Мотивуючі тексти: секрет підкорення сердець багатотисячної аудиторії

5

Зараз копірайтинг має безліч форм, і копірайтерами називають як досвідчених фахівців, тексти яких приносять десятки тисяч доларів прибутку, так і новачків, які тільки закінчили реєстрацію на біржі і які гордо іменують себе «генераторами контенту». Кожна форма має свої особливості, і в кожній є конкретна задача, рішення якої гарантує успіх. Сьогодні ми розглянемо особливу категорію текстів, освоєння якої пов’язане з успіхом безпосередньо і дозволяє маніпулювати Вашою цільовою аудиторією з максимальною ефективністю. Отже, тексти, які зачіпають за живе і змушують людей йти за Вами. Тексти, які дозволяють Вам збирати навколо себе однодумців, вдячних Вам за те, що Ви робите. Нарешті, тексти, які підносять Вас на олімп визнання, підкоряючи людські серця. Словом, влаштовуйтеся зручніше, сьогодні ми поговоримо про мотивуючих текстах і принципи їх створення…

Мотивуючий текст, що продає текст – в чому різниця?

Різниця між мотивуючим і продають текстом, звичайно, умовна, але вона є. Зверніть увагу: мета текстів – продати товар або послугу. Завдання мотивуючих текстів – надихнути читача, створити в ньому мотив і надати подвійний вплив:

 • Змусити його перейнятися високим ступенем довіри до авторові
 • Штовхнути його на виконання тих чи інших дій, вигідних автору
 • Примітно те, що читач після прочитання тексту приймає рішення про своєї діяльності сам. У всякому разі, він так думає, навіть не підозрюючи, що ним маніпулюють.

  Постає цілком логічне питання: якщо читач все робить сам, але текст нічого не продає, навіщо тоді такий текст створюють і чому він коштує так дорого? Відповідь проста: такі тексти просочують аудиторію довірою до Вас. Як результат, читачі сприймають Вас як свого друга, слідують Вашим рекомендаціям, і купують товари чи послуги, які Ви рекомендуєте. Подібного роду тексти знайшли широке застосування в email-маркетингу.

  Таким чином, виходить, що продає текст – це одна з різновидів мотивуючого, оскільки в ньому йде мотивація до купівлі. При цьому у мотивуючих текстів можуть бути й інші цілі: підсадити читача на пробну версію чого-небудь, змусити зареєструватися, підписатися на розсилку, перевести аудиторію в наступну фазу психологічної обробки і т. д.

  Принципи створення мотивуючих текстів

  На відміну від суто продають, мотивуючі тексти не завжди створюються відповідно з тією чи іншою моделлю (наприклад, моделлю AIDA). Замість цього в мотивуючих текстах використовується тонка психологічна підстроювання, що дозволяє домагатися максимального відгуку.

  Варто також відзначити, що мотивуючі тексти можуть створюватися не тільки для того, щоб люди читали їх, але і для того, щоб їх зачитували у форматі промові перед аудиторією, надихаючи її і викликаючи в її свідомості резонанс.

  Принцип №1 Спорідненість душ

  Люди дуже часто переймаються довірою, коли спілкуються з людиною, яка не просто готовий запропонувати їм рішення їх проблем, але який розуміє їх проблеми, їх стан, а в ідеалі – пройшов через те ж, що і вони. Пояснюється це просто: чим більше точок дотику, тим вище ступінь довіри, і тим сильніше вплив тексту.

  Найбільш наочний приклад — коли людина розповідає, що він був простим звичайним банківським клерком, але дуже не хотів все життя перекладати папірці від дзвінка до дзвінка, знайшов свій шлях, заснував власну компанію, і будь-хто може домогтися тих же результатів, варто тільки почати, повірити в себе і діяти. Багатьох, насправді, історії чужого успіху інтригують і надихають, оскільки для багатьох мрія про фінансової незалежності є заповітною, і віра в її здійснення відкриває в людині друге дихання.

  Принцип №2 Гра на заздрості та інших пороках

  У кожної людини є свої недоліки. Один бреше, інший – п’є, не просихаючи, третій ледачий, четвертий – занадто гордий, п’ятий – заздрісний… Перераховувати можна скільки завгодно, але більшість людей об’єднує одна риса: всі хочуть отримувати все, не докладаючи для цього ніяких зусиль. Звичайно, такий результат, за визначенням, неможливо, але, тим не менш, велика частина людства не втрачає в нього надії і смиренно чекає, коли манна небесна зійде на їх голови. Не вірите? Подивіться самі: один чекає, коли його незаперечні переваги будуть помічені начальством, і він піде на підвищення. Друга чекає принца на білому коні, відкидаючи всіх «недостойних». Третій щиро вважає, що, якщо б у нього був би початковий капітал, то він створив би фінансову імперію чи став високопоставленим чиновником… І так далі…

  Найцікавіше, що пороків набагато менше, ніж людей на світі, і люди із загальними вадами якраз стають цільовою аудиторією для чергового мотивуючого тексту.

  Наприклад, пригадайте, як часто Ви бачили тексти, що описують надзвичайний успіх ігри школярів на Форексі і відкрилися перед ними можливостями. Багато хто вважає несправедливим, що одні отримують все, нічого не роблячи, а інші повинні працювати все життя, але при цьому залишатися ні з чим, і багатьох це не лише дратує, але і підштовхує до «потрібним» дій.

  Принцип №3 Поглиблення в проблему

  Цей принцип використовують дуже потужний, розгорнутий акцент на проблемі, щоб викликати в читачів праведний гнів і відповідну реакцію, як емоційну, так і діяльну. Дуже популярний в промовах, коли оратор наганяє обурення серед мас тієї чи іншої несправедливістю, а потім закликає аудиторію до активних дій.

  Як правило, в мотивуючих текстах, в основі яких лежить принцип, що міститься докладний опис проблеми, характерної для цільової аудиторії. Приміром, зима, ожеледь, а експлуатаційна служба не проявляє ніяких дій для зменшення ступеня небезпеки падіння. З одного боку, в тексті можна було б просто згадати про те, що на вулиці небезпечно, але це було б не так ефективно. З іншого боку – можна у всіх деталях розкрити наслідки найбільш невдалих падінь з перекладом провини на експлуатаційну службу і закликами піти і поставити всі крапки над «i» всім дружним співтовариством мешканців району.

  Принцип №4 Солідарність

  Як не крути, а люди були, є і будуть соціальними істотами. Це інстинкт, і він притаманний більшості. Людям треба належати до якоїсь спільності і мати однодумців, в іншому випадку вони відчувають себе незахищеними, уразливими або, що ще гірше, нікому не потрібними. Коли Ви, як автор тексту, щиро підтримуєте позицію читача, Ви в його свідомості станете «своїм», а, отже, викликаєте довіру. Більш того, на підсвідомому рівні якщо Ваша позиція спочатку збігалася з позицією читача, то все, що Ви йому говорите (в розумних межах) на підсвідомому рівні починає сприйматися людиною як його власні думки, що дає Вам широкий простір для маніпуляцій.

  Звичайно, для того, щоб підтримувати чию позицію, потрібно зважити всі за і проти, а також вивчити читача досконало, проте і віддача від використання цього принципу може бути вельми високою.

  Принцип №5 Авторитет і секрети

  Авторитетні люди користуються довірою за замовчуванням. Приміром, якщо шановний біржовий брокер напише в особистому листі, що купівля акцій певної фірми в певний момент дозволить купив сколотити ціле багатство, то це буде дуже потужним мотивуючим текстом для його цільової аудиторії.

  По суті, це буде нічим іншим як розкритою таємницею. До речі, секрети впливають на читачів воістину магічний вплив і мотивують багатьох, навіть коли про дії не говориться прямо.

  Резюме

  Мотивуючі тексти надають на читачів сильний психологічний вплив і, як правило, створюються з урахуванням наведених у статті принципів. При цьому вони не обов’язково вимагають від аудиторії зробити що-небудь відразу ж: в деяких випадках кінцева мета тексту ховається в декількох етапах покрокового впливу.

  «Мова професіонала» в копірайтингу: що це таке, і чому його так цінують замовники
  Приклади художнього стилю. Художній текст в деталях

  Вам сподобаються

  Скандальний контент-маркетинг, або як використовувати…

  ПРАКТИКУМ: як написати текст про компанію, щоб він…

  Як створити ефективну презентацію: приклад на 10…

  Як провести базовий маркетинговий аналіз для…