Що таке LSI копірайтинг, тексти та запити: простими словами і на прикладах

5

Мабуть, кожен копірайтер, який пише тексти для пошукового просування (SEO), хоч раз чув поняття LSI копірайтинг. Або LSI тексти. Якщо не чув – теж непогано, тому що сьогодні отримає ударну порцію нової інформації і зможе спокійно додати 20-30% до свого гонорару.

По хорошому, про латентно-семантичне індексування (саме так розшифровується абревіатура) є ціла стаття в Вікіпедії, але написана вона дуже науково й без прикладів. Тому я вирішив зробити просту, зрозумілу, доступну і наочну статтю-керівництво про те, що таке LSI тексти, і як їх правильно писати. Іншими словами, я хочу сьогодні поділитися з Вами прикладною інформацією яку можна відразу застосовувати на практиці і отримувати результат. Готові? Тоді влаштовуйтеся зручніше, ми починаємо!

Що таке копірайтинг LSI

На зорі 2000-х років пошукові системи (Google, Yandex) та ін. працювали не так, як зараз. Вони аналізували, наскільки сторінка сайту відповідає запиту користувача, вважаючи кількість входжень ключових слів. В результаті оптимізатори “накачували” ключевиками тексти, під зав’язку. А для більшої переконливості ще й виділяли їх напівжирним шрифтом. Такі матеріали читати було нереально, зате вони непогано ранжирувалися (займали лідируючі місця) в пошуковій видачі.

Приклад переоптимизированного тексту, який на зорі 2000-х ранжировался добре, а тепер гарантовано потрапляє під фільтр.

З часом пошукові системи стали більш досконалими. Вони навчилися аналізувати интент (намір користувача, причину, по якій він вводить той або інший запит) і підбирати сторінки з відповіддю, виходячи з типу запиту: комерційні (коли людина хоче щось купити) та інформаційні (коли хоче щось дізнатися). Для інформаційних запитів якраз і був впроваджений принцип аналізу тексту на базі прихованого або латентно-семантичного індексування (Latent Semantic Indexing) або, простіше кажучи, LSI.

Суть принципу: пошукові системи, аналізуючи тексти на сайті, беруть до уваги не тільки ключові слова (так зване семантичне ядро), але і супутні за змістом слова, які розкривають тему (так зване, тематичне ядро): синоніми, асоціації, гіпоніми, гиперонимы, суміжні поняття та ін. Чим більше і насиченішим тематичне ядро, тим більш цінним виглядає текст для пошукових систем і тим вище він ранжується. Ось чому багато SEO-фахівці, коли дають авторам технічне завдання (ТЗ), вказують не тільки ключі, але і тематичний словник – ті самі супутні слова для активації LSI-фактора.

Давайте розглянемо на наочному прикладі. Уявіть, що у Вас є високочастотний (ВЧ) запит “гольф”. І Ви пишете статтю. Виходячи з однієї тільки запиту пошукова система не може зрозуміти, про що Ви пишете: то про гру, то про машину, то про довгому носінні. Тому робот при індексації почне аналізувати навколишній текст (його тематичне ядро). Наприклад, якщо воно у нас буде як на малюнку нижче, то відразу стане зрозуміло, про що йдеться.

Приклад тематичного (LSI) ядра для запиту «гольф».

Те ж саме справедливо і для більш предметних ключових слів. Коли користувач вводить запит “правила гри в гольф”, один з вагомих чинників ранжирування – пророблене тематичне ядро, щоб дати людині вичерпну відповідь на його питання, скоротивши час пошуку потрібної інформації до мінімуму.

Іншими словами, напрямок LSI копірайтингу будується на тому, щоб писати тексти під запити, додаючи в них максимальну кількість “близьких” за змістом (тематичні) слів (опрацьовувати асоціативне ядро, щоб воно було краще, ніж у конкурентів).

“Хвостові” LSI запити

Головна причина, по якій в пошуковому просуванні активно використовуються LSI тексти – не тільки ранжування сторінок за основним запитам. Є ще одна тонкість, яка забезпечує окремим сайтів до 50% додаткового трафіку (аудиторії з пошукових систем). І ця тонкість називається “хвостові запити”.

Хвостові запити – це довгі запити, які, як правило, вводять від сили 1-2 рази в місяць. Або ще рідше: раз в 2-3 місяці. Наприклад: “Який ноутбук краще для копірайтера: Asus, Dell, Lenovo або MacBook і чому”. Так, так, є навіть такі запити, і вони не показуються в інструментах Яндекс.Вордстат і Google Keyword Planner. Хвостовими вони називаються тому що їх закінчення включає багато слів (а-ля хвіст) з тематичного ядра.

А тепер уявіть, що є дві статті. Обидві оптимізовані під запит: “Який ноутбук краще для копірайтера”. Але одна описує лінійку Acer, MSI, Xiaomi і HP, а інша – моделі з хвоста запиту. Як Ви вважаєте, яка з статей буде вище у видачі за запропонованим вище “хвоста”? Природно, що при інших рівних умовах – друга.

Головна сила хвостових запитів в тому, що їх дуже багато: сотні, тисячі, десятки тисяч в місяць. І, само собою, під кожен окремо оптимізувати або, як ще кажуть, “заточувати” сторінку немає сенсу. Але! Чим більше опрацьований у Вас тематичне ядро, тим більше хвостових запитів Ви захоплюєте автоматично, а значить, тим більше людей можете привести на свій сайт. Ось вона, справжня сила LSI копірайтингу: отримувати аудиторію навіть тоді, коли за основним запитам шалена конкуренція.

До речі, якщо Ви подивитеся на реалії SEO просування, то помітите, що початківці оптимізатори на пару з копірайтерами всіма силами намагаються “заточити” сторінку під основні ключі. Проте в разі, коли проект новий або запитів висока конкуренція, це недоцільно, оскільки так можна чекати результатів хоч до корейської Великодня.

Ось чому досвідчені оптимізатори і копірайтери для вирішення подібних завдань роблять упор на низькочастотні ключові слова (які запрошують до 500-700 раз в місяць), LSI-просування і “хвостові” запити. Так можна отримати перші результати вже через 2-3 тижні і розвинути сайт набагато швидше. Але головне: копірайтер може сам просувати так свій сайт або блог, навіть без допомоги SEO-фахівця.

LSI тексти і SEO-копірайтинг

І тут я повинен зробити важливе уточнення: LSI тексти – це не заміна SEO-копірайтингу. Це лише один із його атрибутів в реаліях сучасного пошукового просування. Так, коли Ви вмієте складати тематичне ядро – це гарна підмога, і в ряді випадків Ви зможете збирати “хвостовий” трафік по низькочастотних запитах без конкуренції. Але для досягнення максимального ефекту при вирішенні завдання, основи SEO потрібно знати обов’язково.

Зв’язок SEO і LSI копірайтингу.

Благо, зараз є хороші безкоштовні курси у відкритому доступі на YouTube. До речі, посилання на один з них я даю в 13 уроці свого власного відкритого курсу “Копірайтинг з нуля за 30 днів”: SEO і LSI-адаптація тексту. Подивіться.

Як писати LSI тексти (на прикладах)

Процес написання тексту (найчастіше, статті) з урахуванням фактора латентного семантичного індексування трохи відрізняється від процесу написання звичайної статті (яку я описував в попередній публікації). І головна відмінність в тому, що перед розробкою тексту Ви продумуєте тематичне ядро. Це дуже важливо, оскільки від нього будуть залежати і LSI-фактор, і кількість “хвостових” ключів.

Щоб це зробити, я зараз покажу Вам дуже просту, але потужну техніку. Ця техніка базується на методиці асоціативного мислення, і її можна застосовувати не тільки в копірайтингу, але і в неймінгу, розробки слоганів, а також у вирішенні ряду інших, більш складних завдань. В якості наочної ілюстрації я візьму цю статтю. Саме цю, яку Ви зараз читаєте — про ЛСІ копірайтинг. До речі, російськомовна абревіатура в попередньому реченні – одне з слів тематичного словника. Втім, про все по порядку.

1. Створення асоціативного ядра (LSI-ядра) першого порядку

Тематичне або, як його ще називають, асоціативне ядро створюється не відразу, а поетапно. На першому етапі ми беремо локальне семантичне ядро (список ключових слів) для тексту і виписуємо його. Або зводимо в інтелект-карту. Так буде набагато простіше і наочніше надалі.

Локальне семантичне ядро для цієї статті.

Наприклад, для цієї статті семантичне ядро складається з чотирьох основних запитів. Є ще другорядні, але я їх тут не вказував, щоб було простіше. Буду потім дивитись, які позиції вони забезпечать матеріалу в пошуковій видачі.

Далі, до кожного ключового слова (або набору ключових слів, якщо їх багато) ми створюємо хмара асоціацій, синонімів, гипонимов, гиперонимов та інших пов’язаних слів. Це, так звані, LSI запити першого порядку. Якщо у Вас вийшло досить слів, і тематика не особливо конкурентна, то на цьому можна і зупинитися.

LSI слова першого порядку.

Якщо запити схожі, як у даному випадку, тобто тематичні ядра будуть багато в чому збігатися. Тоді краще згрупувати ключові слова, щоб заощадити час і позбавити себе від зайвої роботи.

2. Створення тематичного ядра другого порядку

У нас є LSI-запити першого порядку. Далі, ми беремо кожне з цих слів і робимо для них свої асоціативні міні-ядра. Наприклад, для асоціації SEO у нас вийде ось такий фрагмент міні-ядра. Якщо будуть слова, які перетинаються з ядром першого порядку — не страшно.

Важливо: ядро другого порядку має бути прямо або побічно пов’язане з ядром першого, тобто якщо Ви будете включати всі слова, які відносяться до SEO, але не мають зв’язку з копірайтингом, толку буде небагато.

Тематичне ядро другого порядку.

При складанні таких асоціативних ядер велику роль відіграє словниковий запас і здоровий глузд. Програмним способом їх визначити не так просто. Ніби як є системи, але вони або складні і платні (Just Magic), або примітивні (Pixel Tools), або далекі від досконалості і поступаються методом асоціативного мислення (Ultimate Keyword Hunter). По хорошому, тут потрібно підключати нейронні мережі. А оскільки потужності потрібні великі, як таких онлайн сервісів для підбору LSI слів на базі нейромереж поки немає. Тому в LSI копірайтингу чим вище рівень ерудиції і начитаності автора — тим краще.

3. Додавання фраз LSI

Для більшості завдань перших двох пунктів вистачає за очі. Але ми легких шляхів не шукаємо, а тому посилимо стратегію і складемо з асоціативного ядра набір додаткових стійких словосполучень (LSI фрази), які використовуються в природній мові.

До речі, цей пункт я додав в статтю за порадою свого друга, SEO-фахівця, Антона Шабана. Він свого часу написав кілька класних статей для мого блогу: про те, як написати SEO-текст правильно і про 11 інструментах копірайтера для просування.

Фрагмент хмари асоціативних фраз у нас виглядає ось так.

Фрагмент хмари LSI фраз.

4. Пишемо LSI текст з урахуванням всіх ядер

Отже, у нас є семантичне і тематичне ядра. Тепер вибираємо формат статті, створюємо структуру і пишемо текст. Про те, які формати статей бувають, я розповідаю в цьому відеоуроці. Про те, як розробити структуру статті, я розповідав у попередній публікації.

Структура у мене вийшла наступна:

 • Заголовок
 • Вступний абзац з постановкою завдання
 • Блок про те, що таке LSI копірайтинг, слова, тексти і запити
 • Блок про “хвостових” запитах
 • Модуль зв’язку латентно-семантичного індексування та пошукового просування (SEO)
 • Методика написання LSIтекста
 • Асоціативне ядро першого порядку
 • Тематичне ядро другого порядку
 • Асоціативні фрази
 • Структура і сам текст
 • Наочний результат на прикладі поточної статті
 • Щоб отримати максимальний ефект, я розподіляю LSI слова і фрази рівномірно по всьому тексту.

  Результат (приклад LSI статті)

  У цій статті головна зручність в тому, що Ви бачите результат зараз прямо перед собою. Сама стаття — це показовий приклад того, як писати LSI текст. Інше питання, наскільки ефективно вона буде ранжируватися. Про це я дізнаюся через якийсь час. І розповім Вам. У всякому разі, в інших матеріалах я використовую такий же підхід, і свої 4000 відвідувань на добу блог має.

  Приклад LSI статті.

  Якщо матеріали будуть займати високі позиції в пошуковій видачі і залучати трафік — добре. Не будуть — значить потрібно переглянути LSI запити, вивчити ще раз конкурентів і “перезібрати” текст. Плюс, попрацювати над поведінковими чинниками, про які я буду розповідати в одній з наступних статей.

  Спробуйте застосувати ці поради на практиці, і я переконаний у Вас все вийде!

  Щиро Ваш, Данило Шардаков.

  Як заробляти на статтях БЕЗ замовників і бірж, і чому 100 рублів за 1000 знаків — паршива операція
  Ключові слова в тексті: що робити, коли багато, і як їх органічно вставити в статтю

  Вам сподобаються

  Як написати лист подяки: зразок, шаблон…

  Як правильно написати оголошення про продаж для дошок…

  Основи HTML для копірайтера, або навіщо копірайтеру…

  Конкурентні переваги компанії: види, як знайти…