Приклад наукового тексту. Науковий стиль: поради та рекомендації для копірайтера

5

Науковий текст і наукова стаття в копірайтингу відрізняються особливим стилем, який має чіткі вимоги до написання. У цьому матеріалі будуть розглянуті ключові моменти оформлення наукових текстів з прикладами і поясненнями. До кінця прочитання цієї статті Ви будете самі в змозі створювати власні приклади наукового тексту.

Якщо Вам потрібен наочний приклад наукової статті, то його можна знайти на цій сторінці.

Будь копірайтеру рано або пізно доводиться зіткнутися із завданням написання наукового тексту. Цілі таких текстів можуть бути різними, наприклад, створення матеріалу з докладним технічним обґрунтуванням або просто виконання замовлення на написання наукової статті. Однак на відміну від текстів, традиційних веб-публікацій або записів в блозі, науковий текст вимагає до себе особливого підходу. Проявляється цей підхід в строгому стилі і жорстких рамках. Розглянемо детальніше на прикладах.

1. Структура наукового тексту

Для наукових текстів не актуальний принцип «перевернутої піраміди». Замість цього використовується чітка послідовна структура. Науковий текст повинен обов’язково бути логічним і послідовним.

Як правило, висновок дається в кінці тексту, в той час як для класичного копірайтингу і веб-публіцистики характерно ставити висновки початку.

Якщо в наукових текстах пропонується аналіз, то слідом за аналізом обов’язково повинен йти висновок.

Приклад наукового тексту №1:

Невірно: Принцип перевернутої піраміди визначає місце розташування виведення на початку тексту. Експерименти показують, що люди не завжди переглядають веб-сторінку. Багато читачів сканують текст і пропускають саму важливу інформацію.

У цьому прикладі наукового тексту немає структури. Висновок йдеться на початку тексту і викликає відразу ряд питань: «Чому?», «Звідки?». Незважаючи на те, що питання можуть розкриватися далі по тексту, структура вже порушена.

Вірно: Виходячи з результатів експериментів, які свідчать про те, що люди сканують текст і не завжди переглядають веб-сторінку, доцільно скористатися принципом перевернутої піраміди і помістити вивід в початок тексту.

2. Манера викладу наукового тексту

Наукові тексти та наукові статті відрізняються двома яскраво вираженими особливостями в плані манери викладу автора:

 • Науковий текст пишеться завжди в безособовій формі.
 • У науковому тексті відсутній діалог з читачем.

У плані манери викладу науковий текст прямо протилежний записи в блозі. Для нього неприйнятний розмовний стиль. Все пишеться жорстко і офіційно.

Приклад наукового тексту №2:

Неправильно: Я з гордістю радий представити Вам нову програму. Ви коли-небудь замислювалися про те, скільки часу Ви витрачаєте на порожні дії в своєму повсякденному житті? Забудьте про це! Нова програма P організує Ваш день, звільнивши Вам до 70% вільного часу!

Вірно: Програмне забезпечення P дозволяє раціонально організувати розпорядок дня і звільнити до 70% часу.

3. Лексика наукового тексту

Науковий текст завжди пишеться з використанням слів (лексики), які характерні для тієї чи іншої галузі знань. У будь-якої галузі, будь то медицина, біологія, молекулярна фізика або будь-яка інша, є терміни, які знають читачам відомі і не потребують розшифровки. Крім того, існує загальноприйнята лексика наукових текстів, для якої характерні такі слова як:

 • характерно
 • відповідно
 • виходячи з
 • отже
 • стосовно
 • щодо
 • передбачає використання і т. д.

Приклад наукового тексту №3:

Невірно: Великі ємності для перевезення рідин: нафти і продуктів її переробки часто використовуються у вигляді вагонів поїздів.

Вірно: Включення цистерн до складу локомотива характерно для сучасної транспортної промисловості.

4. Приклади в науковому тексті

На відміну від традиційного копірайтингу, де найкращі приклади – приклади з повсякденного життя, наукові тексти вимагають використання аргументованих наукових викладок.

Приклад наукового тексту №4:

Невірно: Черговий приклад боротьби з крадіжками: вчора тітка Глаша «запалила» маленького Яшу, безсоромно цупить у неї в саду яблука, дістала пістолет і почала стріляти сіллю з таким ентузіазмом, що на наступний день сісти не могли не тільки Яша, але і три голуби, дві ворони, а також колишній розвідник, нині пенсіонер, дядя Ваня, який, на свою біду, в той час сидів на сусідній яблуні з біноклем.

Вірно: Проблема крадіжок вимагає відповідних адекватних заходів з боку суб’єкта господарювання, зокрема, використання допоміжних знарядь праці для ліквідації потенційної загрози з боку зловмисника.

5. Складність наукової статті

Для традиційного копірайтингу чим простіше текст – тим він краще і доступніше. Науковий текст доступність пріоритет не ставить. Для наукового стилю простота пропозицій не характерна, ось чому рекомендується використовувати пропозиції середньої складності.

Крім того, у наукових текстах, як правило, ніколи не «разжевываются» прописні істини. Науковий текст пишеться для вузького кола компетентних людей, а не для широкої аудиторії.

Приклад наукового тексту №5:

Невірно: Простота – запорука успіху. Це довів експеримент.

Вірно: Виходячи з результатів експерименту, можна зробити висновок, що простота – запорука успіху.

6. Сленг і жаргон в науковому стилі

Сленг і жаргон не використовуються в науковому стилі. Навіть ті слова, які користуються популярністю у колі фахівців, в тексті замінюються характерною лексикою. Будь-сленговий вираз можна замінити науковим аналогом.

Приклад наукового тексту №6:

Невірно: Кривий гризун спохабил всі результати експерименту.

Вірно: результати експерименту були недостовірні з-за несправності маніпулятора.

7. Посилання і авторські права

Як правило, всі нові наукові знання базуються на відкриттях, зроблених раніше. Нові дисертації, наприклад, пишуться на основі вже існуючої літератури з внесенням власного внеску автора. При використанні чужих публікацій та робіт у науковому тексті, автор тексту обов’язково повинен зробити посилання. Посилання можуть указувати на додатки, рисунки і таблиці.

Самим наочним прикладом використання посилань є всесвітньо відома Вікіпедія.

Наприкінці наукового тексту, як правило, вказується список літератури та інших джерел, на які в самому тексті робиться посилання.

Приклад наукового тексту №7:

Невірно: У результаті проведених експериментів було доведено, що психіка північноафриканських їжаків вкрай чутлива і вразлива.

Вірно: На підставі результатів експериментів, дані про які представлені в роботі [1] і відображені на Рис. 5, можна зробити висновок, що північноафриканські єжи ранимі у психічному аспекті.

1. Єжов Е. Е. Психологія північноафриканських їжаків, М.: Видавництво, 2010 р.

8. Вимоги нормативних документів

У більшості випадків оформлення наукових текстів регламентується тим чи іншим загальноприйнятим стандартом (наприклад, ГОСТом). Ось чому в залежності від типу публікації можуть пред’являтися різні вимоги до оформлення малюнків, таблиць, абзаців тощо.

Такі вимоги, як правило, не актуальні для публікації текстів у мережі Інтернет.

9. Повнота наукового тексту

В ідеалі науковий текст в копірайтингу повинен відповідати одному важливому правилом, яке вже було порушено в статті «Оптимальний розмір статті в копірайтингу»: він «повинен бути як куля». Іншими словами, Ваш текст повинен розкривати тему настільки повно, щоб не залишати ніяких зайвих питань.

10. Різноманітність наукових текстів

Наукові тексти бувають трьох видів:

 • Науковий
 • Науково-навчальний
 • Науково-популярний

У кожного з них свій адресат і для кожного існують свої вимоги. Найсуворіший вид наукового тексту – науковий. Використовується фахівцями для фахівців.

Науково-навчальний текст володіє середньою складністю, використовується для створення навчальних і методичних посібників, підручників і т. д.

Нарешті, науково-популярний текст пов’язує науку з широкими масами. До нього не висуваються суворі вимоги, він не містить масу термінів, а якщо і є, то всі вони докладно пояснюються.

Резюме: вміння писати наукові тексти та статті дозволяє копірайтеру суттєво піднімати ціну своєї праці. А знання основ наукового стилю і вивчення готових наукових текстів дозволить розвинути це вміння. Як результат, копірайтер може заробляти більше.

Де взяти натхнення: 5 вірних рад
Безкоштовний копірайтинг і безкоштовний копірайтер: переваги та недоліки

Вам сподобаються

Що таке LSI копірайтинг, тексти та запити: простими…

Як написати лист подяки: зразок, шаблон…

Як правильно написати оголошення про продаж для дошок…

Основи HTML для копірайтера, або навіщо копірайтеру…