Гумор в копірайтингу: доречність, достоїнства і недоліки

5

Гумор – це одне з найбільш суперечливих явищ в копірайтингу. З одного боку, він змушує людей посміхатися і залишатися оптимістами, але, з іншого боку, – невдало вставлена жарт псує як враження від тексту, так і настрій читачеві. У сьогоднішній статті ми розглянемо гумор як один з факторів у складанні текстів, а також те, який вплив гумор може надавати на аудиторію і чому.

Варто відразу обмовитися, що в цьому матеріалі Ви:

  • Не знайдете ТОП 100 кращих жартів копірайтерів всіх часів і народів, так само як і інших жартів і байок.
  • Не будете після прочитання кататися по підлозі, корчачись в істеричних припадках сміху.
  • Нарешті, Ви не зможете скинути посилання на цю статтю своїм знайомим з припискою«, відведи душу».

Ця стаття розглядає гумор як підручний засіб копірайтера, щоб робити тексти більш ефективними і змушувати їх надавати на Вашу аудиторію підвищений вплив.

Що таке гумор

Гумор – це здатність людини помічати протиріччя в навколишньому світі та виробляти позитивні емоції. По суті, це похідне слово від слова «гумор», так стародавні греки називали кров, лімфу і жовч, ключові ланки в регуляції внутрішніх органів людини. Саму систему вони називали гуморальної. Нам же більш близьким є поняття «ендокринна система» – система, яка відповідає за життєдіяльність організму в цілому, і, зокрема, за:

  • Емоційні реакції
  • Психічну діяльність

Таким чином, ми бачимо, що гумор впливає, в першу чергу, на емоції людини, а не на його раціональне мислення, а це означає, що, при вмілому використанні, він буде більш ефективний для виклику розташування читача, ніж логічні доводи і пояснення.

Детальніше про логічному й емоційному сприйнятті Ви можете дізнатися у статті «Вплив тексту: вплив на читача через розум і почуття».

Завдання гумору в копірайтингу

Видів гумору існує маса: від анекдоту до жарти, однак не всі вони застосовуються в копірайтингу. На відміну від гумористів, у яких стоїть завдання розсмішити людей, у копірайтера стоїть інше завдання: створити текст, який буде служити цілям замовника.

Гумор використовується копірайтером для надання наступного впливу на читача:

  • Зняття напруги

При довгому читанні людина починає напружуватися. Напружуються очі, напружується увагу. Гумор, в тій чи іншій мірі, це знімає напругу.

  • Підняття настрою

Гумор викликає позитивні емоції і піднімає настрій Вашої аудиторії.

  • Виклику розташування

Якщо Ви змогли розвеселити Вашого читача, він буде Вам вдячний. Подяка є ні що інше як розташування.

  • Контрасту сприйняття

На контрасті речі запам’ятовуються набагато краще. Це як стрибок, який розриває монотонність і запам’ятовується. Багато речей, про які Ви пишете (близько 90%), читач забуде після прочитання, але те, що Ви виділяєте «стрибком», запам’ятовується в більшості випадків.

  • Концентрації уваги

Чим довше аудиторія читає текст, тим сильніше її розсіюється увага. Гумор відіграє роль концентрує ланки, яка збирає увагу в одну точку і знову приковує його до тексту.

Виняток: існують віртуози копірайтингу, генії, які пишуть особливі тексти. Читаючи ці тексти, аудиторія впадає в, свого роду, транс. Вводячи читача в подібний стан, професіонали, як правило, різкі скачки не роблять, щоб зберегти сильний стійкий вплив.

Негативні сторони гумору

Гумор має масу плюсів, проте його невдале використання, як було сказано вище, може повністю зіпсувати все враження від тексту. Головний нюанс у тому, щоб почуття гумору автора збігалося з почуттям гумору аудиторії, причому, щоб вони збігалися в реальності, а не тільки в фантазії автора.

Хтось любить тонкий англійська гумор, хто віддає перевагу «туалетний аналог», окремих людей взагалі забавляють чорні жарти. Якщо Ви твердо впевнені в тому, який гумор потрібен Вашої аудиторії і відчуваєте цей момент, Ви зможете значно підвищити ефективність Ваших текстів.

Однак якщо Ви помилитеся, то реакція буде зворотньою. Текст не виконає поставлених переднім завдань, викличе огиду, і Ваш замовник втратить свого потенційного клієнта.

Золота середина, або нейтральний гумор

Ще одним важливим моментів у тексті копірайтера при використанні гумору є його природність. Ідеально, коли жарт, іронія або навіть сарказм гармонійно вписується в контекст, і текст сприймається цілісно.

Якщо Ви не впевнені в тому, який гумор зрозуміє Ваш читач, використовувати що-небудь нейтральне і легке. В такому випадку Ваша жарт справить очікуваний ефект на тих, хто в змозі її зрозуміти, а ті, хто осягнути Ваше почуття гумору не змогли, її просто не помітять.

Відмінності гумору у копірайтера і блогера

Гумор копірайтерів і блогерів може істотно відрізнятися. Багато в чому це пояснюється тим, що блогери в своїх блогах ведуть прямий природний діалог з читачами. Іншими словами, їх блоги представляють їх самих з їх стилем, жартами і манерою спілкування. Одним цей стиль подобається, іншим – ні.

У випадку з копірайтером справа йде інакше. Кожен раз копірайтеру доводиться вивчати аудиторію знову і знову, в залежності від замовлення. При цьому стиль самого автора нікого не хвилює. Аудиторія може бути самою різною, а текст повинен виконувати поставлене перед ним завдання: продавати, просувати, приводити відвідувачів і т. д.

Приклад гумору в копірайтингу

В якості прикладу використання гумору в копірайтингу відмінно підійде текст Дениса Каплунова, професійного копірайтера, про принципи його роботи з замовниками (посилання веде прямісінько на сторінку з текстом).

Це хороший приклад переконує тексту з гумористичними стрибками. Зверніть увагу, як автор підсилює сприйняття гумором, створюючи легкість читання і розташовуючи до себе читача.

Резюме: гумор – це дуже сильний інструмент в руках копірайтера, проте при його неправильному використанні, гумор перетворюється на отруту, який в змозі отруїти будь-який текст. Ось чому, якщо Ви не впевнені в реакції читачів на Вашу жарт, утримайтеся від неї, або використовуйте нейтральний гумор, який люди або оцінять, або не помітять.

Чорний копірайтинг, білий копірайтинг: кооперація двох протилежностей
Копірайтинг: використовуємо конкурентів замовника для створення переконливих текстів

Вам сподобаються

Скандальний контент-маркетинг, або як використовувати…

ПРАКТИКУМ: як написати текст про компанію, щоб він…

Як створити ефективну презентацію: приклад на 10…

Як провести базовий маркетинговий аналіз для…