Модель AIDA в копірайтингу

4

Модель AIDA – це абревіатура, що позначає модель маркетингового поведінки покупця. Суть її полягає в 4 словах: (A) «Attention» – «увага», (I) «Interest» – «Інтерес», (D) «Desire» – «Бажання», (A) «Action» – «Дія»). Модель AIDA активно використовується в копірайтингу, щоб створювати по-справжньому ефективні тексти, що продають. Сьогодні ми розглянемо її на прикладах.

Будь копірайтер зацікавлений у тому, щоб його текст надавав максимальний вплив на аудиторію. Можна сильно збільшити вплив тексту, якщо поставити себе на місце читача, писати про те, що його цікавить, покращити читабельність тексту, вибрати оптимальний розмір статті, але… Якщо Ви пишете текст, що продає, то потрібно знати модель AIDA і працювати з нею. Уявіть собі, що Ви хочете створити текст для просування тієї чи іншої послуги, але не знаєте, з чого почати.

Модель AIDA була розроблена саме для такого випадку. Слідуючи їй, можна з більшою ймовірністю перетворити вашого читача у споживача пропонованих Вами товарів і послуг. Іншими словами, це дуже потужний і корисний важіль, який неодмінно варто взяти на озброєння копірайтеру. Отже, повторимося. Виглядає модель AIDA наступним чином:

 • (A) «Attention» – «Увага»
 • (I) «Interest» – «Інтерес»
 • (D) «Desire» – «Бажання»
 • (A) «Action» – «Дія»
 • Умовно модель AIDA являє собою лійку. У цій воронці на вході є хиткі й непевні читачі, які можуть навіть і не знати про певний Вами продукт. На виході з воронки вже виходять клієнти, готові купити Ваш продукт.

  Розглянемо всі етапи послідовно з прикладами.

  Увагу

  Самий важливий і відповідальний крок. Перша щабель, відкриває модель AIDA, яку не можна пропускати. Завдання – привернути увагу читача, у що б то не стало. Як правило, в текстах функцію привернення уваги виконують заголовки.

  Головний принцип хорошого заголовка – це звернути увагу читача на вирішення його проблеми або викликати цікавість. Структура у таких заголовків може бути найрізноманітнішою: від питання до вигуки.

  Наприклад:

  Як завести друзів і впливати на людей?

  Легендарний заголовок до однієї з книг Дейла Карнегі, який точно б’є в ціль. Заголовки, які починаються зі слова «Як…» часто викликають підвищений інтерес.

  А Ви допускаєте ці дурні помилки в своєму бізнесі?

  Ще один інтерактивний заголовок, який привертає до себе увагу тих, для кого він актуальний.

  Для жінок, які старші, ніж виглядають…

  Дуже сильний психологічний заголовок. Не звернути на нього увагу – значить, на підсвідомому рівні визнати, що жінка виглядає більш старою, ніж вона є. Для більшості жінок це немислимо, і їх увага приковується до тексту.

  Інтерес

  Другий ступінь моделі AIDA, перетворення читача у споживача. Увагу привернено, саме час викликати інтерес.

  Інтерес викликається посиленим акцентом на проблемі. Наприклад, читач давно хоче придбати собі светр. Справжній, вовняної, теплий і якісний. Який не скачається після прання і який не втратить вигляд після року шкарпетки.

  Припустимо, Ваш заголовок привернув увагу потенційного клієнта 30%-ою знижкою на светр якісної торговельної марки. Далі, розбираючи модель AIDA, потрібно посилити інтерес. Опишіть переваги цього светри, щоб інтерес читача зашкалював. На прикладі це може виглядати так:

  Светри фірми S проходять триразовий контроль якості. Дефекти і нерівні шви неприпустимі!

  Відмітні особливості:

  • Зносостійкість завдяки вкрапленнями нових запатентованих волокон. Светр не втрачає свого вигляду навіть після трьох років шкарпетки!
  • Жодних катишків! Светр ідеальний після прання в пральній машині, не втрачає кольору і м’якості.
  • Светри фірми S на 36% краще зберігають тепло, ніж аналогічні светри інших виробників.
  • Якість і стиль. Светри фірми S – це ознака хорошого тону, смаку і заможності.

  Бажання

  Бажання по моделі AIDA народжується з підвищеного інтересу. Варто зазначити, що думка читача про те, що йому пропонований Вами товар потрібен – це ще не бажання. Це все ще інтерес. Бажання з’являється тоді, коли з’являється мотивація купити товар.

  Існує безліч способів викликати бажання. Одним з них є створення рамок обмеження для читача. Наприклад:

  Акція діє до 30 листопада

  Або

  Купивши у нас светр до 20 грудня, Ви отримаєте шапочку або шарфик в подарунок.

  Дія

  Завершальний штрих, що закриває модель AIDA. Вступає в силу, коли потенційний клієнт готовий купити товар. Це, свого роду, спусковий механізм, покажчик виходу з Вашого тексту. Направте свого клієнта в потрібне русло:

  Зателефонуйте, і Ви зрозумієте, що таке справжній сервіс!

  Модель AIDA має кілька модифікацій. Перша включає в себе літеру (C) – «Conviction» – «Переконання» і виглядає так:

  • AIDCA
  • AICDA

  Ця модифікація припускає переконання потенційного покупця, чому необхідно вибрати саме пропонований Вами товар або послугу. Втім, переконання можна включити до складу другої ступені – «інтересу».

  Ще одна модифікація моделі AIDA – додавання в кінець букви (S) «Satisfaction» – «Задоволення». Як говориться, задоволений клієнт – постійний клієнт. Однак, як правило, в завдання копірайтера входить тільки перетворити читача у споживача. Подальше якість обслуговування залежить від того, хто замовляє текст. Ось чому в цій статті щабель моделі AIDA «Задоволення» не розглядається.

  Резюме: модель AIDA дозволить істотно підвищити ефективність Ваших текстів, а отже, і Вашу ціну як копірайтера.

  P. S. Хочете більше інформації по темі і прикладів? Я записав наочне відео, подивіться.

  SEO-копірайтинг: ключові моменти при публікації текстів у мережі Інтернет
  Що цікаво читачам, і як стати цікавим для них

  Вам сподобаються

  Скандальний контент-маркетинг, або як використовувати…

  ПРАКТИКУМ: як написати текст про компанію, щоб він…

  Як створити ефективну презентацію: приклад на 10…

  Як провести базовий маркетинговий аналіз для…