Мотивація в копірайтинг: як змусити себе працювати, і які джерела мотивації існують

5

Мотивація походить від латинського слова «movere», що в перекладі означає «спонукання до дії». Як і будь-психофізіологічний процес, мотивація непостійна, але при її наявності людей (не тільки копірайтер) досягає більших результатів, ніж без неї. Сьогоднішня стаття присвячена мотивації як явищу в копірайтингу і відповість на такі питання як-Що таке мотивація?», «Чому вона підвищує продуктивність роботи?» і «Які джерела мотивації існують?».

Визначення мотивації та її вплив на людину

Отже, як було сказано трохи вище, мотивація – це психофізіологічний процес, який визначає напрям діяльності людини і його активність у цілому. Коріння мотивації лежать у людських інстинктах, з яких витікають всі інші потреби.

Мотивація може бути двох видів:

 • Зовнішня мотивація, яка визначається зовнішніми факторами, що не залежать від нас.
 • Внутрішня мотивація, яка визначається тільки нами.
 • І абсолютно незалежно від цього, мотивація буває:

 • Позитивної
 • Негативною
 • Перша ґрунтується на інстинкті користолюбства. Коли Ви знаєте, що за роботу Вам заплатять, то Ви цю роботу виконуєте. Друга ґрунтується на інстинкті страху: якщо Ви знаєте, що в разі невиконання замовлення наслідки будуть плачевними, Ви виконуєте роботу, щоб цього не допустити, навіть якщо нічого не отримаєте взамін.

  Джерела мотивації

  Існує багато джерел мотивації. Ось деякі з них:

  1. Самоствердження

  Ви працюєте, в першу чергу, не для когось, а для себе, тішачи своє честолюбство і марнославство. Створюючи свій текст, Ви розвиваєтеся, і Ваша праця доводить Ваше існування. Ви прагнете зарекомендувати себе в суспільстві з допомогою Ваших текстів і отримати той чи інший соціальний статус. Це дуже потужний джерело мотивації, який приводить в рух велику частину сайтів в Інтернеті.

  2. Зіставлення з іншими людьми

  У свідомості кожної людини є люди, на яких він хоче бути схожий або яким не хоче програти і виглядати гірше, ніж вони. Це ще один сильний джерело мотивації. В принципі, кожен раз, коли Ви бачите когось, хто краще Вас у професійному плані або вище за статусом, у Вас є 3 шляхи:

 • Сидіти і зеленіти від заздрості, заявляючи, що Ви можете досягти більшого, якщо захочете.
 • Захопитися людиною і постаратися досягти тих же висот.
 • Поставити собі за мету перевершити свого новоспеченого конкурента і досягти її.
 • 3. Прагнення до влади

  Тексти – це інформація, а інформація – це влада. В Інтернеті багато хто прагнуть до влади, і десятки тисяч людей підключаються до цієї гонки щодня. Саме по собі прагнення впливати на інших людей – це теж джерело мотивації.

  4. Процес

  Багатьом людям подобається писати тексти тільки тому, що вони отримують задоволення від самого процесу, поєднуючи слова, підбираючи ті чи інші конструкції і викладаючи свої думки у вигляді символів і рядків. Багато в чому це джерело мотивації може перегукуватися з іншими: так, наприклад, людина, створюючи текст, може передчувати прибуток або відчувати почуття власної значущості.

  5. Зовнішні обставини

  Зовнішні обставини – це також один з найбільш поширених джерел мотивації. Жорсткі вимоги замовника, помилки, за які треба нести відповідальність, яку допомогу потрібно надати, – все це зовнішні обставини. Вони, хоч і поступаються по дієвості внутрішніх джерел мотивації, все ж, міцно вкоренилися в нашому житті.

  6. Предметний інтерес

  Найпоширеніший джерело мотивації в комерційних відносинах. Ви виконуєте роботу і отримати за неї оплату. Оплата – це мета, і для її досягнення, ви проявляєте необхідну активність.

  7. Саморозвиток

  Розвиток – це дуже сильне слово, яке може також на всіх правах стати хорошим джерелом мотивації. В такому разі Ваша мета – це Ви самі, саморозвиток і робота на перспективу. Ви інвестуєте в себе свій час, стаючи сильніше. Багато в чому цей фактор також перетинається з самоствердженням, однак цілі в цьому випадку інші, незважаючи на те, що інстинкти, що лежать в основі, можуть збігатися.

  8. Успіх

  В даному разі метою стає досягнення поставлених цілей будь-якими шляхами. Саме це визначає подальшу Вашу діяльність. Наприклад, Ви можете вибрати або вузьку спрямованість, або стати фахівцем широкого профілю. Однак і в першому, і в другому випадку загальним буде джерело мотивації – прагнення досягти успіху.

  9. Снобізм

  Снобізм – це віднесення себе до еліти. Працюючи для того, щоб бути визнаним тими чи іншими соціальними групами, Ви ставите своєю метою потрапити до кола суспільної еліти, і ця мета рухає Вас вперед. Втім, метою може бути не тільки зарахування до еліти, але й встановлення нових контактів і відносин, але, здебільшого, вони все одно є проміжними етапами в прояві снобізму.

  10. Страх

  Страх – це те, що відноситься безпосередньо до негативної мотивації. Страх не встигнути, страх не отримати оплату, страх потерпіти невдачу, бути невизнаним і так далі. Багато керівників спеціально нагнітають страх на своїх підлеглих, погрожуючи позбавленням премії, звільненнями і т. п., вважаючи це дієвим методом мотивації.

  Так, багато в чому, цей метод діє, але на практиці він показав вкрай низьку ефективність. Набагато більший результат досягається, коли в людині присутня внутрішня мотивація і він сам зацікавлений у виконанні роботи.

  Оптимальна мотивація

  У 1908 році вчені Єркс і Додсон експериментально встановили, що надлишок мотивації також шкодить роботі, оскільки коли мотивація б’є через край, збільшується напруга і виникають стреси.

  Резюме: у мотивації можуть бути різні джерела, і саме їй визначається вектор людської діяльності. Мотивація буває внутрішньої і зовнішньої позитивної і негативної. Для того щоб робота була максимально продуктивною, зовсім необов’язково мотивувати себе під зав’язку всіма джерелами, достатньо використовувати лише декілька з них.

  Варто також відзначити, що незалежно від джерела мотивації, робота буде більш продуктивною, коли у Вас є натхнення, а також коли Ви або здолаєте, або знайдете вигідний для себе компроміс, відсунувши на другий план лінь.

  P. S. Які джерела мотивації найбільш дієві особисто для Вас?

  Творчий криза і 10 способів виходу з нього
  Як написати текст визнання в любові, який «б’є точно в ціль

  Вам сподобаються

  Де новачкові копірайтеру заробити гроші на життя…

  Як заробляти на статтях БЕЗ замовників і бірж, і…

  Ключові слова в тексті: що робити, коли багато, і…

  Програми, сервіси та сайти для копірайтерів: що я…