Офіційно-діловий стиль: приклади та принципи створення ділових текстів

4

Офіційно-діловий стиль створення текстів – це не тільки річ корисна і потрібна у повсякденному житті, але і прибуткова, якщо Ви займаєтеся копірайтингом. Такі тексти зараз особливо в ціні, і за них замовники платять непогані гроші. Не вірите? Посудіть самі: грамотно складена скарга може схилити рішення тих чи інших інстанцій у Вашу сторону, дозволивши Вам отримати переваги або уникнути витрат. Це актуально для всіх, оскільки живемо ми в бюрократичному суспільстві, де саме сильне слово мають ділові папери. Сьогодні ми розглянемо офіційно-діловий стиль на практиці, вивчимо принципи створення ділових текстів та наведемо приклади ділового стилю.

[direct]

Приклади ділового стилю оточують нас всюди. Припустимо, Ви блогер, і викрили іншого блогера у безсовісному крадіжці Вашого контенту. Що ви робите? Ви грамотно пишете обґрунтовану скаргу з доказами хостеру або службі підтримки пошукової системи і чекаєте позитивного результату. В залежності від того, наскільки грамотно скарга буде складена, наскільки точно в неї буде витриманий діловий стиль, багато в чому визначається рішення по Вашому питанню.

Отже, діловий стиль – це середовище офіційних відносин. Діловий стиль використовується в:

 • Юриспруденції
 • Економіці
 • Урядових колах
 • Сфері реклами
 • Міжнародних відносинах

Як бачите, весь бюрократичний апарат використовує виключно діловий стиль. Ось чому вміння створювати ділові тексти може послужити Вам не тільки практичну службу, але і принести фінансову вигоду в тому випадку, якщо Ви складаєте офіційні тексти для інших людей.

Як і будь-який інший стиль письма, офіційно-діловий стиль має ряд властивих тільки йому характеристик. Саме їх ми і розглянемо.

1. Офіційно-діловий стиль: якісний обсяг

Текст офіційно-ділового стилю повинен бути максимально стислим: все чітко, конкретно, по суті. Зайвих деталей бути не повинно. Це обов’язкова вимога, і цьому є навіть логічне пояснення. Уявіть, що Ви працюєте в службі підтримки Яндекса. До Вас щодня приходять гори листів. Зрозуміло, у Ваших інтересах, щоб ці листи були як можна коротше і як можна чіткіше окреслювали суть проблеми.

Приклад офіційно-ділового стилю №1

Неправильно: А потім озлоблений Пупкін як разгонется, так як з розмахом зарядить битою по машині Сидорова, проклинаючи його, на чому світ стоїть.

Вірно: Пупкін вдарив машину Сидорова битою.

[direct]

2. Офіційно-діловий стиль: емоційність

Офіційно-діловий стиль повинен бути позбавлений емоцій. Навіть якщо Ви пишете гнівну скаргу на свого заклятого ворога, Ваші тексти не повинні мати ніякої емоційного забарвлення. Чіткість, точність і холоднокровність. Неважливо, хто складає текст – дипломат або тесля, професор або двірник – в офіційно-діловому стилі індивідуальність не повинна проявлятися.

Приклад офіційно-ділового стилю №2

Неправильно: А потім цей негідник, цей мерзотник, цей негідник недобитий Сидоров написав на моєму паркані таке, ой… Таке написав він червоною фарбою, що вам і не снилося, а потім втік, уявляєте?!

Вірно: Сидоров, використовуючи червону фарбу, написав на моєму паркані ряд нецензурних слів і зник.

3. Офіційно-діловий стиль: лексика

Лексика офіційно-ділового стилю часто містить віддієслівні іменники, складні союзи та стійкі словосполучення:

 • На підставі…
 • Відповідно до…
 • Виходячи з…
 • За рахунок…
 • З тієї причини що…
 • В силу…

І так далі. Крім того, офіційно-діловий стиль передбачає використання абревіатур і термінів, характерних для тієї сфери, в якій він вживається, без розкриття їх значень.

Варто також відзначити, що діловому стилю властиво вживання займенників першої особи, що, наприклад, неприпустимо в науковому стилі.

Приклад офіційно-ділового стилю №3

Виходячи з письмового заяви Пупкіна П. П., беручи під увагу його активну трудову діяльність, а також відповідно до п. п. 10.3 та 11.5 КД ВАТ «ПупкинсКомпани», наказую надати матеріальну підтримку проекту інтеграції технології «Стелс» в систему «Павук» Пупкіна П. П. в розмірі 1000 (однієї тисячі) базових величин.

4. Офіційно-діловий стиль: структура

Структура офіційно-ділового стилю часто диктується видами документів, в яких цей стиль використовується. Наприклад, заява має бути написано строго за встановленим зразком.

Діловий стиль виділяється жорсткої логічної структурою і може містити довгі речення, в яких явно простежуються логічна і смислова зв’язок. Також для цього стилю характерні перерахування і прямий порядок слів.

[direct]

Приклад офіційно-ділового стилю №4

Згідно з постановою №5 від 28 квітня 2011 року, скасовуються положення, прийняті на 35 з’їзді народної партії копірайтерів, які передбачають використання готових шаблонів для виконання замовлень індивідуальних підприємців, що пройшли державну реєстрацію до 22 серпня 2009 року і мають при собі посвідчення особи, господарський договір, та право на користування послугами копірайтера протягом як мінімум року.

Резюме: отже, підіб’ємо підсумки. Офіційно-діловий стиль характеризується:

 • Жорсткої логічної структурою
 • Нульовий емоційністю
 • Конкретикою і фактами
 • Відповідною термінологією і оборотами
 • Займенниками від першої особи

А вміння створювати тексти ділового стилю дозволять Вам не тільки вирішувати свої бюрократичні питання більш ефективно, але й допомагати вирішити ці проблеми іншим, отримуючи за це свій комерційний інтерес.

Довіра читача: що це за фактор, і як його створити
Приклад тесту на посаду креативного-копірайтера, або чого хоче роботодавець

Вам сподобаються

Що таке LSI копірайтинг, тексти та запити: простими…

Як написати лист подяки: зразок, шаблон…

Як правильно написати оголошення про продаж для дошок…

Основи HTML для копірайтера, або навіщо копірайтеру…