкою правил орфографії, наприклад, MS Word.

  У випадку якщо у Вас все-таки виникнуть сумніви з приводу написання тих чи інших слів чи знаків пунктуації, в Інтернеті є довідкові портали російської мови, наприклад, Gramota.ru, які дозволяють перевірити правильність написання слів, а також дають правила російської мови для перевірки пунктуації.

  3. Перші активні дії

  У статті «Як стати копірайтером?» були запропоновані кілька варіантів того, як можна почати свою діяльність. Коротенько, це:

  • Створити власний блог
  • Взяти участь у спільному проекті з іншими людьми
  • Знайти замовника
  • Піти на біржу копірайтингу

  З блогом все зрозуміло. Докладніше про те, як копірайтер може його використовувати в своїх інтересах, можна прочитати в статті «Блогінг як форма копірайтингу, або навіщо копірайтеру вести блог».

  Спільний проект – це також авантюрне захід, який відразу ж може зажадати від Вас багато зусиль, і не факт, що відразу відгукнеться у грошовому еквіваленті. Як і ведення блогу, ведення спільних проектів доречно тоді, коли крім копірайтингу у вас є інші джерела доходу.

  Знайти замовника можна різними шляхами:

  • Знайомство
  • Оголошення
  • Рекомендації і т. д.

  Оскільки більша частина взаємодії копірайтера з замовником відбувається за допомогою листування, постарайтеся уникнути найбільш типових помилок і справити хороше враження на замовника. Докладніше про це Ви можете прочитати в статті «Помилки в оголошеннях копірайтера, які псують перше враження замовника» і «Як «зловити» замовника і справити на нього гарне враження».

  Нарешті, якщо Ви вибрали варіант з біржею копірайтингу, то нижче наведено рекомендації, які дозволять Вам швидше «зміцнитися» та знайти нових замовників. А замовники можуть перерости в постійних клієнтів.

  4. Біржі копірайтингу

  Зараз існує маса бірж копірайтингу, які виступають у ролі місця зустрічі для замовників і копірайтерів, а також виконують функції гарантів угод.

  Конкуренція на біржах велика, але, при належному терпінні і правильному підході, це перестає бути проблемою.

  На біржах копірайтингу перед Вами стоїть вибір:

 • Або братися за замовлення, працюючи з замовником безпосередньо
 • Або писати статті і виставляти їх на продаж
 • Або поєднувати обидва варіанти
 • Перший варіант примітний тим, що замовник, з яким Ви будете працювати і на якого справите враження, може співпрацювати з Вами на постійній основі.

  Проблема в тому, що бажаючих виконати замовлення маса. Однією з найгрубіших помилок початківців копірайтерів є те, що вони, щоб отримати замовлення, виставляють мінімальну ціну (аж до десятків центів за 1000 символів). Це викликає лише негативну реакцію, як з боку інших копірайтерів на біржі (з-за демпінгу), так і з боку самого замовника (як результат втрати поваги).

  Щоб вирішити цю проблему, перевершити конкурентів і виглядати гідно в очах наймача, запропонуйте йому виконати замовлення безкоштовно, але за позитивний відгук, написавши йому особистий лист. Приклад такого листа, а також інші переваги безкоштовного копірайтингу можна знайти у статті «Безкоштовний копірайтинг і безкоштовний копірайтер: переваги і недоліки».

  Що стосується написання текстів для виставлення на продаж, на початку творчого шляху краще писати про те, в чому Ви розбираєтеся. Якщо тематика принципової ролі не грає, то не буде зайвим звернути увагу на кілька особливостей:

  • Найбільш охоче купуються тексти за тематиками, які в Інтернеті вкладаються великі гроші: авто, медицина, краса, секс та інші.
  • Покупець охоче віддасть перевагу Вашому тексту, якщо у нього буде ефектний заголовок, який відразу привертає до себе увагу.
  • Вашу роботу більш охоче куплять, якщо вона буде оптимізована під певний ключовий запит (докладніше про SEO-копірайтингу можна прочитати в статті «SEO-копірайтинг: ключові моменти при публікації текстів у мережі Інтернет»)

  5. Робочий процес

  Коли Ви виконаєте замовлення, не виключено, що замовник надішле Вам Ваш текст на доопрацювання з коментарями та примітками. Цього не варто лякатися, це звичайний робочий процес. Зрозуміло, замовники бувають різними і критика буває також різною.

  Докладніше про те, як правильно реагувати на критику замовника можна дізнатися зі статті «Як копірайтеру реагувати на критику замовника».

  Виправляючи свої помилки або недоліки, Ви вчитеся набагато більшого, ніж, якщо б у Вас відразу беззастережно прийняли роботу. Звичайно, відсутність критики завжди приємніше, ніж її наявність, проте сильно турбуватися з цього приводу не варто. Це звичайний робочий процес.

  6. Маневри на ринку праці

  Зверніть увагу, що вартість послуг копірайтера залежить не стільки від його професійних якостей, скільки від популярності його імені. Ви можете бути професіоналом у десятому поколінні з сімома зіркою в лобі, проте до тих пір, поки про це ніхто не знає, ніякої замовник не стане платити Вам за роботу стільки ж, скільки платять «розкрученим» фахівцям.

  З іншого боку, відсутність популярності, особливо якщо Ви початківець і недосвідчений копірайтер, може бути Вам тільки на руку: ніхто Вас не знає, і у Вас є величезний простір для маневру. Ви можете визначитися з тематиками і напрямками, в яких Вас цікаво писати.

  Наприклад, визначити, що Вам ближче: писати великі статті або маленькі замітки, проводити свій аналіз або переробляти чужі тексти. Коли у Вас немає репутації, Ви не боїтеся вдарити в бруд обличчям, Вам не страшно зганьбитися, Ви вільні і можете експериментувати зі своїм професійним курсом.

  Як результат своїх експериментів, Ви отримуєте безцінний досвід, стаєте гнучкими і можете тверезо оцінювати свої сили.

  Якщо деякі напрями Вам не подобаються, можете поекспериментувати зі спеціалізацією. Наприклад, вибрати напрямки неймінгу (придумування імен) та рерайтингу. Якщо Ви досягнете успіху в цих напрямках і гідно покажете свої роботи в портфоліо, до Вас будуть звертатися частіше замовники, яким потрібні свіжі імена для торговельних марок і замовники, яким потрібен рерайт. Взагалі, люди люблять працювати з професіоналами, а вузькопрофільний фахівець завжди викликає більшу довіру.

  Резюме: Перш ніж почати роботу копірайтером, визначте свої ресурси: час, який Ви готові присвячувати копірайтингу, свої уподобання, інтереси, зайнятість і т. д. Завжди все записуйте, щоб не упускати дрібниці уваги. Відразу на початкових етапах позбавтеся від граматичних помилок, використовуючи текстовий редактор і спеціальні сервіси російської мови.

  Визначте сферу своєї діяльності і джерело потенційного доходу. Пропонуючи свої послуги, не занижуйте вартість роботи до мінімуму. Запропонуйте замовнику угоду: якісну роботу за позитивний відгук. Не забувайте про способи твори враження на замовника.

  Продаючи статтю, використовуйте всі можливості для того, щоб підвищити її конкурентоспроможність. Вміло реагуйте на критику. Пам’ятайте, що ім’я заробляється не відразу. Експериментуйте і виробіть свій власний курс. Ці базові поради починаючому копірайтеру дозволять Вам почати свою кар’єру і позитивно зарекомендувати себе на ринку праці.

  Вплив тексту: вплив на читача через розум і почуття
  Як вибрати копірайтера: практичне керівництво для замовника

  Вам сподобаються

  Що таке LSI копірайтинг, тексти та запити: простими…

  Як написати лист подяки: зразок, шаблон…

  Як правильно написати оголошення про продаж для дошок…

  Основи HTML для копірайтера, або навіщо копірайтеру…