Брехня в копірайтингу: зло чи інша правда?

5

Днями до мене звернувся один замовник, запропонувавши написати продає текст для одного з його продуктів. І все б нічого, якби продукт не залишав бажати кращого. Більш того, можна сказати, що продукт, в якійсь мірі, шкодив споживачеві. Коли я запитав у замовника безпосередньо про негативні сторони та їх наслідки рекламованого товару, то отримав відповідь, яка мене трохи збентежив: «Так брешіть, це ж ваша робота. Для цього я вас і найняв». Отже, сьогодні ми з Вами розглянемо тему досить серйозну. Що робити, якщо Вас змушують брехати споживачеві і перетворювати «лайно в цукерочку».

Перше, що я зробив для того, щоб написати цю статтю, – це провів невелике опитування серед своїх знайомих копірайтерів і маркетологів. Відповіді я отримав найрізноманітніші: від «забити і просто виконати роботу» до «написати скаргу на замовника в товариство захисту прав споживачів».

З одного боку, можна, звичайно, піти першим раді. Ви просто виконавець, професіонал, який робить свою роботу. Робота чимось нагадує ремесло кілера: жодних емоцій, мета виправдовує засоби, досягнення мети будь – якою ціною. У підсумку все впирається в кількість умовних одиниць, які Вам платять.

Якщо для Вас цей варіант прийнятний, то читати далі цю статтю для Вас не має сенсу. У той же час, існує інший тип людей зі стійкими моральними та етичними принципами. Одні можуть взятися за роботу, виконати її, віддати замовнику, отримати гонорар і мучитися докорами совісті. Інші ж просто відмовляються від роботи, коли дізнаються, що справа нечиста.

Брехня в копірайтингу: типи

Тепер давайте подивимося на проблему предметно. Зрештою, брехня – це, теж, правда, тільки інша. Крім того, брехня буває різною. Давайте розглянемо ці типи більш докладно:

Оману

Найсильніший тип брехні. Ви бачите білий аркуш паперу, а я стверджую, що він чорний. Цей тип використовується для вирішення широкого спектру завдань: від введення читача в оману (якщо він не знає правди) до виведення читача з себе (якщо правда йому добре відома). Нерідко цей тип використовується для наділення продукту властивостями, яких у нього немає.

За прикладами далеко ходити не потрібно: скандально відомий «Гербалайф», який відправив у лікарню не один десяток людей використовував саме цей тип брехні. Запевняючи, що працює на благо організму, він руйнував його.

Помилка може також служити і благородним цілям. Припустимо, що є деяка компанія F, яка винайшла інноваційне і, головне, безпечний засіб від похмілля. Однак якщо нормальній людині сказати, що входить до складу цього зілля, то велика ймовірність того, що залишок дня після прийому «панацеї» людина проведе в обнімку з унітазом. Як бути? З одного боку, можна обмежитися хімічними назвами елементів. З іншого боку, можна збрехати в ім’я порятунку психіки і спокою споживача.

Благородна брехня, може бути, і гуманною, однак якщо у споживача на компонент кошти з попереднього прикладу буде алергія, то проблеми будуть у Вас. Грань тут тонка, тому, якщо Ви хочете використовувати цей прийом, Ви будете використовувати його на свій страх і ризик.

Недомовленість

У всього в цьому світі, як правило, є дві сторони: хороша і погана. Люди, події… Товари в цьому плані не є винятком. Робота копірайтера, як правило, полягає в тому, щоб виділити хорошу сторону (гідності) і виставити її напоказ здивованій публіці, а погану сторону (недоліки) заховати якнайдалі від очей і свідомості цільової аудиторії.

У підсумку виходить, що всі копірайтери, в якійсь мірі, брешуть. З іншого боку, якщо виходити з такої логіки, то брешуть всі люди, тому в даному контексті краще оперувати таким поняттям як масштаб наслідків.

Скажімо, Вам потрібно написати текст для продажу двох змішувачів. Обидва китайського виробництва. Відмінність полягає в тому, що в першому випадку китайці не пошкодували латуні і зробили змішувач міцним і важким. У другому ж випадку, використовувалися дешеві матеріали в мізерній кількості. У підсумку змішувач вийшов крихкий і слабкий.

Припустимо, що і в першому, і в другому випадках Ви, в своєму тексті, змовчали про виробника і матеріалах. Перший змішувач прослужить покупцеві вірою і правдою довгі роки. І нічого страшного не станеться. Другий же змішувач не витримає тиску води в системі і вибухне, коли економні господарі на роботі, «відновивши» свіжий ремонт у сусідів на три поверхи вниз.

Ось і виходить, що недомовленість одна і та ж, а масштаб наслідків сильно відрізняється.

Прикрашання

Якщо чесно, то це один з моїх улюблених типів брехні. Суть його полягає в тому, що Ви берете об’єктивні переваги продукту і посилює їх за допомогою Вашого тексту. Наприклад, якщо Ваш товар дешевше аналогів на ринку на один цент, то Ви можете з гордістю заявляти, що Ваш товар самий дешевий , доступний, найекономічніший. І хоча слово «самий» вживати не зовсім добре, але якщо це правда, то, чорт забирай, чому б і ні?

Будь-який продукт можна прикрасити. Взяти, хоча б, стару іржаву гайку. Для неї можна знайти болт (увага: фраза без сексуального підтексту!). У підсумку вийде кріплення. Їм можна закріпити деталі підйомного крана. Кран використовується для будівництва будинків та розширення меж міста. Розвиток міст, у свою чергу, характеризують розвиток країни. У підсумку виходить, що якщо б ми хотіли продати цю стару іржаву гайку, то ми могли б написати, що цей товар відіграє ключову роль у національному масштабі, прикрасивши на пару тисяч відсотків.

Дискредитація

Цей варіант чимось схожий на прикрашання, тільки підхід у даному випадку використовується протилежний. Мета дискредитації – зганьбити. Детальніше про це можна прочитати в статті «Чорний копірайтинг, білий копірайтинг: кооперація двох протилежностей».

Дискредитація не так часто використовується з прямою метою (облити брудом). Як правило, основне завдання – викликати скандал і привернути увагу аудиторії до товару.

Резюме: ось і виходить, що брехня, сама по собі, це лише інструмент, а як використовувати її безпосередньо залежить від копірайтера, його принципів і моральності. Ви можете отримати свої 50-100 доларів за брехливий текст, що продає, але як Ви будете почувати себе після того, як він спричинить за собою багатотисячні витрати споживачів на ліквідацію наслідків? Вам все одно, чи…?

Позиціонування товару – ще один маленький секрет копірайтингу
Як швидко придумати класну тему і написати на неї гарну статтю

Вам сподобаються

Як фрілансеру (копірайтеру) зробити портфоліо з нуля…

Як написати забійний вайтпейпер (офіційний документ) для ICO і…

Як я працюю з клієнтами: пошук, переговори, оплата…

Хто був моїм вчителем, і 10 найважливіших уроків, які…