Що спільного між граблями і класними текстами

4

Відповідь — простота. Писати тексти потрібно просто. Саме до такого висновку я приходжу все частіше останнім часом. Посудіть самі: чим простіше текст написаний, тим легше він сприймається читачем, і тим менше часу читач витрачає на одержання необхідної йому інформації. Простота дозволяє розширити охоплення цільової аудиторії і практично позбавлена недоліків. Однак невтомні погоні за килознаками і природне прагнення людини все ускладнювати вносять свою згубну лепту. Сьогодні ми поговоримо про простоту в копірайтингу і розглянемо, як зробити тексти простіше, не втративши при цьому дорогоцінні килознаки.

Подвійність простоти в копірайтингу

Простота в копірайтингу може мати дві форми:

 • Простота побудови пропозицій
 • Простота донесення думки
 • І перша, і друга форми мають значення, однак чомусь все більше авторів нехтують простотою, «наворачівая» свої тексти до такої міри, що самі потім не можуть розібратися в тому, що вони написали.

  Важливий нюанс: писати можна просто, але при цьому професійно. І це потрібно розуміти. Рівень «шкільних творів» простий, однак про професіоналізм в них говорити не доводиться.

  Про те, як писати тексти професійною мовою, можна дізнатися в статті «Мова професіонала в копірайтингу: що це таке і чому його так цінують замовники»

  1. Простота побудови пропозицій

  Ніж пропозиції простіше, тим легше вони сприймаються. Однак зверніть увагу, що низка занадто коротких речень також складна для сприйняття. Давайте розглянемо на прикладі.

  Приклад №1: Копірайтинг – це мистецтво. Мистецтво писати тексти. Тексти комерційні. Які приносять прибуток. Головна їх особливість – врахування психології. Психології читача. Читач – потенційний споживач.

  Погодьтеся, коли поспіль йдуть трохи занадто коротких речень, то створюється відчуття, схоже з тим, коли їдеш по дорозі на автомобілі, і через кожні п’ять метрів зустрічається штучна нерівність (aka «лежачий поліцейський»). Найбільше дратує, що із-за цих нерівностей доводиться постійно знижувати швидкість, так і не встигнувши її набрати.

  Оптимальний розмір пропозиції – рівно стільки слів, щоб висловити закінчену думку. Якщо пропозиція займає більш 5 строк, то його можна розбити на декілька більш дрібних, зберігши при цьому логіку і зручність сприйняття.

  Приклад №2 (довгий): Простота побудови речень дає змогу авторові доносити основну думку до читача максимально ефективно, не стомлюючи його концентрацією уваги на одному реченні, яке мало того, що може бути переобтяжене масою не несуть навантаження слів, так ще й містити в собі надлишок термінів, інтерпретація яких читачем може призвести до втрати основний смисловий нитки.

  Приклад №3(спрощений): Прості речення дозволяють автору швидко доносити думку до читача. При цьому читач не стомлюється і концентрує увагу на смислової суті.

  Приклад №3 демонструє не тільки простоту побудови речень, але і простоту донесення думки.

  2. Простота донесення думки

  В одному з перших постів на цьому блозі, присвяченому спрощення тексту – «Копірайтинг: як спростити текст», я навів слова одного свого університетського викладача:

  Будь-який текст можна спростити рівно в два рази із збереженням змісту.

  І це дійсно так. Насправді, більшість текстів часто перевантажені зайвою інформацією, емоційним забарвленням та іншими атрибутами, які заважають читачеві вникнути в суть.

  До речі, ця стаття не є винятком: її теж можна скоротити в 2 і більше разів. Однак у такому випадку вона втрачає природності, а це теж не є добре. Ідеально, коли автор відчуває баланс: пише просто, але при цьому повною мірою розкриває суть питання.

  Що робити з килознаками

  Багато можуть тут же почати заперечувати, мовляв, спростити текст в 2 рази може кожен. А от отримувати вдвічі меншу оплату за свою роботу – охочих мало. Як можна вступити в такому разі…? Насправді, виходів тут декілька:

 • Брати оплату за результат, а не за кількість символів
 • Включати в текст більше корисної інформації
 • Ігнорувати все, що написано в цій статті
 • Перший варіант може бути не завжди доречний, особливо якщо мова йде про статті. Хоча особисто я віддаю перевагу оцінювати свою роботу комплексно, не прив’язуючись до кількості символів.

  Другим варіантом цілком присвячена стаття: «Якість тексту: як збільшити кількість символів без зайвої води». Єдиний нюанс може виникнути, коли тема вузька, і знайти додаткову інформацію не представляється можливим. Наприклад, якщо потрібно написати про нерухомість в Астрахані. Як вирішити цю ситуацію розповідається в статті «Як писати статті на вузьку тему: метод виключення».

  На закінчення хочу підкреслити, що побиту істину: «Будь простіше – і людим самі до тебе потягнуться» ще ніхто не відміняв. Не забувайте, що Ви пишете в першу чергу для Ваших читачів, які будуть Вам вдячні, якщо Ви вирішите їх проблему, донесете до них інформацію швидко, просто, повно і доступно.

  Секретний навик професійних копірайтерів
  Як написати забійний прес-реліз

  Вам сподобаються

  Скандальний контент-маркетинг, або як використовувати…

  ПРАКТИКУМ: як написати текст про компанію, щоб він…

  Як створити ефективну презентацію: приклад на 10…

  Як провести базовий маркетинговий аналіз для…