Головний принцип копірайтингу: «перевернута піраміда»

5

«У тексті будь-якого копірайтера найважливіша інформація повинна розташовуватися на початку». Саме це твердження закладено в основу принципу «перевернутої піраміди».

Цей принцип особливо актуальний для Інтернету, де у користувачів немає можливості читати всі тексти, які обчислюються мільйонами. Також принцип активно використовується в рекламі і в інших видах копірайтингу, оскільки саме завдяки «перевернутої піраміди» текст відразу приковує до себе увагу аудиторії.

Структура текстів за правилом «перевернутої піраміди», як правило, наступна:

 • Основна думка, найважливіша інформація, яка необхідна для контакту з аудиторією.
 • Допоміжна інформація. Корисна, але не головна.
 • Висновки, висновок, подяки, все, що завгодно. Якщо Ваші читачі дійшли до цієї частини, значить, стаття була дійсно стоїть.
 • Використання принципу «перевернутої піраміди» дозволяє вирішити відразу кілька важливих завдань:

  • Моментально залучити до тексту увагу.
  • Відразу донести основну думку.
  • Викликати інтерес у читача.

  Школа та університети навчають нас бути послідовними. Це означає, що треба почати з введення, потім перейти до основ, поступово ускладнюючи. Це є не що інше, як просування по традиційної піраміді від кінчика до підстави.

  З точки зору логіки і послідовності, ніяких нарікань немає. Те ж саме відноситься і до написання наукових книг. Однак для копірайтингу це не спрацює.

  Розглянемо все це на прикладі. Всі ми знаємо казку про курочку Рябу, яка знесла двом пенсіонерам золоте яйце. І якби пенсіонери не вироблялися і стежили за своїм добром (а заодно і гризунів в будинку труїли), то змогли б забезпечити собі гідну старість. Втім, це неважливо. Давайте перенесемо казку в наші реалії і уявимо, що інформація про знесення золотого яйця просочилася до двох копірайтерам. Один напише замітку для сайту в традиційній манері, а другий – дотримуючись принципу «перевернутої піраміди».

  Новину в першому випадку буде виглядати так:

  Безцінний вихованець

  Для кожної людини його вихованець є самим безцінним творінням. Не дивно, адже з ним стільки всього пов’язано. У багатьох випадках вихованці можуть надавати посильну допомогу своїм господарям. Так, наприклад, собаки допомагають людям полювати і вартувати житло. Однак виявляється, ця допомога може виходити далеко за рамки побутових обов’язків. Днями стався безпрецедентний випадок. Курка знесла золоте яйце 585 проби, масою 480 грам. Як таке могло статися? З чим це може бути пов’язано? Складно сказати. Бути може, це пов’язано з метеоритом, що впав два дні тому і перелякав всю округу.

  Якщо б цей текст був в Інтернеті, то дуже велика ймовірність, що користувачі далі заголовка не пішли б. Які ключові особливості цього тексту:

  • Заголовок дуже розпливчастий і незрозумілий.
  • Всі пропозиції логічно будуються одна на іншому.
  • Головний сенс новини знаходиться в кінці. Якщо читач до кінця не дотерпит, інформацію він не отримає.

  Новина за принципом «перевернутої піраміди» буде такою:

  Курка знесла золоте яйце 585 проби масою 480 грам

  Сьогодні вночі курка, яка живе у двох пенсіонерів, знесла золоте яйце 585 проби, масою 480 грам. За словами самих пенсіонерів, нічим особливим вони свого вихованця не годували. Далі, як зазвичай, трохи комбікорму і закрили в курнику.

  Не виключено, що ця подія якось пов’язано з метеоритом, що впав в кілометрі від ферми два дні тому.

  Цей текст виділяється:

  • Заголовок відразу «чіпляє» увага суттю тексту
  • Продовження викликає інтерес
  • Висновок будить голод до подробиць

  Такий текст справить на читача набагато більший вплив, ніж перший і викличе більший інтерес.

  Не так давно у статтях «Що таке копірайтинг?» і «Копірайтинг: сильний текст, слабкий текст» ми порівнювали два тексту — текст журналіста і текст копірайтера. Логічні запитання: «Чому в даному випадку тексти відрізняються від журналістики? Яка у них мета? На які дії вони повинні спонукати читача?»

  Відповіді набагато простіше, ніж здаються. По-перше, створення будь-якого текстового контенту для веб-сайту вже саме по собі є копірайтингом. А по-друге, у цих двох текстів є дуже важливі цілі:

 • Наочно продемонструвати читачеві принцип роботи «перевернутої піраміди»
 • Зробити так, щоб читачі помітили і запам’ятали відмінності
 • Одним з важливих плюсів принципу «перевернутої піраміди» в копірайтингу є те, що читач може припинити читання в будь-який момент, але основна думка до нього буде вже донесено в будь-якому випадку.

  Копірайтинг та SEO-копірайтинг
  Як стати копірайтером?

  Вам сподобаються

  Що таке LSI копірайтинг, тексти та запити: простими…

  Як написати лист подяки: зразок, шаблон…

  Як правильно написати оголошення про продаж для дошок…

  Основи HTML для копірайтера, або навіщо копірайтеру…