Програми, сервіси та сайти для копірайтерів: що я використовую і не використовую в своїй роботі

8

Мене давно просили розповісти про те, які сервіси, програми і сайти для копірайтерів я використовую у своїй роботі. Особливо після статті про 20 авторських ударних прийомах. Багатьох передплатників цікавить, де я шукаю замовлення, як я перевіряю унікальність тексту, щільність ключових слів, ніж розробляю прототипи, скрипти продажів і комерційні пропозиції. І ось, критичний рубіж питань пройдено, саме час на них відповісти. Готові? Тоді влаштовуйтеся зручніше, ми починаємо!

Увага: велика стаття і багато зображень.

Програми, сервіси та сайти які я НЕ використовую

Перш ніж ми розпочнемо, хочу розставити всі крапки над i і відразу сказати про програми, сайти і сервіси, які я не використовую в роботі. Від слова “взагалі”.

1. Сайти і системи перевірки унікальності тексту

Advego, Etxt, Text.ru, Istio, так само як і будь-які інші аналогічні сайти. Всі ці системи для веб-райтерів я НЕ використовую, тому що вважаю марною тратою часу. Коли Ви розробляєте текст для унікальної аудиторії, про унікальному продукті і для вирішення унікальною завдання — Ви не можете отримати на виході неунікальний текст. Для доказу — перевірте будь-яку мою статтю. Переспам легко відслідковувати силами самого браузера або текстового редактора: Ctrl + F і дивимося розподіл ключів. Здоровий глузд допомагає вирішити задачу куди швидше. Єдиний виняток тут — це якщо Ви самі замовник або контент-менеджер і приймаєте роботу.

Ви можете заперечити, мовляв, який розумний! А як же статті, як же рерайтінг, а? З ними що робити? Відповідаю: те ж саме. По-перше, якщо збирати інформацію тезисно, а не переписувати текст слово в слово, то Ви за замовчуванням отримуєте унікальний матеріал. Завжди. Подробиці див. у статті про методику створення досконалого рерайта. По-друге, існує більше 10 форматів публікацій на одну і ту ж тему, про яких я планую написати окрему статтю найближчим часом. І навіть якщо тези однакові — текст виходить різний.

2. Системи перевірки орфографії, типографіки і инфостиля

Я НЕ використовую програми і сервіси типу “Орфограммка”, які перевіряють орфографію та пунктуацію. І тут все просто. Для клієнтських проектів у мене в штаті працює стилістичний редактор. Для своїх проектів (блогу, розсилки) мені більш ніж вистачає загальної грамотності (отриманої в середній школі) і штатних можливостей текстових редакторів (які виправляють помилки і друкарські помилки).

Крім того, якщо що-то “проскакує”, і читачі на це вказують, тим краще: зайвий привід поспілкуватися і подякувати за участь. Зрештою, я теж людина, у мене є свої недоліки, і безглуздо намагатися здаватися ідеальним. З тієї ж причини я не заморочуюсь на типографіці тексту в своїх проектах.

Я також НЕ використовую сервіси типу “Главред” для перевірки матеріалів відповідно инфостилю. І тут у мене досить жорстка позиція: за допомогою тексту я вирішую задачі. І я несу відповідальність за обране рішення.

Сервіс — це програма, яка випливає алгоритмом. Вона не знає ні завдання, ні цілей тексту. Крім того, инфостиль сам по собі безбожно вирізає емоційну складову (ті самі підсилювачі, прислівники) і займенники (без яких навряд чи вийде встановити раппорт з читачем).

Саме тому я сприймаю подібні сервіси як цікаву іграшку, але не більше. Здорового глузду і базових навичок редагування більш ніж достатньо, на мій погляд. А підлаштовуватися під програму і віддавати їй на відкуп рішення задачі — ні вже, звільніть. Попит-то з мене.

3. Сайти бірж фріланса і вмісту

Я вже багато разів писав, що до бірж ставлюся негативно. Навіть написав статтю-спецвипуск з 10 причинами не працювати на них. Логічно, що я не використовую ці сайти в своїй роботі копірайтера. Замість них я використовую принципово інші канали залучення клієнтів, і про них я Вам теж із задоволенням розповім в сьогоднішній статті.

Сайти, програми та сервіси для вирішення виробничих завдань

Відхрестилися, тепер переходимо до головного. Що я використовую для вирішення виробничих завдань (це завдання, де потрібно створювати ті або інші маркетингові інструменти). Почнемо по-порядку.

1. Операційна система

Я працюю на ОС Linux. А якщо бути більш точним, то це Ubuntu з графічною оболонкою Xfce (дистрибутив Xubuntu). Про те, чому я на неї перейшов — окрема і довга історія. І я нікого не буду переконувати, що ця система краща. Як і в будь-якій іншій, у неї є свої нюанси. Я просто звик, налаштував під себе, і мені з нею зручно. Крім того, мені Linux близька за своєю філософією та ідеологією. Я завжди захоплювався проектами з відкритим вихідним кодом (open source), які створюються спільнотою на безоплатній основі і роблять світ трішки краще.

Мій робочий стіл (OS Linux, Ubuntu + Xfce).

2. Текстові та інші офісні редактори

Оскільки я працюю на Linux, у мене немає редактора MS Word. Ну та гаразд. Зате у мене є LibreOffice і OnlyOffice для створення і редагування текстів оффлайн (і вони чудово читають і зберігають .docx формат). А оскільки більшу частину часу я підключений до Мережі, то використовую звичайний Google Docs. Те ж саме справедливо і для таблиць Excel (всі три інструменти чудово їх відкривають), і для презентацій.

Текстовий редактор LibreOffice.

Це редактор OnlyOffice. Але його я використовую рідко.

Google Docs простий, зрозумілий і функціональний. Якщо функцій недостатньо, то завжди можна дописати необхідний функціонал через Google Apps Script або встановити розширення. Сервіс зберігає всі документи в “хмарі” і дозволяє управляти доступом в кілька кліків. Доступ, як правило, з браузера. Що характерно: для різних завдань я використовую різні програми. Наприклад, цю статтю я пишу в Mozilla Firefox, а клієнтський прототип потім почну робити в Google Chrome. Не питайте чому. Якщо Вас повністю влаштовує Ваш браузер, використовуйте його.

Старий добрий Google Docs.

До речі, для створення скриптів продажу я теж використовую звичайний текстовий редактор а-ля Google Docs, і на сьогоднішній день нічого зручніше ще не знайшов. Детальніше я описую процес у цій статті.

Якщо потрібно попрацювати разом над текстом, таблицею або презентацією, то інфраструктуру Google для цього зручно використовувати. Справедливості заради, у Microsoft також є хмарні рішення. Але я свій вибір давно зробив. Крім того, вирішення комерційних організацій майже завжди платні (це бізнес, нічого особистого). І тут ми плавно переходимо до однієї цікавої концепції “ощадливого виробництва”, яка особисто мені досить близька.

Концепція “бережливого виробництва”

Ця концепція ставить в основу прагнення всіляко зменшити виробничі втрати. Це в теорії. На практиці ж будь-яке завдання можна розв’язати різними способами. Дві крайності: дорогий і дешевий. Наприклад, можна замовити прототип лендинга у хорошого копірайтера з глибокою обробкою за $500, потім можна замовити в дошку крутий дизайн за $800, найняти класного верстальника за $400 і замовити програмування форм і скриптів ще за $500. І розмістити все це на платній CMS, наприклад, Битриксе, стандартна ліцензія якої стоїть на сьогоднішній день $250 (якщо шикувати трохи більше $1000). У підсумку виходить лендінгем за ~$3,5 тис. І це далеко не межа. По роботі я зустрічав лендінгем і за $25 000 (до речі, дуже цікава історія, розповім як-небудь). За термінами така робота потягне на пару-трійку місяців.

Альтернативний бюджетний спосіб: зробити пілотні прототипи лендинга в 3 варіантах з різними офферами і базової опрацюванням за $200, купити шаблон за $15-50 і “подружити” все це неподобство на безкоштовну CMS для сайту типу WordPress за $100. Разом витрати по грошам: $350 (у 10 разів менше). По часу — 2 тижні (в 6 разів менше). І це з урахуванням А/Б-тестування. А тепер головний парадокс: по ефективності (конверсії) часто буває так, що пілотний проект показує значно кращі результати, ніж його “дорогий” варіант рішення. А якщо немає різниці, навіщо платити більше і чекати довше? Так, є іміджева складова. Але для пілотних проектів вона не так актуальна. А там, де вона важлива, куди простіше замовляти професійний і дорогий дизайн, коли відлагоджена та відпрацьована продає концепція.

В цьому і полягає концепція бережливого виробництва: отримувати потрібний результат з мінімальними витратами. Те ж відноситься і до програм, сервісів і сайтів для копірайтерів. В моєму випадку Linux — безкоштовна система сама по собі. Більша частина програм для неї — теж безкоштовні (тому що з відкритим вихідним кодом — open source). Але вирішують ті ж самі завдання, що і комерційні (платні) аналоги. Я так порахував, що з урахуванням всього, що я використовую під Linux бюджетно або безкоштовно, я економлю трохи більше $1000 на рік (у порівнянні якби купував ліцензії комерційних систем). Піратство як альтернативу зараз взагалі не розглядаємо. Ніби як сума і не особливо велика, але це в рамках лише одного комп’ютера і одного робочого місця.

Звичайно, не все дістається безкоштовно. Багато речей потрібно оплачувати: зарплату співробітникам, хостинг, важливі сервіси, шаблони та ін. Але це, як правило, обґрунтовані витрати, які себе окупають і дають багаторазову віддачу на кожен вкладений рубль.

До чого я це. Якщо бюджет обмежений, або просто є, куди витратити гроші, то завжди можна вдатися до цієї концепції. Пам’ятаєте, цей легендарний фрагмент з к/ф «Діамантова рука»?

— Льолік, але ж це не естетично…
— Зате дешево, надійно і практично!

3. Розробка прототипів

Спочатку я розробляв прототипи у програмах Balsamiq (з передустановками Adobe Air) і Axure. У той час це були платні пакети для MS Windows і коштували вони щось близько $100-150 (хоча з Balsamiq зараз не впевнений — давно було). З переходом на Linux довелося шукати аналоги, яких було, м’яко скажемо, не сильно багато. І зовсім випадково мені попалися шаблони для Google Малюнків (исходники елементів, іконки, сітка 960 та інші). Тут я з подивом виявив, що Google Малюнки повністю закривають мої потреби за прототипированию.

Один з прототипів мого комерційного сайту

Звичайно, для серйозних UX-проектів Google Малюнків недостатньо. Але для завдань копірайтера їх вистачає з лишком:

  • Прототипи сторінок сайту
  • Прототипи комерційних пропозицій
  • Прототипи флаєрів та буклетів
  • Прототипи листів розсилки та ін.

Більш того, ще тоді я оцінив, що в Малюнках можна працювати спільно з колегами і висилати клієнтам посилання на матеріали для погодження і коментування, що було мега зручно. З тих пір я роблю прототипи тільки в цій системі. І, так, ще вона безкоштовна.

4. Створення інтелект-карт

Раніше я систематизував інформацію в програмі FreeMind. Але потім виявив, що можу робити те ж саме за допомогою все тих же Google Малюнків. Причому без обмежень, в «хмарі», з можливістю керувати доступом і т. д. Знаю, що багато моїх колег копірайтери користуються сайтом MindMeister, але я занадто ледачий для створення облікового запису на ще одному сервісі. Керувати усіма файлами через Google Диск для мене на порядок зручніше.

Приклад інтелект-карти для одного з відкритих уроків на YouTube.

6. Обробка зображень

У Linux немає Photoshop. Зате є свій функціональний графічний редактор GIMP (GNU Image Manipulation Program). Саме в ньому я обробляю всі зображення. Може, він і не вміє робити все, що вміє продукт Adobe, але з завданнями рядового користувача або копірайтера ця програма справляється на 100%. І, так, вона безкоштовна і платформна (тобто є версії для Linux, OS X і Windows).

Ось так виглядає інтерфейс програми GIMP.

Одвічне питання: чи повинен копірайтер підбирати і обробляти зображення? Не повинен, звичайно! Він копірайтер! Але тоді він буде тільки писати тексти для вирішення базових завдань. Більш складні завдання вимагають навичок візуалізації, і для їх вирішення графічний редактор все ж доведеться освоїти. Хоча б на базовому рівні. Повторюся: тут не йдеться про шедеври дизайнерського мистецтва: тільки грубі начерки, щоб поставити завдання дизайнеру або підбір візуальних елементів, які зможуть підкреслити текст і викликати потрібні емоції.

7. Обробка звуку

Що? Який звук? Навіщо звук? Копірайтер пише тексти для сайтів, КП, друкованої реклами. При чому тут обробка звуку?! А ось до чого. Найчастіше копірайтер пише не тільки звичайні тексти, але і скрипти продажів. А для цього потрібно слухати записи розмов менеджерів з продажу. І не завжди ці записи хорошої якості.

Крім того, час від часу потрібно аналізувати виступи тих чи інших людей на конференціях (або навіть переводити їх у текст — це називається транскрибация, до речі, окреме напрям роботи веб-райтера, яке коштує близько 200-300 рублів за хвилину, це ~120 слів). В особливих випадках доводиться прослуховувати аудіозаписи важливих нарад або транскрибувати усне інтерв’ю. Ну і, само собою, якщо Ви записуєте відео, то Вам потрібно вміти працювати зі звуком. Так що тексти текстами, а корисний навик.

Для цих цілей я використовую, знову ж таки, потужну, безкоштовну і кроссплатформенную програму Audacity.

Audacity — платформна програма для запису і обробки звуку.

8. Запис та монтаж відео

Копірайтер не повинен вміти монтувати відео. Але якщо Ви займаєтеся контент-маркетингом, то ці навички, безперечно, зіграють Вам на руку. Наприклад, для запису уроків для менеджерів замовника або для розкрутки свого каналу на YouTube, для створення продають відео або просто для ведення свого відеоблогу. Застосувань-маса.

Для запису відео і скрінкасти я використовую, знову ж таки, безкоштовну і кроссплатформенную програму — OBS Studio. І нічого більш гнучкого і зручного я на сьогоднішній день ще не зустрічав.

OBS Studio — програма для запису видеокастов.

А ось для монтажу у мене більш складний пакет — Blender. Він теж безкоштовний, з відкритим вихідним кодом, але інтуїтивно зрозумілим його не назвеш. Зате він дуже потужний, гнучкий, і його можна використовувати не тільки для монтажу відео, але і для 3D-моделювання. І при всьому при цьому програма займає всього 150 мегабайт (привіт, пакетів Адоб). Та що там говорити, в Blender можна навіть мультфільми робити з нуля. Я серйозно.

Фрагмент монтажу одного з відеоуроків.

9. Email-маркетинг

Я використовую Mailchimp. Працював у багатьох інших сервісах (SendPulse, GetResponse, Unisender та ін), але Mailchimp для мене поза конкуренцією. Взагалі, у нас з цим сервісом дуже специфічні стосунки: він мене банил, я вимагав повернення грошей, але в підсумку зараз все одно я веду і свої, і клієнтські розсилки на ньому. А ще у нього дуже потужний і гнучкий API, за допомогою якого можна інтегрувати Email-маркетинг у будь-який сайт або сервіс.

Фрагмент створення одного з уроків у Mailchimp.

Починаючи з минулого року Mailchimp почав швидко розширювати функціонал. За пару місяців в ньому з’явилися функції створення повноцінний посадкових сторінок та інструменти для ведення реклами в Facebook і Instagram.

Нарешті, найважливіша для мене фішка — це розгорнута система автоматизації та аналітики, які дозволяють створювати і оптимізувати гнучкі автоворонки.

10. Теми, шаблони, заготівлі

Більшу частину тем і шаблонів я купую на майданчику Envato. В неї входять такі сайти як ThemeForest (теми та шаблони), GraphicRiver (елементи дизайну), AudioJungle (звуки і музика), CodeCanyon (плагіни, фрагменти коду), Videohive (фрагменти відео) і багато іншого.

ThemeForest — місце, де можна купити недорогі шаблони.

11. Правопис

Я писав, що не використовую сервіси для перевірки правопису. Але це не скасовує того факту, що потрібно бути культурним і грамотним. Є один сайт, до якого я регулярно звертаюся і який рекомендую копірайтерам. Це сервіс Gramota.ru. Його незаперечний плюс в тому, що він дає теоретичну базу і замість того щоб точково виправляти помилки у тексті — прокачує теоретичну базу самої людини. Як на мене, це набагато корисніше і цінніше.

Сайти та сервіси для збору та аналізу інформації

Я вже багато разів говорив, що копірайтер не працює з текстами, а з інформацією. Якщо інформації немає, то яким би крутим не був копірайтер, він мало що зможе зробити для вирішення завдання.

Велика частина інформації збирається з різних джерел: менеджери замовника, сайти конкурентів, бесіди з цільовою аудиторією і пр. І тим не менш, є кілька сайтів, які я, як копірайтер, використовую кожен день.

1. Google Analytics

Найважливіша аналітична система, на якій у мене зав’язана вся робота з текстом, після того як він написаний (якщо текст для інтернету, зрозуміло). Оптимізація конверсії, відстеження поведінки, демографії, впливу тих чи інших дескрипторів — все тут. Це як прилади в круїзному лайнері, які ведуть капітана в місце призначення і не дають збитися з курсу. Тут же весь необхідний інструментарій для проведення спліт-тестів (A/B-тестів), інтеграція з Search Console і багато інших речей.

Google Analytics — найвірніший друг копірайтера, після того як текст написаний і запущений.

Справедливості заради, Яндекс.Метрику я теж використовую, але набагато рідше.

2. Google Keyword Planner і Яндекс Wordstat

А ось ці дві системи я використовую в рівній мірі для пошуку ключових слів і складання семантичного та тематичного ядер, а ще для базового аналізу попиту. І тут важливо зробити застереження, що інструменти підходять для експрес-аналізу. Для більш серйозних SEO-досліджень я звертаюся до профільних колегам, у яких свій набір інструментів.

Інтерфейс сервісу Google Keyword Planner

До речі, Keyword Planner також дуже зручний для аналізу конкуренції в ніші для контент-маркетингу та прогнозу доходу, якщо Ви плануєте заробляти гроші за допомогою системи Google Adsense. Але це — тема окремої статті.

3. Similarweb

Це відмінний сервіс для “полювання” на конкурентів. Коштує до $24 000 в рік. І на цьому можна було б закінчити, але на сайті є і безкоштовний тариф, який хоч і сильно урізаний, але, все-таки, при певній вправності і парі-трійці додаткових рухів дозволяє отримати цінну інформацію.

SimilarWeb — хороший помічник в «полюванні на конкурентів».

4. Пошук по рекламним оголошенням Яндекс.Директ

А ось цей сервіс я дуже ціную, тому що з його допомогою можна за потрібними ключовими словами переглянути всі рекламні оголошення конкурентів. Більш того, з його допомогою можна переглянути цільові сторінки (конвертори) конкурентів. Це дуже зручно і економить масу часу. Доступний за адресою: direct.yandex.ru/search. Просто введіть ключове слово, і подивіться на оголошення і пропозиції конкурентів.

Програми і сайти для спілкування із замовниками

Як я вже писав, я не використовую ніякі сторонні сайти або біржі для пошуку роботи. Замість цього я сам створюю сайти та інструменти, які забезпечують завантаження моєї лабораторії. Так, велика частина нових клієнтів приходить через блог.

1. Блог як особистий сайт копірайтера

Блог на WordPress, розміщую його на хостингу Sprinthost. Щоб зробити такий же, потрібні базові технічні навички та знання HTML, CSS. Якщо навичок поки немає, то копірайтер може зробити сайт-візитку в системі Google Sites, я про це докладно писав у попередній статті.

Блог, який Ви зараз читаєте — це та освітній ресурс, і генератор замовлень.

До речі, у мене є колега, він копірайтер досить вузького профілю. Він зробив візитку на Google Sites, сайт став непогано ранжируватися і приваблює хоч і мало трафіку, зате цей цільовий трафік і непогано конвертується в замовлення.

2. Завдання, замітки і тайм-менеджмент

Я повністю “забив” на тайм-менеджмент. І не шкодую. Працюю як наземний громадський транспорт Москви в годину пік: коли приїду — тоді приїду. А щоб не зривати дедлайни — завжди беру час з запасом. Великим запасом. Такий режим мені більше підходить: я не нервую і спокійно вирішую поставлене завдання. Без авралів. І хоча закон Паркінсона ніхто не відміняв (робота займає весь відведений на неї час), все виходить зробити в строк і зберегти хороше враження.

Календар-органайзер використовую паперовий. Мені так зручніше. У нього я записую тільки важливі організаційні моменти. А ось завдання все записую з дедлайнами в Google Завданнях. Вони зараз інтегровані в пошту, тому завжди перед очима. Завдань небагато: 1-2 в день. Зате ємні. Task-менеджери не використовую взагалі, тому що вони забирають у мене занадто багато часу, а я переключаюсь туго.

Всі нотатки у мене в Google Keep. З недавніх пір вони також інтегровані з поштою і коли треба — завжди перед очима.

3. Соціальні мережі

Я використовую кілька соціальних мереж, і вони теж приносять замовлення. Зокрема, це Facebook, ВКонтакте і YouTube. Кажуть, що можна отримувати замовлення і в Instagram, але у мене до цієї соціальної мережі все ніяк не доходять руки.

4. Месенджери

У мене кілька месенджерів: Telegram (в якому я завів канал з копірайтингу), Skype і Google Hangouts. При цьому самим надійним джерелом спілкування виступає все одно пошта. Тут 100% прагматика: листування (у тому числі файли) зберігається, і її зручно використовувати при вирішенні завдань.

В окремих проектах мене підключають до Slack. Для цих цілей у мене стоїть нативне додаток під Linux. Теж досить зручно.

5. Опитування

З опитуваннями я не заморочуюся і проводжу їх у Google Формах. Це швидко, просто і зручно. А головне, все це робиться під одним обліковим записом Google.

Аналіз відповідей для опитування в Google Формах.

До речі, від брифів я відмовився взагалі. І життя стало легше. Про те, чому я це зробив і як до цього прийшов — докладно описано в 21-му уроці Email-розсилки. Підпишіться, якщо цікаво.

Резюме

Це основні програми, сервіси та сайти, які я використовую як копірайтер кожен день. Звичайно, є і спеціалізовані інструменти, наприклад, сервіси Megaindex або KwFinder та ін., але оскільки до них я звертаюся епізодично, вони не увійшли в цю статтю.

А якими інструментами користуєтеся Ви? Напишіть в коментарях.

Щиро Ваш, Данило Шардаков.

P. S. Сподобалася стаття? Поділіться їй в соцмережах, натиснувши на одну з кнопок нижче.

Ключові слова в тексті: що робити, коли багато, і як їх органічно вставити в статтю
Урок 2. Тексти для сайтів, їх завдання і принцип створення (відео)

Вам сподобаються

Де новачкові копірайтеру заробити гроші на життя…

Як заробляти на статтях БЕЗ замовників і бірж, і…

Як копірайтеру (і будь-фрілансеру) отримувати дорогі…

15 типів підрядників, з якими я НЕ працюю