БОС-ПОСТ! Текст на головну сторінку сайту: типи і тонкощі написання

6

Текст головної сторінки сайту завжди привертав до себе особливу увагу, як з боку SEO-фахівців, так і з боку веб-райтерів. Тільки ось невдача: кожен з фахівців часто розглядає цю сторінку зі своєї дзвіниці, в рамках вузької спрямованості. В результаті на більш ніж 90% сайтів рясніють одні і ті ж помилки: сеошники (особливо новачки) постійно так і норовлять вставити в текст як можна більше ключів, а веб-райтери – небудь йдуть на поводу у сеошників, або намагаються видати що-небудь свіженьке і креативне. Результат: сторінка не виконує поставлене перед нею завдання, містить купу нікому не потрібної «води» і терпить жорстке фіаско.

Сьогодні ми виправимо цю ситуацію і розберемося, які потрібні тексти для головних сторінок з позиції трьох основних напрямків: маркетингу, і SEO копірайтингу. Головна відмінність цієї статті від всіх інших полягає в тому, що тут ми з Вами будемо розглядати всі системно і наведемо багато вдалих прикладів, які дуже добре себе зарекомендували на практиці.

Ви готові? Тоді влаштовуйтеся зручніше, ми починаємо!

Завдання головної сторінки сайту

Перш ніж ми почнемо говорити про тексти, давайте почнемо з головного – з завдань, які ставляться перед головними сторінками. І ось, я вже бачу руки людей, яким не терпиться голосно вигукнути:

 • Головна сторінка повинна продавати весь сайт.
 • Головна сторінка повинна вводити людину в потрібний стан.
 • Наповнення головної сторінки має чіпляти.
 • Текст на головній сторінці має розповідати про проект.
 • Текст головної сторінки повинен затягувати читача.
 • Головна сторінка повинна переводити людину в інші розділи і т. д.
 • Знаєте, чому я виділив цей блок червоним? Тому що це все ці рекомендації вирвані з контексту системи і толку від них не особливо багато.

  Справа в тому, що головна сторінка — це лише один з функціональних елементів. Свого роду, перевалочний пункт, у якого може бути дуже широкий спектр завдань (зараз Ви в цьому переконаєтеся). Ось чому в кожному окремому випадку головна сторінка буде різною. І вона буде сильно відрізнятися від головних сторінок інших ресурсів, як в плані тексту, так і в плані інтерфейсу.

  Іншими словами, завдання головної сторінки – це завдання глобальної задачі сайту.

  Глобальна завдання сайту

  Головна сторінка – це важливий елемент, але це всього лише фрагмент, який виконує своє завдання в рамках іншої, більш важливої задачі. Зараз поясню, що я маю на увазі. Дивіться:

  Припустимо, у Вас є сайт, що продає руберойд. Завдання сайту – продажу. З одного боку, головна сторінка повинна переводити людину на сторінку з товаром (втім, більшість не робить цього).

  З іншого боку, аудиторія сайту може складатися з різних сегментів, наприклад:

 • Роздрібні покупці
 • Оптові покупці
 • Партнери
 • Отже, головна сторінка ще повинна розділяти аудиторію на сегменти і направляти ці сегменти на потрібну сторінку. Розумієте тепер, чому я виділив в самому початку завдання в червоний прямокутник?

  Або інший приклад: сайт ozon.ru велика частина заходів на який відбувається з головної сторінки. Ви бачите там який-небудь текст, чіпляючий і описує, що це за сайт? Ні, тому що у головній сторінки Озону інші функції в рамках глобальної задачі сайту.

  Головна сторінка ozon.ru (натисніть, щоб збільшити)

  Важливо: головна сторінка вирішує поставлене перед нею завдання в рамках глобальної задачі сайту.

  Або ще один приклад – текст на головній сторінці сайту 37signals.com (до речі, хлопці з цієї компанії написали в свій час чудову книжку – «Rework: бізнес без забобонів» — рекомендую).

  Текст на головній сторінці сайту 37signals.com (натисніть, щоб збільшити)

  На цій сторінці Ви бачите, що спочатку йде місія компанії, а потім перенаправлення на 3 основних продукту: Basecamp, Highrise і Campfire. Після цього демонструється авторитетність, йде блок переваг і т. д.

  Тут сторінка виконує своє завдання – веде користувача за заздалегідь визначеним маршрутом – до сторінок продуктів в першу чергу, а потім у переконання.

  Ще приклад:

  Текст головної сторінки односторінкового сайту, яка за сумісництвом є продає сторінкою. У неї завдання продати, а не перекладати на користувача в інші розділи.

  Текст на сайті-одностраничнике

  Стратегія і воронка продажів

  У типі тексту для головної сторінки велику роль відіграють стратегія і воронка продажів. Перша визначає, куди людина повинен переходити з головної сторінки і навіщо, а друга – дозволяє наочно відстежити ефективність.

  Наочний розрахунок: припустимо, завдання сайту – продаж цифрової техніки. На сайт прийшли 100 осіб. З них в розділ з фотоапаратами перейшли 30 осіб, з розділу на сторінку з конкретною моделлю – 15 осіб. Покупку здійснили 3 людини. Загальна конверсія сайту: 3%, конверсія продає сторінки: 20%, конверсія головної сторінки: 30%.

  Отже, при такому розкладі головна сторінка втрачає 70% аудиторії, і потрібно проводити тести. Щоб цей показник був якомога меншим. І тут з’являється маса варіантів.

  Способи підвищення конверсії тексту на головній сторінці

  Для того щоб текст на головній сторінці був максимально ефективним, він повинен працювати над вирішенням основного завдання сайту і направляти користувача за потрібним маршрутом.

  Ось приклад сайту, на якому над реалізацією стратегії працюють і текст, і інтерфейс.

  Текст і інтерфейс головної сторінки сайту 100strahovok.by (натисніть, щоб збільшити)

  Існує багато елементів, які підвищують ефективність тексту на головній сторінці. Головне – використовувати їх до місця. Ось деякі з них:

 • Вигоди і переваги
 • Кейси
 • Список крупних клієнтів
 • Місія, переконання
 • Обробка заперечень
 • Відповіді на основні питання
 • Відео та презентації
 • Гарантії
 • Калькулятори та інші інтерактивні елементи
 • П’ятий і шостий пункти передбачають відповіді тільки на ті питання, які в першу чергу цікавлять користувача. Це означає, що не потрібно перетворювати головну сторінку портфоліо і FAQ 2 в 1.

  Типові помилки при написанні текстів на головну сторінку

  Коли Ви чітко уявляєте собі завдання і аудиторію сайту, то у Вас відпадає необхідність в лиття «води» або написанні інших нікому не потрібних речей. Тим не менш, давайте розглянемо типові помилки, що трапляються в текстах на головних сторінках більшості комерційних сайтів.

  Помилка №1: текст «про компанії» на головній

  Уявіть, що Ви зайшли на ринок в овочевий павільйон, щоб купити яблук. І тут Вам з порога торговець починає з запалом розказувати, скільки він торгує на ринку, хто його дружина і т. д. Вам це цікаво? Швидше за все, немає. Вам плювати на нього. Вам потрібні яблука. Те ж саме і з головною сторінкою сайту – в 99% випадків Ваших користувачів цікавить не хто Ви, а що пропонуєте і в чому Ваші конкурентні переваги.
  Зверніть увагу: в окремих випадках, якщо текст про компанії є атрибутом авторитету і працює на продажу, то використання окремих його фрагментів може підвищити ефективність сторінки.

  Помилка №2 опис галузі

  У Мережі безліч сайтів, які займаються продажем товарів та послуг. Дуже часто на головній сторінці таких сайтів публікуються довгі описи того, що ці сайти продають і яку роль їх товари і послуги грають в житті сучасного суспільства. Іншими словами, вони описують свою галузь.

  Проблема тут лише одна: на продажі такий текст не працює, та й не читає ніхто. Припустимо, Вам потрібно купити автозапчастини. Скажіть, наскільки Вам буде цікавий текст, який розповідає, що таке автозапчастини і де вони використовуються?

  Помилка №3: шаблони

  Ще одна дуже поширена помилка, яка, на мій подив, зустрічається навіть на сайтах «професійних агентств копірайтингу. Найпоширеніші шаблони:

  • Побита «молода і динамічно розвивається компанія»
  • Команда професіоналів, що надають високоякісні послуги
  • Фірма, націлена на плідну та взаємовигідну співпрацю і т. д.

  Помилка №4: «вода»

  Це окрема тема. Купа не несуть ніякого сенсу словесних конструкцій, які зменшують ефективність головної сторінки.

  Типовий приклад: «Оскільки ви потрапили на цю сторінку, то, очевидно, що ви зацікавлені в поставках високоякісних покрівельних матеріалів за доступними цінами, проте не знаєте, якого постачальника вибрати для подальшого співробітництва. Розслабтеся, ми не станемо вас ні в чому переконувати, ми просто розповімо вам про себе… бла-бла-бла (див. помилку №1)».

  Ні переваг, ні УТП, нічого, крім «води». З одного боку може здатися, що такі тексти викликають довіру, але поміркуйте самі: Ви б стали довіряти людині, яка своєю «душевної» бесідою відняв у Вас купу часу, так нічого у справі не сказавши? Малоймовірно.

  Якщо хочете текстом викликати довіру – розв’яжіть задачу відвідувача. Так буде і простіше, і швидше.

  Помилка №5: «тупики»

  Ця проблема характерна не тільки для головної, але і для багатьох інших сторінок сайту. Коли текст закінчується на багатозначною ноті, погружающей читача в роздуми чи якимось дзвінким слоганом, а-ля «У нас купують, тому що нам довіряють».

  Слогани не працюють на продажу в малому і середньому бізнесі. За великим рахунком, до копірайтингу слогани, взагалі, відношення не мають. Краще продублюйте оффер і переведіть людини на цільову сторінку – буде більше користі. Не вірите – перевірте.

  Помилка №6: зайве «мыкание»

  «Муканню» в копірайтингу присвячена окрема стаття, тому детально зупинятися на цьому моменті ми не будемо.

  Помилка №7: «простирадла»

  Відсутність форматування зводить нанівець ефективність будь-якого, навіть суперпродающего тексту. Просто тому, що його ніхто не читає. Прагніть продумувати не тільки інформаційну складову, але і структуру, як текст буде розташований. Ефективність сторінки в такому разі різко зростає.

  Досвідчені SEO-спеціалісти підходять до вирішення завдання з маркетингової точки зору і ніколи не дозволять опублікувати на сторінці суцільну простирадло тексту. Іншими словами, спочатку маркетинг, потім — ключі.

  Крім того, не варто забувати, що головна сторінка далеко не завжди є точкою входу для користувачів з пошукових систем.

  Як написати класний текст головної сторінки сайту

  Ну ось ми і підійшли до головного питання: «Як написати текст для головної сторінки?». Трохи нижче я приготував для Вас простий алгоритм.

  1. Абстрагуйтеся від тексту

  Для початку подумайте, яке завдання стоїть перед головною сторінкою: куди вона повинна привести користувачів? Які розділи цікавлять користувачів, як правильно розставити акценти, щоб відразу привернути увагу до потрібних розділів.

  Завжди пам’ятайте про цілях сайту. І відштовхуйтеся від них.

  2. Продумайте структуру

  Коли Ви пишете текст головної сторінки сайту, у Вашому розпорядженні вся контентна частина. Зовсім необов’язково текст розміщувати у вигляді розповіді. Ви можете компонувати інформацію по блокам, виділяючи її і роблячи наочній і зручній для сприйняття.

  Так, ця робота виходить за рамки копірайтингу й покладається на плечі маркетолога або UX спеціаліста. Але я вже неодноразово повторював: у копірайтера повинен бути маркетинговий підхід, і він повинен володіти суміжними напрямками, щоб вирішувати поставлену задачу. Текст – це від сили 10% роботи копірайтера.

  3. Пишіть те, що дійсно важливо для аудиторії

  Головна сторінка – це, по суті, карта, яка веде Вашого користувача за потрібною Вам маршрутом. При цьому у користувача до Вас завжди є питання, але виникають вони в певній послідовності. На головній сторінці даються відповіді на найважливіші з них.

  Наприклад, якщо людина прийшла до Вас на сайт купити черепицю, не потрібно пояснювати йому, що таке черепиця і для чого вона потрібна, так само як і розповідати про Вашу компанію, яка одна з тисячі. Просто тому, що це в даному контексті неважливо.

  4. Закликайте

  Залучати аудиторію з допомогою закликів. Наприклад, якщо у Вас на головній сторінці розміщені кращі роботи з портфоліо, запропонуйте читачеві з ним ознайомитися. Направляйте користувача дієсловами в наказовому способі: «Погляньте», «Перевірте», « > » і т. д.

  Наприклад, якщо на головній сторінці планується блок підписки на розсилку або калькулятор, запропонуйте користувачам ними скористатися.

  5. Тестуйте

  Ця рада підійде не всім. У копірайтерів, як правило, є зворотній зв’язок від замовника щодо ефективності того чи іншого тексту. У веб-райтерів такий зв’язок у більшості випадків немає. Тим не менш, якщо у Вас є така можливість, простежте, як люди поводяться на головній сторінці, чи вони читають текст, скільки з них йдуть і куди переходять. Благо, для цього є маса інструментів.

  Приклади текстів для головної сторінки

  Трохи нижче я приготував для Вас кілька прикладів текстів для головної сторінки. Подивіться, як вони виконані. Зверніть увагу, як у них реалізовано те, про що ми з Вами сьогодні говорили.

  Приклад тексту на головну №1

  Подивіться, скільки на головній Купонатора тексту. Тут немає нічого зайвого — лише те, що актуально для користувачів.

  Текст на головній сторінці сайту kuponator.ru (натисніть, щоб збільшити)

  Приклад тексту на головну №2

  Головна сторінка сайту aviasales.ru. Зверніть увагу, як основний контент винесений у шапку, а трохи нижче розміщено текст, який відповідає на основні питання.

  Текст на головній сторінці сайту aviasales.ru (натисніть, щоб збільшити)

  Приклад тексту на головну №3

  Ще один приклад структурованого тексту для головної сторінки комерційного сайту. Всі мінімалістично, але при цьому все, що потрібно користувачеві, є на місці.

  Головна сторінка сайту markup-service.com (натисніть, щоб збільшити)

  Приклад тексту для головної №4

  А це ще один приклад структурованої головної сторінки, виконує роль Landing Page. Зверніть увагу, як інформація розбита на блоки. Інформації багато і тексту багато, але за такої верстки він сприймається дуже легко.

  Головна сторінка сайту popupdomination.com (натисніть, щоб збільшити)

  Особливості головних сторінок інформаційних ресурсів

  Статичний текст на головних сторінках інформаційних і новинних ресурсів (блоги портали тощо), як правило, взагалі відсутня. Замість нього використовуються вичавки основних матеріалів, щоб людина легко міг знайти потрібну інформацію або переглянути останні статті або новини.

  Більшість сучасних сайтів мають адаптивний дизайн головної сторінки. Такий дизайн однаково зручно переглядати з будь-яких пристроїв: ноутбуків, смартфонів, стаціонарних комп’ютерів, планшетів і т. д. Отже, коли Ви розбиваєте інформацію на блоки, її набагато легше верстати і відображати. Спробуйте зайти на мій блог зі смартфона, і Ви відразу зрозумієте, про що я кажу.

  Резюме

  Отже, щоб створити текст для головної, подивіться на нього з трьох сторін: маркетингу, і SEO копірайтингу. Пам’ятайте про завдання, які стоять перед сайтом і зробіть так, щоб головна сторінка допомагала у вирішенні цих завдань. І нехай Ваші головні сторінки працюють на продаж!

  Щиро Ваш,