Ще одна секретна зброя копірайтера: ритм тексту

5

Хочете одкровення? Будь-який, навіть самий посередній текст, можна зробити читається захлинаючись. І зробити це дуже просто. Секрет криється все в одному слові: ритм. У цьому місці Ви вже повинні бути досить заінтриговані, щоб влаштуватися зручніше і сконцентрувати увагу на статті. Що ж, не будемо відкладати. Сьогодні я познайомлю Вас з одним дуже потужним знаряддям копірайтера, яке реально наповнює тексти життям і робить їх набагато більш простими і зручними для сприйняття. Готові? Тоді поїхали.

Що таке ритм тексту

Ви напевно часто стикалися з поняттям ритму в музиці (тиц-тиц-ти-ди-дыц) або в танці (квік-слоу-квік-квік-слоу). У кожного тексту теж є свій ритм, і він може бути або динамічним, або монотонним.

Візьмемо для наочного прикладу музику. Коли монотонний ритм, нас хилить до сну. Коли музика жива, ми, навпаки, перебуваємо «в тонусі». З текстом все те ж саме. Коли текст монотонний, то він втомлює читача і справляється зі своїм завданням набагато гірше.

Давайте я продемонструю це на прикладі монотонного “канцелярської” тексту.

У відповідності з цим пунктом договору виконавець не має права використовувати матеріали за своїм розсудом, незалежно від форми подання даних матеріалів (друкованому, електронному, сканованому вигляді та ін). У разі порушення виконавцем даного пункту договору, виконавець зобов’язується виплатити замовнику компенсацію в розмірі 200% суми, обумовленої в Додатку А до цього договору. При цьому замовник може видати виконавцеві письмове дозвіл на використання окремих фрагментів матеріалів, зазначених у п. 2.1.3, і тільки в цьому випадку виконавець має право використовувати вищезгадані фрагменти на свій розсуд, якщо інше не зазначено в письмовому дозволі замовником.

Абзац вийшов значний, але в ньому всього 3 пропозиції. Ці пропозиції досить важкі і приблизно однакової довжини.

А тепер давайте розглянемо ще один приклад.

Я думав як більшість. Я щиро вважав, що існує “чарівна пігулка”, яка зробить мене багатим і щасливим. Але я помилився. Загальне оману призвело до того, що я скупив всі курси по успіху від відомих коучів. Але результату це не дало. Ніякого. Я читав, переймався, але нічого не робив і, само собою, нічого не отримував. Як можна було бути таким наївним?! Навіть прикро.

Бачите? На відміну від попереднього, цей текст сприймається набагато легше, і “проковтується” на одному диханні. Багато в чому завдяки ритму. Також я використовував у другому випадку принцип “слизькою гірки” Шугермана. Детальніше про неї Ви можете прочитати в статті “Як розпочати текст”.

Трохи наукового підходу

Якщо поглянути на спрощені малюнки ритмів кожного тексту, то вийде наступна картина.

Спрощений малюнок ритму першого і другого текстів.

Перший текст можна порівняти з монотонним погойдуванням човни на хвилях. Більшість людей від такого розслабляються, солодко позіхає і засинають. Аналогічним чином справа йде і з текстами.

Зверніть увагу: у першому випадку пропозиції довгі, але навіть якщо вони будуть короткі, і при цьому однакові, малюнок ритму все одно буде монотонним і втомлює.

Рисунок другого ритму більше схожий на шторм: ніколи не знаєш, звідки вдарить хвиля, і якою вона буде. У підсумку такий ритм завжди тримає читача «в тонусі». Це важливо з двох причин:

 • Знижується ймовірність того, що читач втомиться і припинить читання.
 • Увагу читача при зміні ритму концентрується по-новій, і він сприймає інформацію краще.
 • Іншими словами, коли у Вас ритм тексту постійно змінюється, то Ваш текст читають довше й уважніше. Отже, текст набагато краще справляється про свою завданням: продає, переконує, інформує.

  Формування ритму тексту

  Тепер, коли значимість ритму усвідомлена, саме час розібратися, як його формувати. Тут все просто. Дивіться:

  Пропозиції діляться по своїй довжині умовно на три групи:

 • Маленькі (1-4 слова)
 • Середні (5-10 слів)
 • Великі (11-23 слів)
 • Якщо пропозиції більше 23 слів, їх краще спрощувати або розбивати на більш дрібні.

  При формуванні ритму Ви просто чергуєте пропозиції та різних груп, не допускаючи 3-кратного (і більше) повторення однієї групи. У результаті на виході у Вас динамічний текст, простий і зручний для сприйняття. При цьому не забуваємо про особливості публікації текстів у відповідній середовищі: (інтернет, друкована реклама тощо).

  Секретна техніка: ударні слова в точках зміни ритму

  Ця техніка набагато сильніше і складніше, ніж просто чергування ритму. Детально я її описувати в цій статті сьогодні не буду, може, зупинюся на ній більш докладно в наступних матеріалах. Підпишіться на оновлення блогу, щоб нічого не пропустити.

  З допомогою цієї техніки викликається особливий словесний резонанс. На практиці це дозволяє навіть самий нудний і посередній текст перетворити мало не в бестселер. Перебільшено, звичайно, але потенціал у цій техніки дійсно дуже великий. Суть її полягає в розміщенні ударних слів (тих, на які падає інтонаційний наголос) в точках зміни ритму. При такій розстановці слів увага і концентрація читача на тексті максимальні.

  Цим прийомом часто користувалися автори знаменитих детективів: Агата Крісті, Джеймс Хедлі Чейз, Артур Конан Дойл, а також багато російські класики. До речі, саме тому багато копірайтери читають не тільки професійну, але й художню літературу.

  Резюме

  Отже, якщо Ви хочете, щоб Ваші тексти лучі вирішували поставлене перед ними завдання, уникайте монотонного ритму. Для прокачування навичок розміщення ударних слів читайте художню літературу російських і зарубіжних класиків.

  І нехай Ваші тексти вирішують поставлену задачу!

  Щиро Ваш,