Довіра читача: що це за фактор, і як його створити

5

Довіра – це відкритість читача перед текстом. Довіра – це коли читач сприймає все, що написано в тексті, за чисту правду, навіть тоді, коли написане суперечить здоровому глузду. Нарешті, довіра – це коли у читача не виникає жодних сумнівів з приводу прочитаного, і він охоче погоджується з автором, тобто з Вами… Утопія? Не зовсім. Тема сьогоднішнього матеріалу – це довіра читача і способи його створення. Готові? Тоді поїхали!

Отже, довіра – це ключ до розуму Вашої аудиторії. Просочуючись довірою, аудиторія прийме все, що Ви їй запропонуєте, і буде Вам вдячна. Іншими словами, довіра читача – це гран-прі для будь-якого копірайтера.

Довіра. Основний принцип

Є купа незрозумілих формулювань довіри, які нам для створення текстів взагалі не потрібні. Яку б з них ми не взяли, основний принцип буде одним і тим же:

Якщо я тобі довіряю, то я прийму все, що ти скажеш як істину і не буду приховувати від тебе (а точніше, від себе) свої уразливості.

Таким чином, виходить, що з довіри читача ми отримуємо два дуже сильних важелів для впливу:

 • Віра
 • Відкритість
 • З приводу другого пункту, тут варто пояснити, що багато людей, читаючи текст, що пропонує способи вирішення пікантних проблем, сприймають «в штики», мовляв, у них такої проблеми немає, хоча для них вона дуже і дуже актуальна. Відкритість до вирішення проблеми – це і є довіра, а вірніше, його друга компонента.

  Довіра. Способи створення

  Визначивши, що таке довіра і навіщо воно нам потрібно, прийшло саме час поговорити про те, як це викликати довіру у читача. Адже ні для кого не секрет, що кожен день в Інтернеті народжуються мільйони символів рекламного тексту. Всі вони пропускаються через свідомість читачів, багато викликають блювотний рефлекс, але переважна більшість шліфує і доводить до досконалості антирекламний фільтр аудиторії, через який не пробитися… якщо у Вас немає довіри аудиторії.

  Основних способів створення довіри п’ять:

 • Активний підхід
 • Пасивний підхід
 • Надійність
 • Схожість
 • Очевидність
 • Тепер трішки докладніше про кожен з цих сопосбов.

  Активний підхід до виклику довіри

  Може бути виражений в двох формах:

  • Відповіді на питання
  • Захист

  Перший випадок – Ви працюєте на випередження, вирішуєте проблему споживача, і відповідаєте в тексті на всі його питання до того, як він встигне їх поставити. Про те, як це робиться, краще за все розписано у статті «Золоте правило копірайтера: ставимо себе на місце читача».

  Захист – це коли Ви у своєму тексті відстоюєте позицію Вашого читача. Основний нюанс у цьому випадку буде полягати в пошуку супротивника, адже для того, щоб читача захищати, треба спершу знайти, від кого або від чого його захищати. Цей підхід дуже ефективний, оскільки «битва в одних окопах» – це дуже сильний генератор довіри аудиторії.

  Пасивний підхід до виклику довіри

  Вимагає набагато більшого проміжку часу для його реалізації, пасивний підхід до створення довіри може бути охарактеризований лише двома словами: «Не нашкодь».

  До мене часто звертаються замовники з проханням написати текст, що продає сумнівні товари. З одного боку, з будь-якого рожна можна зробити цукерку, яку куплять. Але слідом за цим послідує розчарування, і довіра буде втрачено. Назавжди. Загалом, тут справа моралі та моральності кожного, і мова зараз про інше: якщо Ваші тексти не шкодять читачам, то це вже плюс, і основа для довіри.

  Це цілком логічно: якщо з рекламними текстами тієї чи іншої компанії немає ніяких негативних асоціацій, то з плином часу у свідомості споживача вкладається думка, що з цією компанією негативних асоціацій не буває взагалі. Зрозуміло, для цього має пройти якийсь час.

  Надійність

  Надійність – це виконання обіцянок. У рекламі цей спосіб дає збій найчастіше, оскільки копірайтер пише красивий і барвистий текст, обіцяючи споживачеві золоті гори і першокласний сервіс, а на ділі виходить в кращому випадку средненькая якість і грубе сонне «Алле!» в трубці телефону.

  Виконуючи обіцянки, на які «купився» споживач, Ви можете зробити його постійним відвідувачем, довіра до яких зростає з кожним виконаним обіцянкою. Не зайвим буде сказати, що за статистикою близько 80% доходу в бізнесі приносять саме постійні клієнти.

  Схожість

  Схожість – це дуже сильний спосіб викликати довіру у читача. Схожість може бути на різних рівнях:

  • Думка
  • Позиція
  • Оцінка
  • Засудження
  • Люди

  І так далі… наприклад, якщо позиція автора тексту співпадає з позицією читача, читач вже на підсвідомому рівні починає цьому автору довіряти. Чим більше аудиторія буде бачити в тексті свої уподобання, свої проблеми, людей, які їм подобаються, тим більшу довіру буде виникати.

  Очевидність

  Нарешті, очевидність, мабуть, найсильніший спосіб виклику довіри. Нерозумно сперечатися зі здоровим глуздом. Так само як і нерозумно заперечувати факти. Якщо Ви представляєте своєї аудиторії факти, то вона змушена Вам вірити (просто тому, що вона не може це заперечувати). По суті, це механізм створення штучної віри за відсутністю інших варіантів. Виходить, що Ваші читачі змушені вірити Вам знову і знову, і потім ця штучна віра перетворюється в справжню довіру.

  Резюме: отже, сьогодні ми розглянули довіра як фактор створення сильних і ефективних текстів, визначили, що це таке, навіщо воно потрібно і яким чином створюється. Якщо вам сподобалася стаття, то підпишіться на RSS або слідуйте за блогом в твіттері для того, щоб бути в курсі самих останніх матеріалів.

  Страх: секретна зброя копірайтера, або як я збільшив ефективність свого тексту в 3.5 рази
  Офіційно-діловий стиль: приклади та принципи створення ділових текстів

  Вам сподобаються

  Скандальний контент-маркетинг, або як використовувати…

  ПРАКТИКУМ: як написати текст про компанію, щоб він…

  Як створити ефективну презентацію: приклад на 10…

  Як провести базовий маркетинговий аналіз для…