МЕГА-ПОСТ: SEO-тексти для сайту, або як написати правильно оптимізований текст

4

Всім привіт! Ця стаття буде незвичайною, але архиполезной. Багато хто з Вас вже давно просили написати що-небудь про створення ефективних SEO-текстів, які можна продавати замовникам по більш високих цінах або використовувати для просування власних сайтів і блогів. І ось цей момент настав.

Антон Шабан — один з кращих SEO-фахівців Білорусі.

Як багато з Вас знають, у мене багато друзів у різних сферах інтернет-маркетингу. Це професіонали своєї справи, які й навчили мене багатьом речам із суміжних областей: SEO (пошукова оптимізація), контекстна реклама, веб-аналітика, юзабіліті і т. д. І сьогодні я хочу Вас познайомити зі своїм другом, одним з найсильніших, на мій погляд, SEO-фахівців в Білорусі. Зустрічайте — Антон Шабан!

Я знаю Антона вже більше 4-х років, і ми якийсь час разом працювали в digital-агенції. Зараз Антон керує групою SEO-фахівців, викладає на курсах пошукової оптимізації в Мінську і просуває сайти великих російських компаній. Але найбільше захоплення у мене викликають його власні контент-проекти, які щодня відвідують тисячі осіб.

Про деталі роботи Антона Ви можете дізнатися з його нового особистого блогу з символічною назвою «Ми — це Web» . Більш того, Ви можете задавати йому питання в коментарях після прочитання цієї статті, яку, до речі, для Вас підготував ніхто інший як Антон. Так, так. Цю статтю написав для Вас не я, а досвідчений SEO-спеціаліст, що посилює її практичну користь в рази.

Я дуже вдячний Антону за те, що він зміг знайти час у своєму щільному графіку і створити цей матеріал. Крім того, я сподіваюся, що Аня, дівчина Антона, не буде на мене сильно сердитися за те, що вкрав її половинку» на півтора тижні (Антон писав для Вас цю статтю більше 10 днів поспіль після роботи). До речі, Аня — висококласний фахівець по контекстній рекламі і автор дуже душевного кулінарного блогу. Цей блог поки ще зовсім молодий, але я впевнений, що дуже скоро у нього буде аудиторія така ж, як і на інших проектах Ані — більше 10 000 чоловік в добу. Вгадайте, хто займається просуванням? Абсолютно вірно, — Антон.

Але щось я розійшовся. З гордістю передаю слово своєму другові й колезі, Антону Шабану. Зрештою, що може бути краще, ніж інформація з перших рук? Готові? Після цієї статті Ваш рівень підвищиться мінімум на 1-2 пункти. Поїхали!

SEO-тексти для сайту, або як написати правильно оптимізований текст

Здрастуйте, шановні читачі блогу Данила! Довгий час я був просто відвідувачем і коментатором цього чудового сайту, але сьогодні хочу запропонувати Вам гостьовий пост, в якому поділюся знаннями, особистим досвідом і думкою про пошукових алгоритмах, про які потрібно знати копірайтеру.

Це буде цикл статей, з якого Ви дізнаєтеся, чому SEO-фахівці дають ті або інші завдання, як бути до них ближче і робити свої тексти краще з точки зору пошукових алгоритмів, підвищуючи рівень і цінність своєї роботи. Якщо після прочитання у Вас залишаться питання — не соромтеся задавати їх у коментарях.

Данило, окреме спасибі за можливість «засвітитися» в кращому блозі з копірайтингу в Рунеті! 🙂

А тепер до справи. Почнемо з того, що на цьому блозі вже є чудова стаття про те, як правильно написати SEO-текст у відповідності з технічним завданням. Стаття досі залишається актуальною для більшості технічних завдань, однак, з 2011 року багато чого змінилося. Тому сьогодні ми не будемо розбирати те, як розуміти класичне ТЗ SEO-фахівця, терміни «пряме входження», «пасаж» і тому подібні. Крім того, після прочитання цього циклу матеріалів Ви самі зможете створювати технічне завдання і писати тексти, які залучають трафік з пошукових систем.

У цьому циклі ми розглянемо основні принципи написання текстів для SEO-фахівців у 2015-2016 році:

 • Які ТЗ на SEO-тексти актуальними зараз і будуть актуальними в 2016 році.
 • На які параметри важливо звертати увагу і чому.
 • Як копірайтеру «зачепити» SEO-фахівця своїм текстом і своїм підходом.
 • Як потрібно писати, щоб замовник тексту був задоволений пошуковим трафіком.
 • Точкові рекомендації від SEO-фахівця з п’ятирічним стажем.

Спочатку хороші новини! У пошуковій системі Яндекс в останні роки відбулися значні зміни щодо посилального ранжирування. Поясню: раніше можна було сильно впливати на позиції сайту за допомогою посилань. Зараз теж можна, але в останні роки Яндекс зменшив вплив цього фактора, а з введенням фільтра за SEO-посилання «Мінусинськ» і оновлення іншого фільтра, що карає неякісні сайти та сайти, що продають посилання, «АГС», індустрія торгівлі посиланнями переживає не кращі часи. У підсумку ті, хто купували посилання, знімають їх. А хто не купував – бояться.

Що ми маємо на виході? Посиланнями впливати на просування стало вкрай складно. Всі раптом знову звернули погляд на структуру сайту, тексти і юзабіліті. Бюджети на посилання починають поступово і обережно перекочовувати в контекстну рекламу (на радість Яндексу), але також і на поліпшення юзабіліті і на більш якісні тексти.

Ваш вихід, панове копірайтери! Хороші тексти з урахуванням вимог SEO отримують більшу значимість!

Що таке SEO-текст

Почати хотілося б з розвінчання одного з міфів. Що таке SEO-текст (оптимізований текст)?

На жаль, багато хто вважає, що це непотрібний текст, напханий ключовими фразами, який ніяк не хочеться розміщувати на сайті, але так просить SEO-спеціаліст. Чому великий відсоток власників сайтів саме так сприймає визначення SEO-текст. На жаль, таке ставлення заслуга багатьох років роботи SEO-фахівців, яким важливі лише ключові фрази, і копірайтерів, які звикли до завдань від таких SEO-фахівців. Пора змінюватися. Причому давно.

Особисто я не люблю називати тексти для сайту, які пише копірайтер з урахуванням вимог від оптимізатора, SEO-текстами. Це просто тексти для сайту. А хороший текст повинен:

 • Бути продавцям (якщо це комерційний сайт).
 • Бути корисним.
 • Відповідати вимогам пошукових систем.
 • За відповідність останнього пункту якраз відповідає SEO-спеціаліст.

  Два види ТЗ на SEO-текст

  Умовно я поділяю технічні завдання (ТЗ) на два виду:

 • Смислові ТЗ. Це завдання копірайтеру, яке передбачає свободу дій в плані входжень ключових фраз, але вимагає серйозної інформативності.
 • Спамний ТЗ. Це «олдскульные» завдання з акцентом на ключові фрази. Важливо те, що на виході з такого ТЗ виходить спамний текст.
 • Цей поділ не є загальноприйнятим, я його використовую тільки для того, щоб наочно показати два типи технічних завдань копірайтеру. Можна ще виділити ТЗ, у яких не задаються ключові фрази жорстко, але і не розписується, що хочеться бачити на виході.

  Приклад такого ТЗ

  «Потрібно написати текст на сторінку каталогу Дрилів інтернет-магазину. Об’єм: 2000 символів з пробілами».

  Його я розглядати не буду, однак, з цієї статті ви зрозумієте, як за нього написати текст, який буде більш ефективним в плані SEO.

  Приклад спамного ТЗ підглянув на біржі:

  Приклад спамного SEO ТЗ для копірайтера.

  Радує те, що таке ТЗ я знайшов тільки 8-ій сторінці. Ще 2-3 роки тому подібні ТЗ були на кожній сторінці. Як працювати з подібним ТЗ в технічному плані докладно описано в цій статті Данила. Але я по-людськи не заздрю копірайтеру, який буде намагатися вписати ці фрази в текст.

  SEO-фахівцям, яких я навчаю, на курсах, у разі складання такого ТЗ я даю завдання написати по ньому матеріал самостійно. Так би мовити, стати на місце копірайтера і відчути роботу зсередини. Як правило, після такого подібні ТЗ перестають з’являтися. 🙂

  Що стосується смислового ТЗ, у ньому відображені наступні моменти:

  • Які фрази потрібно вжити. Пошукова система все ж не знайде текст, в якому немає слів з ключової фрази. Слів, а не прямого входження фрази.
  • Діапазон обсягу тексту. Навіщо змушувати копірайтера писати, скажімо, рівно 10 000 символів? Можливо, текст вийде менше, що тоді робити, «лити воду»?

  Приклад смислового ТЗ для копірайтера з урахуванням вимог SEO ви можете завантажити за посиланням тут.

  Для наочності наводжу основні відмінності цих двох типів завдань копірайтеру.

  Смислові ТЗ

  Спамний ТЗ

  Сторона сили Світла Темна
  Прямі входження фраз Не важливі або точне число не вказується Важливі, точне число вказується
  Прямі входження слів Не важливі Важливі
  Словоформи Важливі, може вказуватися багато тематичних фраз Важливі
  Обсяг тексту Діапазон Фіксований
  Опис смислової складової Є Як правило, немає
  Вимоги до форматування вмісту Є Як правило, немає

  Основна проблема: даєш копірайтеру ТЗ у досить вільній формі – отримуєш класичний спамний «SEO-текст». Можливо, хтось вже просто звик так працювати. Але звикайте до нових реалій: потрібні класні, експертні, корисні тексти, які читають. Багато SEO-фахівці все ще працюють за класичним ТЗ із зазначенням точного числа входжень і нічого більше, тому завдання такого характеру Ви, швидше за все, будете отримувати. Але за останні кілька років я бачу чітке зміщення до більш осмисленим і менш «ЅЕОшным» ТЗ.

  Тексти для сайту – як їх враховують в алгоритмах пошукові системи

  Google — Knowledge-Based Trust

  У березні 2015 року Google оголосив, що готується поступово замінити посилальне ранжування на якийсь новий алгоритм «Knowledge-Based Trust». Суть його в тому, що він буде зіставляти факти з правдивістю інформації, поданій на сайті. Чим більше вміст сторінки відповідає пошуковому запиту і чим більш об’єктивна інформація на ній представлена, тим більше буде показник авторитетності статті.

  У серпні 2014 року Google приступив до розробки бази знань Knowledge Wault, яка формується контенту з інтернету автоматично і повинна стати найбільшим сховищем знань людства. Уявіть собі алгоритм, який збирає в єдиній базі факти про все на світі. За даними на березень 2015 року у Гугл вже було зібрано понад 1.6 мільярдів фактів, розмічених за ступенем точності. З них близько 16% позначені як «впевнені факти».

  Що це означає? Це означає, що тексти з великим відсотком «води» будуть шукатися гірше. Тексти з недостовірною інформацією будуть шукатися гірше. Так і в пору мобільних пристроїв водянистий текст ніхто не буде читати з маленького екрану. Може, тому набирає популярність инфостиль?

  Яндекс – АГС, відсутність доданої цінності

  А що ж Яндекс? У нього є чудовий алгоритм АГС, який може покарати сайти з неякісним контентом, а також певні вимоги до матеріалів. Ось приклад листа, який може отримати власник сайту з неякісним контентом.

  Приклад відповіді від Яндекса на скаргу за поганий індексації сайту за наявності на ньому неякісних текстів без доданої цінності.

  Такі листи стали приходити в кінці 2013 року, і багато власників сайтів заговорили про загадкову «додаткової цінності контенту». Їй можна присвятити окрему статтю, але коротко можна сформулювати основні принципи так:

 • Статті повинні бути реально корисними;
 • Статті повинні відрізнятися від того, що вже представлено в мережі.
 • Ви можете написати унікальну на 100% статтю за показником унікальності якогось сервісу, але це буде просто переказ того, чого в інтернеті вже повно. Стаття повинна бути унікальною на думку відвідувача сайту, виділяти її серед конкурентів більшою опрацюванням, інформативністю або стилем. Однією технічної унікальності вже недостатньо.

  Google Panda, неінформативне зміст

  Також у Google є чудовий алгоритм, Panda, який карає сайти з неякісним контентом. Крім того, у Гугла є фільтр за неінформативне зміст. Так-так. Один з прецедентів розглядалося на довідковому форумі Google для вебмастерів. Справа в тому, що пошукова система Google також може покарати сайт за неінформативне марне зміст контенту (джерело).

  У відповідь на питання вебмастера, чому його сайт покараний, адже куплено 200 авторських статей, кожна по 5 000 символів, все красиво оформлені, представник Google дав ось таку відповідь.

  Контент заради контенту — це не тільки погано, але й збитково.

  Думаю, що основний зміст можна виразити однією фразою. Створення контенту заради контенту – шлях в нікуди.

  Вебмайстру на замітку: багато текстів однакового обсягу або багато текстів, що мають обсяг, кратний 1000 в знаках – це підозріло для пошукових систем.

  Заспамленность SEO-тексту

  Частий питання, яке мені задають на курсах SEO: «Який відсоток заспамленности SEO-тексту повинен бути?». Або так: «Який відсоток входжень ключових слів повинен бути в тексті?».

  На жаль, немає золотої середини. SEO-фахівці, як правило, розраховують цей відсоток за середнім значенням. Беруть сайти в ТОП-10 по потрібних запитах або обмежують зверху, щоб не отримати спамний текст.

  З одного боку, реальність така, що необхідно мати в тексті ключові слова, за якими Ваш текст будуть шукати. З іншого боку, якщо з ними переборщити, то Вас може ніхто ніколи і не знайти. Так-так, є фільтр за переоптімізацію.

  Ось що говорить про це Яндекс (джерело):

  Позиція Яндекса про переоптимизации.

  Ок, Google, що думаєш ти? (джерело)

  Що в підсумку? У підсумку якщо використовувати ключові фрази в прямому входження, то ми отримуємо спамний тексти (а такі якраз виходять за спамным ТЗ).

  Ось приклади фраз, які створюються за спамным ТЗ. На жаль, такі ж фрази використовують багато копірайтери, які отримують смислове ТЗ, т. к. вони звикли писати тексти з спамным. У цих прикладах легко вгадується, під яку ключову фразу написано пропозицію.

  • «Купити вікна ПВХ можна у нас.» — Фраза не несе ніякого смислового навантаження. Це зрозуміло, що можна купити у нас, раз ми їх виготовляємо.
  • «Замовити меблі в дитячу не становить праці.» — Теж абсолютно шаблонна фраза.
  • «Коли люди вирішують придбати недорогий шафа-купе в передпокій…» — … то вони його купують! Фраза не несе ніякого сенсу.
  • «Ціна приємно здивує» — Одне з найпоширеніших кліше. Особливо кумедно бачити такі фрази, коли ціни на сайті немає взагалі. Але треба ж використовувати слово «ціна», вірно?
  • «Ціна прийнятна» — З того ж розряду.

  А тепер ось як можна нормально і органічно вписати ключові слова навіть у прямих вхождениях:

  • «Ви можете купити холодильник з безвідсотковою розстрочкою на 3 місяці і гарантією 2 роки» — Ось це нормальне використання слова «Купити».
  • «Ціна вбудованих шаф-купе менше, ніж корпусних, на 10-15% за рахунок відсутності частини стінок і економії матеріалів» — Нормальне використання слова «ціна» (відсотки вигадані, просто для прикладу).

  Я не рекомендую писати тексти з щільністю самого частого слова більше 3%. Можете орієнтуватися на цей показник, у другій частині статті розглянемо його детальніше.

  Неунікальний контент

  В цілому, вимоги до якості контенту стосуються в першу чергу скопійованого контенту. Це справжній бич сайтів інтернету і невеликих компаній.

  Яндекс не обходить стороною і скопійований вміст. Ставлення до нього сформульовано принципи Яндекса по відношенню до неякісних матеріалів.

  Про це говорить і Google:

  Рада. Можете давати посилання на цю статтю замовнику, щоб показати важливість написання як мінімум унікальних текстів на сайт. Як правило, аргументи щодо необхідності створення принаймні унікального і корисного контенту, що виходять безпосередньо від пошукових систем, відразу ставлять все на свої місця.

  Google – вимоги асесорів

  Асесори – це люди, які працюють в пошуковій системі і оцінюють сайти. В тому числі і контент сайтів. Потім ці оцінки обробляються алгоритмом, який відображає певні закономірності і застосовує їх у ранжируванні.

  У 2014 році в мережу потрапило керівництво для асесорів Google. Керівництво досить велика і містить дуже багато інформації, проте, вже давно є переклад на російську мову і вичавки від експертів. Коротко вміст інструкції можна прочитати тут.

  Якщо коротко: Google намагається оцінювати експертність сайтів, сторінок, інформації. Особливо це стосується медичної тематики. Статті з медицини може написати будь-яка людина на біржі, зробивши рерайт інших статей таких «фахівців». Але наскільки буде якісна інформація в цій статті? Не буде вона загрожувати життю і здоров’ю інших людей?

  Інша справа, наскільки складно визначити експертність автора, статті, сайту в цілому? Це залишається під питанням. Ясно одне: статті повинні писати експерти. І вплив цього фактора зростатиме.

  Моя думка: Knowledge-Based Trust від Google укупі з розробкою алгоритму визначення авторитетності авторів і ресурсів у найближчі кілька років можуть привести нас до того, що для успішного просування потрібно буде залучати авторитетного автора.

  Висновок: починайте «прокачувати» експертність у своїй тематиці вже зараз. Можливо, зараз це звучить як наукова фантастика, але я буду радий повернутися до цієї статті через пару років і обговорити зміни в алгоритмах.

  Наприклад, авторів статей я інколи прошу дозволу вказати авторство і розмістити їх фото та заслуги у статті. Для деяких тематик це потрібно, щоб довести користувачеві, що автор – експерт. До того ж, якщо Ви згодні надати таку інформацію, Ви показуєте, що не боїтеся показати себе експертом.

  Багато на біржах шукають конкретних спеціалістів під замовлення, наприклад, лікарів. Я так завжди роблю: шукаю копірайтера під конкретне замовлення, який розбирається в тематиці. Якщо потрібен лікар, я шукаю лікаря потрібної спеціальності, прошу вказати його Ф. В. О., місце роботи, посада, науковий ступінь, якщо є, прошу фото. Якщо людина відмовляється, то виникає питання: а чи він справді той, за кого себе видає?

  На жаль, не завжди експерти в якійсь тематиці є хорошими копірайтерами, але текст експерта завжди можна віддати на доопрацювання грамотного редактора.

  Історія з життя: одна жінка на прохання довести, що вона дійсно лікар зазначеної спеціальності, надіслала скан диплома, трудової книжки, фото з роботи. Всі питання з мого боку були зняті.

  Порада: якщо Ви контентщик в пошуках замовлень, обов’язково напишіть інформації про себе свої регалії, освіта, ким працюєте, а не тільки теми, на які Ви пишете.

  Як оптимізувати входження тексту?

  Повернемося до наших ТЗ. От я кажу, що SEO-текст не повинен містити прямі входження фраз (крім тих, без яких не можна обійтися), а інший SEO-фахівець каже, що вони потрібні. Наведу ряд свіжих досліджень моїх колег. Так чи важливі зараз точні входження фрази? Немає. Графік нижче ілюструє моніторинг Яндекса по високочастотним запитам на наявність точного входження в ТОП-10 одним із сервісів. Їх кількість знижується.

  Моніторинг Яндекса на точних входження фраз в SEO-текстах.

  По середньочастотним і низькочастотним запитам ситуація приблизно така ж.

  А ось входження слів із запитів – важливі!

  Мораль: важливо використовувати в текстах слова з запитів. А ось вплив прямих входжень – знижується або веде до переспаму.

  Обсяг текстів

  Нижче я наведу дані дослідження кореляції деяких показників текстів з позицією у видачі. Наведу лише деякі витримки (джерело).

  Дані за обсягом текстів, які знаходяться в Топі за інформаційними запитами.

  Що ж, кореляція є, великі тексти найімовірніше будуть краще ранжируватися (у разі, якщо це стаття, а не опис розділу інтернет-магазину).

  Словник статті

  Чим більше текст, тим більше в ньому унікальних слів. А це значить можна зібрати більше трафіку. Зазвичай, близько 70% трафіку на сайт дають пошукові фрази, які поставили 1-2 рази в рік. На графіку видно, що статті, в яких більше унікальних слів, краще ранжуються. Знову приходимо до експертності, чи не так?

  Висновки:

  • Водність тексту, що розраховується безліччю сервісів, так само як і аналіз тексту за законом Ципфа не показують кореляцію з успішністю текстів в пошуку.
  • Обсяг тексту і кількість використовуваних слів – показують кореляцію. Потрібно намагатися робити текст об’ємніше (за рахунок змісту і повноти інформації, а не води). Більше фактів – більше використовуваних слів. Більше слів використовується – більше шансів отримати трафік по НЧ-запитів.

  LSI-копірайтинг

  LSI-копірайтинг – це новий тренд копірайтингу, набирає обертів. Багато вважають його вбивцею SEO-копірайтингу та трендом на найближчі 2-3 роки. LSI — це латентно-семантичне індексування (latent semantic indexing), якщо будете шукати інформацію про нього.

  Так-так, знаю, якісь складні і страшні слова. Якщо говорити простою мовою, то саме завдяки LSI пошуковики вчаться розуміти природну мову запитів. Користувачі, які зараз вводять в пошук дуже довгі фрази, часто живою розмовною мовою. Пошуковій системі потрібно визначати відповідність запиту тексту і вони прагнуть робити це вже не стільки у відповідності з ключами, скільки у відповідності зі змістом.

  Ось чому вкрай важливо, щоб у тексті були тематичні слова, а не тільки слова із запитів, максимальне розкриття сенсу, максимум користі і фактів. Саме такі слова я використовував в смисловому ТЗ, наведеному вище. Знову повертаємося до питання експертності, вірно? Давайте підведемо підсумок.

  Актуальні вимоги до статей:

  • Більше фактів, ніж у конкурентів.
  • Без води.
  • Багато джерел.
  • Унікальність.
  • Корисність.
  • Експертність.
  • Повнота (як наслідок, досить великий обсяг і великий обсяг унікальних слів).
  • Відсутність переспама.

  Спасибі, що дочитали до кінця цю величезну статтю. Тепер Ви розумієте, чому SEO-фахівці висувають ті чи інші вимоги до контенту.

  У наступній статті ми розглянемо вже практичні речі та інструменти аналізу тексту. Я покажу, де взяти тематичні слова, якщо їх не дав SEO-спеціаліст, де взяти слова з запитів, як контролювати і перевіряти параметри текстів, а також якими сервісами просять перевіряти тексти SEO-фахівці зараз, і як ними правильно користуватися.

  Висновок від Данила

  Величезне дякую, Антоне! З нетерпінням будемо чекати наступної частини. Мені тут навіть додати нічого. Друзі, якщо у Вас є питання — задавайте їх у коментарях. А якщо є бажання поспілкуватися з Антоном особисто, то ось його профілі в Facebook і ВКонтакте.

  Я, зі свого боку, дуже сподіваюся, що Ви після прочитання цього матеріалу значно прокачали теоретичну базу в частині SEO і зможете або продавати свої тексти дорожче, або ефективніше просувати свої власні проекти. У будь-якому випадку, пам’ятайте, у Вас все вийде!

  Щиро Ваш, Данило Шардаков.

  P. S. Друга частина циклу: 11 інструментів копірайтера для SEO-аналізу тексту.

  Як я працюю з клієнтами: пошук, переговори, оплата, рішення конфліктів і інші нюанси
  Суть копірайтингу, або за що копірайтеру платять гроші (+ наочний приклад)

  Вам сподобаються

  Одкровення учня, або як початківець копірайтер без…

  ГІГА-ПОСТ! SEO-аналіз тексту: 11 інструментів для…

  Як писати продають заголовки за формулою 4U

  Як складати продають комерційні листи з…