10 причин, за якими класні копірайтери ніколи не працюють у штаті на повну ставку

5

Всім привіт! Якщо Ви читаєте цю статтю в пошуках маркетингової цінності, то змушений Вас розчарувати. Це позачерговий випуск масштабної критики, яку я вирішив обрушити на вакансії штатних копірайтерів в різних (особливо великих) компаніях. Про те, чому я цю критику взагалі изливаю, Ви дізнаєтеся трохи пізніше, а поки невелике передмову.

У серпні 2012 року я опублікував статтю про те, чому я вважаю роботу на біржах контенту марною тратою часу. У відповідь на цю статтю до мене почали приходити листи з питаннями щодо роботи штатних копірайтерів в рекламних агентствах та інших компаніях.

З ходу однозначно відповісти на питання я не зміг, тому взяв аркуш паперу і почав виписувати всі за і проти роботи копірайтером в штаті. Благо, всю кухню штатного працівника я знав зсередини — сам в свій час працював начальником відділу копірайтингу у великому рекламному агентстві. Коли я закінчив складати списки, то звернув увагу на дві речі:

 • Мінусів (особисто для мене) вийшло набагато більше
 • Плюси стосувалися в основному початківців копірайтерів без досвіду роботи
 • Я відклав свої міркування і вирішив повернувся до них через рік. І забув. Але ось, днями, наводячи порядок на робочому столі, я знайшов цей список. Переглянувши його уважно ще раз, я прийшов до висновку, що моя думка за минулі два роки не змінилося. Більше того, я став ще більше переконаний у правдивості своїх думок дворічної давності. І зараз я хочу поділитися цими думками з Вами. Отже, ось мій список з 10 причин, за якими класні копірайтери не працюють у штаті на повну ставку.

  Причина №1: знеславлення

  Більшості великих компаній і рекламних агентств дуже невигідно піарити своїх співробітників. Хоча б з тих міркувань, що якщо співробітник йде, він забирає з собою і своє ім’я і свій авторитет.

  Якщо Ви — класний копірайтер, то Ви легко продасте себе. І чим більше людей про Вас буде знати, тим більше у Вас буде клієнтів. Працюючи у великій компанії, Ви працюєте від її імені, і всі Ваші заслуги приписуються теж компанії. Особисто мені це здається не зовсім правильним.

  Якщо Ви копірайтер і створюєте ефективну концепцію та текст, що продає, то Ви виконуєте більшу частину робіт і заслуговуєте заробленої слави. Втім, якщо Ви не марнославна людина, то є ще як мінімум 9 причин не працювати в штаті на повну ставку.

  Причина №2: обмеженість заробітку

  На Заході робота копірайтера прирівнюється до роботи продавця. І багато копірайтери працюють не тільки за фіксовану ціну, але і за відсоток з продажів. До речі, я веду кілька проектів, за які також отримую гонорар у вигляді відсотка з продажів і помічаю, що мені все більше і більше подобається така форма оплати. Тут, звичайно, теж є свої нюанси, але зараз не про це.

  На пострадянському просторі справа йде трохи інакше. Штатним копірайтерам платять найчастіше фіксовану зарплату (в окремих випадках, дають ще премію або бонус). Середня зарплата по ринку рідко перевищує 50-60 тисяч рублів (частіше, 35-40), в той час як заробіток цього копірайтера, як і продавця, у теорії, необмежений. Варто так само відзначити, що за з/п потрібно працювати кожен день, від дзвінка до дзвінка. Як по мені — не найкраща угода.

  Причина №3: обмеженість свободи

  Уявіть, що Ви сидите в офісі з пропускною системою. Літо, +28. Кондиціонер зламався. На поверсі вище в сусідніх офісах роблять ремонт з перфораторами. Але Ви все одно повинні знаходитися на робочому місці. Голова пухне, але нічого з цим поробити не можна. Треба сидіти і писати, писати, писати. Хіба не маячня?

  І це я не говорю ще про те, що робота копірайтера — це, в першу чергу, розумовий труд і лише 10 відсотків — написання тексту. Жорсткі корпоративні засади і необхідність присутності в офісі сильно обмежують не тільки свободу переміщення, але і мислення, тому професійні копірайтери таке, як правило, не терплять.

  Причина №4: не можна відмовитися від завдання

  Тут є два варіанти.

 • Вам ставить завдання начальник
 • Вам передають проект на розробку, якщо Ви працюєте в рекламному агентстві.
 • І в обох випадках Ви не можете просто так сказати: “Ні, це завдання мені не подобається, я не буду її виконувати”. Ви змушені займатися тією роботою, яка Вам може бути не до вподоби. Залишається тільки одне питання: навіщо? Коли Ви самі по собі, Ви самі вибираєте, з ким працювати і на яких умовах. Не подобаються умови? До побачення! Наступний!

  Причина №5: занадто багато голодних ротів

  Тут знову є два варіанти: Ви працюєте на потреби компанії або Ви працюєте над замовленнями клієнтів компанії. І в обох випадках Ви являєте собою виробничий відділ: Ви створюєте продукт, збільшує продажі своєї компанії, або компанії-клієнта.

  Проте сувора правда життя така, що крім виробничих підрозділів в компаніях часто є і інші відділи: бухгалтерія, юристи, кадровий відділ, засновники. Більш того, в останніх є свої потреби, і вони вибудовують бізнес в першу чергу для того, щоб ці потреби закрити.

  У результаті виходить, що велика частина грошей, які приносить Ваша робота, йде на прокорм цих голодних ротів, а Ви отримуєте лише малу частину від того, що реально заробляєте. Досвідчені копірайтери це відмінно розуміють, вони бачать систему в цілому і не миряться з нею. Зрештою, який сенс годувати за рахунок своєї роботи десятки “лівих” людей, коли можна всі ці гроші забирати собі, працюючи на себе?

  Причина №6: бюрократичне болото

  Чим крупніше компанія, тим сильніше в неї розвинена бюрократія. Якщо не помиляюся, то один з наслідків третього Закону Паркінсона говорить, що компанія, в штаті якої працює 1000 чоловік може повністю завантажити співробітників «паперовою» роботою через гіпертрофовану бюрократії.

  Якщо говорити простою мовою, то у великих компаніях дуже поширені нескінченні звіти, доповіді, пояснювальні записки, обгрунтування і інша нісенітниця, які сильно знижують ККД копірайтера. Посудіть самі: замість того, щоб розробляти концепцію і продає тексти, Ви повинні розписати все у звіті на папері, щоб узгодити це з начальством або клієнтом, які взагалі нічого не розуміють у Вашій роботі.

  Одного разу один потенційний клієнт мені заявив, що перш ніж я приступлю до роботи, він чекає від мене детальний письмовий звіт з аналізу ринку, використовуваних підходів, триггерам та іншими елементами, які я збираюся використовувати в тексті, що продає. Я відповів: “Без проблем”. Та збільшив суму рахунку на 100 тис. рублів. Тоді клієнт переглянув свою позицію, заявивши, що покладається на мій професіоналізм, тим більше, що я даю гарантію на свої тексти.

  У великих компаніях такий фінт, як правило, не проходить, тому що завдання написати звіт перед Вами ставить керівництво, і Ви змушені витрачати свої сили і час на марну роботу. Досвідчені копірайтери це чудово розуміють, і тому не працюють у штаті.

  Причина №7: постійні відволікання

  Вчені встановили, що для того, щоб зануритися в робочий процес, людині потрібно в середньому 15 хвилин. Тоді він входить в стан потоку, і робота починає кипіти. Це можна порівняти з поїздом, яким треба розігнатися, і який потім їде за інерцією за рахунок великої маси і набраної швидкості.

  Коли Ви працюєте копірайтером в штаті, інші співробітники вважають своїм святим обов’язком смикати Вас з будь-яких питань, пов’язаних з текстами.

  • Менеджери смикають Вас, коли їм потрібно відправити комерційна пропозиція
  • Колеги по офісу просять Вас скласти грамотне лист
  • Відділ маркетингу втягує Вас в обговоренні рекламної кампанії
  • Відділ PR просить Вас написати прес-реліз
  • Технічний відділ просить Вас скласти документацію
  • Керівництво смикає Вас як експерта на нескінченні наради

  І низка постійних смикань не припиняється. Якщо Ви погоджуєтеся Ви світової чоловік, який при цьому нічого не встигає зробити по своїй роботі. Якщо відмовляєтеся — Ви не поважаєте колектив. Дилема, з якою є три виходи:

 • Йти на поводу у колективу і залишатися після роботи на понаднормові
 • Стати твердокожим воїном-одинаком, делікатно знявши з шиї всіх
 • Працювати на себе
 • Більшість досвідчених копірайтерів без роздумів вибирають третій варіант.

  Причина №8: інтелектуальна власність належить компанії

  У контрактах багатьох компаній є кілька хитрих пунктів. Один з таких пунктів свідчить, що результат інтелектуальної праці працівника під час його роботи на фірму належить компанії. Іншими словами, якщо Ви, працюючи в компанії Х, розробили геніальну ефективну концепцію, а потім пішли працювати в іншу компанію, то Ви не маєте права використовувати цю ж концепцію в інтересах іншої фірми.

  Одразу напрошується питання: “А хто доведе? Може, концепцію взяли з тексту, який знаходиться у відкритому доступі.” Повірте, провести паралелі і довести Вашу причетність для грамотного юриста не складе труднощів, і це може обернутися великими проблемами. Ось чому досвідчені копірайтери, створюючи продають тексти, можуть вказувати у договорі, що права на текст належать замовнику. Але Ви не знайдете слів про те, що права на концепцію або структуру також йому належать.

  Причина №9: занадто багато аудиторів

  Ця причина — прямий наслідок причини №6. У залежності від проекту, маса начальників та їх помічників ставлять своїм святим обов’язком проінспектувати Вашу концепцію та внести до неї свої корективи. Кожен пише зі своєї дзвіниці, і всіх їх найчастіше об’єднує один фактор: вони нічого не розуміють в копірайтингу, але при цьому вносять свої правки.

  В результаті Ваша концепція зазнає такі метаморфози, що будь Ви хоч тричі її рідна мати (або батько), її не дізнаєтеся. На практиці це призводить до того, що концепція стає непрацездатна. А оскільки начальству ходити в жертви не годиться, відповідальність за фіаско приймаєте на себе Ви.

  Тому досвідчені копірайтери, як правило, відмовляються від замовлення, якщо в проекті мають голос кілька осіб, що приймають рішення, і, як наслідок, не працюють у штаті великих компаній на повну ставку.

  Причина №10: час працює проти Вас

  Цю причину я залишив на десерт. Коли Ви працюєте штатним копірайтером, час іде, а всі результати, кейси та подяки дістаються фірмі. Якщо в один прекрасний день Ви вирішите припинити роботу у фірмі (неважливо, з якої причини), Ви залишитеся самі по собі. Ні портфоліо, ні відгуків, ні кейсів. Єдиним досягненням буде запис у трудовій, що Ви працювали копірайтером в такій-то компанії. І добре, якщо ця компанія відома.

  Уявіть, скільки завдань могли б вирішити самі по собі, скільки подяк отримати, скільки нових клієнтів придбати. За ті 3-5 років, за які фірма висмоктує з Вас всі соки, Ви можете досягти набагато більших висот, отримати більше результатів і заробити більше грошей.

  І тут постає цілком логічне запитання.

  Невже робота в компаніях настільки безглузда?

  Я вже казав на початку цієї статті, що на аркуші паперу у мене були не тільки недоліки, але й переваги. Так, плюси у компаній є, але вони в основному актуальні для новачків. Головний плюс — це надшвидкий спосіб отримання досвіду. За моїми спостереженнями, 2 місяці роботи в рекламному агентстві з досвіду еквівалентні 2 років роботи на «вільних хлібах». Але тільки до пори до часу. Потім краще йти і працювати на себе. Або будувати інші відносини з компаніями.

  Як досвідчені копірайтери працюють з великими компаніями

  Всі наведені вище 10 причин актуальні тільки для роботи в штаті на повну ставку. Але це зовсім не означає, що копірайтер не може працювати з компаніями. Може, і ще як. Тільки формат взаємодії трохи відрізняється.

  Для початку, досвідчені копірайтери завжди представляють себе як юридична особа. Це може бути або ІП, або компанія (найчастіше ТОВ). Відносини таких копірайтерів засновані на договорах. Копірайтер вирішує завдання компанії, і компанія оплачує йому виконання конкретної роботи (або досягнення результату). По грошам виходить вигідніше, а наведені вище причини неактуальні. Такий формат взаємодії називається аутсорсингом.

  У такого формату взаємодії маса плюсів: Ви не зав’язані на одній компанії, можете працювати віддалено, можете відмовлятися від проектів, які Вам нецікаві і заробляти більше грошей. Хоча, здавалося б, робота одна і та ж, а гроші і тимчасові витрати відрізняються на порядок.

  Наприклад, моя лабораторія на постійній основі обслуговує шість компаній. Якби я працював тільки в одній з них, то витрачав би весь свій робочий час, і заробляв в 6 разів менше грошей. Не кажучи вже про те, що був би змушений щодня витрачати по 2 години на дорогу і стояти в пробках.

  Висновок

  До речі, про пробки. Нещодавно я написав рецензію на нову книгу Джейсона Фрайда і Девіда Хайнемайера Хенссона «REMOTE: офіс не обов’язковий». Не скажу, що для мене ця книга відкрила Америку, але вона, безумовно, буде дуже корисна людям, які проводять в офісі по 8-9 годин на день. Крім того, це чудовий зразок реалізації контент-стратегії.

  І пам’ятайте, що час — це непоправний ресурс!

  Щиро Ваш,