Що таке копірайтинг, хто такий копірайтер і скільки він заробляє (для новачків)

5

Копірайтинг — це рішення задач (частіше комерційних) з допомогою тексту. Основна мета копірайтингу — заробляти гроші (або отримувати якийсь інший відчутний ефект). Для себе або для замовника — не так принципово.

У Рунеті домінує велика помилка, що особливо згубно впливає на початківців. Мовляв, копірайтер — це людина, яка пише статті на дому, і працює він на біржах контенту, отримуючи оплату за кожну надруковану тисячу знаків. Це неправда. І говорити таке — все одно що стверджувати, мовляв, лікар отримує гроші за кожен виписаний рецепт, а механік — за кожну отвинченную гайку. Погодьтеся, це безглуздо.

Так, біржі існують, і на них працюють люди. Сотні тисяч авторів. Але те, що вони роблять — це не копірайтинг. Це просто генерація дешевої текстової маси, за яку платять копійки ($1-2 за 1000 знаків і менше). Справжні копірайтери ніколи не працюють на біржах контенту. Як мінімум за цим 10 причин.

У цьому копірайтингу гонорари на порядки вище, а конкуренція — в десятки разів менше. Все тому що справжньому копірайтеру платять гроші не за тисячі знаків, а за вирішеної задачу. І тут навіть 2 рядки тексту можуть коштувати сотні доларів.

Одного разу до мене звернувся замовник з непрацюючою продає сторінкою (лендингом). Його проблема була досить поширена: сторінка (особливо її перший екран) не відповідала рекламі і «жила своїм життям». Як результат: високий показник відмов і короткі сеанси (до 30 секунд). Щоб розв’язати задачу, потрібно було поміняти заголовок і точку захоплення. Це всього три рядки. Але якщо вважати в тисячах знаків, то цінник на таку роботу «космічний» — близько $1500 за «кіло», або 100 000 рублів (що не відповідає реальному чеку).

З тієї ж причини копірайтери ніколи не займаються рерайтинг. В цьому немає сенсу. Давайте розглянемо приклади розв’язуваних копірайтером завдань (створюваних текстів) і вартість цього рішення.

Тексти копірайтера та їх ціна

Зверніть увагу: текст копірайтера завжди прив’язаний до задачі. Чим складніше завдання, чим більше грошей на неї зав’язано, чим більша відповідальність, тим вище ціна, тим більше заробляє копірайтер. Тому нехай Вас не бентежить кількість нулів в окремих пунктах.

Що таке копірайтинг: завдання, розв’язувані копірайтером, і тексти.

Давайте коротко пробіжимося по кожній задачі.

1
Тексти для сайтів. Включають текст для головної, про компанії, для сторінки продукту та багато інших. Вирішують два завдання: залучення людей з пошукових систем (т. зв. SEO-копірайтинг, LSI-копірайтинг та ін) і переклад цих людей на наступний етап взаємодії: конвертація, переклад на інші сторінки і т. д. Вартість такої роботи 3-15 тис. рублів за текст.
2
Тексти для друкованої реклами. Тут багато плутають, вважаючи, що копірайтер чимось схожий на журналіста. Але є велика відмінність. Журналіст пише статті щоб інформувати. Копірайтер — щоб отримати результат у вигляді відгуку. Крім того, друкована реклама одними статтями не обмежується і включає буклети, брошури, флаєри, білборди і багато іншого.
3
Комерційні пропозиції. Окреме особливо прибутковий напрямок. Багато копірайтери навіть обирають його собі як вузьку спеціалізацію. Детальніше про комерційні пропозиції тут. Середня вартість тексту тут варіюється від 5 до 30 тис. рублів.
4
Посадочні сторінки (або Landing Page). Ще одне велике напрямок. У ньому копірайтер розробляє прототип, який коштує в 3-4 рази дорожче, ніж простий текст або стаття. Завдання посадкової сторінки — перетворити читача в покупця або переконати зреагувати одним з 15 цільових дій. Вартість такої роботи в середньому — до 60 000 рублів. Детальніше про лендингах і їх створенні читайте в цій статті.
5
Скрипти і сценарії. Сюди входять сценарії як для рекламних і відео – і аудіороликів, так і скрипти продажів. Детальніше про останні можна прочитати в цій статті.
6
Білі книги. Їх ще називають вайтпейперами (офіційний документ). З появою криптовалют і ICO вони стали новим окремим напрямком копірайтингу. І вельми прибутковим напрямом, на якому можна заробити до $50 000 (якщо пощастить). Про те, як це зробити — читайте тут.
7
Email-розсилки. Ще одне самостійне напрям, який копірайтери часто вибирають в якості спеціалізації. Детальніше про нього — в цій статті.
8
Оголошення для дощок Avito, Slando, OLX та ін. Ідеальний варіант для новачків. Один з найпростіших векторів для освоєння з помірними, але достатніми для початку гонорарами (2-3 тис. рублів за оголошення; докладніше про те, як їх писати — тут).

Робота на біржах копірайтингу

Я дуже негативно ставлюся до бірж контенту і вважаю, що на них автори більше втрачають, ніж отримують. Більше того, коли я працював керівником відділу копірайтингу в рекламному агентстві, для виробничих потреб я взяв на навчання групу з 30 осіб. Половина групи вже працювала на біржах, друга половина — ні. Так от, навчити людей, які ніколи не працювали на біржах, виявилося в рази простіше, ніж перевчити людей з 3-4-річним біржовим стажем. Багатьох з них перевчити так і не вдалося.

Все тому що біржах домінує гонитва за 1000 знаками та низька кваліфікація. А оскільки поріг входу низький, і кількість бажаючих заробляти (нехай і копійки) багато, різні помилки починають носити масовий характер і множаться в геометричній прогресії. Наприклад, люди часто називають копірайтинг словом «копірайт», хоча той не має до нього ніякого відношення. Я мовчу про безглузді фрази а-ля «копірайтинг статей», «продає копірайтинг» і багатьох інших. Якщо цікаво, я зібрав цілу добірку ось тут.

Багато хто може мені заперечити, мовляв, будь-хто може взяти, написати худо-бідно статтю, піти на біржу, виставити її на продаж і заробити свої $2-3. Так, може. Але давайте будемо відверті. Завжди є ймовірність, що матеріал не куплять. А значить, робота буде марною. Але навіть якщо і куплять… Хороший матеріал вимагає часу на створення. Припустимо, витратили 5 годин на розробку. Заробили $2,5. Це всього $0,5 на годину. Годину життя за пів долара або 30 рублів. Ви всерйоз вважаєте, що це вигідна угода?

99% авторів бірж навіть не здогадуються, що можуть використовувати свої роботи для отримання постійного пасивного доходу через систему Google Adsense. Замість цього вони женуться за миттєвою вигодою і втрачають час… І гроші.

Робота копірайтером в штаті

Якщо копірайтер хоче швидко вирости як фахівець, влаштуватися працювати в рекламне агентство — досить сильне підмога. При цьому важливо, що робота повинна бути в офісі, а не віддалена. Свою професійну базу, наприклад, я так і створював. Влаштувався працювати керівником відділу копірайтингу в digital-агентство. А оскільки поруч працювали розумні SEO-фахівці, UX-фахівці, директологи та SMM-щики, з якими я постійно взаємодіяв і проекти яких бачив вживу, то потрібні знання та навички прищеплювалися дуже швидко і органічно.

Втім, є зворотна сторона медалі. У роботи в штаті багато обмежень, тому якщо копірайтер планує розвиватися далі, то постає перед вибором: або перетворюватися в адміністратора і управляти ресурсами як менеджер, або розвиватися як професіонал, але тоді потрібно залишати штат. Детальніше про це я написав у тематичній статті.

10 причин, за якими класні копірайтери ніколи не працюють у штаті на повну ставку

Копірайтинг для початківців: як заробляти

Якщо Ви серйозно налаштовані освоювати копірайтинг як спосіб заробітку в інтернеті, то важливо розуміти, що це такий же напрямок, як програмування або бойові мистецтва. І воно вимагає часу і практики на освоєння. Не можна просто взяти і стати копірайтером тільки тому що людина вміє друкувати тексти або добре писав твори в школі.

Як і в будь-якій сфері, тут багато тонкощів які потрібно зрозуміти і відчути. Я, по можливості, намагаюся розкривати їх на блозі, але навіть щоб прочитати і переглянути всі матеріали піде більше місяця. Плюс додайте до цього час на відпрацювання практичних навичок.

Якщо і після цього мотивація не згасла, то я рекомендую почати з цих матеріалів.

Покрокова інструкція для початківців копірайтерів, які не хочуть животіти на біржах контенту за копійки

10 джерел прибуткових замовлень для початківця копірайтера (без бірж)

Плюс, щоб відразу почати отримувати гідні замовлення і обростати потрібними зв’язками, я настійно рекомендую освоїти принципи переміщення між рівнями піраміди Дилтса.

Системний підхід в копірайтингу

Багато хто помилково вважають, що копірайтер працює з текстом. Однак це зовсім не так. На текст припадає всього 10-15% часу. І це ще одна причина, по якій професіонали ніколи не працюють на біржах контенту.

Копірайтер працює з двома речами: з інформацією і системою. Інформація потрібна для вирішення завдання, тому що саме за вирішення завдання платять гроші. Система потрібна для того, щоб управляти результатом і переконатися, що текст насправді вирішує задачу без збоїв. Текст — це всього лише інструмент, потрібний для вирішення завдання. Ні більше, ні менше. І вже точно це не самоціль.

Самі по собі тексти у вакуумі нікому не потрібні. Уявіть, що Ви написали геніальний текст. А далі що? Його ніхто не бачить, його ніхто не читає. І він нікому не потрібен. Це як гарна машина без бензину. Виглядає здорово, але не їде. І навіщо вона тоді потрібна?

Найпростіша система в копірайтингу

Щоб текст працював, йому потрібен «бензин», або люди, які цей текст читають. І від якості аудиторії безпосередньо залежить ефективність тексту. Так, якщо Ви написали текст для підприємців, а його прийшли читати домогосподарки, результату не буде. Хоча текст, начебто, хороший. Плюс, велику роль грає і той факт, куди люди прямують після того як прочитали текст.

Часто текст в копірайтингу використовуються для продажу товарів і послуг. Але сам відділ продажів, в який надходять заявки, примудряється віртуозно їх зливати. Цей момент також повинен контролювати копірайтер. Інакше буде винен, що задача не вирішена.

Резюме

Копірайтинг — це не текстописание. А копірайтер — це не письменник, не журналіст і не письменник. Копірайтинг — це вирішення завдань з допомогою тексту, що вимірюється в цифрах. Біржі контенту до копірайтингу ніякого відношення не мають. І працювати на них — все одно що продавати костюм від Armani Second Hand по вазі. При цьому освоїти копірайтинг може кожен. Але потрібно час. Втім, як і в будь-якому іншому напрямку.

Пробуйте і у вас все вийде!

Щиро Ваш, Данило Шардаков.

P. S. Трохи більше інформації про копірайтинг — в тематичному відео.

P. P. S. Зараз Ви тільки що прочитали оновлену статтю від 2018 року. А між тим це перша публікація, яка з’явилася на блозі в далекому 2010. Подивіться, стільки років пройшло, але мало що змінилося, чи не правда? Нехай залишиться для пам’яті.

Що таке копірайтинг
(текст статті від 2010 року)

Прийнято вважати, що слово копірайтинг (від анг. «copy» – рукопис і «writing» – написання) означає процес написання текстів (контенту) рекламної тематики. Ці тексти просувають ті чи інші товари та послуги, збільшують продажі, приносять гроші і… На цьому все, начебто як. Однак на практиці поняття «копірайтинг» отримало більш широке поширення…

В Інтернеті мільйони сторінок, сотні тисяч брошур йдуть в друк кожен день, в громадському транспорті тисячі рекламних оголошень… І для всього потрібні тексти. Але не завжди інформація щось продає. Це може бути пам’ятка про боротьбу з поширенням Сніду або звід правил безпеки на воді. Тексти потрібні в будь-якому випадку.

Ось і виходить, що копірайтинг – це не обов’язково створення комерційних матеріалів. Швидше, це написання текстів з метою виклику потрібної реакції у людини. Реакції різні, наприклад:

 • купити
 • надихнутися
 • зателефонувати
 • перейнятися
 • запам’ятати і т. д.

Багато схильні вважати, що написання текстів – це ще не копірайтинг. Тексти пишуть і журналісти, копірайтери і навіть менеджери, коли складають прес-релізи для журналістів.

Постає питання: чим відрізняються журналіст від копірайтера? Тільки лише тим, що журналіст не знає, як просувати товар і продавати його своєї цільової аудиторії? Або тим, що журналіст, вихований в дусі школи класичного літературної мови, використовує не ті мовні звороти, які не в змозі «зачепити»? Навряд чи. Швидше за все, немає чіткого розмежування в професіях, є відмінності в цілях.

 • Журналіст прагне донести інформацію до аудиторії, надавши їй можливість робити висновки самостійно.
 • Завдання копірайтера – сформувати потрібні висновки у аудиторії і викликати дію або процес.
 • І ті, і інші пишуть. Суть в тому – як пишуть. З розвитком Інтернету копірайтинг знаходить нові форми і цілі. Зараз особливою популярністю і попитом користуються напрями:

  • SEO-копірайтинг – створення контенту і для аудиторії, і для пошукових машин одночасно.
  • Рерайтинг – грамотне переписування чужого тексту з розрахунком на те, щоб ніхто (і в першу чергу пошукові машини) не запідозрили схожість.
  • Реклама – назва говорить сама за себе. Напрямок цільового просування товарів.
  • Спічрайтинг – написання текстів для усних виступів. Користується особливим попитом, тому що, як правило, політики, бізнесмени та громадські діячі свої промови самі не пишуть.
  • Неймінг – страшне слово нових віянь. Прийшло з-за кордону, означає вигадування назв для фірм, товарів, послуг… та чого завгодно!
  • Брендинг – мабуть, одне з найбільш сумнівних і незрозумілих слів для російськомовного обивателя. Символізує цілий комплекс заходів зі створення торгової марки та просування її в маси.
  • Веб-контент – узагальнене напрямок копірайтингу, яке включає в себе все, що стосується наповнення веб-сайтів вмістом. Це можуть бути анекдоти і частівки або основи теорії квантово-хвильового дуалізму, переваги нової програми або огляд гучного фільму. Словом, весь контент на веб-сторінках.

  Незважаючи на те, що копірайтинг і є порівняно новим напрямом, він збирає навколо себе все більше і більше людей. Біржі контенту ростуть як на дріжджах, генеруючи все більше і більше унікальних текстів. Але всіх авторів можна назвати копірайтерами? І що в першу чергу відрізняє сильні тексти від слабких? Це тема для наступного матеріалу – «Копірайтинг: сильний текст, слабкий текст».

  Копірайтинг: сильний текст, слабкий текст

  Вам сподобаються

  Що таке LSI копірайтинг, тексти та запити: простими…

  Як написати лист подяки: зразок, шаблон…

  Як правильно написати оголошення про продаж для дошок…

  Основи HTML для копірайтера, або навіщо копірайтеру…