Що таке рерайт та рерайтинг, способи і приклади рерайта

5

Рерайтинг (англ. rewriting) – це процес створення нового унікального тексту з вже існуючого тексту. Рерайт (англ. rewrite – перепис) – це продукт, який виходить на виході цього процесу. Сьогодні ми розберемо прийоми і хитрощі рерайтингу, а «на закуску» розглянемо приклади рерайта.

Відразу зверніть увагу: рерайтинг – це форма копірайтингу, його підмножина, якщо хочете. Як і «копірайтинг», це слово запозичене з англійської мови. Рерайт – це продукт рерайтингу, і це слово також запозичено з англійської мови (rewrite).

Найпоширенішою помилкою є те, що багато хто вважає «копірайт» продуктом копірайтингу за аналогією. Це в корені невірно. Слово «копірайт» походить від англійського «copyright» і означає «авторське право». Слова «copywrite» в англійській мові не існує.

Рерайтінг не несе в собі ніякої новизни. Рерайт не є концептуально новим. У результаті на світ з’являється новий унікальний текст, але містить він вже існуючі думки, ідеї та знання.

Навіщо потрібні рерайт та рерайтинг

Рерайтінг отримав широке поширення за рахунок того, що:

  • Вимагає менше сил, часу і знань для створення рерайта
  • Рерайт має більш низьку вартість в порівнянні з авторським текстом
  • Рерайт – це хороша практика для новачків
  • Якісний рерайт зовні нічим не відрізняється від авторського тексту

Таким чином, рерайтинг – це напрямок копірайтингу, в якому набирають свій перший досвід початківці копірайтери. Рерайтінг вимагає мінімум фінансових витрат з боку замовника, тож у підсумку всі залишаються задоволені.

Рерайт може бути поверхневим або глибоким.

Поверхневий рерайт:

Ви берете і переробляєте текст пропозиція за пропозицією, використовуючи описані нижче прийоми. При цьому зберігається та ж структура тексту, однак унікальність прагне до 100%.

Поверхневий рерайт має один істотний мінус: треба постійно звертатися до тексту оригіналу, рядок за рядком, а на це йде багато часу.

Глибокий рерайт:

Глибокий рерайт – це текст, який передає основні думки оригіналу, але написаний абсолютно іншою мовою з іншою структурою. Всі ми в школі писали викладу. По суті, рерайтинг – це і є виклад.

Найчастіший питання, яке мені доводиться чути: чим глибокий рерайтінг відрізняється від створення «чистих» авторських текстів? Зверніть увагу, саме від авторських текстів, а не копірайтингу, тому що рерайтинг – це вже форма копірайтингу. Так от, технічно – нічим.

Відмінність полягає лише в тому, що в створенні авторського тексту текст – це інструмент для передачі думок автора. Рерайтінг ж використовує думки іншого автора як інструмент для створення нового тексту. Ось і вся відмінність. По суті, рерайт – це крадений текст, але він крадеться таким чином, що немає ніяких доказів. Отже, рерайтинг – це, в тій чи іншій мірі, піратство.

Способи створення рерайта

Переходимо від теорії до практики і розглянемо, якими способами зміни тексту рясніє рерайтінг.

1. Синоніми

Найпростіший спосіб зробити рерайт – це замінити синонімами стільки слів, скільки тільки можна. Це основний принцип у програмах-синонимайзерах. Вони забавні, але практичної користі від них стільки ж, скільки від систем автоматичного перекладу. В кінцевому підсумку все доводиться підточувати «напилком» і витрачати часу більше, ніж навіть не вдаючись до допомоги цих програм.

Приклад рерайта №1:

Оригінал: Покарання Яші за крадіжку бабусиних вставних зубів виключало рецидив.

Рерайт: Екзекуція Яші за крадіжку бабулиной штучної щелепи запобігало повторний проступок.

2. Заміна дієслів іменниками

Багато дієслова мають відповідні іменники (або віддієслівні, або близькі за змістом). Цей спосіб рерайта дозволить Вам урізноманітнити Ваш рерайтінг ще більше.

Приклад рерайта №2

Оригінал: Яша пішов гуляти по бандитським районах і знайшов багато нових «друзів», які відібрали у нього гаманець, годинник і заховані від бабусі в куртці сигарети.

Рерайт: Прогулянка Яші за бандитським районах обіцяла йому знахідку маси «друзів», які влаштували йому розкуркулення на гаманець, годинник і сигарети в заначці.

3. Переклад прямої мови в непряму

У будь-якому тексті можуть зустрітися цитати. Взагалі, рерайтінг не передбачає використання цитат, тому краще переводити їх в непряму мову.

Приклад рерайта №3

Оригінал: «Я тобі покажу Кузькіну мать!», – підступно думав Яша, намазуючи ганок сусіда солідолом.

Рерайт: Яша, підступно намазуючи ганок сусіда солідолом, думав, що покаже йому Кузькіну мать.

4. Маніпуляції з пропозиціями

Ще один дуже зручний спосіб зробити унікальний рерайт, який урізноманітнить Ваш рерайтинг – це зміна структури речень (або об’єднання, або поділ).

Приклад рерайта №4

Оригінал: Яша, злобно сміючись, дряпав цвяхом непристойне слово на сусідському «бумері», як раптом його хтось схопив за шкирятник і почав сильно трясти.

Рерайт: Яша злобно сміявся. Він дряпав цвяхом непристойне слово на сусідському «бумері». Раптом його схопили і почали трясти.

5. Використання страдательного застави

Якщо брати рерайтінг в цілому, то можна помітити, що пасивний заставу стоїть на другому місці по використанню після синонімів. Якщо Ви пишете рерайт і хочете використовувати пасивний заставу, то ви просто робите перестановку сказуемых.

Приклад рерайта №5

Оригінал: Бабуся старанно драла вуха Яші.

Рерайт: Вуха Яші були старанно видерто бабусею.

Мінус цього способу полягає в тому, що при частому використанні конструкції виглядають трохи криво.

6. Стилістичні вставки автора

Це самий вільний спосіб рерайта, який може собі дозволити копірайтер, творчо занурюючись в рерайтінг. Кількість цих вставок визначають глибину рерайта.

Приклад рерайта №6

Оригінал: Яша прокрався на трибуни вболівальників київського Динамо і голосно крикнув: «Спартак-чемпіон!»

Рерайт: Яша, втративши страх, проліз на трибуни вболівальників “Динамо”, взяв рупор і з єхидною посмішкою почав кричати «Спартак-чемпіон!»

Загальний приклад рерайта

На закінчення, давайте розглянемо узагальнений приклад рерайта тексту, щоб відчути рерайтінг в комплексі, оскільки найефективніший рерайт виходить, коли комбінуються всі перераховані вище способи.

Оригінал: Яша старанно виводив балончиком кожну корявенькую букву імені коханої з висоти 6 поверху на стіні білосніжного будинку. Знизу за його героїчним подвигом спостерігали рятувальники, переміщаючись разом з батутом, міліція і кохана, зелена від злості і згорає від стыдобы.

Рерайт: Нерівні літери імені коханої, дбайливо виводяться Яшею на стіні білого, як сніг, будівлі на рівні шостого поверху, созерцались рятувальниками, готовими ловити хороброго героя, міліцією, готової його «пов’язати», і, власне, тієї самої коханою дівчиною, багровеющей від сорому й гніву.

Резюме: Рерайтинг (і його продукт – рерайт) – це хороша стартова площадка для всіх початківців копірайтерів. Однак зверніть увагу, що поняття рерайтінг і рерайт пов’язані один з одним, а копірайтинг і копірайт – ні. Використовуючи вищенаведені способи рерайта, Ви зможете внести колорит у свій рерайтінг, піднявши його вартість в очах замовника.

Метод спектрального створення ефективних текстів (метод Шардакова)
Як ефективно набирати професійний досвід

Вам сподобаються

Що таке LSI копірайтинг, тексти та запити: простими…

Як написати лист подяки: зразок, шаблон…

Як правильно написати оголошення про продаж для дошок…

Основи HTML для копірайтера, або навіщо копірайтеру…