Приклади стилів тексту: калейдоскоп варіацій мови

4

Кожен раз, коли Ви пишете текст або просто спілкуєтеся з іншими людьми, Ви вибираєте той стиль мовлення, який найбільш актуальний для даного моменту. Всього існує п’ять стилів, проте від правильності вибору кожного з них цілком залежить успіх Вашого діалогу, як зі співрозмовником, так і з читачем. Для читача стиль Вашого викладу має навіть більше значення, оскільки при читанні у людини відсутня невербальна інформація про Вас, така як міміка, жести, частота дихання, погляд і т. д. Отже, сьогодні ми з Вами розглянемо, які стилі тексту існують, які особливості мають і, само собою, ми розглянемо приклади цих стилів.

П’ять основних стилів мовлення

Отже, як вже сказано вище, будь-який текст, який Ви створюєте, може бути віднесений до одного з п’яти стилів мовлення. Ось вони:

 • Науковий стиль
 • Публіцистичний стиль
 • Художній стиль
 • Офіційно-діловий стиль
 • Розмовний стиль

Зверніть увагу: різні види тексту, як правило, належать до різних стилів, хоча можуть описувати один і той же об’єкт. Давайте розглянемо на прикладі. Припустимо, Вам потрібно написати текст про пральній машині. Яким чином Ви можете його написати:

 • Ви пишете огляд з основними характеристиками (науковий стиль)
 • Ви пишете текст, що продає (розмовний стиль)
 • Ви пишете seo-статті для блогу (публіцистичний стиль)
 • Ви пишете гіпнотичний текст (художній стиль)
 • Ви пишете комерційну пропозицію (офіційно-діловий стиль)
 • Втім, для більшої об’єктивності, зацикливатся сьогодні на пральній машині ми не будемо, а просто розглянемо всі п’ять стилів мовлення з різними прикладами.

  [direct]

  1. Науковий стиль мовлення

  Науковий стиль характеризується жорсткими вимогами до написання, які більш детально описані в статті «Приклад наукового тексту. Науковий стиль: поради та рекомендації». У цій статті приклад наукового стилю буде стислим, але якщо Вас цікавить розгорнутий варіант, то його можна знайти на цій сторінці.

  Науковий стиль використовується серед вчених, а також в середовищі освіти. Відмітна особливість наукового стилю полягає в його об’єктивності і всебічному підході до даного питання. Тези, гіпотези, аксіоми, висновки, монотонна забарвлення і закономірності – ось що характеризує науковий стиль.

  Приклад наукового стилю мовлення

  Виходячи з результатів експерименту, можна зробити висновок, що об’єкт має м’яку однорідну структуру, вільно пропускає світло і може змінювати ряд своїх параметрів при впливі на нього різниці потенціалів в діапазоні від 5 до 33 000 У. Дослідження також показали, що об’єкт необоротно змінює свою молекулярну структуру під впливом температури понад 300 К. При механічному впливі на об’єкт з силою до 1000 Н видимих змін у структурі не спостерігається.

  2. Публіцистичний стиль мовлення

  На відміну від наукового стилю публіцистичний стиль більш суперечливий і неоднозначний. Головна його особливість: він використовується для «промивання мізків» в ЗМІ, а, отже, спочатку необ’єктивний і містить оцінку автора подій, явищ чи об’єктів. Публіцистичний стиль широко використовується для маніпулювання. Розглянемо на прикладах.

  Припустимо, в селі Эксперименталово місцевий житель дядя Ваня провів ряд випробувань нового хімічного препарату на курці, в результаті чого вона стала нести золоті яйця. А тепер давайте подивимося, як цю інформацію може донести до нас публіцистичний стиль:

  Приклад публіцистичного стилю мовлення №1

  Неймовірне відкриття! Житель глухого села Эксперименталово винайшов новий препарат, що змушує курей нести золоті яйця! Таємниця, над якою не одне століття билися найбільші алхіміки світу, нарешті, розкрита нашим співвітчизником! Поки від винахідника ніяких коментарів не надходило, він, в даний момент, знаходиться в сильному запої, однак можна однозначно сказати, що відкриття таких патріотів, однозначно, стабілізують економіку нашої країни й зміцнить її позиції на світовій арені як лідера в галузі видобутку золота і виробництві золотих виробів на десятки років вперед.

  [direct]

  Приклад публіцистичного стилю мовлення №2

  Акт безпрецедентної жорстокості і нелюдського ставлення до тварин виявив житель села Эксперименталово, який у своїх корисливих цілях з особливим цинізмом використовував нещасних курок для створення свого «філософського каменю». Золото було отримано, однак це шкуродера не зупинило, і він, як абсолютно аморальний тип, пішов в глибокий запій, навіть не намагаючись допомогти бідним створінням, який став жертвою його кричущих експериментів. Складно сказати, чим загрожує таке відкриття, однак, враховуючи тенденції в поведінці «вченого», можна зробити висновок, що він явно замишляє захоплення влади над світом.

  3. Художній стиль мовлення

  Коли Ви перевтомлені сухістю наукового стилю або двуличностью публіцистичного, коли Вам хочеться вдихнути легкості чогось чудового, яскравого і насиченого, переповненого образами і незабутньою гамою емоційних відтінків, то Вам на допомогу приходить художній стиль.

  Отже, художній стиль – це «акварель» для письменника. Для нього характерні образи, фарби, емоції і чуттєвість.

  Приклад художнього стилю мовлення

  Сидорович погано спав вночі, то і справа, прокидаючись під гуркіт грому і спалахи блискавок. Це була одна з тих жахливих ночей, коли хочеться закутатися під ковдру, висунувши носа для припливу повітря, і уявляти, що ти в курені в дикій степи за сотні кілометрів до найближчого міста.

  Раптом звідки ні візьмися Сидоровичу по вуху проїхалася долоню спала поруч дружини:

  – Спи вже, мандрівник хренов, – простогнала вона, сонно прицмокуючи язиком.

  Сидорович ображено відвернувся, надувшись. Він думав про Тайзі…

  [direct]

  4. Офіційно-діловий стиль мовлення

  Офіційно-діловий стиль – це стиль всіх ділових документів: листів, скарг, заяв, нормативних актів і так далі. Як і для наукового стилю, для нього характерні жорсткі правила, детальніше про які можна прочитати в статті «Офіційно-діловий стиль. Приклади та принципи створення ділових текстів».

  Основні характеристики ділового стилю – це точність, педантичність до деталей, імперативність. Цей стиль робить головний акцент на передачі інформації, не допускає подвійності тлумачень і, на відміну від наукового стилю, може містити займенників першої та другої особи.

  Приклад ділового стилю мови

  Я, Іванов Іван Іванович, висловлюю свої щиру подяку співробітникам компанії ТОВ «Приклад», зокрема, Сидорову С. С. і Пупкову Ст. Ст. за високий рівень якості обслуговування і оперативне врегулювання всіх спірних моментів прямо на місці і прошу заохотити їх у відповідністю з умовами колективного договору ТОВ «Приклад».

  5. Розмовний стиль мовлення

  Розмовний стиль найбільш характерний для сучасного Інтернету. З масовою появою блогів, він став домінуючим в Мережі і залишає свій відбиток не тільки у веб-публіцистиці, але також в продають тексти, слогани і т. д.

  Розмовний стиль, по суті, стирає межі між автором і читачем. Для нього характерна природність, розкутість, емоційність, своя специфічна лексика і підстроювання під одержувача інформації.

  Приклад розмовного стилю мовлення №1

  Ео, чувак! Якщо ти читаєш цей текст, то врубаешься в тему. Енергія, драйв і швидкість – ось що визначає моє життя. Я люблю екстрим, люблю гострі відчуття, люблю, коли адреналін зашкалює і зносить башку. Я без цього не можу, чувак, і знаю, що ти мене розумієш. Мені глибоко по-барабану: скейтборд або паркур, ролики або байк, до тих пір, поки мені є чому кинути виклик. І це круто!

  [direct]

  Приклад розмовного стилю мовлення №2

  Ви коли небудь задумывалить про те, що було б, якби Земля помінялася місцями з Юпітером? Я серйозно! Виникли Нові Васюки на його кільцях? Звичайно ні! Вони ж з газу! Невже ви хоч на хвилину купилися на таку відверту нісенітницю? В житті не повірю! А якщо б місяць впала в Тихий Океан, на скільки піднявся її рівень? Ви, напевно, думаєте, що я – рідкісний зануда, але, якщо я не поставлю ці питання, то хто?

  Висновки

  Отже, сьогодні ми розглянули приклади стилів мовлення в усьому їх, нехай не багатій, але розмаїтті. Для різних ситуацій оптимальними будуть різні напрями, але, головне, на що варто звернути увагу при створенні тексту – мову Вашої аудиторії і зручний для неї спосіб. Акцент на цих двох параметрах дозволяє Вашим текстам читатися на одному диханні, а, отже, підвищує Ваші шанси на успішне виконання поставленого перед текстом завдання.

  Як писати статті на вузьку тему: метод виключення
  Як правильно писати скаргу: приклади та рекомендації

  Вам сподобаються

  Що таке LSI копірайтинг, тексти та запити: простими…

  Як написати лист подяки: зразок, шаблон…

  Як правильно написати оголошення про продаж для дошок…

  Основи HTML для копірайтера, або навіщо копірайтеру…