Інтелект-карти: секрет ефективного створення структури ідей і текстів

4

Я вже неодноразово писав про те, що в основі копірайтингу, в першу чергу, лежить далеко не сам текст, а ідея, яку текст реалізує. Але ідея сама по собі не має ваги. Щоб її розвинути, потрібно створити для неї структуру. Можна тримати цю структуру в голові, але людська пам’ять влаштована таким чином, що автоматично «викидає» невикористовувану інформацію. Однією з найбільш вдалих і зручних альтернатив на сьогоднішній день є використання інтелект-карт, безкоштовного і практичного способу створення та розвитку структур для будь-яких починань.

Що таке інтелект карти

Перш ніж працювати з тим чи іншим інструментом, давайте розберемося, що цей інструмент являє собою, навіщо він потрібен і які переваги він може нам надати.

Отже, інтелект-карта, вона ж карта розуму (від англ. mind map) – це комплексне і системне представлення будь-якої ідеї, процесу, явища, події або об’єкта. Словом, за допомогою інтелект-карт можна уявляти, що завгодно в розкладеному «по поличках» вигляді.

Для простоти сприйняття приклад спрощеної інтелект-карти для продає тексту представлений на малюнку нижче.

Як видно з малюнка, в інтелект-карти використовується деревоподібна система зв’язків (ось чому інтелект-карту іноді називають діаграмою зв’язків). Принцип простий: Ви розбиваєте ідею на частини, потім отримані частини поділяєте на складові компоненти більш низького рівня, потім нижче, нижче, до тих пір, поки перед Вами не буде представлена ідея, процес або об’єкт, розкладені на елементарні складові.

Секрет деревоподібної системи в інтелект-карти

Очевидно, що інтелект-карти дозволяють зручно систематизувати структуру будь-якого матеріалу або ідеї, однак у них є ще один дуже потужний секрет, який можна використовувати.

Зверніть увагу, що в інтелект-карти присутня жорстка ієрархічна структура. Це означає, що у картці розуму вся інформація представлена у вигляді окремих рівнів.

У статті «Метод спектрального створення ефективних текстів (метод Шардакова)» вже зачіпалася тема ієрархії, і там же був порушений закон оптимального спектрального взаємодії:

Найкраще взаємодіють системи одного ієрархічного рівня.

А тепер давайте поглянемо на нашу інтелект-карту в прикладі. На одному ієрархічному рівні у нас знаходяться «Чоловіки» і «Жінки» в гілці «Аудиторія» і п’ять основних компонент тексту (від заголовка до призову) в гілці «Структура». Бачите? Якщо розділити інформацію на рівні, то ми отримуємо набагато більше даних, якщо поєднуємо ці рівні між собою. Наприклад, ми отримуємо їжу для розуму і можемо більш детально продумати наступні аспекти:

 • Як той чи інший заголовок зачепить чоловіків і жінок
 • Які акценти на вирішенні проблем краще зробити для чоловіків, а які для жінок
 • Який заклик для кожної статі буде найбільш дієвим
 • Чиїм відгуками більше довірятимуть чоловіки, а чиїм – жінки і т. д.

Як бачите, у підсумку після складання інтелект-карти в нашому розпорядженні є набагато більше інформації, дозволяючи зробити текст ще більш чіпляти.

Інтелект-карти в копірайтингу

Деревоподібні карти розуму можна з успіхом використовувати в копірайтингу, значно підвищуючи якість і інформативність текстів. Це пов’язано з тим, що будь-який текст має свою інформаційну структуру. Структура – це кістяк, на ній все тримається, і чим більш продумана структура, тим більш інформативними і цікавими будуть Ваші статті.

Особисто я, коли опрацьовував трилогію статей про продають текстах, використовував саме інтелект-карти. Це зручно, наочно, наводить на додаткові думки і дозволяє нічого не упустити з виду. До речі, ознайомитися з трилогією можна за посиланнями:

 • Як написати ефективний продає текст. Частина перша. Підготовка
 • Як написати ефективний продає текст. Частина друга. Практикум
 • Як написати ефективний продає текст. Частина третя. Презентація
 • Ще одним істотним плюсом інтелект-карт в копірайтингу, так і в будь-якій іншій сфері, є те, що це універсальний інструмент для спільної роботи. Ви викладаєте свої думки і своє бачення, а Ваш партнер, приміром, доповнює Вашу структуру своїми зауваженнями, доповненнями і відгалуженнями. У підсумку карта розуму стає полем для мозкового штурму, від чого Ваша справа тільки виграє.

  Як заробити на інтелект-карти

  Інтелект-карти – це не тільки спосіб структурування інформації, але і відмінний товар. Приклад з моєї особистої практики: у замовника є штатний копірайтер, який відмінно пише тексти. Однак для розв’язання задачі потрібно було створити систему пов’язаних з статей, які розкривають повністю одну велику тему.

  Замовнику немає сенсу платити за сам текст, оскільки для цього у нього є людина, проте для нього є сенс заплатити за структуру, яка коштує дешевше і дозволяє штатним автору на практиці зрозуміти принципи створення аналогічних систем.

  Програмне забезпечення для створення інтелект-карт

  У мережі існує величезна безліч як додатків під різні платформи так і онлайнових сервісів для розробки карт розуму. Особисто я використовую програму FreeMind, т. до. вона безкоштовна, функціональна і проста у використанні. Завантажити її можна тут.

  Висновки

  Отже, інтелект-карти можуть стати не тільки істотною підмогою в роботі, але і непоганим товаром, за умови, що є люди, які готові платити за цей товар. Карти розуму використовують ієрархічну структуру, а значить, до них застосуємо принцип оптимального спектрального взаємодії, який збільшує ефективність і корисність асоціативних карт в рази.

  Другий ступінь моделі AIDA: акценти і метод Сократа
  Як писати статті на вузьку тему: метод виключення

  Вам сподобаються

  Скандальний контент-маркетинг, або як використовувати…

  ПРАКТИКУМ: як написати текст про компанію, щоб він…

  Як створити ефективну презентацію: приклад на 10…

  Як провести базовий маркетинговий аналіз для…