Обєктивний показник ефективності тексту, або чия думка має значення

5

Будь-який текст, створюваний копірайтером, повинен вирішувати поставлену перед ним задачу. Звичайно, дуже добре, якщо матеріал красиво оформлений, радує око, і використовує все багатство лексики російської мови, але якщо він не робить те, заради чого створений, то сенсу в ньому мало. А тепер, увага, питання: як визначити, виконує текст завдання чи ні? Як визначити, наскільки він ефективний? У кого запитати? Відповідь на ці питання і стане темою нашої сьогоднішньої розмови. Отже, влаштовуйтеся зручніше, сьогодні ми розглянемо, як об’єктивно оцінити ефективність тексту, і як визначити, що працює текст Ви створили чи ні.

Згубний думка оточуючих

Чи траплялося Вам, написавши текст, питати думку оточуючих про нього? Напевно. І що Вам говорили люди про Вашу роботу? Швидше за все, слухаючи їх, Ви зайвий раз переконувалися в правдивості загальновідомою приказки: «Скільки людей – стільки думок»:

 • Натхненно!
 • Занадто нудно!
 • Круто!
 • Занадто фривольно!
 • Супер! Я б купив!
 • Занадто нав’язливо!
 • Нічо так…
 • Незрозуміло!
 • Ти просто майстер!
 • Це дуже просто!
 • Несерйозно!
 • Шедевр!
 • Банальщина!
 • Я в цьому нічого не розумію…

І так далі… Варіацій може бути безліч. Я їх, час від часу, записую, продовжуючи тим самим свої соціологічні дослідження. До речі, на сприйняття людини впливає маса факторів, як внутрішніх, так і зовнішніх:

 • Настрій
 • Обставини
 • Самопочуття
 • Суспільство
 • Стереотипи

І багато інших. Практика показує, що один і той же матеріал може сприйматися по-різному в різний час доби, в різних приміщеннях і при різному тлі (звуки, світло тощо). З усього цього випливає лише один висновок: оцінка однієї людини не може бути ознакою ефективності тексту або навпаки. Не може такою оцінкою служити і думка групи людей, особливо якщо вони ніяким боком не належать до цільової аудиторії.

Цільова аудиторія

Цільова аудиторія – це люди, для яких Ви створюєте текст. І з кожним представником цієї аудиторії потрібно говорити на його мові. Наприклад, в одній з попередніх статей, в якій йшлося про «мовою професіонала» в копірайтингу, я наводив приклад тексту про кондиціонери. Цей текст можна написати по-різному: для інженерів – однією мовою, для домогосподарок – іншим. Але якщо потім запропонувати цим двом категоріям читачів оцінити тексти, призначені для іншої групи, оцінка, в більшості випадків, буде тільки негативною, в той час як «потрібний текст буде користуватися успіхом.

Звідси ще один висновок: для попередньої оцінки тексту, якщо і має сенс питати чиюсь думку, то тільки у людей, які будуть читати текст і на яких цей текст розрахований. Питати думку інших – це зайва втрата часу.

Взагалі, за протиріччями сприйняття різних цільових груп дуже цікаво спостерігати. Наприклад, для одних писати про секс неприйнятно, а інші, навпаки, тягнуться від цієї теми. І це нормально. До речі, спочатку у мене для цього абзацу був інший приклад, але дружина, прочитавши його, заявила, що мої шовіністичні заявочки викликають гостру критику з боку цілого сегмента читачів, до якого вона має безпосереднє відношення. Особисто я особливого шовінізму в прикладі не побачив, але щоб не викликати зайвий раз негатив, вирішив його замінити. Врешті-решт, мета у цій статті, в першу чергу, донести інформацію, по можливості, нікого не образивши, тим більше, ненавмисно.

До слова, образи нерідко використовуються в копірайтингу навмисно, як правило, у заголовках, викликаючи негатив у читачів (сильну емоційну реакцію). Потім, в самому тілі листа, цей негатив зводиться на немає і переводиться у позитивне русло. Цей прийом – тема окремої статті, яку я незабаром планую опублікувати. Щоб не пропустити її, підпишіться на RSS.

Оцінка реальної ефективності тексту

Оцінити ефективність тексту апріорі не можна. Це Вам скаже будь-який професіонал. Як правило, працездатність матеріалу оцінюється вже після його публікації, потім змінюються різні елементи, знову проводиться оцінка і так далі, до тих пір, поки не буде отримано якесь значення ефективності, яка може виражатися в конверсії, часу, проведеному на сторінці і т. д.

Ще один важливий момент – ні один текст для широкої аудиторії не може бути ефективним на 100%. Всі люди різні, навіть всередині однієї цільової групи. У кожного може бути різний настрій під час читання: хтось виграв у лотерею, а кого-то поперли з роботи, хтось тільки що одружився, а від кого-то в який раз пішла дівчина. Тисячі Людей, і у кожного своє життя, свої особливості сприйняття. Ось чому нерозумно вважати, що якщо текст класний і продає – всі хором кинуться купувати те, що Ви пропонуєте.

Оцінити реальну ефективність тексту можна лише отримавши статистичні дані. Наприклад, якщо людина з тисячі ні один не зробив покупку, то або щось не так з текстом, або з цією тисячею (низькоякісний трафік, відвідувачі-роботи тощо). У будь-якому випадку, тут починається аналіз, який дозволяє розставити всі крапки над «е».

Висновок

Думка оточуючих – далеко не самий об’єктивний показник успішності тексту. Іноді воно може тішити, або зачіпати Ваше самолюбство, тому не варто ображатися на людей, яким Ваш текст не сподобався, або, навпаки, підносити на п’єдестал пошани тих, хто знайшов Ваш текст геніальним. Кожна людина може поділитися своєю думкою, а прислухатися до неї чи ні – вирішувати Вам.

Дуже часто я плював на думку оточуючих і мав рацію. Але іноді бували й інші випадки, коли я йшов на поводу своєї гордості і, аналізуючи результати, приходив до висновку, що, послухай я рада тієї чи іншої людини, міг би отримати високу ефективність відразу.

Як би те ні було, і перемоги, і, особливо, поразки – складають наш досвід, який дозволяє нам рости, завойовувати нові вершини і відчувати цільову аудиторію на інтуїтивному рівні.

Веб-райтинг, або як правильно писати тексти для сайту (+експеримент)
Як з «попси» зробити «шедевр»

Вам сподобаються

Де новачкові копірайтеру заробити гроші на життя…

Як заробляти на статтях БЕЗ замовників і бірж, і…

Ключові слова в тексті: що робити, коли багато, і…

Програми, сервіси та сайти для копірайтерів: що я…