Копірайтинг: як спростити текст

5

«Будь-який текст можна спростити як мінімум в два рази із збереженням сенсу» – саме так звучить принцип спрощення в копірайтингу. У кожному тексті є основна думка, яку копірайтер повинен донести до читача. Саму думку чіпати не можна, однак текстову масу можна зменшувати вдвічі і по кілька разів.

Основні методи спрощення тексту:

  • Позбавлення від зайвих слів
  • Спрощення конструкцій пропозицій
  • Заміна складних слів більш простими словами-синонімами
  • Позбавлення від зайвих пропозицій

Найскладніше спрощувати наукові тексти або тексти, пов’язані з юриспруденцією. В них кожне слово вивірене з особливою ретельністю, тому до них принцип подвійного зменшення варто застосовувати тільки для збільшення доступності і читабельності тексту. І, тим не менш, якщо постаратися, то можна спростити навіть такі тексти.

Найпростіше показати роботу принципу подвійного спрощення на прикладах. Припустимо, у нас є текст:

Проте, володіння принципом «перевернутої піраміди» дозволяє копірайтеру використовувати свій потенціал на найвищому рівні і отримувати максимальну віддачу від своїх текстів. В основу ідеї принципу «перевернутої піраміди» в копірайтингу закладено твердження, що вся найважливіша інформація повинна знаходитися на початку тексту. Це, в свою чергу, дозволяє відразу донести всі необхідні відомості до читача, що допомагає йому визначити, чи варто йому читати текст далі чи ні.

Текст надмірний. Занадто складний і довгий. Читабельність низька. Втім, нам це тільки на руку. У першому спрощення ми зробимо пропозиції коротше і позбавимося від зайвих слів:

Принцип «перевернутої піраміди» дозволяє використовувати потенціал копірайтера на високому рівні і отримувати максимальну віддачу від текстів. В ідею принципу «перевернутої піраміди» закладено, що вся важлива інформація знаходиться на початку тексту. Це дозволяє донести інформацію до читача, допомагаючи йому визначити, читати далі чи ні.

Спочатку у нас в тексті було 64 слова. Після першого перетворення слів стало 43. Тобто нам вдалося спростити текст на 33%, просто позбувшись зайвих слів.

Другим кроком стане спрощення конструкцій. Зробимо з складних речень прості і трохи отретушируем форму:

Принцип «перевернутої піраміди» реалізує потенціал копірайтера на максимум. Ідея принципу: вся важлива інформація повинна бути на початку тексту. Це дозволяє відразу донести основні відомості до читача.

Разом, зараз слів стало 26. Порівняно з оригіналом текст спрощено на 60%, а в порівнянні з попередньою версією, він став коротше на 40%. Але і це не межа. Працюємо далі і зменшуємо ще більше. Після третього перетворення, текст буде виглядати ось так:

Ідея принципу «перевернутої піраміди»: вся важлива інформація міститься в початок тексту.

Зараз слів 11. Порівняно з оригіналом текст спрощено на 83%. А в порівнянні з попередньою версією – на 57%. Іншими словами, ми спростили попередню версію навіть більше, ніж удвічі. І, тим не менш, цей текст можна ще спростити:

«Перевернута піраміда»: спершу головне.

Це остання редакція. Основна думка. Складається з 4 слів. Порівняно з оригіналом, ми спростили текст на 94%. Спрощувати можна було і по-іншому, є маса способів. Але якщо придивитися до цифр, то можна зменшити рівно в 2 рази, зробивши 32 слова. Потім зменшити текст ще в 2 рази – вийде 16 слів. Після ще двох спрощень, слів залишилося б 4. Всього ми спрощували текст вдвічі 4 рази поспіль, залишивши основну думку без зміни.

Питання: на біржах копірайтингу, в основному, оплата провадиться за 1000 символів. Навіщо ставити завдання спростити текст, коли чим більше символів, тим більше заробіток?

Відповідь: потім, що вартість тисячі символів визначається цінністю тексту. Чим вище цінність, чим більше думок він передає або чим краще він заточений під пошукові запити – тим він дорожчий.

Люди приходять в Інтернет за інформацією, так дайте їм її! Не змушуйте їх перечитувати цілком «Війну і Мир» лише для того, щоб згадати, як звуть головних героїв.

Зрозуміло, що і перший варіант з прикладу, і другий – це крайнощі. І все ж, будь оптимального розміру повинен бути матеріал? На це питання однозначної відповіді немає.

Копірайтинг – це мистецтво компромісу між інформативністю тексту і його об’ємом. Все залежить від того, який текст, де опублікований і яким цілям він служить. Але про це в наступних матеріалах…

Золоте правило копірайтера: ставимо себе на місце читача
Копірайтинг: покращуємо читабельність тексту

Вам сподобаються

Скандальний контент-маркетинг, або як використовувати…

ПРАКТИКУМ: як написати текст про компанію, щоб він…

Як створити ефективну презентацію: приклад на 10…

Як провести базовий маркетинговий аналіз для…