Безкоштовний копірайтинг і безкоштовний копірайтер: переваги та недоліки

5

Безкоштовний копірайтинг – явище, яке викликає ряд найрізноманітніших емоцій. Одні вважають це безглуздям, інші – першими кроками до успіху, а треті – способом додаткового заробітку. Що ж таке безкоштовний копірайтинг? Які у нього переваги та недоліки? Сьогодні ми відповімо на ці питання.

Переваги безкоштовного копірайтингу:

 • Найшвидший спосіб для копірайтера заявити про себе.
 • Сильна конкурентоспроможність.
 • Великі фінансові перспективи.

Недоліки безкоштовного копірайтингу:

 • Відсутність відрядної оплати.
 • Тимчасові витрати.
 • Демпінг.

Існує думка, що безкоштовний копірайтинг має одну істотну перевагу перед традиційним копірайтингом: за нього не треба платити. Однак це не зовсім так. Посудіть самі: людина витрачає свій час, сили, знання, електроенергію, кави для того, щоб створити текст. Адже не тільки для того, щоб просто отримати ярлик «безкоштовного копірайтера».

В першій статті «Що таке копірайтинг?» ми відзначали, що копірайтинг – це діяльність, спрямована на певний результат. Найчастіше особисто для копірайтера цей результат виражається в грошовому еквіваленті. Але що може мати в результаті безкоштовний копірайтер? По пунктах:

1. Створення портфоліо

Найпопулярніший варіант. Багатьом починаючим копірайтерам спочатку буває дуже складно встати на ноги на початку своєї кар’єри. Мало хто захоче користуватися послугами спеціаліста без портфоліо відгуків. Безкоштовний копірайтинг в цьому випадку – панацея. Копірайтер отримує і практику, і напрацьовує портфоліо, і створює початкову клієнтську базу.

2. Створення імені

Безкоштовний копірайтинг – це, мабуть, найшвидший спосіб зарекомендувати себе на ринку праці та підвищити свою впізнаваність у різних колах. Від послуг безкоштовного копірайтера мало хто відмовиться, особливо коли справа стосується наповнення сайтів контентом.

3. Створення зв’язків

Створюючи тексти на безкоштовній основі, безкоштовний копірайтер спілкується з масою людей, причому не тільки з потенційними замовниками, а також з друзями, конкурентами і простими обивателями. Коли комерційна зацікавленість не домінує – домінує відкритість і розширюються межі спілкування.

4. Створення сприятливого враження

Сприятливе враження на замовника – це близько 70% успіху будь-якого копірайтера. Посудіть самі, копірайтерів маса, але той, хто може створити найбільш сильне враження на замовника, як правило, залишається у виграші і отримує замовлення. Безкоштовний копірайтинг – це, при розумному використанні, сильний плюс і потужний важіль для того, хто починає писати тексти, і гріх цим плюсом не скористатися.

5. Створення сильної конкуренції

Оскільки конкуренція на ринку послуг копірайтерів зараз величезна, безкоштовний копірайтинг завжди приваблює замовників більше, ніж платний. Чималу роль у цьому питанні відіграє людський фактор, для якого слово «безкоштовно» має воістину магічну звучання.

6. Створення ситуації демпінгової

Демпінг вже розглядалося у статті «Як оцінити свою роботу, або скільки коштує текст копірайтера». Це негативний фактор, який сильно збиває ціну на копірайтинг. У той же час, демпінг для безкоштовного копірайтера також має дуже погані наслідки. Це пов’язано з тим, що коли всі навколо пропонують платні послуги, а Ви – безкоштовні, це сильно порушує Ваші шанси. Але конкурувати на ринку безкоштовного праці з масою пропозицій дуже складно і невигідно.

І, тим не менш, створення демпінгової ситуації, хоч і негативний фактор безкоштовного копірайтингу, все ж має місце бути, наприклад, з стратегічних міркувань.

7. Заробіток

Незважаючи на те, що поняття «заробіток на безкоштовному копірайтингу» звучить трохи незвично, цей варіант, як правило, себе окупає. Ось кілька прикладів:

 • Людина веде власний блог, пише тексти як безкоштовний копірайтер, в результаті заробляє гроші.
 • Людина безкоштовно пише статтю для участі у конкурсі, виграє приз – грошовий або речовий.
 • Людина розміщує на своєму сайті безкоштовні неэксклюзивные комерційні тексти для вільного використання. Заробляє на рекламі.
 • Таким чином, безкоштовний копірайтинг, при розумному використанні, є дуже потужним важелем просування.

  На завершення, давайте розглянемо два приклади. У них два копірайтера пропонують безкоштовно свої послуги замовнику, який розмістив замовлення на біржі фрілансерів.

  Приклад №1

  Доброго дня. Ви розмістили замовлення такий-то такий-то, тоді-то тоді-то, я готовий взятися за його виконання безкоштовно або за невелику винагороду на Ваш розсуд.

  У цьому прикладі не відчувається, що копірайтер поважає свою працю. Більше того, створюється враження, що цей виконавець готовий взятися за безцінь за будь-яке замовлення і створює демпінгову ситуацію.

  Приклад №2

  Добрий день. Такого-то числа Ви розмістили такий-то замовлення. Буду з Вами відвертий. Я початківець копірайтер, у мене немає ні рейтингу, ні позитивних відгуків, ні портфоліо. Я прекрасно розумію, що у світлі величезної конкуренції та наявності вільних асів своєї справи, шансів отримати це замовлення у мене вкрай мало. І, тим не менш, я б дуже хотів виконати Ваше замовлення безкоштовно взамін на позитивний відгук з Вашої сторони (зрозуміло, тільки в тому випадку, якщо Ви залишитеся задоволені моєю роботою). У випадку Вашого позитивного рішення, я докладу максимум зусиль для того, щоб не розчарувати Вас і справити на Вас гарне враження.

  З повагою, …

  У цьому повідомленні автор відкрито перед замовником. Копірайтер чесно визнає відсутність портфоліо, рейтингу та відгуків. Однак це не порок. Всі колись починали. Але саме відверте звернення до замовника може багато про що сказати:

  • Про манеру письма.
  • Про цілях.
  • Про ставлення до справи.
  • Про мотивації.
  • Про комунікативних здібностях автора.

  Це дуже багато коштує. І замовник, в більшості випадків, це оцінить і піде назустріч. Ось чому безкоштовний копірайтинг – це чудовий стартовий майданчик для початківця копірайтера, потужний важіль, який дозволить Вам скласти конкуренцію метрам багатьох бірж і досягти висот рейтингу виконавців.

  Приклад наукового тексту. Науковий стиль: поради та рекомендації для копірайтера
  Як оцінити свою роботу, або скільки коштує текст копірайтера

  Вам сподобаються

  Що таке LSI копірайтинг, тексти та запити: простими…

  Як написати лист подяки: зразок, шаблон…

  Як правильно написати оголошення про продаж для дошок…

  Основи HTML для копірайтера, або навіщо копірайтеру…