Ламаємо стереотипи до чортової матері!

5

Кожен з нас затиснутий в рамках стереотипів. В тій чи іншій мірі. Багато чого з того, що ми хочемо написати, і знаємо, що воно працювало б при тих або інших обставинах, ми написати не можемо. Причини різні: не дозволяє виховання, «загортає» начальство або замовник, думки «Що про мене подумають люди?!» і все в такому дусі. Як не крути, а стереотипи не дозволяють нам досягти багатьох речей. Це в принципі. Але якщо говорити предметно про копірайтинг, то з-за стереотипів текст може втратити до 90% своєї ефективності, наприклад, тому що Ви не змогли написати те чи інше слово, яке, в свою чергу, могло гіпнотично впливати на читача. Загалом, вистачить тріпатися, беріть свою ментальну кувалду в руки і влаштовуйтеся зручніше. Сьогоднішній пост буде носити виключно деструктивний характер. Сьогодні ми ламаємо стереотипи до чортової матері!

Невеликий ліричний відступ

Ця стаття по стилю може трохи відрізнятися від інших статей, які Ви зустрічали чи зустрінете на цьому блозі. Також в статті можуть «проскакувати» нецензурні слова і вирази. Зрозуміло, я міг їх і не використовувати, проте в такому разі цей пост суперечив сам собі.

Отже, готові? Поїхали!

Що таке стереотипи, і звідки вони беруться

Стереотипи – це кліше. Ці кліше вказують нам, як жити, що говорити. При цьому на банальне запитання «Чому?», як правило, слідує відповідь: «Тому що так прийнято!». Чому не можна мочитися фонтан? Тому що це непристойно і засуджується суспільством. При цьому ті ж собаки можуть бігати по парку і мітити кожне дерево, і це нікого не бентежить: вони ж собаки.

Так і з текстами. Чомусь багато хто вважає, що якщо текст адресується чиновнику або директор великої компанії, то він повинен обов’язково бути просякнутий офіціозом, адже це ж директор, типу! Але чомусь ніхто не замислюється, що топ-менеджери і чиновники – це теж люди, і ніщо людське їм не чуже. Вони точно так само хворіють, точно так само бояться тих чи інших факторів, точно так само їдять, п’ють, займаються сексом, справляють нужду і так далі… Питається: якщо ніщо людське їм не чуже, навіщо ж їх морити нальотами нудьги і туги в банальних текстах? Просто тому що так прийнято суспільством?

Або мене ще дуже розчулюють заяви в стилі: «Ми ж солідна компанія, ми не можемо так писати». Дмитро Кот, відомий пітерський копірайтер, як-то сказав на одному з своїх тренінгів: «Хлопці, ви визначитеся: або ви хизуєтеся тим, що ви солідна компанія і сидите без продажів, або посилаєте стереотипи подалі і отримуєте приплив нових викликів».

Принципи: свої і чужі

Існує два типи принципів. Внутрішні, які Ви ставите перед собою, і зовнішні, які перед Вами ставить суспільство. Коли мова йде про тексти, найчастіше створити справжній робочий продукт заважають саме зовнішні чинники: начальство, замовник, колеги, незалежні «радники», які жодним боком не відносяться до Вашої цільової аудиторії.

В одному з недавніх постів «Об’єктивний показник ефективності тексту, або чия думка має значення», я вже говорив, що по суті, яка різниця, що думають люди про текст, який для них не призначено? Якщо Ви рекламуєте презервативи для анального сексу, яка нахрен різниця, що про них подумають непорочні 80-річні бабусі – випускниці пансіону класичної школи благородних дівиць?

Головне – не переступати через Ваші власні внутрішні принципи і переконання. Іншими словами, пишіть текст, який Вам було б не соромно показати Вашому читачеві особисто.

Мова читача

Дуже часто стереотипи заважають Вам писати текст мовою Вашої цільової аудиторії. Ну, припустимо, Ви знаєте, що слово «жопа» (о, боги, я, все-таки, написав це слово у своєму блозі!) з вірогідністю понад 90% приверне увагу Вашої цільової аудиторії.

Більш того, Ви твердо переконані, що саме воно стане визначальним фактором ефективності всього тексту. Але виховання і це занудне «Що скажуть культурні люди?!» не дозволяють Вашим пальцям набрати його на клавіатурі. Що тут сказати… Вибирайте! Або ефективність, або нудний текст і відсутність критики з боку обивателів.

До речі, на момент написання цієї статті я є керівником відділу копірайтингу компанії, у якої є власний освітній центр. Тиждень тому в цьому центрі я вів заняття з копірайтингу на курсах SEO-фахівців. Цікаве спостереження: слова, не характерні для лекцій такого роду, на кшталт: «Мине», «Геморой», «Унітаз», «Секс» оживляли увагу аудиторії і тримали її в тонусі. Чому? Тому що вони ламали стереотипи, привносили щось нове, місцями шокували.

Ще один цікавий приклад, який я побачив на днях, – це оголошення про продаж тренажера, написане для «качків» зі спортивного залу. Причому написано це оголошення було суто їхньою мовою в стилі: «Довбаний в рот! Це ж Пауер 3000! Накачай грудак, сдуй пузо – і телиці до тебе будуть самі липнути». Як Ви вважаєте, що про такому оголошенні подумав би, професор філософії Московського університету? А тепер подумайте, чи має це, взагалі, хоч якесь значення?

Детальніше про мову рекламних текстів Ви можете прочитати в статті «Мова рекламних текстів: як ефективно донести рекламну думку до аудиторії»

Сила нестандартного підходу

Коли Ви ламаєте стереотипи – Ви виділяєтеся на тлі інших. Виділитися можна безліччю способів, потрібно просто проявити трохи фантазії, шокувати або роздратувати. Наприклад, якщо Ви даєте оголошення серед інших людей, спробуйте написати його задом наперед або лише деякі слова. Не факт, звичайно, що оголошення спрацює, але воно приверне увагу – це точно.

Зверніть особливу увагу: коли Ви шокуєте кого-небудь або злите, викликаючи негатив, знімайте його поясненням, переводячи все в позитивну або хоча б нейтральну форму. Наприклад, якщо в заголовку листа Ви пишете «Ну чому ти такий ідіот?!», щоб привернути увагу людини, поясніть в самому листі, що це не отримувач ідіот, що це цитата, пов’язана з тим-то і тим-то. Таким чином, і лист буде прочитано, і читач не буде на Вас зол.

Резюме

Стереотипи потрібно ламати! Особливо якщо Ви працюєте в області Direct Response-копірайтингу, де Ваша головна задача – пробивати фільтри читача, «струшувати» і його брати «тепленьким», поки він не встиг отямитися.

До речі, ось один із прикладів оригінального підходу, в якому хлопці з X-Ray пробивалися до великих «шишок» великих компаній. Традиційними способами пройти нереально, тому кур’єр приносив, типу, «результати аналізів» Великого Боса, і ось що з цього вийшло…

Розмовний стиль: приклади, конструкції і особливості в копірайтингу
Висока планка преміум контенту і способи її досягнення

Вам сподобаються

Де новачкові копірайтеру заробити гроші на життя…

Як заробляти на статтях БЕЗ замовників і бірж, і…

Ключові слова в тексті: що робити, коли багато, і…

Програми, сервіси та сайти для копірайтерів: що я…