Копірайтинг: покращуємо читабельність тексту

5

Якість знань залежить не тільки від того, як матеріал написаний, але і як зроблено. Будь-яка, навіть сама цікава і корисна стаття може бути зіпсована поганий версткою. Сьогодні ми розглянемо, як збільшити читабельність тексту, щоб він надавав максимальний вплив на аудиторію.

Отже, припустимо, ви написали текст. Якщо у Ваші завдання входить лише генерація текстової маси, без оформлення, то далі можете цю статтю не читати.

Однак, як правило, копірайтер відповідає не лише за зміст написаного ним контенту, але й за результат, який досягається з допомогою тексту. Отже, без найпростішого оформлення або, як мінімум, рекомендацій не обійтися.

Отже, розглянемо основні прийоми поліпшення читабельності тексту по порядку:

 • Акцент на ключових словах
 • Підзаголовки
 • Розділення абзаців
 • Використання списків
 • Використання удобочитаемых шрифтів
 • Використання коротких пропозицій

Акцент на ключових словах

Будь-яке слово стає більш помітним, якщо на ньому зроблений акцент. Найпопулярніші засоби акценту для Інтернету – це теги виділення в HTML (em, strong і т. д.). Однією з головних особливостей поганих оформлень є жирне виділення цілих абзаців. До кінця не зрозуміло, правда, навіщо це робиться, але задоволення це явно не приносить ні читачам, ні пошуковикам.

Роблячи акцент на ключових словах, варто заздалегідь визначитися, на чому ви це робите акцент. Будь-яке виділення, по суті, – це якір для читача, тому що воно привертає до себе увагу. Акцентувати можна по-різному.

 • По-перше, на ключових словах для пошукових систем, щоб пошуковики вважали їх важливими для статті, а саму сторінку більш релевантною (найбільш актуально для SEO-копірайтингу).
 • По-друге, для користувачів, щоб їм було зручніше сканувати текст, не вдаючись в подробиці, але отримуючи необхідні відомості.

Перевага віддається або другого варіанту, або комбінованого. Тексти пишуться для людей і, роблячи ставку на якість, Ви зможете отримати більше вдячних відгуків і постійних читачів, ніж просто «заточіть» статтю під запит.

Підзаголовки

Підзаголовки – це дуже хороші орієнтири для читача. Як правило, користувачі в мережі Інтернет сканують текст. І саме підзаголовки допомагають їм зупиняти свою увагу на їх цікавлять розділах.

Крім того, підзаголовки дозволяють легко зрозуміти, про що йдеться в тексті. Читач, переглядаючи їх, може зрозуміти, що цікавить його матеріал чи ні. Навіть якщо текст не повною мірою відповідає на запити аудиторії, вона все одно буде вдячна Вам.

 • По-перше, за те, що Ви економите час, поділяючи матеріал підзаголовками.
 • По-друге, за те, що використання підзаголовків сильно збільшує читабельність тексту.
 • Розділення абзаців

  Розділення абзаців – головне правило написання текстів. Це справедливо як для мережі, так і для листів, рекламних листівок, прес-релізів, – словом, практично для всього.

  Для зручності сприйняття абзаци не повинні бути занадто великими, але і не повинні бути дуже маленькими. Текст краще сприймається, якщо чергувати довгі абзаци з короткими. Тоді очі читача не будуть швидко втомлюватися і не втратять основну думку кожного текстового блоку.

  Використання списків

  Списки – один з найпотужніших інструментів форматування тексту для будь-якого копірайтера і також можуть здорово збільшити читабельність. Списки володіють рядом переваг:

  • Виділенням відступів порівняно з абзацами
  • Короткими і ясними пунктами
  • Простотою запам’ятовування

  Очевидно, що замість перерахувань в рядок через кому набагато зручніше використовувати списки. Однак варто зробити одну обмовку: пунктів у списках рекомендується робити не більше семи. Це пов’язано з тим, що в середньому людина може акцентувати увагу одночасно на семи елементах. При перевищенні цього значення, є шанс, що увага почне сильно розсіюватися, а значить, ефективність тексту знизиться.

  Використання удобочитаемых шрифтів

  Шрифти не повинні «різати» або втомлювати очі. Вони не повинні бути дуже маленькими, інакше читач буде сильно напружуватися, але і не повинні бути дуже великими (багатьох це жахливо дратує). Також рекомендується не використовувати пропозиції із заголовних букв (а-ля CapsLock), тому що це справляє враження «волаючого автора». А донесення думки на підвищених тонах – це вже ознака поганого тону, який, втім, анітрохи не покращує читабельність тексту.

  Для публікацій в Інтернеті рекомендується використовувати стандартні шрифти типу Arial, Verdana, Tahoma, оскільки вони й читаються зручно, і практично всі браузери підтримують.

  Використання коротких пропозицій

  Коли пропозицію написано коротко і по суті, це добре і практично. Складні речення погано сприймаються, і за ними складно встежити. Звичайно, бувають випадки, коли без цього ніяк, але, по можливості, намагайтеся уникати таких ситуацій.

  Якщо пропозиція занадто довге, постарайтеся розбити його на декілька більш компактних. Основна думка від цього не постраждає, а Ви тільки виграєте. Малоймовірно, що читачі оцінять Вашу пропозицію, битком набите складними конструкціями.

  Резюме: використання мінімального набору прийомів дозволить значно збільшити читабельність Ваших текстів. Сприйняття інформації аудиторією стане зручним і приємним, а Ви від цього отримаєте:

  • Донесену думку до читача
  • Подяка читача
  • Виконання завдання тексту (того, для чого він створюється)

  Поверхнева оцінка читабельності тексту

  Коли текст уже написаний, і Ви відформатували, було б непогано перевірити його читабельність. Робиться це наступним чином:

 • Поставте себе на місце читача.
 • Перегляньте побіжно отриманий текст, чи немає в ньому абзаців, які Вам, як читачеві, було б ліньки читати? Якщо є, спробуйте зробити абзаци більш дрібними.
 • Постарайтеся різко переводити погляд на виділені слова. Чи стає вам зрозуміло, про що йде мова в тексті, коли Ви дивитеся тільки на них і на навколишні їх слова?
 • Перевірте, чи немає в тексті елементів, які Вас починають дратувати, наприклад, занадто заплутана формулювання або занадто «різальний» шрифт?
 • Варто відзначити, що це основні принципи, які підходять для більшості текстів. У той же час, є різні ситуації, які вимагають складних і заплутаних конструкцій, наприклад, якщо автор пише про юриспруденцію або викладення з наукових теорій. Але яким би складним не був текст, завжди є можливість спростити його, і про це ми поговоримо в наступному матеріалі – «Копірайтинг: як спростити текст».

  Копірайтинг: як спростити текст
  Копірайтинг та SEO-копірайтинг

  Вам сподобаються

  Скандальний контент-маркетинг, або як використовувати…

  ПРАКТИКУМ: як написати текст про компанію, щоб він…

  Як створити ефективну презентацію: приклад на 10…

  Як провести базовий маркетинговий аналіз для…