Чорний копірайтинг, білий копірайтинг: кооперація двох протилежностей

5

Існує думка, що на протилежностях тримається баланс нашого світу. Будь-яка монета має дві сторони, в будь-якій людині живе добро і зло, і будь-яке починання має як світлі, так і темні сторони. Копірайтинг в цьому плані не є винятком. Як і в будь-якій справі, в копірайтингу можна використовувати свої навички або для творення або руйнування торгових марок, брендів, репутації і так далі. Тема сьогоднішньої статті – темні і світлі сторони в копірайтингу, а також випадки, коли світло і темрява працюють пліч-о-пліч на благо загальної справи.

Білий копірайтинг

Білий копірайтинг – це, можна сказати, ідеал взаємодії замовника і копірайтера, який зустрічається не так часто, як хотілося б, але до якого всі, в тій чи іншій мірі, прагнуть.

Є гідний товар, який може допомогти людям вирішити їхні проблеми. Копірайтер збирає всі достоїнства цього товару воєдино і потужним потоком позитивного тексту обрушує їх на цільову аудиторію.

В результаті всі щасливі:

 • Покупець отримує товар, який полегшує йому життя, знімаючи тягар зайвих проблем.
 • Замовник отримує прибуток і почуття самозадоволення, оскільки він робить людей щасливішими і отримує за це гроші.
 • Копірайтер отримує свій гонорар, позитивний відгук і потенційні замовлення.

Практично утопічна ідилія, чи не правда? Текст копірайтера завжди на стороні споживача, надійний друг, товариш і помічник.

Сірий копірайтинг

Зовні сірий копірайтинг мало чим відрізняється від білого, але тільки зовні. З боку все, начебто, те ж саме: суцільний промінь з переваг, гарантія вирішення проблем споживача, красиві картинки і переконливі доводи. Один нюанс: далеко не все відповідає дійсності.

Якщо поглянути на речі більш жваво, то концептуально нові товари та послуги на ринку виникають набагато рідше, ніж нові торгові марки і бренди. Ринкові відносини тримаються на конкуренції, і за місце під сонцем доводиться боротися, вдаючись до найрізноманітніших засобів і хитрощів.

Товар, яким би поганим він не був, все одно буде мати свої переваги. Саме їх і підкреслює сірий копірайтинг, делікатно замовчуючи про істотних недоліки.

В якості прикладу можна навести дешеву китайську сантехніку, яка зустрічається на наших ринках повсюдно. Сірий копірайтинг в обов’язковому порядку підкреслить такі переваги як:

 • Стильний дизайн
 • Низьку вартість
 • Доступність
 • Широкий асортимент
 • Небачене розмаїття виконань

І тактовно промовчить про якість, яке в таких товарах страждає просто катастрофічно. Купуючи таку продукцію, споживач отримує красиву і недорогу картинку. Однак ця картинка має високі шанси незабаром не витримати тиску води і лопнути, як повітряна кулька. І в підсумку володар нагороджується порцією нових проблем з оплатою ремонту як собі, так і сусідам.

Як результат, щасливі далеко не всі:

 • Покупець отримує товар, який створює тільки видимість вирішення його проблеми, а на ділі додає нову порцію клопоту.
 • Замовник отримує прибуток і (опціонально) порцію аморального задоволення.
 • Копірайтер отримує гонорар, позитивний відгук і потенційні замовлення.

Чорний копірайтинг

Чорний копірайтинг – це сила руйнування слова. Нікого не підтримує, нікого не благословляє, нікого не просуває, проблеми не вирішує, – тільки розносить все в пух і прах. Найцікавіше, що в цьому є свій сенс.

Чорний копірайтинг – це приватний випадок реалізації чорного піару. Задача проста:

 • Дискредитувати
 • Зіпсувати репутацію
 • Скомпрометувати
 • Зганьбити

З усіма витікаючими наслідками. Як правило, тексти чорного копірайтингу створюються з метою знищення конкурентів.

Більш докладно цей механізм розглянуто в статті «Копірайтинг: використовуємо конкурентів замовника для створення переконливих текстів».

Симбіоз білого і чорного копірайтингу

Тандем білого і чорного копірайтингу – це дивна суміш, яка в змозі надавати білий ефект при чорних методи впливу. Відмінність цієї суміші від чисто чорного копірайтингу полягає в тому, що для останнього метою є конкурент. У разі використання тандему, мета – сам замовник.

Суть проста. Коли Вас критикує і компрометує хтось інший, Ви можете:

 • Спростовувати
 • Ігнорувати
 • Контратакувати
 • Але коли Ви критикуєте самі себе, у Вас всі карти на руках. Це, свого роду, подання, в якому Ви виступаєте в ролі режисера, і де все розписано по кроках.

  Приклад №1

  Ви пишете компрометуючий текст, рясно поливаючи брудом просувний Вами товар з особливим завзяттям, пристрастю, істерикою, але робите це таким чином, щоб будь-який читач зрозумів, що автор тексту просто заздрить і все, що він пише – ніяк не узгоджується з реальністю і здоровим глуздом.

  Приклад №2

  Ви пишете скандальний компрометуючий текст з наперед відомими Вам слабкими місцями, а потім пишете викриває текст, і розносить свою критику в пух і прах.

  У другому випадку дуже важливо, щоб Ваша аудиторія не простежила почерк і не побачила схожість в стилях критики і спростування. Багато в чому це залежить від майстерності копірайтера, однак для більшої надійності можна використовувати контраст.

  Так, наприклад, якщо текст критики написаний в яскраво негативному і атакуючому стилі, то спростування може бути в добродушних, доброзичливих і співчуваючих тонах.
  І в першому, і в другому випадку Ваша аудиторія або стане на Ваш захист, або піде за авторитетом і логікою Вашого спростування.

  Головне, щоб і перший, і другий текст позбавили сумнівів потенційних покупців щодо авторитету Вашого замовника.

  Філологічний педантизм, або оповідь про боротьбу лінгвіста з копірайтером
  Гумор в копірайтингу: доречність, достоїнства і недоліки

  Вам сподобаються

  Скандальний контент-маркетинг, або як використовувати…

  ПРАКТИКУМ: як написати текст про компанію, щоб він…

  Як створити ефективну презентацію: приклад на 10…

  Як провести базовий маркетинговий аналіз для…