Прихований і вірусний маркетинг: приклади, або як створити медиавирус

5

Вірусний маркетинг і медиавирус – це слова, які багато чули, і не раз, проте дати конкретне визначення цих понять може далеко не кожен. Що ж таке прихований маркетинг, вірусний маркетинг, що таке медиавирус, і як ці явища може використовувати у своїй роботі копірайтер – тема сьогоднішньої статті. А в кінці матеріалу на Вас чекає наочний приклад того, як можна створити медиавирус.

Перш ніж почати, давайте дамо чіткі визначення всім поняттям.

Що таке вірусний маркетинг, прихований маркетинг і медиавирус

Вірусний маркетинг – це метод поширення реклами, у якому головними розповсюджувачами інформації є самі одержувачі інформації.

Прихований маркетинг – метод просування товарів і послуг нерекламним впливом на споживача та формування позитивного образу бренду серед представників цільової аудиторії.

Медиавирус – це явища в медіасередовищі, які викликають ті чи інші реакції в суспільстві.

Як пов’язані вірусний маркетинг, медиавирус і прихований маркетинг з копірайтингом

Вірусний маркетинг і прихований маркетинг – це комплекс заходів. Іншими словами, вони представляють собою систему дій, що складається з кількох компонент. В ролі однієї з цих компонент виступає копірайтинг. Іноді одним з результатів прихованого та вірусного маркетингу є медиавирус.

Тексти – це суть, ядро, начинка, ключовий елемент, носій інформації. Якщо не буде інформації, то нічого буде передавати. Звичайно, існують ще аудіо – та відеоносії, проте в Інтернеті все одно домінує саме текст.

Навіть якщо медиавирус спочатку з’явився у відеоформаті, він з часом розлітається по всесвітній павутині у текстовому вигляді. Ось чому можна з упевненістю сказати, що копірайтинг в контексті прихованого або вірусного маркетингу – головний елемент, а, отже, копірайтер у всій системі виконує одну з найголовніших завдань.

1. Прихований маркетинг

Основна родзинка прихованого маркетингу полягає в тому, що цільова аудиторія навіть і не здогадується про те, що на неї впливає рекламна кампанія.

Будь прихований маркетинг починається з чуток. Саме тому в англійській мові прихований маркетинг називається buzz marketing (buzz – дзижчати, якщо дослівно, або брехати, якщо літературно).

Зверніть увагу: люди більше вірять тому, що говориться в чутках, навіть якщо ця інформація буде неймовірною.

Порівняйте два підходи. Припустимо, є мегараскрученный поп-ідол сучасної молоді, юнак S. Дівчата від нього без розуму, а юнаки зеленіють від заздрощів. У той же час, є трикотажна фірма F, яка запустила нову модель модних трусів T.

Підхід №1: Відкрита реклама

Купуйте труси Т, тому що їх носить сам S!

Складно сказати, який результат буде від такої реклами. Не факт, що S дійсно стане носити труси саме цієї фірми. По-друге, те, що марку носить поп-ідол, якому цільова аудиторія заздрить – зовсім не привід для цільової аудиторії змітати цю марку з прилавків.

Підхід №2 Прихований маркетинг

Розпускається слух, що суперзірка S носить труси T, бо труси Т шиються з ниток з іонами срібла і конструкцією з ідеальною вентиляцією, які надають дуже гарний вплив на чоловічу статеву систему, що і дозволяє S користуватися такою шаленою популярністю у дівчат.

В цьому випадку ніякої згоди з боку S не потрібно, перевіряти інформацію теж мало хто буде, а цільова аудиторія, що складається з заздрісників, відреагує зовсім по-іншому.

2. Вірусний маркетинг

Вірусний маркетинг, відомий також під назвою «сарафанне радіо», є в ряді випадків логічним продовженням прихованого маркетингу. Земля, як відомо, чутками повниться, і коли ці чутки передаються всередині цільової аудиторії, вірус знань передається від покупця до потенційного покупця.

У попередньому прикладі вірусний маркетинг проявиться, коли, скажімо, один гордий собою молода людина, купивши труси Т, похвалиться своєму приятелеві новою покупкою, описавши всі сильні властивості придбаного трикотажу. І так далі по ланцюжку.

3. Медиавирус

Медиавирус, як було сказано вище, це явище, яке викликає резонанс у суспільстві. Десь більше, десь меншою. Величезною популярністю користуються скандальні і техногенні медиавирусы, явища, пов’язані з новими технічними розробками або супроводжуються гучними скандалами.

Медиавирус буває трьох типів:

 • Навмисно створений медиавирус
 • Кооптірований медиавирус (виникає випадково, але тут же використовується зацікавленими людьми в їх цілях)
 • Автономний медиавирус (зароджується й існує сам по собі)
 • У контексті копірайтингу особливий інтерес представляє перший і другий типи медиавируса.

  Приклад прихованого маркетингу, або як створити медиавирус

  Відразу варто обмовитися, що створення і просування медиавируса в маси – це робота, яка вимагає віддачі не тільки від копірайтера, але і від замовника. Ваш текст може бути ідеальним, однак розміщений не в тому місці або не належним чином, він не буде мати ніякого ефекту.

  В якості наочного прикладу того, як створювався медиавирус, дозвольте навести Вам один замовлення з моєї практики.

  Зараз величезною популярністю користуються знижкові сайти, ресурси, які реалізують купони на великі знижки у різних закладах: боулінг, спа-салони, піцерії, клуби і так далі. Власник одного з таких ресурсів вирішив вдатися до методів прихованого та вірусного маркетингу і запустити невеликий медиавирус в маси.

  Ідея полягала в наступному:

 • Створювався скандальний текст, який з пафосом розносив в пух і прах всю систему купонних знижок.
 • Створювався текст спростування для акценту на скандальному тексті
 • Підсумкова зв’язка текстів розміщувалася у вигляді посту на соціальній платформі livejournal та постачалась псевдореферальными посиланнями, які виконували відразу дві функції (про них пізніше).
 • Медиавирус приніс наступні результати:

 • Пост вийшов в топ на головній сторінці livejournal
 • Пост отримав понад 240 коментарів
 • Більше 1 500 переходів і сотні нових зареєстрованих користувачів замовника
 • Ознайомитися з текстом можна за цим посиланням: «5 неспростовних фактів розлучення з боку знижкових сайтів».

  Що стосується псевдореферальных посилань, то це ще один нюанс, в якому простежується як прихований маркетинг, так і вірусний маркетинг. Вони виконували 2 функції:

 • Рахували кількість переходів саме з даного посту
 • Чинили психологічний вплив на аудиторію
 • Багато читачів поста помітили, що пост містив реферальні посилання на сайт замовника. І у багатьох це викликало невдоволення. Як результат, вони «обрізали» реферальні хвостики цих посилань і реєструвалися на сайті замовника як новоприбулі користувачі. Однак це все одно сприяло досягненню поставленої перед текстом мети.

  В даному випадку прихований маркетинг, вірусний маркетинг і медиавирус були задіяні за допомогою чорного копірайтингу, докладніше про яку можна прочитати в статті «Чорний копірайтинг, білий копірайтинг: кооперація двох протилежностей».

  Резюме: вірусний маркетинг і прихований маркетинг вже не раз доводили свою ефективність в просуванні товарів і послуг. Медиавирус – це явище, яке являє собою реакцію цільової аудиторії на події, що викликаються вірусним і прихованим маркетингом. Створюючи медиавирус, копірайтер повинен погоджувати свої дії з іншими членами команди просування для досягнення максимального ефекту.

  Як написати текст визнання в любові, який «б’є точно в ціль
  Філологічний педантизм, або оповідь про боротьбу лінгвіста з копірайтером

  Вам сподобаються

  Скандальний контент-маркетинг, або як використовувати…

  ПРАКТИКУМ: як написати текст про компанію, щоб він…

  Як створити ефективну презентацію: приклад на 10…

  Як провести базовий маркетинговий аналіз для…